JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מה אמר המהטמה גנדי ומה אמר אפרים סנה

המשך הדיון על ערביי ישראל

מה אמר המהטמה גנדי ומה אמר אפרים סנה ד"ר אריה איתמר
ינואר 28
09:30 2019

למאמרי הקודם על הכור בדימונה וערביי ישראל היו תגובות. אתייחס כאן באופן כולל לכמה מהן. מישהו לחץ עליי בנושא הלכות טלית או "חצי טלית". צר לי, אך הבנתי בנדון אינה מספקת. מי שכתב לי בעברית עילגת, ולא הבנתי מילה, הייתי ממליץ לו ללכת כמה חודשים לאולפן וללמוד עברית. אחר כתב לי שזה "ברור כשמש", נו באמת? אם כך, מדוע אף איש ציבור מהימין לא עלה על העניין הזה של הכור? למה היה צריך לחכות ל"שמאלני" (אגב, אני לא כזה!) שיחשוף אותו? היה מי שהציע לקחת היום – ב-2019! – 400 אלף אנשים ולגרש אותם מבתיהם… הרי זו תמונת ראי של החלום לזרוק אותנו לים. אגב הנ"ל היה צנוע מאוד והשווה את עצמו ל… הרצל.

אך היו גם תגובות ענייניות יותר. מישהו הציע לחלק מחדש את הארץ ולהזיז את הגבול מערבה או מזרחה בהתאם למצב. ליברמן היה חסיד הרעיון הזה. כמה מהצעקנים בין אישי הציבור הערביים בארץ הגדירו רעיון זה בתגובה הפבלובית-הדמגוגית "גזענות". לחלום על השמדתנו או שליחתנו לים – זו אינה גזענות, להכחיש את הקשר שלנו לארץ, המבוסס על עובדות – זו אינה גזענות, אבל לחלק את הארץ בלי לפגוע באיש, בלי להזיז אף לא אדם אחד – זו כביכול גזענות.

מסתבר שאת הרעיון הביע כבר לפני כשלושים שנה מישהו שאיננו איש ימין, שאין בו שום שמץ של גישה גזענית: ד"ר אפרים סנה, תת אלוף במילואים, מי שהיה אז ממנהיגי מפלגת העבודה. אז מדוע ההתנגדות הקולנית של הערבים אזרחי המדינה לתכנית? משתי סיבות: האחת – בסתר ליבם הם יודעים טוב מאוד איפה הם יחיו טוב יותר, מכל הבחינות, איפה יזכו לזכויות אדם בסיסיות, איפה אפשר להביע דעות מבלי להיכלא או למות, בקיצור – איפה יש ואיפה אין דמוקרטיה וזכויות אדם; הסיבה השנייה – חלוקה כזו תוריד את שיעור אזרחי המדינה הערבים מ-25% ל-12%–15%, ובכך יקיץ הקץ על חלום המתוק של השתלטות דמוגרפית.

אלא שלמרבה הצער הרעיון הזה כבר אינו ישים. לא רק בגלל שהערבים אינם רוצים בו, כי אולי זה יביא לשלום שאין הם רוצים בו, אלא כי גם אצלנו – הימין יצר בשטח מציאות שאינה מאפשרת את חלוקת הארץ, ויש איום מרומז במלחמת אזרחים אם ייעשה ניסיון כזה. ארץ ישראל השלמה כבר כאן, המתנחלים נחלו ניצחון מלא. מה מחיר הניצחון ועד מתי אפשר להחזיק שטח ובו אוכלוסיה של מיליונים בלי זכויות פוליטיות? זה כבר למאמר אחר.

בתגובה אחרת שאל מישהו את השאלה הרטורית "עד מתי תאכל חרב"? בשאלה כזו יש טענה שהצגתי גישה פסימית. שני כשלים לוגיים בטענה זו: ראשית, הצגת העובדות כמות שהן, תהיינה כואבות ככל שתהיינה, אינה מעידה על ייאוש, אלא להפך – הכרת העובדות לאשורן היא צעד ראשון בדרך לפתרון, גם אם ירחק היום. הכשל השני הוא המילה "חרב". סליחה! יש כאן שתי חרבות, שני הצדדים צריכים לשאול את עצמם "עד מתי", הרי כולנו יודעים מה יקרה אם רק המתגונן יניח את חרבו.

זה מזכיר אירוע מתקופת השואה: באו וסיפרו למנהיג ההודי הגדול, המהטמה גנדי, על מחנות ההשמדה. תגובתו הייתה שעל היהודים להגיב בהתאם לפילוסופיה שלו: התנגדות לא אלימה. אבל הרי זה מה שעשו רוב היהודים. דווקא אלו שפעלו בניגוד לאידיאולוגיה הזאת – לוחמי הגטאות, הפרטיזנים והחיילים בצבאות הלוחמים – דווקא מהם שרדו רבים. כנראה גנדי "כעס" על אותם יהודים סרבנים, ואולי זאת הסיבה שהנכד שלו, שכיום חי בארצות הברית, הפך לאנטישמי ושונא ישראל.

ובכל זאת, האם באמת אין מה לעשות? זה הנושא למאמר הבא.

על המחבר / המחברת

Avatar

אריה איתמר

ד"ר, גיאולוג. עלה ארצה באניה "אקסודוס". פרסם שלושה ספרים.

8 תגובות

 1. מירה ברוש
  מירה ברוש ינואר 28 2019, 13:09
  הנקודה המרכזית

  הימין והדתיים חסמו כל דרך להגיע לפתרון שתי מדינות. שזה בטווח כזה או אחר סוף המדינה הציונית.

  השב לתגובה
 2. למירה ברוש
  למירה ברוש ינואר 28 2019, 21:13
  בדיוק הפוך

  בכל מקרה לא יכולות להיות כאן בכל טווח שתי מדינות. הקמת מדינה פלסטינית תביא לחיסול מדינת ישראל. על כן יש להמשיך בביסוס פתרון אחר.

  השב לתגובה
 3. איציק אשכנזי
  איציק אשכנזי ינואר 29 2019, 14:08
  יש סתירה בדבריך

  אם הערבים מעדיפים לחיות תחת שלטון ישראל, איך הדבר מתיישב עם רצונם להשמיד את ישראל?

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר ינואר 30 2019, 09:22
   מאד ברור

   איציק, ברשותך אשיב במקומו:
   אין חולק על כך שהעולם הערבי המוסלמי חותר לחיסולה של המדינה הציונית.
   מאחר ואינם חיכולים לעשות זאת מבחוץ כי ישראל חזקה צבאית, הם ינסו לחסלה מבפנים! באמצעות הרחם הם יגיעו תוך דור לרוב, תוקם מדינת כול אזרחיה וסוף פסוק. לכן הם ישארו בישראל!!

   השב לתגובה
   • גדעון ביגר
    גדעון ביגר פברואר 14 2019, 08:04
    אין כול בעייה בעניין

    כבר מזמן הוכח כי " כוח הרחם" הוא אגדה שהופצה למטרות תעמולה. מספר הילדים אצל האוכלוסייה הערבית הולך וקטן בהתמדה, פרט לבידואים, ומספר הילדים אצל היהודים הולך וגדל ולא רק אצל החרדים. העלייה רבה מהירידה ולכן כול הרעיון הוא טיעון מזוייף במטרה ברורה.

    השב לתגובה
 4. .....
  ..... פברואר 01 2019, 09:59
  רק שתי אפשרויות

  שתי מדינות לשתי עמים
  או שניעלם לגמרי מכאן

  השב לתגובה
 5. עדי נבו
  עדי נבו פברואר 05 2019, 13:19
  האמת היא משולבת ומורכבת

  ללא כוח לא נשרוד. אבל גם ללא שלום לא נשרוד.

  השב לתגובה
 6. גדעון ביגר
  גדעון ביגר פברואר 13 2019, 08:42
  אם תרצו - אין זו אגדה

  נכון. סנה היה הראשון שהציע העברת המשולש למדינה פלסטינית וגם רענן כהן היה ברעיון זה. אני המשכתי בו בראיונות בטלוויזיה וליברמן הפך זאת לסיסמא פוליטית ושאול אריאלי כתב חוברת נגדית בשם " עוון ואיוולת". ברור מדוע ערביי ישראל לא רוצים את זה, באשר למגמה לחיסול ישראל – יש בין המוסלמים והערבים אידיאולוגים החפצים בכך ומסיתים את ההמון כמו שיש ביננו המסיתים נגד הערבים ורוצים לשלוט בכול השטח מהירדן לים. העולם הערבי הרשמי מוכן להכיר בישראל אם תכיר במדינה פלסטינית עצמאית בשטחי יהודה, שומרון ועזה. אלה ביננו המתנגדים לכך מעלים כול רעיון המנסה למנוע את ביצועו. אכן רעיון מדחנה אחת ממערב לירדן יביא לחיסול הרעיון של מדינה ליהודים. ימשיכו הפלסטינים לחלום על רמלה ולוד ובאר שבע ואשקלון, כמו שאנו ילמנו על חזרה לירושלים. זה לקח 2000 שנים וגם הערבים יכולים לחלום במשך תקופה דומה. כול דרך שאיננה נסיון ליישב את הסכסוך כך שכול צד יקבל חלק מרצונותיו לא יביא להפסקת העויינות. אכן ראוי מאד שלא הם ולא אנחנו נחייה על חרבינו, כבר ישעיהו הנביא דיבר על " לא יישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה.זה אפשרי כי " אם תרצו – אין זו אגדה ".

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור