JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תבור שבקולורדו

סיפור ליום האישה הבינלאומי

תבור שבקולורדו הסלון ההיסטורי בלדוויל קולורדו לא שונה מאז ועד היום צילום: אבי גולדברג
אפריל 02
19:30 2019

בתחילת השנה שידרה הטלוויזיה הציבורית בארה"ב את טקס ההשבעה של המושל החדש של קולורדו ג'ראד שולץ, מיליונר, יהודי והומו מוצהר. שולץ נבחר ברוב קולות למושל המדינה השמרנית לשעבר, שהפכה פניה ופתחה שעריה לדעות ליברליות, ללגליזציה של קנאביס ולשימור הטבע מצלקות העבר שהותירו בה כורי המתכות.

היה משהו מרגש בנאום ההשבעה על כר הדשא המושלג בינואר, בחזית בית הנבחרים בקולורדו, כשלצידו של שולץ ניצבים זקופים שני מרשלים במדיהם המסורתיים ומאחוריו צאצא של יושבי קולורדו הקדומים, "אינדיאני" בתלבושת מסורתית ולראשו נזר נוצות צבעוניות. תותחי המשמר הלאומי הרעימו לכבוד האירוע ומקהלת גברים ונשים שוררו בעברית הללויה.

קולורדו, טריטוריה מערבית, הנמצאת על הרי הסלע, הצטרפה לברית בשנת 1876 והפכה לחברה מן המניין כמדינה ה-38. עוד קודם להצטרפותה לברית, הייתה הטריטוריה מוקד משיכה למחפשי הזהב. ב-1858 הסתיימה הבהלה המפורסמת לזהב של קליפורניה, והזהב שנמצא בהרי הסלע בקולורדו משך אליו כמגנט את רבבות מחפשי העושר והאושר.

גילוי המחצבים הביא לקולורדו גם את חברות הרכבות, שהתחרו ביניהן על שינוע שלל המחצבים: זהב, כסף ועופרת מהפסגות הנידחות. אגדות וסיפורים רבים נרקמו סביב המדינה ההררית הקשוחה והכורים קשי היום, שחלקם התעשרו וחלקם התרוששו, וחלקם המיר את חיפוש העושר במעבה האדמה בגידול בקר באפרים המוריקים. אך דומה שהמרתק מכולם הוא סיפורו של הוראס תבור שגם התעשר וגם התרושש.

ברבע האחרון של המאה ה-19 ניטש מאבק כלכלי בארה"ב בין אלה שתמכו בהצמדת המטבע האמריקני, הדולר, לבסיס מתכת הזהב, לבין אלה שתמכו בהצמדה למתכת הכסף. במהלך ההיסטוריה שימשו שתי המתכות הנחשקות להטבעת מטבעות, ומשקל המתכת היקרה במטבע שיקף את שוויו. עם המעבר לשטרות כסף שימשו המתכות כמאגרי עושר שמכוחן הונפקו שטרי הנייר. עד מהרה הפך המאבק הכלכלי לפוליטי. הרציו שבמאבק היה הצורך בהרחבת הבסיס המוניטרי והתזרימי של הכלכלה במדינות המערב החקלאיות. לשם התפתחותן נזקקו מדינות אלה לאשראי – בסיס הזהב בלבד לא אפשר זאת ואילו שימוש במתכת הכסף הזולה יותר דווקא כן.

מניע כלכלי נוסף למאבק היה גילוי מרבצי הכסף הגדולים בקולורדו ודרישת הכורים, המתעשרים החדשים, שממשלת ארה"ב תתחייב לרכוש מהם את המתכת, תחזיק במרתפיה רזרבת כסף ותנפיק כנגדה דולרים צמודי כסף ולא רק זהב.

בעת ההיא, במרחבים שבין דנוור לעיירת הכורים הצומחת, לדוויל, נרקמה האגדה המפורסמת ביותר בהרי הרוקי.

הוראס תבור ואשתו הנאמנה אוגוסטה היו זוג נמרץ שנדד ומכר ציוד לכורים במחנות המרוחקים ביותר שבהרים המושלגים. לימים פתחו בני הזוג חנות כולבו בעיירת הכורים לדוויל ששכנה בסמוך למכרות הכסף המשגשגים. כמו לוי שטראוס, אבי הג'ינס, שמכר בקליפורניה את האריג הקשיח לכורים והתעשר, מכר הוראס תבור כלי עבודה לכורים. בחלק מהתמורה המגיעה לו קיבל מהכורים זיכיונות בקרקע שבה כרו.

המכרות שבהם זכה בתמורה למכושים, לחבלים ולחומרי נפץ, הניבו לו מיליונים. האגדה מספרת שהמכרה שממנו הפיק את רוב עושרו נפל לידיו כשכבר התעשר תבור ושמו החל ללכת לפניו, או אז טמנו לו פח שני נוכלים. השניים הציעו לו לקנות זיכיון לאדמה המכילה עפרות כסף לרוב, כביכול, לא לפני שפיזרו בשטח אבקת כסף. תבור רכש את השטח והפך לצחוק ולשנינה בכל האזור. אלא שהפלא ופלא, האיש בר המזל, אף שנפל בפח, לא אמר נואש. הוא ציווה לכרות במקום מכרה ועד מהרה הסתבר שגם המכרה הזה, שלא היה אמור להפיק דבר, הפיק עושר רב.

הוראס תבור טוב הלב תרם בנדיבות מכספו לשיפור העיר שבה התמקם – לדוויל, שאותה רצה להפוך לפריז של הרי הרוקי. הוא הקים בה בית אופרה וספרייה ציבורית ועד מהרה הפכה לדוויל הנידחת והקרה למרכז תרבות ומסחר בת שלושים אלף תושבים. עם התעשרותו המטאורית באו גם גחמות העושר, רדיפת נשים ופזרנות. אוגוסטה, האישה השמרנית הנאמנה, לא ראתה בעין יפה את התנהלותו של הוראס, די היה לה בחנות הכולבו המשגשגת. השניים התגרשו והוא התחייב לשלם לה בכל חודש דמי מחיה בסך מאה אלף דולר. הוראס תבור נישא בשנית, הפעם ליפהפייה צעירה קלת דעת וטובת לב, "בייבי דו".

בייבי דו תבור היפהפייה והוראס היו לאחד הזוגות הנוצצים והעשירים של ארה"ב. רכבות עמוסות עפרות כסף מהמכרות שבבעלותו העשירו את בני הזוג בדולרים אין-ספור, ועל כן בקשתו של הוראס תבור כי טקס הנישואים ייערך בבירה וושינגטון בנוכחות נשיא ארה"ב בעת ההיא, צ'סטר ארתור (הנשכח), התקבלה ללא היסוס. הכלה לבשה שמלה שעלותה שבעת אלפים דולר וענדה ענק פנינים שהיה שייך למלכת ספרד איזבלה, ושמושכן על ידה כדי לממן את מסעות קולומבוס.

הזוג החדש היה קל דעת ופזרן, והמסיבות המפוארות שהתקיימו בביתם בדנוור היו לשם דבר. למרות זאת, גם לאחר שהוראס ובייבי דו היו לאחת מחמש המשפחות העשירות ביותר במדינה, לא קיבלה החברה הגבוהה והשמרנית של דנוור את בייבי דו. הסיפורים על עברה במחנות הכורים ובברים ההרריים, לא הוסיפו לה כבוד…

הונו של הוראס גדל מיום ליום, ואִפשר להם לבלות חייהם בבזבזנות. הוראס הנדיב פתח את ארנקו להשקעות במכרות כסף נוספים ולכמה עסקאות מסוכנות שלא הניבו לו אגורה. עשר שנות השפע בין 1883 ל-1893 היו לאגדת כסף מתמשכת, אגדה שהסתיימה כבמטה קסם בשנת 1893, עם ביטול הצמדת הדולר לבסיס הכסף. "חוק שרמן" גרם בן לילה לקריסת מחיר מתכת הכסף. הוראס תבור איבד את הונו, ובסופו של דבר נאלץ לעבוד תמורת שלושה דולר ליום כדי לשמור על פרנסת משפחתו.

דבריו האחרונים של הוראס לאשתו היפיפייה בייבי דו היו "שמרי על מכרה ה- "Matchless. בהיותו על ערש דווי, מרושש לחלוטין, עדיין האמין שהגורל יתהפך יום אחד ואהובתו תחזיר לעצמה את העושר האבוד אם תחזיק במכרה הנטוש. בייבי דו היפהפייה, צייתה לו בנאמנות ועברה להתגורר בבדידות בבקתת עץ ליד המכרה.

בשבעה במארס 1935, עשרות שנים לאחר שעברה להתגורר שם, דיווחו העיתונים בדנוור וכבלי הטלגרף הבזיקו לעולם על אודות הקץ הטרגי של המתבודדת בת ה-80 שנמצאה קפואה בבקתה ההררית, זו שהייתה בשנות ה-80 של המאה ה-19 אחת הנשים העשירות והיפות בארה"ב.

גרושתו של הוראס, אוגוסטה, לעומת זאת, מתה כאישה אמידה שנים רבות קודם לכן.

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

מחבר הספרים: "מסדר קוזימה","חוף בלי ים" ,"רצח בטור דה פראנס", "אל תקרא לי סוחוי", "המדריך הקליל לחכמת הנדל"ן", ועוד.

5 תגובות

 1. אלי
  אלי אפריל 03 2019, 06:38
  סיפור נחמד על הבקר

  כמה דקות בלי זבל ההשמצות של הבחירות

  השב לתגובה
 2. שולמית גלבוע
  שולמית גלבוע אפריל 04 2019, 21:00
  מאז התקדמנו מעט

  מידי

  השב לתגובה
 3. מאירה
  מאירה אפריל 07 2019, 10:04
  והלקח הגדול

  הגורל השונה של שתי הנשים

  השב לתגובה
 4. היסטוריונית
  היסטוריונית אפריל 07 2019, 16:55
  רוב סיפורי האהבה היוקדת

  מסתיימים בנפילה…..

  השב לתגובה
 5. חגית שטרן
  חגית שטרן אפריל 09 2019, 13:53
  העובדה שצריך יום האשה

  מעידה שיש בעיה וקיפוח של נשים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור