JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

גנבו לי את הזכות להתאבל

תובנות לנוכח החברה הישראלית המשוסעת

גנבו לי את הזכות להתאבל ד"ר דניאל ויצמן
נובמבר 15
09:30 2018

אפתח בגילוי נאות, שנים רבות הייתי חלק מהמחנה המכונה "מחנה השלום". חלמתי בכל ליבי על שלום כולל עם שכנינו, אך למרבה הצער (כמו שכתבתי בפורומים שונים) חלומותיי אלה לא התגשמו, שכן על אף ניסיונות ומאמצים חד-סטריים מצידנו, ולא דו-סטריים (שלא באשמתנו), כוונותינו לא נקלטו ולא נשמעו על ידי הצד השני. עזבתי את "ביתי" משום שנוכחתי לדעת, בצער רב, שאין לנו "פרטנר לשלום". "אני שלום וכי אדבר המה מלחמה" (תהילים קז, ז).

אולם מטריד אף יותר, בעיניי, הוא מצבה של החברה הישראלית. היא אינה עומדת איתן אל מול אתגרי השעה, היא הולכת ונעשית קוטבית יותר, חסרת סבלנות לאחר, לשונה, לעולה החדש, חסרת רגישות לקשיש, לניצול שואה, לגר ליתום ולאלמנה, ובעיקר לאדם שרוצה לחשוב אחרת. נציגי האומה בדיוניהם הפוליטיים, מוסיפים ביודעין דו-שיח אלים שחודר לכל שכבות החברה.

החברה שלנו מעודדת "מפעלים" לתארים מתקדמים, מתמרצת עובדי טכנולוגיות מתקדמות למען עתיד כלכלי זוהר. הילדים היום חולמים להשתתף בתוכנית "ריאליטי" שתעניק להם תהילה מיידית, הצעירים חולמים לפתח סטארט-אפ ולעשות "אקזיט מוצלח". האוניברסיטאות למדעי הרוח התרוקנו כמעט לחלוטין מתלמידים. הערכים החברתיים והמסרים היוצאים ממערכת החינוך מפארים סיסמאות כגון "חמש יחידות מתמטיקה יתנו לך מפתח לעולם הגדול"! ערכים אשר היו בעבר נכסי צאן ברזל של מורשתנו היהודית, נעלמים בחברה הצברית המודרנית נוכח האדישות של רובנו. ואנו נותרים חברה משוסעת שערכיה השתנו.

בטקסים האחרונים שנערכו לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ע"ה רציתי ליטול חלק, אולם לא הייתי שם…, לא הייתי כי "חבריי" גנבו לי את הזכות הלגיטימית להתאבל על ראש הממשלה שלי! כן הוא היה ראש הממשלה שלי (אפילו שלא הסכמתי עם כל החלטותיו). הכאב על הירצחו הוא לא נחלה של קבוצה אחת בלבד או של משפחתו הקרובה, היא של כולנו, ואילו "מחנה השלום" גזל את הזכות הזאת מהציבור המתון, הלא-צעקני והסבלני!

המחאה הגדולה ביותר שאני יכול להביע כעת כלפי רוח התקופה, על ערכיה המעוותים של החברה לעושר מיידי, על תאוות השחיתות היא: "לך לך". לך עם האמת הפנימית שלך מול האנושות כולה, מול עולם שאינו מנסה להבין את דבריך ומסריך.

כפי שהיה בעבר, וכך גם בהווה, אנשים לא יודעים כיצד להתמודד עם "אויב החדש", כלומר עם האדם שמסרב ליישר קו עם המדיניות של המושלים, של ה"כיתות השולטות". מדוע ישנם פרטים בחברה שרוצים להכפיש ציבור שלם ושוכחים שהם עצמם השתמשו בדיוק באותם הכלים הפסולים? אין אמת אחת, יש כמה וכמה אמיתות שמצטרפות לאמת האוניברסלית.

ברוח הרב שמשון רפאל הירש אגיד: "אין אדם רשאי לומר אני צדיק וישר בהתאם לאופנה", אין להעמיד את דברינו על פי רוח הזמן! המחאה החריפה ביותר היא ללכת עם האמת הפנימית שלנו. האם הופעתם של האבות, של משה ושל נביאי ישראל היו לפי "רוח הדור"? סבורני שלא!

אל נא מכם, אל תגנבו את הזיכרון של העם, אל תיקחו אפוטרופסות על האבל. מאבות האומה העברית-יהודית-ישראלית היה נדרש בעבר אומץ רב כדי לעמוד אל מול העולם כולו, כדי לבנות עולם צודק יותר הם נדרשו להתמודד אל מול חומות של ברזל והתנכרות מצד הסובבים אותם. איך יכולנו להתקדם ולהתקיים אלמלא ירשנו מאברהם אבינו את אומץ הלב להיות מיעוט? להינצל ממצבי חירום ולבנות מחדש את מדינתו?

עלינו לזכור מסר זה ויפה שעה אחת קודם!

על המחבר / המחברת

Avatar

דניאל ויצמן

ד"ר, מרצה לתנ"ך מכללת תלפיות ובמכללת אורות ישראל. מחברם של ספרים ומאמרים רבים על יהדות ופילוסופיה יהודית.

17 תגובות

 1. עוז
  עוז נובמבר 15 2018, 11:51
  אתה לא צריך לכעוס על השמאל

  האגרסיביות שלהם נובעת מכעס מוצדק. רצחו להם את המנהיג. ובכל מקרה הם אגרסיבים לאין שיעור פחות מהמחנה שאתה כעת שיך אליו כנראה. כוחות הפירוד והשנאה הם בעיקר מהצד הימני דתי. לא כולם כמובן, אבל באופן כללי.

  השב לתגובה
 2. נועם גנני
  נועם גנני נובמבר 15 2018, 16:55
  כמה שאתה צודק

  מרגיש כמוך

  השב לתגובה
 3. בועז
  בועז נובמבר 15 2018, 20:47
  הערכה לדבריך

  מסכים עימך מאוד. לצערנו החברה שלנו קוטבית וחסרת סובלנות.ומשני הצדדים.ישנה הכללה רבה,סטיגמות ואי ראית כל אדם לעצמו.חבל שאלו פני הדברים. שומה עלינו איש איש בתחומו למצוא מסילות לליבם של אלו שאינם מסכימים עימנו על מנת ליצור אחדות, קבלה, הבנה והכלה. גם של אלו שאינם מ"המחנה" שלנו. ישר כח על דבריך.

  השב לתגובה
  • דניאל ויצמן
   דניאל ויצמן נובמבר 16 2018, 05:52
   כמה נכונים דבריך

   כמה נכונים הם דבריך!. כמה לבי דואב!. למשל כעת תושבי עוטפי עזה הפכו להיות, בשר למכירה בשוק הפוליטיקה המקומית!. יש להחזיר להם את הביטחון האישי, על ידי פעולות נקודתיות ומהלך פוליטי בינלאומי.

   השב לתגובה
 4. אושרת
  אושרת נובמבר 16 2018, 09:49
  לא יאומן לאיזה התפוררות אנחנו הולכים

  חייבים לשנות את המגמה. די לשנאת האחים.

  השב לתגובה
 5. שרגא יונגריס
  שרגא יונגריס נובמבר 16 2018, 10:43
  הנמצא כזה איש אשר רוח בו

  דברים כדורבנות! אין לי אלא לחזק את ידיך.

  השב לתגובה
 6. תרצה יונגרייס
  תרצה יונגרייס נובמבר 16 2018, 10:44
  הערכה לדברים

  מילים כואבות מעומק הלב, ומילים היוצאות מן הלב נכנסות אל הלב.
  ניסוח רהוט ועשיר שהופך את הקריאה לחויה.
  בתפילה שנחזה בימים של שלום פנימי בנינו ושלום עם שכיננו

  השב לתגובה
 7. שאינו יודע לשאול
  שאינו יודע לשאול נובמבר 17 2018, 12:48
  השאלה היא:

  עד כמה המחנה אליו אתה משתייך כיום מוכן לקבל בעצרות הזיכרון שלו נואמים מהמחנה שכנגד?

  השב לתגובה
  • דניאל ויצמן
   דניאל ויצמן נובמבר 18 2018, 05:38
   תגובה

   לצערי פתוח יותר לקבל דעות אחרות. אין היום הבדל בין המחנות וצריכים לחפש מה טוב לאזרחי ישראל!

   השב לתגובה
 8. מישהו
  מישהו נובמבר 18 2018, 12:26
  אם צריך להתאבל מתאבלים

  גם אם "משפחת" הנרצח לא מקבלת את האבל שלנו בצורה נכונה

  השב לתגובה
 9. מגיב לתומו
  מגיב לתומו נובמבר 19 2018, 17:38
  כאשר חזון כור ההיתוך עולה כעשן נמוג

  נסיונו של הכותב לשרטט דיוקנה של מציאות עכורה ראוי להערכה, גם כשהוא מתקשה לרדת ולגעת בשורשי בסעיבה בנתחילה בימים רחוקים. ימין ושמאל הפכו כנראה על-כורחם לחומר קל להתעללות מצדו של הכזבן הלאוני נתניהו שהשתמש ביכולתו להרבות שסעים. יתרה מזו, מסתבר כי חלומו של בן-גוריון לגבי "כור היתוך" – נכשל. על זה נאמר יותר משהעגל רוצה לינוק חפצה הפרה להיניק. כל בר-דעת מודע כי קמו בארץ מזרחיים על מערביים ולהפך – והקיטובים הופכים אחים לעוינים וצרים. נעשתה הארץ הזאת כר פורה למה שמכונה "שנאת אחים" – וזו אכן קשה משאול.

  השב לתגובה
 10. יצחק הנדל
  יצחק הנדל נובמבר 22 2018, 12:09
  השנאה משני המחנות גדולה

  אני דוקא חושב שההתלהמות מצד המחנה שאתה שיך אליו כעת הרבה יותר גדולה

  השב לתגובה
  • דר' דניאל ויצמן
   דר' דניאל ויצמן דצמבר 13 2018, 08:27
   dweicman@walla.com

   אני לא שייך היום לאף מחנה, שייך לכלל עם ישראל שצריך לעמוד מול האתגרים הענקיים שיש לנו מלוכדים ומאוחדים!. יש הרבה קיצונים בכל המחנות אנו צריכים לעבוד עם האנשים השפויים

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור