JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

בחירה מפתיעה

ראשת מקסיקו סיטי הבאה: קלאודיה שיינבוים-פרדו

בחירה מפתיעה קלאודיה שינבאום פרדו צילום: EneasMx he.wikipedia.org
דצמבר 01
09:30 2018

מעטים בארץ ובעולם יודעים שב-1 בדצמבר 2018 תחל גב' קלאודיה שיינבוים-פרדו את תפקידה כראשת העיר מקסיקו סיטי, בירתה של מקסיקו. שיינבוים היהודייה, נבחרה לתקופה של 6 שנים (עם אופציה לעוד קדנציה) והיא תהיה האישה הראשונה בהיסטוריה של מקסיקו שנבחרה להיות ראשת העיר הגדולה בעולם – במקסיקו סיטי ובפרבריה חיים 20 מיליון תושבים.

תפקיד ראש עיריית מקסיקו סיטי הוא התפקיד השני בחשיבותו במקסיקו אחרי הנשיא. בשל גודלה וחשיבותה של מקסיקו סיטי ומאחר שמקסיקו היא מדינה פדרלית, קיבלה העיר לפני שנים אחדות מעמד של "מדינה", ולכן שיינבוים היא במעמד של "מושל" ולא במעמד של "ראש עיר".

המבנה הפדרלי של מקסיקו, כפי שנוסח בחוקה המתוקנת משנת 1917, מחלק את מקסיקו ל-31 "מדינות", בדומה למבנה הפדרלי של ארה"ב שיש בו 50 מדינות. יש אומרים שהתפקיד של מושל מקסיקו סיטי הוא כל כך חשוב שהוא בעצם מקפצה לנשיאות מקסיקו. בהחלט ייתכן שבעתיד הלא רחוק תהיה לנו נשיאה יהודייה במקסיקו!

שיינבוים, בת 56, מצטרפת לנשים רבות נוספות אשר נבחרו לתפקידים בכירים בבחירות האחרונות במקסיקו. למשל, 50% מהנבחרים לבית המחוקקים הלאומי במקסיקו הן נשים, וגם למעלה 50% מהנבחרים לבתי המחוקקים במדינות השונות במקסיקו הן נשים. מצפים שהנשיא הנבחר מנואל לופז אוברטור ימנה מספר שווה של נשים וגברים לקבינט הבא שייבחר בעוד כמה שבועות.

הבחירה בשיינבוים למושלות הייתה מפתיעה ובלתי צפויה. לשיינבוים יש תואר בהנדסת אלקטרוניקה ודוקטורט מאוניברסיטת ברקלי בארה"ב בפיזיקה. היא השתתפה בפרויקט חקר האקלים הלאומי האמריקני, ובתפקידה זה חלקה את פרס נובל לשלום עם אל גור ב-2007. במשך השנים שיינבוים לא רק שקדה על מחקריה, אלא תמיד הייתה גם מעורבת בפעילות פוליטית, ואף הייתה שרה לאיכות הסביבה בשנת 2000, כאשר הנשיא הנבחר הנוכחי היה מושל העיר מקסיקו סיטי.

שיינבוים היא בת למהגרים יהודים מבולגריה ולטביה שהגיעו למקסיקו בזמן מלחמת העולם השנייה. היא בת למשפחת מדענים, אימה כימאית ואחיה פיזיקאי. היא שומרת מסורת וחוגגת את החגים עם המשפחה. שיינבוים גרושה ויש לה שני ילדים. היא מקפידה על לבוש שמרני, ותמיד מופיעה במכנסיים ארוכים שחורים ובחולצה לבנה מעומלנת, ארוכת שרוולים.

במהלך מערכת הבחירות הביסה שיינבוים 6 מועמדים אחרים, (4 נשים ושני גברים!) והשיגה בסיבוב הראשון למעלה מ-50% מהקולות!

למרות דעותיה הליברליות, שיינבוים נחרצת להילחם בפשע המאורגן ובפשיעה הלא מאורגנת של פרחחים ברחובות העיר. במהלך מסע הבחירות אמרה כי "פושעים צריכים להיתפס ולהיזרק למאסר".

בכל מהלך מסע הבחירות הייתה שיינבוים רצינית, לא מתלהמת, והיו כאלו שאף טענו ש"היינו רוצים לראות אותה מחייכת מפעם לפעם". הסגנון שלה ישיר, ענייני, לא מתחמק, וללא עמימות. במקסיקו סיטי יש רבים האומרים כי "הגיע הזמן למנהיגות ישירה, ואמיתית, מנהיגות שפיה ומעשיה שווים". נראה לי שהגיע הזמן שגם לנו תהיה מנהיגות כזאת.

על המחבר / המחברת

ניצה נחמיאס

ניצה נחמיאס

עורכת מדור: חברה. פרופסור למדע המדינה. מרצה אורחת באוניברסיטת מרילנד , (קמפוס טאוסון) ובאוניברסיטת תל אביב. מחברת ועורכת של ארבעה ספרים ומספר רב של מאמרים. מרצה בכינוסים אקדמיים ומקצועיים ברחבי העולם.

7 תגובות

 1. חדוה עשת
  חדוה עשת דצמבר 01 2018, 12:59
  מרה חיובי הלוואי שימשך באותו כיוון

  אבל עדיין מדינה מושחתת ועיר מושחתת ומלאת פשע

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני דצמבר 01 2018, 18:04
  לפרופ' נחמיאס היקרה

  תודה רבה על מאמר מרומם נפש. אני מוכן לטוס למקסיקו לראיין את ד"ר קלאודיה שיינבוים-פרדו ולפרסם את הראיון באתר זה. איך יוצרים עמה קשר?
  בהזדמנות זו אני מבקש להצטרף לדעתך שהגיע הזמן שגם לנו תהיה מנהיגה כזו. כאשר אני מביט מסביב אני בדילמה. אשמח אם תוכלי להמליץ לנו על מנהיגה כזו כאן אצלנו. ברצון אבחר בה בבחירות הבאות לכנסת.

  השב לתגובה
 3. שלום באר
  שלום באר דצמבר 02 2018, 12:19
  נעים לדעת שגם בחירות כאלה יש

  ולא רק בחירות של מתלהמים גזענים נבערים קיצונים וכו'

  השב לתגובה
 4. צביה ר.
  צביה ר. דצמבר 02 2018, 16:19
  ורק בירושלים הולכים אחורה

  אור לגויים

  השב לתגובה
 5. מכיר את הסביבה
  מכיר את הסביבה דצמבר 04 2018, 19:54
  נראה איך תסתדר

  עם גורמי הפשע

  השב לתגובה
 6. אסנת פרי
  אסנת פרי דצמבר 05 2018, 19:17
  מידי פעם יש פה מאמר על נושאים

  שלא דנים בהם באתרים אחרים והעיתונים
  וזה טוב

  השב לתגובה
 7. ירושלמי
  ירושלמי דצמבר 12 2018, 19:22
  ותראו מי נבחר בעיר שלנו להיות ראש עיר

  בושב
  בושה למצביעים
  בושה למי שבכלל לא בא להצביע

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור