JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

עולם האופנה עבר מאנורקסיה לסוכרת?

שמן יכול להיות יפה, אבל לא בהכרח בריא

עולם האופנה עבר מאנורקסיה לסוכרת? דבי קאופמן
מרץ 15
09:30 2019

אין ספק שלנטע ברזילי יש את זה. לא בכדי היא לקחה את המקום הראשון באירוויזיון, ולא סתם היא מבוקשת בכל במה אפשרית. יש לה כריזמה, עוצמה וכנראה גם יכולת להפוך כל דבר שהיא נוגעת בו לזהב. אבל מכאן ועד להפוך את ההשמנה והמראה הגדול למשהו חיובי, לאידיאל נשי אופנתי – זה לא נכון, לא הגיוני ובעיקר לא בריא. זה מה שקרה בשבוע האופנה האחרון, כשנטע דיגמנה בגד ים צהוב זרחני במהלך תצוגת בגדי הים של בננהוט, ונצפתה רוקדת על הבמה יחד עם מייסדות המותג נטע אלחמיסטר ונועה בני.

ושלא תטעו, נטע נראתה נהדר, אפילו זוהרת יותר משתי הדוגמניות שעמדו לצידה, שדופות כפי שעולם האופנה אוהב. וכאן הסכנה הגדולה. שנים שמוכרים לנו דוגמניות שדופות מראה, עד לגבול האנורקסיה – כי מישהו שם בעולם האופנה החליט שזה המראה האידיאלי – אבל זה לא אומר שכדי לשבור את סטיגמת הרזון, מהיום ניתן גושפנקא לעודף שומן, וזה מה שיכתיב את הטון בעולם האופנה.

בעיניי ההשמנה מסוכנת. אמנם אני ספורטאית, אבל אף פעם לא הייתי רזה ותמיד נאלצתי לשמור על המשקל, לקצץ בפחמימות ולאכול מעט. הרצון האישי שלי להיות רזה, או לפחות לא שמנה, לא קשור רק במראה, שבעיניי אסתטי יותר מזה של אדם גדול מימדים, אם כי אני מודה שגם זה משפיע. הרצון שלי להוריד עודפי שומן מיותרים נובע גם מנושא הבריאות. כשעודפי שומן מקיפים אותי אני מרגישה כבדה ולא יכולה לנוע בקלילות, והתחושה הזאת לא נעימה לי. אני בטוחה שהיא לא נעימה גם לאנשים גדולים אחרים.

העידן הנוכחי כבר זכה לתואר עידן הסוכרת. עודף שומן הוא ערובה למחלות קשות, בהן כאמור מחלת הסוכרת, שהחיים איתה הופכים כמעט בלתי נסבלים בעידן המודרני והיא מעלה את הסיכון לתמותה בגיל צעיר. על פי רשות הבריאות האמריקנית, שיעור חולי סוכרת מסוג 2 עלה בארצות הברית בכ-50% בעשור האחרון. בישראל יותר מחצי מיליון איש חולים בסוכרת סוג 2. קרוב ל-90% מהסוכרתיים מסוג 2 הם בעודף משקל. הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2 עולה פי 50% בקרב אנשים עם השמנה חולנית (BMI מעל 35).

אז עם כל הכבוד לנטע ברזילי, שאני בהחלט אחת ממעריצותיה, בואו נשים את הדברים בפרופרציות ונדאג לבריאות הילדים של כולנו. לא נאפשר לחברות האופנה לקחת את עודף השומן ולהפוך אותו למודל של יופי, ובכך לעודד ילדות בגיל העשרה לעלות במשקל. כן, יש מקום גם לעודף שומן בחברה המודרנית, ולאף אחד אין זכות להחליט לאחר אם להיות שמן או לא, אבל להפוך את השומן לאידיאל זה מסוכן. אולי כדאי שחברות האופנה יתחילו במתן במה לדוגמניות בעלות גוף ממוצע, לא קיצוני לכאן או לכאן, כדי לאזן את דימוי הגוף בחברה המודרנית.

על המחבר / המחברת

דבי קאופמן

דבי קאופמן

עורכת: מדור ספורט. מרימת משקולות בעבר. מאמנת כושר וריצות ארוכות, עוסקת כיום בספורט טריאתלון וריצה. עורכת ויועצת תקשורת כלכלית, דירקטורית בחברה ציבורית ומנהלת תקשורת ופיתוח עסקי במוסד שמואל נאמן בטכניון.

9 תגובות

 1. אור גוראל
  אור גוראל מרץ 15 2019, 11:57
  מיצג בדיוק את דעתי

  מסכימה ממש לכל מילה

  השב לתגובה
 2. ש.
  ש. מרץ 15 2019, 14:18
  כל הכבוד לכותבת

  לא חוששת לצאת מהקונצנזוס ולהגיד אמת.

  השב לתגובה
 3. נקודת איזון
  נקודת איזון מרץ 15 2019, 21:55
  האמנם?

  מה? אנשים רזים לא חולים?

  השב לתגובה
 4. חגית סלמן
  חגית סלמן מרץ 16 2019, 12:06
  אני עם הכותבת

  ובטח שמותר לה להגיד מה שהיא חושבת במיוחד שהיא מדברת בכבוד ובהבנה.

  השב לתגובה
 5. רקפת קריפל
  רקפת קריפל מרץ 17 2019, 12:42
  מצדיעה לך

  דברים נכונים.ההשמנה היא המגיפה הקשה של ימינו.יש מדינות שנלחמים בהשמנה באמצעות מערכת החינוך.

  השב לתגובה
 6. יהודה ב.
  יהודה ב. מרץ 17 2019, 16:37
  כל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה

  גם דברים לא בריאים. כמו שמעשנים וכמו ששותים אלכוהול וכמו שנוסעים באופניים חשמליים. מי שרוצה שיהיה שמן. מי שרוצה שיהיה אנורקטי. זה

  השב לתגובה
 7. ישי רוט
  ישי רוט מרץ 18 2019, 09:45
  דבי, קבלי גם ממני שאפו

  שאפו!

  השב לתגובה
 8. רוחמה
  רוחמה מרץ 19 2019, 12:42
  מצטרפת למחמאות

  ישר ולעניין

  השב לתגובה
 9. צביה
  צביה מרץ 21 2019, 13:53
  תגובה

  מסכימה בעיקר עם המשפט האחרון – דוגמניות ממוצעות, ללא קיצונות לשום צד. אני מודה שהפרעות האכילה שלי קשורות לפחד מטורף מפני עליה במשקל. באשר לנטע ברזילאי, היא באמת מדהימה, פקחית ומוכשרת. היא עשתה איזון מצוין לנערות שמרעיבות את עצמן כדי להיות שדופות. עכשיו הגיע הזמן למשהו ממוצע, לא?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור