JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שבע מתנות ליום הולדתך השבעים

איחולים למדינה ולכולנו לכבוד יום העצמאות

שבע מתנות ליום הולדתך השבעים
אפריל 19
09:30 2018
 1. שיבוטלו המדורות בל"ג בעומר. מנהג הוא ולא מצווה ובמקרים רבים מנהג הבא בעבירה – זיהום אוויר, סיכון חיים וגניבת קרשים מאתרי בנייה. שבחג פורים נקפיד על משלוחי מנות בריאים יותר, המורכבים מממתקים ומחטיפים מן הטבע: תמרים, אגוזים, חלבה, שומשומיות. כך נמנע מילדינו קלקול שיניים וכאב בטן וגם לא ניוותר עם שפע חמץ בבית לקראת חג הפסח. שבחג שבועות נתמקד בעיקר ולא בטפל – זהו אינו חג הגבינות והיין. זהו חג מתן תורה. מה אנחנו יודעים על ספר הספרים שלנו? כמה אנחנו מעיינים בו? מה אנחנו זוכרים ממנו?
  2. שיתחילו ללמד את השפה הערבית בבתי הספר. ידיעת שפה היא ידיעת התרבות, היא הגשר המחבר בין ילדים שיהפכו להיות בוגרים במדינה אחת. החיבור ימשיך במפגשים, בפעילויות ובשיח משותף ויקטין את עוצמת השנאה, החרדה והאלימות ההדדית. ואולי בהזדמנות זאת הגיע הזמן לחשוב גם על מערכת חינוך אחת, שאינה מפוצלת לממלכתי וממלכתי-דתי. ייתכן שצריך לחשוב על לימודים במבנה אחד עם שיעורים וטקסים משותפים, ולכל קבוצה יהיו גם שיעורים נפרדים. איך לעשות זאת טכנית, איני יודעת. אבל אני יודעת שזהו צו השעה. כאשר יצאו בוגרי החינוך הממלכתי לחיים הם ייפגשו גם עם אנשים דתיים, ולהפך. ההכנה הטובה מתחילה כבר מהגיל הרך, מהגנים ומבתי הספר היסודיים.
  3. שירשתו את כל הצמתים והרמזורים בארץ במצלמות לאיתור נהגים עברייני תנועה. ואולי הגיע הזמן להתחיל להשתמש יותר בתחבורה ציבורית. היום יש רכבות כמעט לכל מקום בארץ, וגם אוטובוסים ומוניות שירות. כך נקטין את מספר הרכבים על הכביש ואת מספר תאונות הדרכים.
 2. שפגישות עבודה של שני אנשים ינוהלו בשקיפות ובדלתיים פתוחות בכל המשרדים במקומות העבודה הציבוריים והפרטיים, ואף יצולמו, כדי שכולם יחשבו פעמיים לפני הטרדה מינית, סחיטה, איום, מתן שוחד או לקיחת שוחד וכל התנהגות לא מוסרית אחרת. שהשקיפות תשתקף גם באתרי האינטרנט. לא יהיו יותר מגיבים אנונימיים. ללא הזדהות בשם מלא אף אחד לא יוכל לכתוב דבר. כל מילה רעה וכל קללה תימחק מיד באמצעות תוכנה חכמה שתזהה את הכוונה הרעה.
  5. שנקנה פחות, נצרוך פחות ונתחרה פחות באלה שקונים יותר וצורכים יותר. שנפסיק עם כל חגיגות הראווה בימי ההולדת של הילדים, באטרקציות ובמתנות, בנסיעות לחו"ל ובחגיגות נישואין פומפוזיות. ובאותו הקשר: שיבוטלו המכונות לממכר מוצרי מזון, הבולעות מטבעות רבים ללא תמורה.
  6. שכל מקומות העבודה, מלבד עבודות חירום (משטרה, בתי חולים, מכבי אש), יעסיקו את עובדיהם עד השעה 17:00. לא יהיו יותר שעות נוספות. הורים יגיעו הביתה בזמן כדי לבלות עם ילדיהם שעתיים לפני ההשכבה לישון. לא ייכנסו מיילים, מסרונים והודעות ווטסאפ מהעבודה לאחר השעה חמש בערב. אנשים יפסיקו להיות עבדי העבודה ויתחילו לנהל הורות בריאה יותר וזוגיות בריאה יותר, רעננה יותר ושחוקה פחות. ובכלל, אנשים יחליטו שטלפונים ניידים נסגרים ברגע שנכנסים הביתה וגם יאחסנו אותם בתאים מיוחדים במסעדות, בבתי קולנוע, בחדרי ישיבות במשרד, בבתי חולים, במרפאות. לא תהיה אפשרות להיכנס עם טלפונים ניידים לשיעורים במוסדות חינוכיים אקדמיים. גננות תפסקנה לצלם ילדים במהלך היום בגן ולשלוח להורים במהלך היום. גננות ומורות יוכלו לתקשר עם הורים רק משעה 21:00 ואילך, כאשר גם ילדיהן שלהן וגם ילדי ההורים כבר במיטות. אמנם יש בכך שינוי קטן מן השאיפה שהבעתי בתחילתו של שי זה – שאנשים לא יביאו עבודה הביתה – אך היום זו צורת ההתקשרות היחידה של מחנכים עם הורים. הודעות כבר לא נכתבות בפתקים או ביומנים, רק בהודעות טלפוניות.
  7. ושי אחרון חביב: שנכבד את זמנו של הזולת. ששעה שקבענו תהיה שעה. שמילה שהבטחנו תהיה מילה, בעיקר בין בעלי המקצוע בינינו.
  עם שבע מתנות נפלאות אלו יתגשמו, עתיד המדינה ייראה טוב הרבה יותר.
  יום הולדת שמח!

על המחבר / המחברת

Avatar

ניצה דורי

ד"ר, המכללה האקדמית הדתית לחינוך "שאנן", חיפה.

3 תגובות

 1. שולה גת
  שולה גת אפריל 19 2018, 12:23
  רעיון נחמד

  חג שמח לכולם

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני אפריל 19 2018, 17:44
  לניצה דורי החביבה

  באמת רעיונות יפים. אבל לסעיף 5 : יקנו פחות – יתחיל מיתון. למה? שיקנו יותר. שירוויחו בעלי החנויות והקניונים. שתהיה צמיחה כלכלית.
  ולסעיף 2 – במקום לימוד ערבית שילמדו יותר היסטוריה של עם ומדינת ישראל ואזרחות. אם רוצים עוד שפה זרה שילמדו ספרדית או צרפתית או סינית או שיתמחו היטב באנגלית. אם רוצים לקרב אוכלוסיות ותרבויות – שהערבים ילמדו עברית. אם המודיעין צריך דוברי ערבית – שיכשיר אותם. לגבי הציבור הכללי – אנו לא רוצים להיות מדינה מזרח תיכונית אלא מערבית ולכיוון זה יש לחנך את הדור הצעיר.

  השב לתגובה
 3. ליהי שגב
  ליהי שגב אפריל 23 2018, 12:55
  תודה לכותבי המאמרים החיוביים

  ובעיקר כאשר מדובר בחג לאומי

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור