JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תעשיית הדכדוך במיטבה

עיתונות חסרת אחריות בשירות הרס המורל הציבורי

תעשיית הדכדוך במיטבה איתן הבר צילום: שלום ברטל he.wikipedia.org
יוני 09
09:30 2018

מר איתן הבר הוא עיתונאי ותיק ובעל מוניטין. הוא היה מנהל לשכתו ועוזרו הבכיר של ראש ממשלה בישראל. הוא אמור להיות מחובר בקשר בלתי אמצעי למקורות המידע במדינה. כאשר "האיש ברחוב" קורא מאמר מאת איתן הבר, הרושם המתקבל הוא שהעיתונאי רב-המוניטין יודע על מה הוא מדבר.

והנה ציטוט: "מעל הכול עלינו להיות מוכנים למלחמה כזאת. הצבא האיראני עולה בעוצמתו על צה"ל". שני משפטים קצרים אלו הופיעו במאמרו של מר איתן הבר, "אסור לנו לשקוע בשאננות", שהתפרסם בעיתון של המדינה "ידיעות אחרונות" ביום 7 ביוני 2018, בעמוד 18. לא האמנתי למראה עיניי. קראתי את המאמר בשנית. כן – אותם שני משפטים קצרים ריצדו לנגד עיניי לאמור: "הצבא האיראני עולה בעוצמתו על צה"ל".

חשבתי: איך יכול עיתונאי ותיק ובקיא לכתוב דבר הבל מסוג זה. ולא רק זאת – איך יכול עורך עיתון להתיר פרסום דבר מעוות שכזה. לא רק שהכותב טועה ומטעה, במקרה זה הוא מצטרף לחגיגת הדמורליזציה, או במילים אחרות לתעשיית הדכדוך שמייצרים חלק מאמצעי התקשורת במדינת ישראל.

החלטתי לעשות מעשה מחוצף שמעולם לא עשיתי כמותו. ביררתי מהו מספר הטלפון בביתו של מר איתן הבר והתקשרתי אליו. משקיבלתי מענה ממר הבר עצמו הצגתי את עצמי בשמי בלבד וטענתי לפניו שבמאמרו הנ"ל הוא טעה בכתבו שהצבא האיראני עולה בעוצמתו על צה"ל. הוא שמע את דברי בנימוס והשיב שעל פי ידיעתו אכן כך הדבר ולכן הוא לא טעה וכך כתב במאמר דנן.

בשלב זה חשתי בזעם קל שמתחיל לעלות בגרוני. בתשובתי לדבריו הצגתי את עצמי בצירוף דרגותיי ועיסוקיי והודעתי לו חד וחלק שהוא שוגה לחלוטין. המשכתי: יש לאיראנים חיל אוויר? חיל שריון? תעשיות הייטק ביטחוניות? כיפות ברזל ומעילי רוח? יכולת גרעינית?

כאן עצר אותי מר הבר ואמר: בעצם אתה צודק. טעיתי ואני מתנצל על כך. אם כך, השבתי, אני מבקש שתמצא דרך לפרסם בידיעות אחרונות תיקון למאמר שכתבת היום. חשוב שציבור קוראי העיתון יקבל מידע נכון ולא מידע שאינו אמת. איתן הבר הבטיח שהוא ימצא דרך לפרסם בעיתון תיקון בהתאם. לי לא נותר אלא להמתין לאחד הגיליונות הבאים להופעת התיקון. אני מאמין בהגינותו העיתונאית של מר הבר ובכך שנפלה שגגה בלתי מכוונת במאמר דנן.

כקורא ותיק של ידיעות אחרונות הייתי ממליץ לעורך מר רון ירון, אם רשימה זו תובא לידיעתו, להקפיד יותר על אימות החומר המתפרסם בעיתונו. זאת בהחלט הסיבה שהציבור נותן לעיתונות הישראלית, בגדול, ציון נמוך ביותר בסעיף "אמינות".

ולגופו של עניין: העוצמה הצבאית של ישראל, בימינו אלה, עולה על העוצמה הצבאית המצרפית של איראן, עיראק, סוריה ולבנון ואולי עוד אילו אלמנטים הנמנים עם אויבינו במרחב. לתשומת לבם של כל המנגנים בתזמורת של תעשיית הדכדוך.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

9 תגובות

 1. גדעון שניר
  גדעון שניר יוני 09 2018, 10:15
  הגודל לא תמיד קובע

  יפה טענת
  הרושם של הבר מן הסתם נבע מגודלה של האוכלוסיה האירנית העולה פי 10 על הישראלית, מכאן שהם יכולים לגייס יותר חיילי חיר ושריון. ואולי מחזיקים בארסנל טילים ארוכי טווח משמעותי, וכן שטח מדינה גדול המאפשר פיזור אוכלוסיה יתרון שאינו קיים לישראל.
  אבל כול זה אינו מספיק, למזלינו

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני יוני 09 2018, 13:43
   גדעון יקירי

   שלא במקרה הייתי באיראן. מכיר אותם קצת. נא ראה מאמרי, מיום 25 באוגוסט 2017, באתר זה, בשם "שינויים בסביבה האסטרטגית של ישראל (13)". גודלה של איראן אינו משנה. 90% משטחה הוא מדבר או אזור הררי שלא ניתן להתיישבות. רוב רובה של האוכלוסייה אינה יכולה לשרת בפורמציות צבאיות שדורשות מיומנויות טכניות. הם כן יכולים להיות חיילי חי"ר טובים או לשרת במשמרות המהפכה. אבל בימינו התרומה של אלו לעוצמה הצבאית היא שולית למדי. כל הנ"ל זה רק מעט ממה שניתן להעיד על איראן. יש עוד הרבה.

   השב לתגובה
 2. אבנר נוימן
  אבנר נוימן יוני 09 2018, 12:14
  אני רוצה לראות את הבר מתנצל

  נראה

  השב לתגובה
 3. יהודה שפר
  יהודה שפר יוני 09 2018, 12:40
  כל הכבוד

  אין כבר כוח לכל השמיים לאיד

  השב לתגובה
 4. גיל צ.
  גיל צ. יוני 09 2018, 18:59
  עוד אחד שלא ברור לי איך התחמק ממשפט

  ובכל זאת לא הייתי מציע לישראל להשתחצן בקשר לאירן

  השב לתגובה
 5. זאביק
  זאביק יוני 10 2018, 15:37
  הגיע הזמן להגיד הדברים בקול רם

  נמאס כבר מכל הקנאים שכואבת להם ההצלחה של הליכוד

  השב לתגובה
 6. אביגדור נודלמן
  אביגדור נודלמן יוני 12 2018, 11:56
  קשה לאנשים להודות שהם טעו

  קשה להם להודות שהדרך האידמאולוגית שלהם נכשלה ושל אחרים הצליחה

  השב לתגובה
 7. נחום
  נחום יוני 12 2018, 19:24
  הפסימיים מגזימים פחות

  מאלה שכל הזמן רואים פריחה, ועושר, ואושר, והצלחות, והישגים, והכי הכי בעולם …..

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור