JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אחריות מוסרית וציבורית

שורת עבירות עבירות פליליות נגד מני נפתלי

אחריות מוסרית וציבורית מני נפתלי צילום: עזרא רחאנה commons.wikimedia.org
יוני 27
14:00 2018

לפני כשנה נפרצה דירתו של מני נפתלי. לפני שבועיים נגנב אופנועו. שלשום בלילה הוצת ברכבו. אי אפשר לטעות: מדובר בטנדר שמשמש את נפתלי במסגרת בית העסק הקטן והצנוע שהוא מנסה לפתח בתחום השיפוצים, הגננוּת והמטלות השונות שיכול לבצע מי שכיהן כאב הבית במעון ראש הממשלה בירושלים. על הטנדר מתנוסס שמו של נפתלי באותיות קידוש לבנה.

ייאמר מיד: כמי שמייצג את נפתלי מבחינה משפטית, בדרך כלל אין לי שום מחשבות על קונספירציה מסתורית. כאשר יש כמה הסברים אפשריים, אני תמיד מבכר את ההסבר הפשוט וההגיוני. ובכל פעם שמועלה תרחיש כזה או אחר, אני מבקש לדעת מהן הראיות שמניחות תשתית לתרחיש זה.

איש אינו מעלה בדעתו תסריט קולנועי דמיוני שראש הממשלה, רעייתו או מי ממלחכי פנכתם שלחו בריונים אלימים לבצע שורת פשעים נגד מני נפתלי. אבל לא ניתן להתעלם מהמכלול המטריד של שורת עבירות פליליות שנפתלי נפל קורבן להן בשנה האחרונה. היבט מטריד במיוחד טמון בהצתת רכבו: פריצה לדירה היא מעשה מפחיד ופולשני. גניבת אופנוע היא עבירה חמורה. אך הצתת כלי רכב היא עבירת אלימות מופלגת בחומרתה. לא בכדי קבע המחוקק עונש מאסר בן 16 שנים בגין עבירה זו.

מכלול העבירות הללו כנגד עד התביעה המרכזי במשפטה הפלילי של רעיית ראש הממשלה מחייב אפוא בדיקה מעמיקה, מקיפה, שיטתית וממצה מצד משטרת ישראל. משום כך פניתי למפקד משטרת מרחב העמקים – שבתחום שיפוטה מתגורר נפתלי, שהוא בן עפולה – בבקשה לקיים חקירה שכזאת. אם יהיה צורך אפנה גם למפקד משטרת מחוז הצפון (קצין בדרגת ניצב), ליועץ המשפטי של משטרת מחוז הצפון (עורך דין בכיר במשטרת ישראל), ליועצת המשפטית של משטרת ישראל ואף למפקח הכללי של המשטרה רב ניצב רוני אלשיך.

אכן, איש אינו חושד במר נתניהו או ברעייתו בהקשר זה חלילה. אך מכלול העבירות הללו, ששיאן בהצתת רכבו של עד התביעה המרכזי במשפטה הפלילי של גברת נתניהו זמן קצרצר לאחר הגשת כתב האישום נגדה, מחייב לומר דברים חדים ונכוחים בדבר אחריות מוסרית וציבורית של אישי ציבור, להבדיל מאחריות משפטית ישירה: גם אם ראש הממשלה אינו קורא לפגוע במר נפתלי, ברור ששליחת אנשיו הנרצעים לכלי התקשורת כדי להתנפל על עד תביעה מרכזי, להסית נגדו ולכנות אותו בכינויי כזב כדוגמת "עבריין", אף שמעולם לא הורשע בפלילים, או כדוגמת "עד מדינה", אף שאינו מוגדר כעד מדינה – הנחיה זו טומנת בחובה סכנה גדולה וגם חרפה מוסרית.

כאשר שרים וחברי כנסת משתלחים בברוטליות באזרח פרטי שכל חטאו שחשף שחיתות לכאורה במוקד כוח, הם מציתים אווירה סוערת כנגד אזרח זה. או אז עלולים חמומי מוח כאלה או אחרים שקולטים את דברי ההשתלחות הכוזבים והקשים, להחליט לבצע פשע נגד אותו אזרח.

זוכרים את רצח רבין? אין ספק שנתניהו לא רצה ברצח רבין חלילה. הוא היה מזועזע ממנו. אבל הוא שלהב את ההמונים ונהג בחוסר אחריות באותה תקופה. תחילה הגיעו המשולהבים למכוניתו של רבין. לאחר מכן תקף אותו רב פלוני במכון וינגייט. ובסוף נורו שלוש יריות בגבו.

גם הפעם נוהג ראש הממשלה בחוסר אחריות. גם הפעם הוא משלהב רבים. אני לא מדבר בהכרח על עבירה פלילית מצדו של ראש הממשלה (אף שייתכן שהוא משבש הליכי משפט פוטנציאליים במסגרת משפטה הפלילי של זוגתו בכך שהוא מנסה ליצור אווירה עוינת נגד עד התביעה המרכזי במשפט זה. זה לא יעזור לו כמובן. נפתלי אינו נבהל). אני כן מדבר על אחריות מוסרית וציבורית מצד נתניהו. כאן טמון כישלונו של ראש הממשלה. הוא נוהג בחוסר אחריות ואף בהפקרות כלפי מני נפתלי.

לרכבו של מני כבר הגיעו. גם לדירתו. אני מקווה שאיש לא יגיע אליו. אני מקווה שתקדים רצח רבין הנורא לא ישוב.

על המחבר / המחברת

Avatar

דניאל חקלאי

עו"ד. בעל משרד לעריכת דין שמתמחה במשפט פלילי, עבירות צווארון לבן וכן עבירות משמעת.

11 תגובות

 1. X
  X יוני 27 2018, 16:18
  אני לא הייתי הולך כל כך רחוק

  רק הייתי מצפה מראש הממשלה להצהיר כי חס וחלילה שלא יתנכלו למני נפתלי גם אם הוא עד תביעה. בית המשפט יחליט לפי הצדק כמובן, ואת תוצאותיו כולם יקבלו.

  השב לתגובה
 2. ורדה
  ורדה יוני 27 2018, 16:52
  ככל שיותר אנשים ישמיעו קולם

  הסכנה תיבלם

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני יוני 27 2018, 23:00
  לעו"ד דניאל חקלאי

  6 פעמים הנך מזכיר ברשימה שפרסמת לעיל כי "אין לך שום מחשבות על קונספירציה" וגם ש"איש אינו מעלה בדעתו תסריט שראש הממשלה שלח בריונים וגו'" – במילים פשוטות כנראה שיש לך מחשבות כאלה. מותר לך לחשוב מה שאתה רוצה. אולם אם אתה מפרסם בציבור דברים מסוג זה ללא כל ראיות או פסיקה משפטית הרי שזה גובל בהסתה.
  מני נפתלי בהחלט זקוק להגנה של עורך דין כמו כל אזרח אחר שנקלע לזירה המשפטית. נדמה לי שהוא זכאי להגנה יותר רצינית מאשר מה שמסתמן מרשימתך דנן וכל זאת מבלי להתייחס בכלל לאשמתו או חפותו של ראש הממשלה.

  השב לתגובה
 4. אריק
  אריק יוני 28 2018, 13:37
  אם בכלל זה מעשה שכוון אליו אישית

  אש סביר שאלה קיצונים הזויים שלא נשמעים לאף אחד

  השב לתגובה
 5. שמעון גפן
  שמעון גפן יוני 30 2018, 13:18
  דניאל - אני מעריך את התמיכה שלך במני

  גם אם אני לא תמיד מסכים עם דרכו שת מני הרי הנכונו שלו לעמוד מול הרוב ראויה לציון גבוה וגם העזרה שאתה נותן לו

  השב לתגובה
 6. פנחס בן צור
  פנחס בן צור יולי 01 2018, 13:40
  ממש לא יאומן

  השתיקה של כל אלה שבדרך כלל יש להם מה להגיד על כל דבר.

  השב לתגובה
 7. ד.
  ד. יולי 02 2018, 12:46
  עם הביריונות והאלימות שמאפיינות את

  האווירה שמכתיב השלטון לא מפתיע שזה עלול לקרות
  לבכות

  השב לתגובה
 8. גרי
  גרי יולי 06 2018, 23:54
  מדוע כל חברי הכנסת שותקים כולם

  למה גם אלה מהאופוזיציה נגגו?

  השב לתגובה
 9. מני נפתלי רחוק מלהיות צדיק
  מני נפתלי רחוק מלהיות צדיק יולי 07 2018, 10:24
  יוחנן אבן

  וגם לא ברור איך הפך למתנגד לראש הממשלה.

  השב לתגובה
 10. פניני
  פניני יולי 08 2018, 15:47
  התנכלות

  חד וחלק

  השב לתגובה
 11. י.
  י. יולי 14 2018, 13:28
  מה קרה שכל הקשור למני השתתק?

  גם הוא נעלם מהחדשות

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור