JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

לא פותר את הבעיה, לא משנה את המציאות

על חוק הלאום

לא פותר את הבעיה, לא משנה את המציאות אלוף בדימוס שלמה גזית
אוגוסט 10
09:30 2018

מיום שקמה מדינת ישראל לא היה באמת שוויון מלא ואמיתי בין כל אזרחיה, אלו היהודים ואלו והלא-יהודים. זוהי המציאות שבה אנו חיים. אזרחי המדינה הדרוזים, הצ'רקסים והבדואים – שמשרתים בצה"ל ונאמנים למדינה – מכירים היטב את המציאות הזאת, וטענו כבר בעבר נגד הקיפוח שהם חווים בחיי היום-יום.

חוק הלאום, שאומנם אינני ממתנגדיו הפעילים, מיותר בעיניי ואף מקומם. החוק לא ישנה דבר במציאות הישראלית, ואף לא ירע את מצבם של המיעוטים, ייתכן שהסערה הציבורית שהתעוררה אף תוליד ניסיון לפצות אותם בדרכים שונות. אולם יש לומר בבירור: החוק לא יוכל להבטיח את המשך קיומה של המדינה היהודית, הוא לא ימנע את התהליכים הדמוגרפיים-חברתיים-פוליטיים שמתרחשים במדינה.

במציאות חיינו, עם חוק הלאום או בלעדיו, תלמידי ישיבות ימשיכו לקבל פטור מן השירות הצבאי. ומנגד, למרבית הצער, בבית העלמין הצבאי בבית-ג'אן ייכרו קברים לחללי צה"ל נוספים מבני העדה הדרוזית.

נוסף על כך, מדיניות ההתיישבות הלאומית של ישראל – ששתיים ממטרותיה העיקריות: ייהוד הגליל וייהוד הנגב – נתקלה במשך השנים בקשיים. מצד אחד, מאמץ ההתנחלות המסיבי בירושלים וביהודה ושומרון מתנגש עם הרצון והיכולת להפנות משאבים להתיישבות בגליל. מצד שני, התושבים הערבים, ללא קשר לשאיפותיהם ולעמדותיהם הלאומיות, אינם מבקשים להינתק מישראל. הם נשבו ברמת החיים ובאיכות החיים בישראל.

לאור מציאות זאת, האם יוכל חוק הלאום לשמר את ישראל כמדינה יהודית? תשובתי חד-משמעית: לא! אין, ולא יכול להיות, קשר בין סעיפי החוק לבין המטרה שהוא מבקש להשיג. היעד שאותו מבקשים יוזמי החוק להשיג יושפע אך ורק מן המציאות הדמוגרפית בארצנו.

ההחלטה אשר תקבע את עתידה של ישראל היא היכן יוצבו גבולות הארץ. שהרי סיפוח יהודה ושומרון יעלה את שיעורו באוכלוסייה של המיעוט הערבי החי בגבולותינו מ-22% ל-45%. בהרכב דמוגרפי זה לא יוכל חוק הלאום להצילנו. הברירה שבפניה נעמוד תהא בין ישראל "יהודית", דהיינו מדינת אפרטהייד, לבין מדינה דמוקרטית של כלל אזרחיה. זו איננה שאלה של חקיקה אלא סוגיה מדינית. דילמה זו תהא כנראה ההחלטה הגורלית ביותר שבפניה תעמוד ישראל.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

5 תגובות

 1. יצחק לבקוביץ
  יצחק לבקוביץ אוגוסט 10 2018, 16:27
  אמת לאמיתה

  פשוט ונכון!

  השב לתגובה
 2. גדעון שניר
  גדעון שניר אוגוסט 10 2018, 18:35
  חשיבות והשפעה קונקרטית מאד

  ברשותך תגובה אחת בלבד.
  חוק הלאום בא לאזן בין חוק "כבוד האדם וחירותו" המעניק עדיפות לזכויות הפרט על פני כול שיקול לאומי.
  חוק הלאום, יאפשר מעתה לבית המשפט להתחשב בצרכים הלאומיים שעה שבא לבחון את תביעות הפרט. כך למשל יוכל בית המשפט לאסור את מימוש "השיבה" של פלסטינים לתחומי מדינת ישראל בחסות מה שמכונה "איחוד משפחות" שעד היום נוצל עי 150 אלף איש ואישה, יוכל למנוע ואף להוציא מישראל אלפי מהגרי העבודה מאפריקה, כי יוכל להתחשב בצורך לשמר רוב יהודי במדינה. להעמיד צרכי ביטחון לאומי מול תביעות קרקע סרק,
  ועוד. שלא לדבר על חיזוק ההתישבות באזורים דלים בנוכחות יהודית, ואף אולי יצליח למנוע מכירת קרקעות ל זרים (אגב כפי שאיסלנד עכשיו שוקלת ברצינות רבה לממש – ואיש אינו תוקף אותה בשל היעדר דמוקרטיה מספקת..)
  אני חושב שדי בדוגמא זו כדי להבין את חשיבות החוק והתועלת הלאומית הנגזרת ממנה- שמישום מה לא היבחנת בכך
  וכן- החוק חל על מדינת ישראל בלבד ולא על כול ארץ ישראל, שמשמעו חלוקת הארץ!! המבטיח את הרוב היהודי במדינת ישראל

  בהערכה רבה
  די ברשימה

  השב לתגובה
 3. גיורא קימל
  גיורא קימל אוגוסט 21 2018, 13:00
  אין שוויון גם בקרב היהודים

  בישראל אי השיוויון מתחיל בין יהודים עצמם. ציינת שחוק גיוס חובה לא חל על היהודים שהכי שקועים ביהדות. דוגמא אחרת לאפליה, יהודי מגוייר מחוייב לשמור מצוות ואילו מי שנולד לאם יהודיה נחשב ליהודי אך הוא מעולם לא נדרש לקיים מצוות. רב רפורמי אינו מוכר אפילו שיש לו דוקטורט במדעי היהדות. כוהן לא יכול להתחתן עם כל יהודיה – כל השאר יכולים. אלמנה ללא בנים מנועה להנשא ללא טכס ייבום משפיל, ועוד הרבה דוגמאות. אז למה שיהיה שיוויון בין היהודים ובין לא יהודים? בכל הדברים האלה חוק הלאום ללא נגע.

  השב לתגובה
 4. נאור מנדלסון
  נאור מנדלסון אוגוסט 29 2018, 12:26
  אין מי שיקשיב

  כולם מרוצים מעצמם

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!