JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

יום השלג צהוב

על מצבה העגום של מערכת המשפט בעידן השרה שקד

יום השלג צהוב איילת שקד צילום: ניצן חרמוני en.wikipedia.org
ינואר 17
19:00 2019

אמש אותתו לנו משמיים כי עידן התעתועים של החשוד בנימין נתניהו ובני משפחתו הלוקים בתסמיני נהנתנות בעייתיים, חייב להסתיים. דומני שלא אטעה אם אפתח בקביעה שמעולם לא נראה בארצנו שלג צהוב שכזה שקבר קבורת חמור גם את האמון במערכת המשפט, עד שאפילו "מלכת הכיתה" איילת שקד איבדה את שרידי הכבוד האחרונים, בעקבות האירועים הדוחים המכים את כולנו בסנוורים בזוהר הקסום של הצבע הצהוב.

תגובתה המתנצלת והמגומגמת של שרת המשפטים שקד, הוכיחה כי היא עדיין איננה קולטת שדרכה נחסמה וכי עליה להימלט על נפשה מהזירה הציבורית שבה תעתעה במשך זמן רב מדי. למעשה, כל יום שלה במערכת היה מיותר ונזקו המצטבר רב, וסבורני כי ההמשך יהיה אף נוקב וחריף עוד יותר מבחינת המסקנות שייקשרו בה. עידן ההתפנקות והחלום נגוז, וטוב שכך. אולי ניתן יהיה לשקם מעט מנזקיה אך יידרש זמן ותידרש ועדת חקירה ממלכתית.

כבר בשלב כה מוקדם של החקירה ברור כי מי שמינתה במהלך שנים ספורות כ-350 שופטים בכל הערכאות, מהשלום ועד לעליון, מסכה רעל בוורידי "המערכת המשפטית". עלה בידיה של השרה להקים את "צוות שקד", והיא עשתה לשותפים בכירים בו את עו"ד אפי נווה מצד אחד, ואת היועץ המשפטי עמיחי מנדלבליט מצד שני. לדעתי מנדלבליט מכבר צריך היה גם הוא להתפטר לפני שהשיגה אותו היד הצהובה.

אכן מתברר כי תעתועי גורל גרמו למזכירתו של בנט להאמין כי היא ניתנה לנו משמיים כשליחת הבורא – מבחינה זו היא ממש צידו הנשי של נתניהו. ראש הממשלה הרי אינו יכול להתחמק מתרומתו הרבה ליצירת זירה משפטית בעייתית, שבה נעשו מעשי אינוס משפטי שהרעילו בשיטתיות את מערכת המשפט הישראלי, מערכת משפט שהוקמה נדבך על נדבך על ידי ענקי חוק ומשפט, מהם בעלי שם עולמי מעורר גאווה – עד אשר נפלה שקד על לשכת שר המשפטים. הרחיקו הבלים עד כדי כך שאנשי תקשורת החלו להפיץ שמועות שאפילו בליכוד רואים בה "יורשת טבעית" לנתניהו בבוא יום.

כבר לפני שנים אחדות עמדתי על טיבה ואופייה המסוכנים לכולנו, כמי שמעריצה את היהדות האמונית כמעט עד גזענות, ואף פרסמתי את דעתי עליה באתר זה. לתופעה הזאת הנקראת "איילת שקד" מתווספים נפתלי בנט מימינה, ומשמאלה משפטן המתעב את עידן הנאורות בתולדות המשפט הישראלי שהוביל נשיא בית המשפט העליון השופט אהרון ברק, הפך לשקד למנטור, ועשה בה שימוש נפסד לרתום אותה לתפיסת עולמו השמרנית. יחדיו התכוונו לעקור מהשורש את מערכת המשפט הישראלי כפי שנבנתה והגיעה לשיאה בימיו של נשיא בית המשפט העליון ברק.

ביסוד תפיסת עולמו המשפטי של ברק מצויה אמירה המיוחסת לו: "הכול שפיט". כלומר המערכת המשפטית הפכה לחלק מעולם המשפט המתקדם ביותר במדינות שראוי ללמוד מהן.

נושא זה ראוי לבחינה רחבה לאין שיעור, אך מפאת קוצר היריעה לא ארחיב בו כעת. אולם רק לצורך המחשת שיגיונותיה הבלתי מרוסנים לכפות על המדינה גישה הפוכה, שמרנית, אזכיר שוב כי שקד דחסה למערכת השיפוטית מאות שופטים בכל הערכאות, תוך שהיא רותמת כמובן לצורך זה את אפי נווה. החשוד הצהוב. השתלטות כוחנית כמעט אלימה זו מחייבת, לאור הגילויים ביום השלג הצהוב, להקים ועדת בדיקה ממלכתית שתבחן מחדש איך וכיצד נבחר כל אחד ממאות השופטים האלה.

ועדה כזאת תוכל לזמן גם את אביחי מנדלבליט שברגע האחרון נמלט על נפשו מקרבתו "לחברו" טעון היצרים (אם נכונות החשדות). אותו "משפטן" שצבר כוח אדיר לגנאי בתפקידו הציבורי בלשכת עורכי הדין תוך שבמקביל, על פי החשדות, הוא מדלג ממיטה למיטה. עד שכשל גם הוא בזחיחות של מי שאין לו כל יכולת לקבוע לעצמו גבולות אדומים, ואולי גם לא בצבע אחר כלשהו.

לצערי, עליי לכרוך הפעם עם איילת שקד גם את נשיאת בית המשפט העליון. לדעתי גם לה חלק כלשהו במצב הנוכחי, מכיוון שהיא הייתה צריכה ללמוד מקודמתה השופטת נאור שנילושה אלף פעמים בידיה של שקד. עדיף שגם נשיאת בית המשפט העליון תשקול בכובד ראש כי גם עליה לפרוש. שכן אף היא התעלמה מחובתה היסודית להקפיד מכל משמר על הפרדת רשויות. בכך אני רואה כישלון מובהק, ועליה להסיק מסקנות אם ברצונה למצער לשמש דוגמה במאמץ הלאומי להעלות ארוכה לפחות לחלק מהפצעים שנחשפו ביום השלג צהוב שלא יישכח שנים רבות.

על המחבר / המחברת

Avatar

עמוס אריכא בן-סירה

סופר וצייר עברי. בעבר הרחוק היה קצין משטרה בכיר. חיבר עשרות ספרים מהם שהיו לרבי מכר בעולם.

7 תגובות

 1. אבי
  אבי ינואר 17 2019, 19:13
  כתבה ראויה

  עמוס
  כתיבה רהוטה .
  לצערנו רק שפיכת כל המרק וניקוי הסיר משיירים שדבקו בו בעשרים השנה האחרונות יכול להביא לכך שפוערי פה צהובים מבלפור ומחוזותיו יעלמו .
  פעם היו קוראים לכך "דיבורים של שוק" ,אבל כל מי שמכיר את אנשי השווקים יכול בקלות לזהות בהם איכות העולה על המושכים בחוטי חיינו "מלמעלה,
  אבי

  השב לתגובה
 2. ט.
  ט. ינואר 18 2019, 10:23
  פעם ראשונה שאני בעד לכתוב

  נראה שמשהו נסדק אצל מעריצי איילת.

  השב לתגובה
 3. א.
  א. ינואר 18 2019, 13:30
  ק לא ברור לי מה אתה רוצה מהנשיאה

  של בית המשפט העליון.
  מה היא עשתה?

  השב לתגובה
 4. יורם גיגר
  יורם גיגר ינואר 19 2019, 10:40
  לא שלג פשוט ביצה מצחינה

  וכל שבוע שעובר הסרחון גובר.

  השב לתגובה
 5. צביה אקרמן
  צביה אקרמן ינואר 20 2019, 15:26
  מה קורה עם הרוב?

  למה הפך לאילם?
  כולם שותקם כאילו לא קרה כלום.

  השב לתגובה
 6. מעריך אותך
  מעריך אותך ינואר 22 2019, 12:57
  דבק במשימה ולא מרפה

  יש הרבה שאני מכיר שכבר הרימו ידיים.

  השב לתגובה
 7. מחפש מידע
  מחפש מידע ינואר 26 2019, 12:44
  אולי אתה יודע

  לאן שרה נעלמה?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור