JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מגוון אין-סופי

הפגנות אקטיביות ופסיביות

מגוון אין-סופי הפגנה בפ"ת צילום: אבי גולדברג
נובמבר 21
19:30 2018

בעקבות המאמר הקודם שפרסמתי בעניין הפגנות מחאה, נשאלתי אילו הפגנות כדאי לארגן. אילו הפגנות באמת תמשוכנה אליהן כמה שיותר מפגינים וגם, כמובן, תשפענה על דעת הציבור, במאמר זה אבקש להרחיב מעט על האמצעים העומדים לרשותנו, האזרחים, כדי להביע סלידה ממצב נתון או רצון לשינוי.

אפשר לומר בכלליות כי הפגנות מתחלקות לשני סוגים: אקטיביות ופסיביות. להלן דוגמאות אחדות לשני סוגי השביתות. ההפגנות האקטיביות כוללות, למשל, שביתות למיניהן, הצתה עצמית (לאחרונה נכה בירושלים), הפגנת חוצות עם מגאפונים ושלטים, חסימת צירים, הטרדות טלפוניות (לא חוקי כמובן), השתלטות על מתחמים/כניסות/מעברים כולל הפרעה לתנועה רגלית, הפרעה קולנית לקיום אירוע על ידי הפגנה סמוכה עם מכשירי הגברה, נעילה עצמית באזיקונים כמחאה ויזואלית והפרעה זמנית, החרמת מוצר/חנות/חברה, נסיעה במהירות מינימלית מותרת בכביש ראשי ובשיירה ארוכה, ועוד היד נטויה. יש להדגיש כי לא כל הפגנה אקטיבית חייבת להיות אלימה.

ואילו ההפגנות הפסיביות יכולות להיות בדמות פרסומים בתיבות דואר, פרוספקטים בחלוקה להמונים, מחאת יחידים המציבים שלטים בצמתים, מייצגים בכיכר העיר, פטיציות באינטרנט (אתר "עצומה" כמודל), שילוט על גשרים, מודעות בכל קרן רחוב ואפילו הזמנת כוחות ביטחון, וזו, כמובן, עבירה חמורה.

בנספח לספרו של ג'ון פול פלינטוף, How to Change the World, מוצעים 198 רעיונות שונים בלתי אלימים להבעת מחאה. אזכיר רק אחדים: עתירות קבוצתיות או המוניות, סיסמאות, קריקטורות וסמלים, כרזות ותקשורת מוצגת, כתיבת שלטי שחקים ומודעות בכתבי עת, פרסים מזויפים, תפילה ופולחן, הרס רכוש על ידי בעליו וצילום האירוע, מחוות גסות (לא אתן דוגמאות ואשאיר זאת לדמיון), משמרות מחאה, צעדת מחאה, מחאה בשתיקה המונית במקום ציבורי, החזרת פרסים ומדליות, קריקטורות אכזריות, הפצת שמועות, הפניית גב למרצה בהרצאות ובדיונים, שביתת האטה, חרם צרכני, תיאטרון רחוב סטירי, "העמסת" מערכות ניהול (חיוג חוזר ונשנה למוקדי שירות), שיתוף ילדים נושאי שילוט בהפגנה, ויש עוד כהנה וכהנה.

הדרכים להפגין אכן רבות ומגוונות, אולם חשוב שנזכור כי אין זה משנה עבור מה מצביעים או עבור מי, נגד מי מוחים או מה מבקשים לשנות, חשוב אילו אמצעים נוקטים. האלימים, שזו דרך חייהם, נוקטים פראות לשונית והשתלחות גסה, ראו לדוגמה את קבוצת הפייסבוק "רע בישראל?" המציגה מעת לעת את ביטויי הלשון הנפוצים. מדהים עד כמה נמוך אנשים מוכנים לרדת תוך הזדהות בשמם. ממש עד מי ברכיים של עצמם ולהתבוסס בהם. ראוי שאלו המבקשים למחות על אי-צדק או לחולל שינוי ישאפו תמיד להביע את דעתם ללא אלימות, מילולית ופיזית כאחד.

תרצו להוסיף רעיונות? אשמח לקרוא את תגובותיכם.

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

7 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני נובמבר 21 2018, 20:32
  למר מאיר פלג הנכבד

  כתבת יפה על הפגנות נגד.
  מה עם הפגנות בעד?
  מה עם מימון הפגנות?
  מה עם המוטיבציה שדוחפת להפגנות?
  הרי רוב המפגינים הם ברמת הפרט הנגרר.
  מי מפיק תועלת מההפגנות?

  השב לתגובה
 2. מפוכח
  מפוכח נובמבר 21 2018, 20:44
  כלום לא יקרה

  המובילים מושחתים
  אלה שאין להם כלום גם לא כסף וגם לא הבנה וערכים תומכים במושחתים
  בעלי הערכים מיואשים ולא מאמינים שיש מה לעשות ובכל מקרה לא רוצים להכנס לביצה
  ויש כמה לא מציאותיים שחושבים שעם כמה מאמרים יביאו לשינוי

  השב לתגובה
 3. יש פשוט שתי בעיות
  יש פשוט שתי בעיות נובמבר 22 2018, 12:06
  קורדם כל העם בארץ אוהב את השלטון

  אלה שלא אוהבים את השלטון, המיעוט, לא מוכן לןהתעסק עם הנושאים האלה ולהפגין. טומנים הראש בחול ושותקים ועוצמים עיניים.

  השב לתגובה
 4. גד
  גד נובמבר 23 2018, 13:46
  מאבק ציבורי - צדק חברתי

  יפה כתבת! ובהקשר הזה, מפלגת צדק חברתי הוקמה על-ידי פעילים חברתיים שהגיעו אחרי מאבקים רבים, שהפתרון האמיתי טמון בשינוי בשדה הפוליטי.
  ראו ב-
  www .zedekhevrati.co.il

  השב לתגובה
 5. א.
  א. נובמבר 23 2018, 13:54
  מי אפסיים

  מי אפסיים

  השב לתגובה
  • פלג
   פלג נובמבר 24 2018, 05:35
   מי אפסיים או הטלת מי ברכיים

   אם הכוונה היתה לאפקטיביות של ההפגנות ברחובות, לחסימת צמתים , לנוכחות חסימתית על פסי רכבת – אכן זה כך – "מיים רדודים או דלוחים שאינם ראויים לשתיה ,בהשאלה: מצב ירוד , במצב סחי ומאוס(מי אפסיים משמע מים המגיעים עד כפות הרגליים או הקרסוליים בלבד) – יחזקאל מז ג:" בְּצֵאת הָאִישׁ קָדִים וְקָו בְּיָדוֹ וַיָּמָד אֶלֶף בָּאַמָּה וַיַּעֲבִרֵנִי בַמַּיִם מֵי אָפְסָיִם"( ראה גם :"מי מדמנה" , " מדשדש במי אפסיים"). ( אלו מי אפסיים ואם לא ירססו , בקיץ יהיו כאן יתושים , או : בתקופה בה הוא השתמש בסמים הוא היה שרוי במי אפסיים של חיים עברייניים וחוסר יכולת קיום בכבוד, וכן :" אל תמדוד גם מי אפסיים / בלי הפשיל המכנסיים "- חנניה ריכמן / פתגמים ומכתמים / על דא ועל הא)"http://www.nivsafa.co.il/

   השב לתגובה
 6. אלה חרובי
  אלה חרובי נובמבר 26 2018, 12:32
  מצליחים לארגן שלושים איש להפגנה

  ומשיגים את ההיפך ממה שהם רוצים. לעם יש כביכול הוכחה שהעם אוהב את ביבי.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור