JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

זה אמיתי?

הקומדיה השחורה סביב הזהרת ראש השב"כ

זה אמיתי? יונתן קורפל
ינואר 19
09:30 2019

אין לי שום מידע פנים, אינני בסוד העניינים. דבריי בנושא מבוססים על מה שהתפרסם באמצעי המדיה המרכזיים במדינה. די לי במקורות אלה כדי לחוש דאגה מהמחזה המביש שנגלה לעינינו בימים האחרונים, ומוכיח עד כמה עלובה וחובבנית היא הדרך שבה מנוהלים מהלכינו, גם כשמדובר בסוגיות ביטחוניות רגישות.

הכול התחיל באמירה פומבית של ראש השב"כ, על אודות איום מעשי של התערבות מדינה מסוימת במהלך הבחירות הקרובות, התערבות שעלולה להשפיע על תוצאות הבחירות ולהטותן. בחלוף זמן קצר נאסר פרסום שם המדינה, אף שכל העולם כבר ידע במי עסקינן.

מדובר במופע חובבני מבייש. האם זו הדרך להתריע בפני אותה מדינה על כך שאנחנו מודעים לכוונותיה? היכן כל הקשרים, המתאמים, השליחים האישיים, אנשי הצללים? דווקא בכנס פומבי באוניברסיטה חושף ראש המנגנון החשאי שלנו מידע שכזה? ועוד כשמדובר במעצמת-על, כזו שראש ממשלתנו מתגאה ביחסים הקרובים עם מנהיגה. ואם כבר הפכה הידיעה הסודית לכאורה לפומבית, מדוע כעבור זמן קצר הוטלה צנזורה על שם המדינה? האם מישהו טיפש עד כדי כך שהאמין שאחרי שהשם נישא במיקרופון, ומייד נפוץ ברשתות החברתיות, הוא באמת יהפוך לנסתר מעין כול?

אלא שמי שסבר כי בקומדיה השחורה הזאת השיא הושג דווקא בתמונת הפתיחה, טעה. שיאי הגיחוך המשיכו להישבר גם בשלבים הבאים. ראש הממשלה הופיע מייד קבל עם ועדה, והבהיר בנחרצות כי בעצם אין מה לדאוג. מערכות המידע של ישראל מוגנות ויש לנו את כל האמצעים למנוע כל מתקפה עלינו. יותר מכך, ראש הממשלה אמר בצורה שאיננה משתמעת לשתי פנים כי מדינת ישראל ערוכה טוב מכל מדינה אחרת בעולם מול המתקפות מהסוג הממוחשב-מקוון.

אז אם הכול כל כך בסדר, על מה ולמה הפרסום? ועדת הבחירות שמיהרה לפרסם הודעה מטעמה, הרחיבה את הסברו המרגיע של ראש הממשלה, ובין נימוקיה המרכזיים הייתה העובדה שמרכיבי ההצבעה ורישומיה הינם ידניים, וקשה מאוד לפגוע בה במתקפת סייבר. כלומר בעוד ראש הממשלה משייך את היכולת להימנע מחשש ליכולות הסיכול המתוחכמות שלנו, הרי הוועדה האחראית משליכה את יהבה על חוסר התחכום של מערכת הבחירות שלנו. אם נתייחס בציניות לאמירה המשתמעת: אל תדאגו הבחירות שלנו לא ממוחשבות וקשה לפגוע בהן – מישהו עוד עלול להגיע למסקנה שאם כלל לא נקיים בחירות, אז לחלוטין לא אפשר יהיה לפגוע בתוצאותיהן!

הקומדיה השחורה טרם נסתיימה ועוד נכונו לנו כנראה כמה פרקים. וזו רק הצגה אחת מיני רבות שרוחשות כאן במקביל. ואני אומר – אוי לנו שכך מתנהלים אצלנו הדברים. יש לנו מומחים בכל תחום. בוודאי גם בתחום הסייבר. אולם הבעיה נעוצה בניהול שהינו גרוע בכל היבט. וכך הם פני הדברים.

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

8 תגובות

 1. ?
  ? ינואר 19 2019, 10:30
  סוף סוף התפוצץ הפיוז

  של קורפל.

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 19 2019, 15:55
  תבונתו של ראש השב"כ

  מופע חובבני ומבייש – הוא לשון המעטה. כל מי שקורא עיתונים ויודע מעט היסטוריה מבין שרוסיה מתערבת בפוליטיקה של מדינות אחרות וזה לא רק מעכשיו.
  אז על מה בוכה הנביא?
  העניין היותר חשוב הוא ההתנהלות המטופשת של חלק מהשלטון בחלק מהזמן אצלנו. בך צודק קופל בדיאגנוזה שלו. הקשקוש של ראש השב"כ בכנס אקדמי שולי ובלתי נחשב מעורר מחשבה בדבר חכמתו ושיקול דעתו של הראש.
  מדוע לזרוע פחד בקרב הפלבאים?

  השב לתגובה
 3. חושם
  חושם ינואר 20 2019, 15:13
  ממש חלם

  לא יאומן

  השב לתגובה
 4. נ.
  נ. ינואר 21 2019, 16:46
  ואיפה התגובות?

  מפחדים להגיב?
  זה הרי צודק ואפילו עדין מידי!

  השב לתגובה
 5. מר ספקנות
  מר ספקנות ינואר 22 2019, 13:03
  ומה יש למר ביטחון להגיד על כך?

  הוא כבר שכח ועבר הלאה עסוק(לא בבחירות) אלא בבעיה האמתית שלו

  השב לתגובה
 6. א.
  א. ינואר 22 2019, 22:40
  מסכים עם המסקנות

  ומוסיף סימן קריאה.

  השב לתגובה
 7. יואב אדר
  יואב אדר ינואר 23 2019, 15:23
  ואף אחד לא מצייץ

  גם לא באופוזיציה
  גם לא בעיתונות

  השב לתגובה
 8. דוד ינאי
  דוד ינאי ינואר 23 2019, 16:17
  לא צריך לעשות מכל שטות סיפור

  כולו ראש מוסד לא משמעותי האשים מדינה קטנה ולא משמעותית במעשה חצי לגיטימי.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור