JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • הגיגים
 •  » התקפה, הגנה עצמית, ומעורבות הומניטארית

התקפה, הגנה עצמית, ומעורבות הומניטארית

שמירה על אנושיות ומוסריות גם בעתות מלחמה

התקפה, הגנה עצמית, ומעורבות הומניטארית פרופסור ניצה נחמיאס
אפריל 26
09:30 2018

במהלך 70 שנות קיומה של המדינה ועוד עשרות שנים לפני הקמתה, חוותה ישראל מלחמות, פעולות איבה, מבצעים צבאיים, פעולות תגמול, ואין סוף פעולות חשאיות בגבולות הארץ ומחוצה להם. ברוב המקרים, למעט מלחמת העצמאות, מלחמת יום הכיפורים, ואולי מלחמת ששת הימים, אזרחי ישראל חלוקים בדעותיהם לגבי נחיצותם וניהולם של ההתקפות הצבאיות, המבצעים הקצרים, והאירועים הביטחוניים אשר קיומם עדיין לוּט בערפל.

כאשר אנחנו דנים בנושאים אלו, מתעוררת בעיה: באילו פרמטרים עלינו להשתמש כדי לקבוע האם מבצע צבאי מסוים, או מלחמה, היו אכן הכרחיים, והצדיקו את המחיר האנושי, הכלכלי והפוליטי הגבוה שנדרש בגינם? האם הפרמטר היחידי לבחון את נחיצותו של מבצע צבאי או יציאה למלחמה, הוא הפרמטר החוקי? האם העובדה שהממשלה, לאחר התייעצות עם הקבינט הביטחוני ועם הצבא, החליטה לצאת למבצע צבאי או למלחמה, הופכת את החלטתה לנכונה? אם נגיע למסקנה שהחלטת הממשלה היא הפרמטר היחידי, והממשלה אינה חייבת להתחשב בגורמים נוספים, אנחנו בעצם נותנים לגיטימציה והסכמה מראש לכל החלטה חפוזה או לא שקולה של קבוצת אנשים אשר אינם בהכרח המתאימים ביותר לקבל החלטות של חיים ומוות.

אולם עלינו לבחון האם קיימים קריטריונים ופרמטרים אחרים שיש להשתמש בהם כדי להעריך נכון את הפעולה הצבאית. ואכן, בעולם קיימים פרמטרים וקריטריונים קבועים ומקובלים, המבוססים על המשפט הבין-לאומי ועל אמנות בין-לאומיות הקובעים ומגדירים מהי "תוקפנות", מה צריך להתרחש כדי להצדיק יציאה למלחמה, ומה התנאים שחייבים להתקיים כדי שתקיפה צבאית תיחשב לאקט של הגנה עצמית.

נוהלי המלחמה היום הינם סדורים, יש בהם כללי משחק קבועים, ומרבית מדינות העולם שוחרות השלום אימצו אותם ופועלות לפיהם. כללים אלו נועדו לסייע למנהיגים לקבל החלטות של חיים ומוות, ולתת כיוון ומחשבה ארוכי טווח, כיצד לפעול במצבי חירום, ובמצבים שהמדינה צריכה להגן על עצמה.

כדאי אולי להתחיל בהגדרה של "פעולה תוקפנית". מהי פעולה תוקפנית לעומת פעולה הגנתית? לפי המשפט הבין-לאומי כל תקיפה הנעשית ללא פרובוקציה מוקדמת או ללא פעולה תוקפנית מהצד הנתקף, נחשבת לפעולה תוקפנית. מהי פעולה להגנה עצמית? כל פעולת צבאית שבאה כתגובה לפעולת תקיפה, והמיועדת להגן עליך מהצד שתקף אותך.

נשאלת השאלה מה לגבי מלחמת ששת הימים? האם למרות העובדה שהצבא המצרי לא תקף את ישראל, כמו במלחמת יום הכיפורים, אלא אנחנו תקפנו ראשונים, נחשבת התקיפה שלנו לפי המשפט הבין-לאומי ל"הגנה עצמית"? ובכן – כן! המשפט הבין-לאומי מכיר בפעולת מנע צבאית כהגנה עצמית, בתנאי שקיימות הוכחות חותכות שהצד השני עומד לבצע תקיפה נגדך. ואכן במלחמת ששת הימים היו הוכחות ברורות שנאצר עומד לתקוף, לאחר שהטיל מצור על מיצרי טיראן וגירש את חיילי האו"ם שהופקדו על שמירת השלום מסיני.

ומה אומר המשפט הבין-לאומי לגבי מעורבות צבאית שנובעת מטעמים הומניטאריים? כמו למשל בסוריה? במקרה כזה קיימת התנגשות בין ערך "הריבונות" לבין ערך "הזכות לחיים". מעורבות צבאית הומניטארית נקראת בעגה הבין-לאומית Humanitarian Military Operation, ונחשבת לפעולה צבאית לגיטימית ואפילו רצויה לפי המשפט הבין-לאומי, כי ערך הצלת חיים חשוב יותר מערך הריבונות של המדינה.

נשארה שאלת החוקיות של מבצעים צבאיים כמו "צוק איתן" בעזה, ומבצעים צבאיים בלבנון, ובגדה. האם מבצעים התקפיים אלו נחשבים לגיטימיים? ובכן, גם למבצעים אלו קיימים פרמטרים וקריטריונים בין-לאומיים. המשפט הבין-לאומי דורש שכל מבצע צבאי כזה יעמוד בשני תנאי בסיס: תנאי הנחיצות (Necessity) ותנאי המידתיות (Proportionality). כל פעולה צבאית צריכה להוכיח שהיא נחוצה באופן מוחלט כדי למנוע פעולה צבאית חמורה ומסוכנת הרבה יותר; וכן פעולת התגובה חייבת להיות מידתית, דהיינו, סוג התגובה ועוצמתה חייב להיות מידתי לסוג התקיפה ועוצמתה. כגודל התקיפה כן גודל התגובה. הצבא חייב להשתמש במינימום הכוח הדרוש להשגת המטרה. נהלים בין-לאומיים אלו מבטיחים הוגנות והתחשבות אנושית ומוסרית גם במלחמה, אפילו אם היא מחויבת המציאות.

על המחבר / המחברת

ניצה נחמיאס

ניצה נחמיאס

עורכת מדור: חברה. פרופסור למדע המדינה. מרצה אורחת באוניברסיטת מרילנד , (קמפוס טאוסון) ובאוניברסיטת תל אביב. מחברת ועורכת של ארבעה ספרים ומספר רב של מאמרים. מרצה בכינוסים אקדמיים ומקצועיים ברחבי העולם.

5 תגובות

 1. גדעון שניר
  גדעון שניר אפריל 26 2018, 10:28
  חשוב, אך כמעט בלתי אפשרי ליישום אוניברסלי

  יפה טענת
  ועדיין קיימים נתונים קונטקסטואליים וסובייקטיביים רבים שאף פעם לא יאפשרו לקבוע מסמרות אוניברסליות במשפט העמים, כמו מהי "מידתיות", כיצד ניתן בכלל לשפוט אותה, ועל פי איזו אמת מידה תרבותית, כמו גאולת דם, החשיבות של "שמירת פנים" המקובלים בתרבות המזרח התיכון וכלל לא בתרבות המערב בעל סולם ערכים שונה לגמרי .
  ודוגמא נוספת לבעיתיות: כאשר בעולם המוסלמי רוצחים האחד את השני ברבבות, , לא נשמע קולו של האו"ם, למעט בשימוש בגז, אבל כאשר נהרג צעיר פלסטיני המנסה לעבור את הגדר, מיד מפרסם האו"ם גינוי בטענה של "היעדר מידתיות".
  לכן, קשה לקבוע וודאי שלקבל חוקים אוניברסליים בתחום זה כי השונות הפרטיקולרית היא כול כך מרובה, במיוחד כאשר מעורבים שיקולים פוליטיים בין לאומיים.

  בכול מקרה, המאמר חשוב ומעורר מחשבה

  השב לתגובה
 2. פנינה בן ציון
  פנינה בן ציון אפריל 26 2018, 14:26
  כך כותבים מאמר עם דעה

  בלי להתלהם

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני אפריל 26 2018, 15:20
  לפרופ' נחמיאס הנכבדה,

  ששת הימים אנחנו תקפנו – מה זה עיוות ההיסטוריה הזו? נאצר לא זרק את האו"מ מסיני, נאצר לא חסם בברוטליות את השיט לאילת? נאצר לא הכניס אוגדות שריון לסיני והכריז שהוא הולך לחסל את מדינת ישראל?
  מספיק עם הפנטזיות האלה.
  את צריכה לדעת שאין עוד אף מדינה בעולם שנמצאת תחת איומים כמו ישראל. כולל היום.
  מה זה התייפיפות הנפש הזו?
  איזה חוקים בינלאומיים תופסים כאשר האסלאם הורג יהודים (ולא רק יהודים)ברחבי העולם?
  על מה את מדברת?
  ממשלת ישראל לדורותיה נהגה ונוהגת ביד רכה מאד כלפי האויבים שלנו. זאת מתוך רצון להיות אנושיים.
  יש להתנקש בכל מי שפועל נגדנו בכל מקום ובכל זמן בהתאם לשיקולים פוליטיים ומבצעיים. את זה עושה ישראל לא רע ובכך יש להמשיך והדבר נתון לאחריות ממשלת ישראל הנבחרת.
  מספיק עם האשליות של "החוק הבינלאומי". למעשה אין דבר כזה.
  תשאלי את אבו מאזן. ערפאת כבר מת.

  השב לתגובה
 4. סוזאנה פינקו
  סוזאנה פינקו אפריל 26 2018, 19:17
  גם בנות הברית הפציצו ערים שלמות עם אזרחים בגרמניה

  במלחמת העולם השניה. כי כאשר נלחמים מול אויב שאין לו גבולות אדומטים לפעמים אין ברירה.

  השב לתגובה
 5. תמר
  תמר אפריל 30 2018, 12:52
  אני חושבת שההפגנות בגבול עזה

  עומדות להפוך לטראומה בתחום עליו כתבת

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור