JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

האידאות מניעות את העולם

על גלגולי ההיסטוריה והאידאולוגיות המעצבות אותה

האידאות מניעות את העולם ד"ר דניאל ויצמן
דצמבר 27
09:30 2018

על פי מחקרים מקיפים במדעי החברה שניתחו את תופעת התפתחות החברה המודרנית והגלגולים הרבים שעברו מדינות שונות בעולם, יש לשאול: מה היו הגורמים שהביאו לשינוי החיובי ברוב המשטרים בתבל?

בניית פירמידה על פי המוסכמות – החובה לכבד את זכויות הפרט, כולל הזכות הלגיטימית לחיפוש האושר האישי, ולנטרל את הכוח הפוליטי-מדיני השולט בכיפה – זוהי התשובה לנוסחה.

כעת, על פי הנתונים העכשוויים, יש כרסום בעקרונות האלה והם עומדים בסכנת התמוטטות. החוקרים היושבים על המדוכה טוענים שהוויכוח אינו אידאולוגי ולא חייב להיות כזה. אך טענה זו עומדת בסתירה למציאות המרה הטופחת על פנינו.

ההיסטוריה מוכיחה בבירור שאידאות ורעיונות קובעים את גורלנו. אדגיש שהעולם השתנה כאשר קיבל את העיקרון של "חופש מחשבתי" – עיקרון זה יצר את השיטה האתית-פוליטית והיא הביאה לקידום האנושות על פי הקריטריון Liberte, Egalite, Fraternite – חופש, שוויון ואחווה.

נגד הסחף הליברלי וכראקציה לאותן דעות קמו גישות שונות שהולידו את הטוטליטריזם כרציונליזציה של הדספוטיזם. ויליאם ברנסטין בספרו The Birth of Plenty, How the Prosperity of the Modern World was Created טוען: "לפני כמאתיים שנה העולם התקיים בדיוק באותם המודלים הארכאיים המקראיים ולא ראו צורך בשינוי כלשהו." מה גרם לעולם להשתנות?

דייויד יום בספרו "מסכת על טבע האדם" טוען: "זו משימה בלתי אפשרית, לשנות או לתקן אובייקט חומרי כשלהו, מה שכן ניתן לעשות הוא לשנות את עמדותינו, מצבנו ומחשבותינו." השינוי הזה קרם עור וגידים כאשר יצאו לאוויר העולם הרעיונות שהביאו ליצירת השיטות האתיות-פוליטיות והמשפטיות שיצרו שינוי דרמטי בהתנהגות אוכלוסיות העולם ומשטריהן. אין לי צל של ספק ששינוי העמדות החברתיות הביא להכרה עולמית בכבוד לפרט ובזכות לפתח את ה-Sitz im Leben (מושבו בחיים) האישי של כל תא משפחתי.

ג'ון לוק, אבי הליברליזם החברתי, טוען במאמרו המהפכני An Essay Concerning Human Understanding כי "חיפוש אחרי הגשמה אישית וביטחון כלכלי, הם העקרונות שמבטיחים את החופש בחברה."

לצד הדעות הליברליות קמו מהשאול תנועות ששללו את התפתחות הפרט וטענו שרק הממשל – למשל אימא רוסיה – מסוגל להעניק ביטחון לאדם הבודד וישועה למצוקותיו. ז'אן ז'אק רוסו, האב הרעיוני של המהפכה הצרפתית, אשר נתן השראה לרבים לפתח גם רעיונות טוטליטריים, טוען ב"אמנה החברתית": "כמו שהטבע מעניק כוח אבסולוטי על גוף האדם, כך הברית הפוליטית מעניקה כוח אבסולוטי לממשל כלפי כל תושביה." וממשיך: "כל מי שרוצה לייסד ולבנות אומה, צריך לעמוד מול האתגר בצורך לשינוי טבע האנושות."

כפי שהמהפכה האמריקנית השפיעה על המהפכה הצרפתית וגרמה לה להתפתח בכיוונים שונים ומשונים, עלינו לצאת מהמוסכמות המחשבתיות ולשנות עמדות למען עתיד טוב יותר. האם הממשלים בארץ ובעולם מוכנים לאתגרים החדשים?

על המחבר / המחברת

Avatar

דניאל ויצמן

ד"ר, מרצה לתנ"ך מכללת תלפיות ובמכללת אורות ישראל. מחברם של ספרים ומאמרים רבים על יהדות ופילוסופיה יהודית.

10 תגובות

 1. איש אקדמיה
  איש אקדמיה דצמבר 27 2018, 10:48
  אתה כנראה תמים

  ניתוח אקדמי לוגי טוב,אבל מה הקשר שלו למציאות. בסך הכל איזה ציפיות לאידאות ולערכים אתה מצפה מההנהגה שלנו. לא בטוח שכל חברי הכנסת יודעים מה פירוש המילה אידאה.בטוח שהדרך שלהם לא מוכתבת על ידי אידאות מלבד אינטרסים אישיים.

  השב לתגובה
 2. ראובן עבדי
  ראובן עבדי דצמבר 27 2018, 13:08
  השורה הכי חשובה במאמר

  זו העוסקת בהתדרדרות האנטי דמוקרטית שיש בעת האחרונה

  השב לתגובה
 3. גדעון שניר
  גדעון שניר דצמבר 27 2018, 14:58
  לא כך

  אני עומד לקלקל לך קצת את התזה. אתה יוצא מנקודת הנחה התרבותית המערבית ש"דמוקרטיה וליברליזם" הם סוג המשטר הנכון והראוי ביותר לכול אומות העולם באשר הם. אתנוצנטריות זו היא בעייתית נוכח המציאות כפי שאפילו אתה מציין כאשר אנו עדים ל"תגובת- נגד" במקומות שונים על פני הגלובוס לניסיון להשליט "דמוקרטיה וליברליזם" בכול מחיר ובכול מקום.

  דוגמאות על קצה המזלג: אפריקה קרועה והרוסה עקב הניסיון לכפות עליה דמוקרטיה במקום שערכי התרבות המקומית אינם תומכת בה. כך גם המזרח התיכון כפי שאתה יכול לראות את ההרג ההדדי בעירק ה"דמוקרטית", או המאבק הפנימי ברשות הפלסטינית ורצועת עזה. סין הלא- דמוקרטית הצליחה להוציא מיליוני בני אדם מעוני מחפיר בזמן שיא, בעוד שהודו הדמוקרטית מקרטעת מאחור. סינגפור הלא דמוקרטית היא אחת המדינות המתקדמות והמאושרות בעולם בכול היבטי החיים (אפילו שאסור לעשן בציבור ולהדביק מסטיק על קירות הבתים). היום, כאשר מתחו את הדמוקרטיה הליבראלית עד לקצה האנרכיה, עם פערי עוני ועושר חריפים ביותר, יש מקום להיות הרבה יותר זהירים בהטפה לאימוץ אולטימטיבי שלה כל פני כול התרבויות בעולם.

  השב לתגובה
 4. Daniel Weicman
  Daniel Weicman דצמבר 28 2018, 09:58
  dweicman@walla.com

  דברים חשובים וגם נכונים!ג'ן ג'ק רוסו השפיעה על המהפכה הצרפתית אבל גם השפיע על הטלת משטר הטרור הקומוניסטי ב MOTHER RUSSIA , כמו כל דבר אולי הפשרות הן הפורמולה הטובה ביותר, משטר סוציאל דמוקרטי.

  השב לתגובה
 5. אידאות?
  אידאות? דצמבר 28 2018, 12:36
  כסף, כן

  אגו, כן
  טובות הנאה, כן
  אידאות?????????

  השב לתגובה
 6. יהודית בן-גד
  יהודית בן-גד דצמבר 28 2018, 14:09
  תגובה לדברי הרב וייצמן

  קראתי בענין רב את דבריך, הרב ויצמן.
  הסקירה מאד ממצה ובירה.
  באשר לשאלת טיב המשטרים בעולם-
  ברור שבכל צורת ממשל יש גם יתרונות וגם חסרונות.
  אנחנו, שחיים בתרבות המערבית, אמונים על המשטר הדמוקרטי (יש מדינות, שהמעבר לשיטה זו כנראה אינו מתאים בהן, או שהאזרחים שם אינם מתאמצים או שאינם מעיזים להתמרד ולשנות את המשטר).
  אם תבצע סקר בקרב האוכלוסיה כאן קרוב לוודאי שתקבל רוב גורף לשיטת המשטר הדימוקרטי.
  ברור שיש מה לתקן בו, אבל כמו שגם אתה כתבת, צריך להתפשר..

  השב לתגובה
  • Daniel Weicman
   Daniel Weicman דצמבר 30 2018, 17:15
   dweicman@walla.com

   דברים חשובים ונכונים ישר כוח על תשומת הלב והתשובה המלומדת!

   השב לתגובה
 7. אלונה שוורץ
  אלונה שוורץ דצמבר 31 2018, 16:57
  תודה על מטמר טוב

  והכי חשוב שהוא ערכי.

  השב לתגובה
 8. חולק עליך
  חולק עליך ינואר 02 2019, 19:07
  המנועים העיקריים הם:

  כסף, לאומנות, אגו ובראש – דת

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור