JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

סוף עידן הפרטיות

החצנת המידע ה"אישי"

סוף עידן הפרטיות צילום: Taylor Shomaker he.wikipedia.org
מאי 03
19:30 2018

במאמר באתר "גיקטיים" קראתי פסקה מעניינת: "אנשים בימינו רוצים לחלוק את המידע על חייהם. הם רוצים להשוויץ באילו מסעדות הם אוכלים, עד כמה האחיינים שלהם יפים, לאן הם טסים, באיזה מלון הם ישנים ואיזו מוזיקה הם שומעים. והם רוצים לעשות את זה בכל דרך אפשרית: תמונות באינסטגרם, הודעות בוואטסאפ, סטטוסים בפייסבוק". ציטוט זה מצטרף לשפע מאמרים מתחומי הסוציולוגיה, הפסיכולוגיה והאנתרופולוגיה העוסקים בטירוף השיתוף העכשווי, ולמעשה אפילו לא צריך לקרוא, מספיק להביט סביב בעין בוחנת, להקשיב לשיחות אקראי, להיות מעורב בכל מה שאחרים מבקשים שניקח בו חלק.

רשתות חברתיות הן אמצעי פורקן מצוין לכל אישיות. אפשר לפרסם כל תמונה, כל גחמה וכל אמרה אישית, מגושמת, מוגזמת או מופרזת ככל שתהיה. אגב, אם היה אתר אינטרנט האוסף את מירב הדוגמאות לדברי השמצה, לשפה עילגת, לשגיאות כתיב ודקדוק ואת מיטב תמונות הסלפי, כולל תמונות של בעלי השפתיים המשורבבות – כמתחייב לפי חוקי הסלפי – אם היה אתר אינטרנט כזה, סביר שהיה זוכה למאות אלפי שיתופים.

ברוב המאמרים שעיינתי בהם מסתבר כי יישום האגו חשוב לאנשים רבים, ופרסום פכים קטנים מחיי היום-יום חשוב ממש כמו בגד ממותג או סוג הרכב ושנת ייצורו. אלה הם אותם אנשים המעבירים פקס למדורי רכילות: "היה ב… אכל ב… נסע אל… הוזמן על ידי…". אלה אותם אנשים המתגוררים ב"מגדלי…" – פעמים רבות בשכירות – כדי להצביע על מעמדם. אלה האנשים שנמצא אותם בכל מקום אוחזים בטלפונים הניידים ומטריחים את סביבתם להביט בצילומי הטיולים האחרונים, בצילומי האחיינים או הנכדים ואפילו בכיבושים רומנטיים אחרונים.

מבלי משים הפכו הרשתות החברתיות לכלי פורקן. פורקן לכל עניין שמקלדת יכולה להעביר, עם או בלי תמונות, עם או בלי חיבור לדמויות ספציפיות. ראו את קבוצות הימין והשמאל, קבוצות "נפגעי…" – לא חשוב ממי נפגעו. קבוצות לטרוניה חולפת או קבועה, קבוצות מגדריות, מגזריות או כאלה שמתקשות להגדיר את עצמן. הפשטות בהקמת דף, קבוצה, קהילה בפייסבוק, מאפשרת לכל אחד לעשות ככל העולה על רוחו. האפשרות להעליל על כל אחד בפני מנהלים ובפני הרשת החברתית מאפשרת לקבוצה להשמיד פרופיל, והכול בשם האגו הקבוצתי.

האם ברורה הסיבה האמיתית לחשיפת תמונות אישיות מביקור בפאב אירי, בכנסייה נידחת בפרו או בתעלת פנמה על אנייה? "ישנתי בהילטון פראג", "אני באילת – רק בהרודס" – האם אלו המלצות או שמא מסר: "דעו לכם שאני יכול להרשות לעצמי" או "מקום העבודה שלי מממן, שתדעו לכם". לא ברור לכם מדוע אדם מצהיר בראש חוצות "אני נוסע לאזרביג'אן", אבל בעצם מבצע רק טיול כוכב בבאקו?

לחשיפה יש מחיר. רבים מצטלמים במצבים רגישים ומעלים תמונות לרשת או משאירים אותן בספרייה של המכשיר הנייד (לאיזה צורך?), ויום אחד, אולי בעקבות גניבת המכשיר או תיקון במעבדה, מגלים שהחשיפה פרצה את הגבולות והתמונות האינטימיות לכאורה זולגות ועושות דרכן במהירות לכל קצווי עולם. האם לכל אחד ברור מהן ההשלכות של פרסום בפייסבוק: "הנה אני עושה צ'ק-אין בטימבוקטו"? או "שידור ישיר מחזית ארמון בקינגהאם"? האם ברור למפרסמים שבכך הם חושפים קבל עם ועולם שבאותו רגע אין איש בבית? ובכל זאת, הפרסום העצמי איננו פוסק.

אכן, אנשים בימינו רוצים להתגאות, בכל מה שאפשר, בכל מקום שאפשר, במהירות רבה ככל שאפשר. בעידן שבו הטלפון והאינטרנט מאפשרים חשיפה אישית, התערטלות בסגנון המאה ה-21, הרי זה מגוחך שלא לעשות זאת. הטכנולוגיות בשירות הפורקן לאגו. ה"אני" הפך להיות ציבורי, האישי הפך להיות נחלת הכלל.

שפע מחקרים אקדמיים נעשים על "הפסיכולוגיה החברתית של החשיפה האישית", ולכאורה מצביעים על דברים ידועים. רבים מבקשים את החשיפה, כי זהו כלי אישי לפורקן של מצוקה מסוגים שונים. כמו האדם המתערטל כך גם החושף פרטים אישיים ומידע אישי באינטרנט וברשתות חברתיות. כמו הגבר על שפת הים בלבוש המיקרו, או האישה המתערטלת בפומבי, כך כל סוג של חשיפה. מדוע מתלוננים אחר כך שמישהו עושה שימוש במידע? בתמונה? בחלקי תמונה? ומדוע מתלוננים על הפפראצי אם בעצם מדווחים להם מראש על תכנית הבילוי?

אגו רבותיי, אגו. אין חדש תחת השמש, פרט לכלי דיווח נגישים ואמצעי העברת מידע קלים ופשוטים. הביטו על הילדים המציגים תמונות בניידים והיזכרו בימים שהחלפתם מידע בקלפי אספנות מהקיוסק…

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

2 תגובות

 1. למד
  למד מאי 03 2018, 20:34
  למה שפייסבוק יתנו לכם שירות בחינם?

  ולמה אתם מפרסמים את כל הסודות שלכם ברשת?

  השב לתגובה
 2. מאיר צפוני
  מאיר צפוני מאי 04 2018, 09:30
  פייסבוק -"פרטיות - זכות"

  חפשו בפייסבוק קבוצת "פרטיות – זכות".

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור