JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ביקורת רק בבית

מדוע אני מתנגד להופעתו של מנכ"ל ב"צלם" באו"ם

ביקורת רק בבית אלוף בדימוס שלמה גזית
נובמבר 21
09:30 2018

אלו מבין הקוראים אשר כבר מכירים אותי, יודעים מהן דעותיי לגבי מדיניות ישראל בשטחים שכבשנו במלחמת ששת הימים. את המלצותיי באשר למדיניות ישראל בשטחים פרסמתי כבר ביום האחרון של המלחמה, ב-9.6.67. מאז שפשטתי מדים ב-1980 וגם כיום אני מרבה לדון בנושא בפורומים שונים, בכתב ובעל פה. אני חושב שזוהי זכותי, ואף חובתי, כאזרח ישראלי, החי בישראל, לבקר את מדיניותה.

אולם אני סבור כי כל מי שמבקר את המדינה חייב לזכור, ראשית כול, שהאזרחות מחייבת, וביקורת ראוי שתיאמר בזמן ובמקום הנכונים. בדבריי אלו אני מכוון לחגי אלעד, מנכ"ל "בצלם". אודה כי אינני מכיר אותו אישית, אך אני מניח שדעותינו וביקורתנו על מדיניות ישראל בשטחים הכבושים דומות. ולמרות זאת הופעתו כאורח בישיבה של מועצת הביטחון של האו"ם עוררה בי זעם.

בנאומו בפני המועצה חצה אלעד קו אדום, שכן מעולם, למיטב ידיעתי, לא הופיעו ישראלים בדיונים פורמליים בפורומים מדיניים-בין-לאומיים שלא מטעם המדינה ובוודאי לא בפורום שישראל החליטה להחרימו.

מותר לישראלים לנתק עצמם מן המדינה, לרדת מן הארץ ולנהל את מאבקם המדיני מבחוץ. אינני אוהב את מהלכם זה, אך מי שעשו כן היו מוכנים לשלם את המחיר האישי. כל האחרים, כמוני וכמו אלעד, חייבים לזכור שהם אזרחי המדינה, ואזרחותם מחייבת.

לפני כעשר שנים נמניתי עם חברי הנהלת "יש דין" והייתי שותף לביקורת הקשה על מדיניות ישראל ביהודה ושומרון. במהלך מבצע "עופרת יצוקה" אנחנו, חברי הנהלת "יש דין", חקרנו את התנהלות ישראל ואף פרסמנו דו"חות ביקורתיים. בתום המבצע, בעקבות פעולותיה של ישראל במהלכו, הקימה מועצת זכויות האדם של האו"ם את ועדת גולדסטון לבדיקת פעולות צה"ל במבצע. ממשלת ישראל החליטה שלא לשתף פעולה עם הוועדה.

בארגון "יש דין" התעורר ויכוח האם לבקש להופיע ולהעיד בפני הוועדה בעת ביקורה בארץ. אני נמניתי עם המסתייגים, וזאת משום שלמרות הביקורת שהייתה לי על מדיניות ישראל, טענתי שאני קודם כול אזרח המדינה ואינני מוכן להופיע בפני ועדה שממשלתי החליטה להחרימה. עמדתי זו נדחתה על ידי הרוב בהנהלת "יש דין". על רקע זה פרשנו, אנוכי ושאר חברי ההנהלה שהיו שותפים לעמדתי, מהנהלת "יש דין".

הופעתו של חגי אלעד בישיבה פורמלית של מועצת הביטחון לא קידמה אותנו בדבר לקראת פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולא הועילה במאום. מעבר לכך, כישראלי המתמודד עם הבעיות המדיניות כאן בבית, אינני מוכן לראות את אלעד כבן-שיח. עבורי הוא הפך את תנועת "בצלם" כולה לתנועה שאיננה בת-שיח בוויכוח שאנו מנהלים כאן בבית.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

4 תגובות

 1. גדעון שניר
  גדעון שניר נובמבר 21 2018, 09:44
  אמת ויציב

  יפה טענת
  מצטרף לדבריך

  השב לתגובה
 2. גיורא
  גיורא נובמבר 21 2018, 13:39
  עברת מחנה?

  איש איש ודרכו
  והכל במסגרת החוק

  השב לתגובה
 3. איש שמאל
  איש שמאל נובמבר 21 2018, 19:24
  מסכים לגמרי

  לא צריך לעמוד מול המדינה עם אויבנו
  אסור שאם מחר יתחלף השלטון בישראל יעשו זאת אנשי הימין

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני נובמבר 22 2018, 01:12
  לאלוף גזית היקר

  יש להתפלא שמלכתחילה הצטרפת ליש דין. אין פלא שפרשת אחרי שהראית שיש דין הארגון עובד נגד מדינת ישראל.
  לגבי חגי אלעד, האיש חטא. אולם זה לא מספיק להתנער ממנו. יש להעמידו לדין ולהענישו.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!