JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • הגיגים
 •  » גולדה הייתה הגבר היחיד סביב שולחן הממשלה

גולדה הייתה הגבר היחיד סביב שולחן הממשלה

תרומתה של גולדה למדינה עומדת לעד בצל כישלונותיה

גולדה הייתה הגבר היחיד סביב שולחן הממשלה גולדה מאיר צילום: Talmoryair אוסף ספריית הקונגרס
דצמבר 11
19:30 2018

במשך 70 שנותיה של מדינת ישראל כיהנו בה 12 ראשי ממשלה. רק אחת מהם הייתה אישה – גולדה מאיר. בימים אלו מלאו 40 שנים למותה. להפתעתי, בטקס האזכרה הממלכתי לזכרה נכחו כ-20 איש בלבד (בעיקר בני המשפחה), אף לא אחד מאנשי "המחנה הציוני" השתתף באזכרה.

נדמה כי הציבור זוכר לגולדה רק את מחדל מלחמת יום הכיפורים, ושוכח את חמשת שנותיה כראשת ממשלה. אינני מהסס לומר כי גולדה מאיר הייתה מן הגדולים והחזקים בראשי ממשלות ישראל.

מתוקף תפקידי כמתאם הפעולות בשטחים, עבדתי שעות רבות במחיצתה של ראשת הממשלה גולדה. הערכתי את המעמד הפוליטי שהיה לה בציבור, במפלגה וליד שולחן הממשלה. היו שטענו, ובצדק לדעתי, כי "גולדה היא הגבר היחיד סביב שולחן הממשלה". גולדה זכתה אז לאהדה, ובייחוד להערכה רבה בדעת הקהל.

אולם התמיכה והאהדה נעלמו כלא היו במלחמת יום הכיפורים, ובמיוחד לאחר פרסום דו"ח ועדת אגרנט. הדו"ח הטיל את האשמה על הרמטכ"ל דוד (דדו) אלעזר וניקה את הדרג המדיני מאחריות למחדל, ולאי-המוכנות של צה"ל.

אני סבור כי בעקבות הדו"ח נעשה לרמטכ"ל דדו עוול גדול, אך אודה כי קשה להאשים את גולדה ב"מחדל". גולדה, נטולת רקע צבאי, מצאה את עצמה מוקפת בשלושה רמטכ"לים (דיין, ברלב, ודדו), נעזרה בשני ראשי אמ"ן (אלי זעירא ואהרון יריב) ועקבה גם היא אחר דיווחי "המלאך", סוכן-העל שלנו במצרים. בתנאים אלה, אילו הייתה יוזמת צעדי כוננות צבאית וגיוס מילואים, היו סבורים כי יצאה מדעתה. עם זאת, כראשת ממשלה, היה על גולדה לשאת באחריות למחדל יום הכיפורים, והיא אכן התפטרה מתפקידה.

עוד נטען כלפיה שהחמיצה אפשרות וסיכוי להידבר ולהגיע להסכם מדיני עם מצרים בשנים שקדמו למלחמה. אולם אין להטיל את האחריות בעניין זה רק על הגב' מאיר. יש לזכור את הלך הרוח בישראל שלאחר מלחמת ששת הימים. ישראל ראתה עצמה "מעצמת-על", זלזלה בעוצמה הצבאית של שכנותיה הערביות, ולא העלתה על הדעת נסיגה וחזרה לקווי 5 ביוני, גם לא בתמורה להסכמי שלום. או כפי שהתבטא שר הביטחון משה דיין: "עדיפה שארם א-שיח בלי שלום על שלום בלי שארם א-שיח". באווירה ציבורית זו, שלה הייתה שותפה כמעט כל צמרת המדינה, אין להתפלא שגולדה מאיר דחתה יוזמות מצריות להידברות, ולא האמינה בסיכוי להגיע לשלום עם המנהיגות הערבית.

אינני מנסה לטעון כי גולדה מאיר לא נשאה באחריות, אך חובה לזכור את הנסיבות של אותם ימים, ובוודאי שלא לבטל את תרומתה רבת השנים למדינה.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

10 תגובות

 1. אריאלה
  אריאלה דצמבר 11 2018, 19:49
  אם נתניהו היה צנוע אחוז אחד ממנה

  דיינו

  השב לתגובה
 2. גדעון שניר
  גדעון שניר דצמבר 11 2018, 22:28
  שתי הערות

  שתי הערות:
  גולדה: יש היום עדויות שנמצאו במסמכים שמשרד החוץ האמריקני התיר לפרסום העוסקים ביחסי ישראל מצרים לפני ואחרי מלחמת יום כיפור, מהם עולה בברור שגולדה דווקא כן תמכה ברעיון לפתוח במשא ומתן עם מצרים, אך היה זה קיסינג'ר שצינן את הרעיון ושכנע את גולדה בטענה שסאדאת אינו יכול היכנס למשא ומתן מתוך עמדה של מנוצח.. וההמשך ידוע.
  דדו: ניכשל בשני תחומים מהותיים:
  ראשית- אף שידע בוודאות על פרוץ המלחמה כ 30 שעות קודם לכן, ואף שדיין וגולדה אסרו עליו לגייס את כוחות המילואים תחת ההנחה ש"הסדיר יבלום", לא עשה ככול שיעלה בידו להכניס את הצבא הסדיר לכוננות עליונה כפי שניתן ללמוד, בין היתר, מהשאננות של חיילי מוצבי התעלה שחלקם שיחקו שש-בש בגופיות על גדות התעלה, ולא קידם את הפעלת "שובך יונים" למניעת החצייה. אף שהייתה זו אחריותו של אלוף פיקוד הדרום- חובתו של הרמטכ"ל הייתה לוודא שגורודיש (שנעלם מישום מה), מתכונן לקרב.
  שנית- מחסני החירום לא היו ערוכים למערכה כפי שאמור היה לתת את דעתו למצבם בתקופה שלפני המלחמה. הייתה זו רק תושייתם של חיילים ומפקדים מרמת הפרט ועד לפלוגה, שחרפו נפשם ומנעו בגופם את ה"קטסטרופה" ממנה חשש דדו (ואינני מתייחס לניהול המלחמה).
  על שני כישלונות אלו (לפחות), נשפט דדו ואיבד את מישרתו- ובצדק.

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני דצמבר 11 2018, 23:19
  הערות אחדות ממש בקיצור.

  1. מסכים לחלוטין עם הערכת האלוף גזית על גולדה.
  2. דדו כן עשה רבות כהכנה לבלימת האויב.
  3. הסדיר כן בלם עד הגיע המילואים
  4. לא רק תושייתם של החיילים עד רמת פלוגה אלא גם פעולת מפקדות, בעיקר צפון וחיל אוויר והקשר עם ארה"ב.
  5. המקופח הגדול של המלחמה היה דדו. זה לא הגיע לו.
  6. היה חשוב מאד לשמור על קשר טוב עם קיסינג'ר כדי לנטרל את הסובייטים.

  השב לתגובה
 4. גדעון שניר
  גדעון שניר דצמבר 12 2018, 09:49
  תוספות

  1.אנחנו מסכימים עם ההערכה לגבי גולדה
  2.הסדיר אכן בלם, אך היערכות לקוייה שלו עלתה במחיקת דור לוחמים.
  3.היחמחים לא היו מוכנים למלחמה- איך שלא תבחן את זה וזו אחריותו של הרמטכל
  4. חיילות שונים כמו קשר, וחיל הים התארגנו מבעוד מועד ביוזמת מפקדיהם בשטח, ואף זימנו מילואים ולא בהנחיית דדו
  5.בלי קשר לכך שוועדת אגרנט לא התייחסה לאחריות הדרג המדיני ובחנה רק את ההתנהלות הצבאית- צהל לא היה ערוך ומוכן, ועל כך שילם במישרתו

  השב לתגובה
 5. יצחק דגני
  יצחק דגני דצמבר 12 2018, 16:27
  מלחמת יום כיפור

  גדעון היקר, אנא הרחב את הפרספקטיבה. יום כיפור היה קרב אחרון במלחמת שש (ועוד קצת)השנים. כל דרך פעולה אחרת לפני יום כיפור הייתה גורמת הרבה יותר אבדות ונזקים פיזיים. הדרך שגולדה ודיין בחרו הייתה המיטבית. נכון נהרגו ונפצעו רבים. למרבה הצער זה מחיר המלחמה. אני חוזר ומדגיש – לא הייתה דרך אחרת. כל מחשבה בכיוון זה אינה אלא אשלייה המבוססת על ידע חלקי של העובדות ההיסטוריות.
  לגבי וועדת אגרנט – זו הייתה וועדה בעלת אג'נדה תפורה מראש. לכן היא קיבלה הוראה רק לדון בדרג הצבאי. ולכן דדו שילם את המחיר שלא היה צריך לשלם.
  לגבי הימחים – חלקם המשמעותי היה מוכן (שלי למשל) וגם אף מפקד מאלו שציינת לא גייס מילואים ללא אישור מהמטכ"ל. גם מה שנראה לך כזה היה מגובה באישור.

  השב לתגובה
 6. שאול ויינמן
  שאול ויינמן דצמבר 14 2018, 13:55
  אם תחשבו היטב תגיעו למסקנה

  כי היא קיבלה החלטות אמיצות חסרות תקדים גם בקשרלמלחמת יום הכיפורים.

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר דצמבר 15 2018, 13:04
   האם החלטה נכונה?

   מי שהרבה לדבר על "שלום של אמיצים" היה ערפאת, מניפולציה פסיכולוגית לדרבן את ישראל להרבות בוויתורים על נכסים לאומיים ביטחוניים במהלך המשא ומתן על הסכם שלום. שהרי איזה פוליטיקאי ישראלי יהיה מוכן לוותר על כניסה לספר היסטוריה כמי שעשה מעשה "אמיץ נועז פורץ דרך..". שלא לדבר על כך שערפאת ראה עצמו פטור מכול "מהלך אמיץ" מקביל, אפילו לא ויתור על מה שמכונה "זכות השיבה"…שאינה אלא השמדת מדינת ישראל.
   על כן, לייחס לגולדה "החלטות אמיצות" מבלי לדון בתכליתם או במחיריהם, היא בעייתית בהמעטה. נכון שההחלטה לקבל את תכתיב קיסינג'ר לאפשר לסאדאת ניצחון צבאי כדי שיוכל לבוא למשא ומתן עם ישראל מעמדה של מנצח באופן ש"תמחק" את חרפת התבוסה במלחמת ששת הימים, אכן הצליחה להביא לכדי "הסכם שלום" אלא שמחירו קשה לישראל: כמות החללים והפצועים שלנו במלחמת יום כיפור היא פצע עמוק מדמם שלעולם לא יירפא, סירוס מנטלי ואובדן הביטחון העצמי המתבטא בקושי לנצח במלחמות הבאות, אובדן ההרתעה, שאת תוצאותיה אנו חווים בין השאר מדי יום על גדרות עזה והטרור בגדה. "הסכם השלום" עם מצריים הוא במקרה הטוב מצב של "אי לוחמה" כאשר מצרים נהנית לנצל את הסיוע הישראלי לפתרון בעיה ביטחונית נקודתית שלה מול אויבים מבית, בעוד היא מובילה את המאבק העיקש ביותר נגד ישראל בכול מוסדות האו"ם יחד עם תעמולה אנטישמית חריפה ביותר, ושגריר ישראלי מוחרם הנמצא בהסגר בית, הנדרש מדי פעם לנוס על נפשו באישון ליל מחשש לחייו..שלא לדבר על כך שמצריים מתחמשת היום בנשק עד מעל לשיניה לתכלית שאינה ברורה עדיין.
   אז נכון שגולדה קיבלה "החלטה אמיצה", ויש הטוענים שבעקבות תוצאות ההחלטה הזו היא אף שקלה להתאבד. על כן בניתוח היסטורי יש לשאול האם הייתה זו החלטה נכונה.

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני דצמבר 15 2018, 22:38
    גדעון היקר

    אכן זו בדיוק השאלה – האם גולדה קיבלה החלטה נכונה. התשובה שלי (ואני מודע שיש על כך ויכוח) היא כן. אם שקלה להתאבד או לא אינני יודע וגם זה אינו רלוונטי לניתוח התוצאה. האם לדעתך גולדה הייתה צריכה להחליט אחרת? אם כן מה הייתה צריכה להיות החלטתה? ובהחלטה אחרת מה יכלו להיות התוצאות?

    השב לתגובה
    • גדעון שניר
     גדעון שניר דצמבר 16 2018, 21:14
     אפשר וצריך היה להיות אחרת

     דגני

     בדיעבד, לדעתי, לאור התוצאות עד כה- גולדה הייתה צריכה לדחות את התכתיב של קיסינג'ר.
     להערכתי- ניתן היה לגולדה לקיים משא ומתן עם סאדאת, כפי ששקלה לעשות, מבלי המחירים
     הכבדים והנזקים הבלתי הפיכים שאנו סובלים מהם היום

     השב לתגובה
 7. המשקיף
  המשקיף דצמבר 15 2018, 13:20
  גולדה עשת כמה החלטות טובות

  היו לה גם טעויות
  כולנו בני אדם
  שופטים לפי השורה התחתונה
  ולגולדה בטוח שיש מאזן חיובי

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור