JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

דמוקרטיה בעירבון מוגבל

שני הניסים שפרופ' ברנארד לואיס התקשה להסביר

דמוקרטיה בעירבון מוגבל אלוף בדימוס שלמה גזית
יוני 11
19:30 2018

בחודש מאי 2018 הלך לעולמו פרופ' ברנארד לואיס, מגדולי המזרחנים בדורנו. באחת מהרצאותיו שהתקיימה לפני כ-30 שנה באוניברסיטת תל-אביב, דיבר פרופ' לואיס על שני מעשי נס בישראל, שהוא מתקשה להבינם ולהסבירם. האחד – ישראל כבשה במלחמת ששת הימים את הגדה המערבית ואת רצועת עזה, היא שולטת בעם הפלסטיני, אולם אין התקוממות בשטחים שכבשה. הנס השני – הדמוקרטיה הישראלית. לדבריו, לאוכלוסיית ישראל ברובה המכריע אין ניסיון חיים בדמוקרטיה. ויותר מכך, מדינת ישראל נמצאת למן יומה הראשון במצב חירום ומלחמה, ובכל זאת היא דמוקרטיה חזקה. שבועיים לאחר הרצאתו של פרופ' לואיס פרצה האינתיפאדה הראשונה. ובאשר לנס הדמוקרטיה הרי שנכון לעכשיו הנס עודנו שריר וקיים.

נס הדמוקרטיה הישראלית מעסיק אותי רבות ואני דן בנושא מעל במות שונות, לאחרונה התארחתי בתוכנית השבת של יצחק נוי, אשר עסקה בהחלטת הממשלה על הקמת צה"ל, החלטה שהייתה מלווה בפירוק מטה הפלמ"ח. דיברנו על הקשר בין פירוק מטה הפלמ"ח לפירוק שני הארגונים הפורשים, האצ"ל והלח"י. הסברתי כי אני מבחין בין עמדותיי מלפני 70 שנים, עת הייתי לוחם פלמ"ח, קצין צעיר וזוטר אשר מחה בתוקף, ככל חבריו באותה עת, נגד פירוק הפלמ"ח ופיזורן של חטיבות העילית של ארגון ההגנה וצה"ל החדש, לבין עמדותיי היום. כיום אני יכול להבין את החלטתו של בן-גוריון להפגיז את האלטלנה ולפרק את הפלמ"ח, הכוח הצבאי הנאמן למפ"ם, המפלגה המתחרה על השלטון במדינה. ברורה לי החלטתו הנחרצת שלא להתיר קיומן של מפלגות באופוזיציה אשר יש להן כוחות צבא נאמנים.

בדיעבד, מדיניותו זו של בן-גוריון מסבירה את ה"נס" שעליו דיבר פרופ' לואיס, נס שימורה של דמוקרטיה עם שלטון מרכזי אחד. מדיניות זו החזיקה מעמד 19 שנים, עד למלחמת ששת הימים. הקואליציה הפוליטית, מקיר אל קיר, של ממשלת אשכול לא השכילה לשמר שלטון מרכזי אחד ויחיד. ממשלת האחדות שקמה ערב המלחמה לא הייתה מסוגלת לקיים שלטון מרכזי בלבדי. חזון ארץ-ישראל השלמה, וההתיישבות בשטחים שנכבשו לא ביקשו החלטות מרכזיות, להפך, ישראל השלימה עם תנופת התיישבות שעקפה את השלטון המרכזי.

שבר גדול בדמוקרטיה הישראלית הוא כמובן רצח רבין. דביר קריב היה איש שב"כ אשר עסק בהגנת הדמוקרטיה במגזר היהודי בשירות, ונמנה עם ראשוני החוקרים של יגאל עמיר לאחר רצח ראש הממשלה. בספרו "יצחק, רצח רבין הסיפור שלא סופר", מותח קריב ביקורת קשה על כך שישראל הצטמצמה בחקירת הרוצח אך נמנעה מחקירת הרקע הציבורי-פוליטי, לרבות הממסד הרבני שעמד מאחורי ההחלטה של עמיר לרצוח את ראש הממשלה. דביר מאמין כי עדיין אין זה מאוחר לחקור ולהסיק מסקנות ולקחים אשר ימנעו את הרצח הפוליטי הבא.

יצחק רבין היה קורבן של מציאות הפיצול במדינה ובעם. פיצול פוליטי זה מחליש וכמעט מבטל את מעמדו ומשקלו של השלטון המרכזי. דביר קריב צדק בקביעתו שממשלת ישראל וועדת שמגר אשר נדרשה לחקור את מעשה הרצח, נמנעו מהפקת לקחים מן הרצח ברמה הלאומית, אלא שהימנעות זו לא הייתה מקרית, היא הייתה ביטוי לפילוג ששרר במציאות הפוליטית של 1995 פילוג שאנו חווים, לדאבון לב, בשלטון המרכזי של ישראל היום.

הדמוקרטיה בישראל של היום היא בעירבון מוגבל בלבד.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

3 תגובות

 1. אזרח
  אזרח יוני 12 2018, 11:39
  אני לא איש ימין

  ובכל זאת אני חושב שיש לנו דמוקרטיה ממש

  השב לתגובה
 2. אני
  אני יוני 13 2018, 18:59
  מסכים עם ההגדרות שלך

  עצוב לכולנו אבל זו האמת

  השב לתגובה
 3. יקיר
  יקיר יוני 26 2018, 09:15
  אולי כדאי להחליף משקפים?

  בוא נתחיל בכך שבתחילת מאמרך אתה מצדיק רצח של יהודים ובסופו אתה מגנה אותו.
  דבר שני אם בדקת וחקרת (כנראה שלא עשית זאת) היית מוצא כי האינתיפאדה פרצה כנסיון של ארגון אש"ף לשבור את הצבא הישראלי (לא התקוממות של העם אלא של לאומנים מוסלמים שעדין רוצים להשמיד את מדינת ישראל).
  דבר שלישי ישראל היא דמוקרטיה של ממש למרות שאנשים מהסוג שלך צועקים את צעקת הקוזק הנגזל.
  צר לי שלמה יקר,אך ישראל היא דמוקרטיה של ממש למרות נסיון חוזר ונשנה של הישות המשפטית להפוך אותה לשלטון משפטני בלבד.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור