JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מאבק על הזהות הלאומית

חשיבותו הדקלרטיבית של חוק הלאום

מאבק על הזהות הלאומית
יולי 24
09:30 2018

כמו רבים מאיתנו האזנתי גם אני לוויכוח העז הניטש על ניסוחו של חוק הלאום. מעניין במיוחד היה לשמוע את ניתוחיהם של הוגי דעות נכבדים בארץ ובארה"ב המשווים את הנוסח של היום לנוסחים שנכתבו לפני כ-100 שנה על ידי הרצל, ז'בוטינסקי, בן-גוריון ואחרים. ההשוואה נעשית בעיקר לצורך ניגוח תומכי החוק בטענה שאינו שוויוני, מפלה, שלא לומר מקדם אפרטהייד בנוסח דרום אפריקה. אלא שיש לזכור שמה שנכתב לפני 100 שנה נעשה בהשפעת קונטקסט אירועים היסטוריים של אותה תקופה, שלא בהכרח תואמים את המציאות העכשווית, כפי שחזון הנביאים "וגר זאב עם כבש" והיות "ישראל אור לגויים", מן הסתם היה גורם להרמת גבה אילו שולב היום.

מאז היווסדה נמצאת ישראל במתקפה על עצם הלגיטימיות של קיומה. למעט כמה רגעי חסד שהעולם העניק לישראל, כמו הצהרת בלפור והחלטת עצרת האומות המאוחדות על הקמת בית יהודי בארץ ישראל, נמצאת המדינה תחת זכוכית המגדלת של חלק גדול ממדינות הצביעות העולמית, כאילו חובת ההוכחה להיותה חברה ראויה במשפחת העמים מוטלת עליה מדי יום ביומו, דרישה שאינה מוטלת על אף מדינה אחרת ביקום.

גרוע מכך, הוגי דעות שונים מתחרים ביניהם מי יצליח לקעקע יותר את זכות העם היהודי להגדרה עצמית בארץ ישראל שלא לדבר על מסעות שיסוי יזומים, הנפוצים למשל בעולם הערבי. אלו שוללים את ההיסטוריה הכתובה הנתמכת בעדויות ארכיאולוגיות – הניסיון הנלוז הזה מהווה פגיעה באינטליגנציה. לשיטתם, ישראל מעולם לא הייתה קיימת כישות מדינית, הר הבית לא היה קיים, הפלסטינים הם בכלל צאצאי הכנענים ושאר הבלים שלמרבה הצער נופלים על אוזניים קשובות.

יש בינינו החושבים שכלל אין צורך להתייחס למניפולציות חסרות שחר כמו האשמות על הרעלת בארות, שליחת זונות מוכות איידס להדביק חיילים מצרים או אילוף כרישים לנגוס ברגליהן של תיירות גרמניות בשארם אל-שיח' במטרה להבריח את התיירים. אך מסתבר שיש רבים השותים בצמא מבאר השקרים הזאת באין מפריע. וחמור מכך, הם נתמכים ב"עדויות" של אינטלקטואלים ישראלים ויהודים בתפוצות הנותנים יד להסתה הזאת.

לחוק הלאום יש חשיבות דקלרטיבית, בתקופה שבה המאבק על הזהות הלאומית נעשה עצים בעולם כולו. העולם הערבי המוסלמי מצהיר בכל המדרשות, בכל מסגד ובכל בית ספר שיעשה הכול כדי למחוק את המדינה היהודית ממפת המזרח התיכון. רבבות ממלאים את כינוסי הפלגים הקיצוניים של האסלאם באום אל-פאחם ובמקומות אחרים מדי שנה בשנה, נושאים דגלים ונאומים המכריזים על ג'יהאד. לדאבוני, לנוכח שפלות הרוח הישראלית ונטילת אשמה עצמית כוזבת, יש להם תקווה שיום אחד תצלח דרכם.

אין לישראל במה להתבייש ואין עליה להצניע את העובדה שהמדינה נועדה להיות בית לעם היהודי בארץ ישראל. אין לנו סיבה להסתיר שהעברית היא השפה הרשמית הבלעדית של ישראל כפי שהצרפתית לצרפתים, והאנגלית לאנגלים. איננו שוללים שפה אחרת, ולימודי השפה הערבית בבתי הספר הכרחיים ורצויים ביותר, אבל היא אינה שוות ערך לעברית רק כי יש מיעוט השואף לאוטונומיה בחבל ארץ זה, כשלב בתהליך להגשמתו של הפתרון הסופי לתפיסתם. בארה"ב השפה הרשמית היא אנגלית, וכל מי שרוצה לחיות בארץ מהגרים זו נדרש לבקיאות בשפה זו בלבד. נכון שהמנון "התקווה" מעורר כאב בטן בקרב ערביי ישראל, הרואים בעיניים כלות כיצד חזונם למזרח תיכון נקי מיהודים מתפוגג, אבל אין בכך צידוק לשנותו (עדיין לפחות, ואם בכלל).

הניסיון לנתק חובות מזכויות אזרח הוא בעייתי. יש הטוענים שהזכויות הן מובנות ומוענקות לכול, ללא קשר לעמידה בחובות. זהו טיעון לא דמוקרטי בעליל, שמי שהמציא אותו מלכתחילה כיוון לאנרכיה חברתית ברוח הליברליזם האוניברסלי הקיצוני. כאשר המיעוט הערבי בישראל שולל עמידה בחובת ההתגייסות לשירות לאומי/אזרחי, כי מבחינתם תהא זו הכרה בקיומה של מדינת ישראל – זו בדיוק הסיבה המצדיקה את חוק הלאום. אף אם ראוי לתקן, ובצדק, ניסוח סעיף כזה או אחר, רוחו חשובה.

על המחבר / המחברת

Avatar

גדעון שניר

ד"ר. מרצה בתחום "ניהול משא ומתן בינלאומי חוצה תרבויות".

10 תגובות

 1. חחח
  חחח יולי 24 2018, 10:37
  לחוקים ההצהרתיים האלה אין משמעות

  יש כן משמעות לכך שמעל 20% מהאוכלוסיה שלנו הם ערבים. שעוד מעט עם תהליך הסיפוח שלנו קרוב למחצית האוכלוסיה שלנו תהיה ערבית, ואי אפשר להתעלם מהם ואי אפשר בודאי להפוך אותם לאזרחים מסוג ב.

  השב לתגובה
 2. גדעון שניר
  גדעון שניר יולי 25 2018, 13:58
  האר את עיני

  בניגוד אליך אני לא מזהה התעלמות מהמיעוט הערבי בישראל, ואני מצטרף לתקוותך שלא נספח יותר.
  חזרתי וקראתי את הצעת החוק, האר את עיני, מה יש בהצהרה זו העושה אותם אזרחים סוג ב? מלבד אי מוכנותם של המוסלמים (לא הדרוזים והצ'רקסים כמובן) לעשות אפילו שרות לאומי אזרחי כי רואים בכך הכרה בעצם קיומה של מדינת ישראל..ולכן ההצהרה חשובה

  השב לתגובה
 3. עוזי פלדמן
  עוזי פלדמן יולי 25 2018, 14:25
  הכרזות עוד לא שינו דבר בעולם

  מעשים בלבד

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר יולי 25 2018, 20:43
   אל תזלזל בהצהרות, כי יש מעשה מאחוריהם

   הצהרת בלפור שינתה ועוד איך, עד שאבו מאזן דרש לפני מספר חודשים מהבריטים "לבטל" את ההצהרה..בה הוא רואה את האסון הגדול שפגע באומה הערבית.

   השב לתגובה
 4. גיורא קימל
  גיורא קימל יולי 26 2018, 09:16
  בפועל ישראל מכבדת את המיעוטים

  הצהרות לחוד ומעשים לחוד. בפועל הלאומיות העברית הרבה יותר מתונה היום לעומת המצב לפני קום המדינה. לפני קום המדינה לישוב העברי היו מוסדות הפתוחים ליהודים בלבד כגון בתי ספר, קופות חולים, ארגוני עובדים, בתי חולים, אגודות ספורט.ברוב המוסדות הללו היתה התנהלות בשפה העברית בלבד והחברות רק ליהודים.היום חוץ ממוסדות דת ומערכת הבטחון כול המוסדות הללו פתוחות לכול האזרחים. אפרטהייד זה לא הדיבורים אלא המעשים.

  השב לתגובה
 5. גדעון שניר
  גדעון שניר יולי 26 2018, 12:10
  רחוק מאד מאפרטהייד

  אכן, הצגת ישראל כמשטר אפרטהייד הוא מופרך בדיוק כפי שהפלסטינאים מציגים עצמם כצאצאי הכנענים..
  הבעיה שדווקא ישראלים נופלים במלכודת המניפולציה הזו ומאמצים את התיאור הזה.
  ישראל אינה גזענית, היא בסך הכול נגד כול מי שמנסה להשמידה ולא משנה מה צבע עורו או דתו, אכל כמה נוח להדביק אשמה כוזבת כזו כאשר נופלת על אזניים קשובות

  השב לתגובה
 6. אריאל ש.
  אריאל ש. יולי 27 2018, 08:57
  כנראה שראש הממשלה ובנט לא חושבים כמוך

  שוקלים שינוי

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר יולי 27 2018, 12:38
   רוח החוק היא החשובה , גם אם יש מקום לתיקוני ניסוח

   בבקשה לקרוא את שכתבתי עד השורה האחרונה: זו בדיוק הסיבה המצדיקה את חוק הלאום. אף אם ראוי לתקן, ובצדק, ניסוח סעיף כזה או אחר, רוחו חשובה".
   אני לא מייצג את ראש הממשלה או את בנט, אלא את דעתי, ואכבד את התייחסותך,

   השב לתגובה
 7. צילה אייזן
  צילה אייזן יולי 28 2018, 12:48
  והחרדים שמתנערים מחובת הגיוס

  מה יש לך להגיד עליהם?

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר יולי 29 2018, 05:56
   אותו דין לכול

   בדיוק אותו הדבר!
   מתתיהו הכהן הגדול מתהפך בקברו נוכח התנהגות החרדים המשתמטים מחובת הגיוס. הוא היה כהן גדול, עובד אדמה ואחז בחרב כדי להגן על מולדתו. זו הדוגמא שהיו צריכים ללכת לאורה. "מי ל ה' אלי" קראו השופטים והכול נחלצו למשימת ההגנה

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור