JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

כרוניקה של חידלון מוסרי-אישי

לקראת יום השנה לאסון בנחל צפית

כרוניקה של חידלון מוסרי-אישי דודי אילת
מרץ 05
09:30 2019

כמעט שנה עברה מאז אסון השיטפון בנחל צפית שבו נספו תשע נערות ונער אחד במסגרת טיול גיבוש של המכינה הקדם-צבאית "בני ציון".

חקירת המשטרה העלתה כי המדריך אביב ברדיצ'ב קיבל התראות מגורמים שונים לגבי סכנת השיטפונות, וכי האחריות על ההחלטה לרדת לנחל, למרות האזהרות, הייתה שלו, מה גם שהחליט על כך בניגוד לעצתה של מדריכה נוספת. החשד נגד מנהל המכינה יובל כאהן הוא שידע על התוכנית אך לא מנע אותה, למרות המידע שהיה לו על מזג האוויר, מכיוון ש"סמך על הגורמים בשטח".

ב-27.02.19 הודיעה הפרקליטות על הגשת כתבי אישום, בכפוף לשימוע, נגד ראש המכינה כאהן והמדריך ברדיצ'ב באשמת הריגה, ועל סגירת התיק נגד המדריכה. משרד החינוך הודיע כי מכינת "בני ציון" לא תיפתח השנה.

הנאשמים לקחו עורכי דין יוקרתיים, כמו ציון אמיר, שמן הסתם ינסו להוכיח, כי ליקויים משפטיים בפיקוח על המכינות וחוסר כפיפות המכינות לגורם פורמלי מבחינת אישורי טיולים, הם הגורם העיקרי לכשל. עד כאן העובדות היבשות.

למרבה הצער, אין שום לקיחת אחריות מוסרית על האסון, שום הפגנת מנהיגות כפי שהיינו מצפים ממנהלי המכינה ומהמדריכים – ערכים שלמעשה הם עצמם מציגים כחלק מהדרישות ומהחזון של המכינות להכשרת מנהיגות חברתית.

חוקר האתיקה תומפסון ניתח שלושה מודלים של הטלת אחריות במקרה של כישלון: 1. המודל המדרגי; 2. המודל הקולקטיבי; 3. מודל האחריות האישית.

על פי המודל המדרגי האחריות מוטלת על האדם הבכיר ביותר בארגון שנתן/אישר את ההוראה. במקרה של אסון המכינה – האצבע מופנית לפיכך לראש המכינה, אבל זה כידוע גלגל את האחריות לשטח, ואם היינו עולים רמה אחת או שתיים מעליו זה היה מוריד את האחריות מהמבצעים עצמם.

על פי המודל הקולקטיבי האחריות מוטלת על כל אדם שהיה מעורב באירוע ובאישורים שלו, כולל אלו העקרוניים. במקרה של אסון המכינה – ראש המכינה, המדריך, מי שאישר למנהלי המכינה לאשר בעצמם טיולים, וגם ראש המכינות שלא היה מודע לבעיה הפוטנציאלית של חוסר הפיקוח. הבעיה במודל זה ובמצב זה שאם כולם אחראים, למעשה אף אחד לא אחראי באמת.

לכן תומפסון פוסל את שני המודלים האלו ומציע את מודל האחריות האישית. על פי מודל זה האחריות מוטלת על אדם בשני תנאים: הראשון, שהפעולה שעשה או היה צריך לעשות ולא עשה היא בעלת קשר סיבתי לכישלון וגרמה לו; והשני, שהפעולה או אי-הפעולה לא נעשתה באי-ידיעה. במקרה של אסון המכינה ברור שהתנאי הראשון מתקיים, כי הנחיית המדריך להוריד את הנערים והנערות לערוץ הנחל היא זו שגרמה לאסון כשהשיטפון הגיע. תנאי זה מתקיים גם לגבי מנהל המכינה בהנחה שהוא ידע מה המדריך עושה, ואם לא ידע – אי-ידיעה ובירור מצידו גרמו אף הם לאסון.

התנאי השני מתקיים אף הוא, כי כל פעולה שנעשתה כאן הייתה על בסיס מידע מוקדם שקיים סיכונן לשיטפונות באזור ואף אחד לא אילץ את המדריך או את מנהל המכינה לפעול ולסכן את החניכים. כלומר ברמת האחריות האישית-מוסרית ברור שהן למדריך והן למנהל המכינה יש אחריות אישית על האירוע עוד לפני שמגיעים בכלל להיבט המשפטי ולכתב האישום.

אבל, בישראל 2019, לצערנו הרב, אין כנראה משמעות להיבטים של אחריות אישית-מוסרית, אלא רק למי אשם או לא אשם על פי סדר הדין הפלילי ואיזה עורך דין יוקרתי אתה מצליח לקחת. מכאן נובע שאיש מהמכינה לא לקח אחריות מוסרית ואישית כלשהי – נהפוך הוא, מנהל המכינה אף יצא בהצהרה שהוא מרגיש שהפכנו ל"חברה של תליינים". ברור לגמרי שרק הטלת אחריות אישית-מוסרית ואולי אף חבות אישית-משפטית של בעלי תפקידים לצד רגולציה מקפידה שיבואו אחרי ועדת חקירה, עשויות למנוע אסון כל כך מיותר וטרגי מלקרות שוב.

אם ועדת חקירה כזו לא תוקם ותעביר מסר ברור של אחריות מוסרית ומשפטית אישית לבעלי תפקידים במכינות האחראים על חייהם של נערים ונערות, אזי גם בעתיד מי שיהיה מעורב באסון הבא לא יחשוש מהעלות האישית שיישא, וייתכן כי אסון כזה יתרחש שוב.

על המחבר / המחברת

Avatar

דודי אילת

ד"ר. מנחה, מרצה וחוקר, האוניברסיטה הפתוחה והקריה האקדמית אונו.

6 תגובות

 1. יואב
  יואב אפריל 02 2019, 08:52
  שינויים רק שיש אסון

  רק אסונות כאלו לצערנו משנות מצב משפטי ;רגולציה וגורמים לשינויים.אחריות אישית מוסרית?כולם בורחים מזה או לפחות רובם.

  השב לתגובה
 2. לידור
  לידור אפריל 02 2019, 08:53
  הכאה על חטא

  ראש המכינה עוד התלונן ששופכים את דמו.מתי מישהו בכלל היכה על חטא?

  השב לתגובה
 3. תומר
  תומר אפריל 02 2019, 08:55
  תחומים פרוצים

  יש בישראל תחומים שאי אפשר חזטז בחי מליון אישורים ולעומת זאת יש תחומים פרוצים לחלוטין כמו טיולי המכינות,פיקוח על גני ילדים פרטיים 0-3 ועוד.ואז האסונות מגיעים

  השב לתגובה
 4. מאיר
  מאיר אפריל 03 2019, 15:06
  תשובה

  אחרי הבחירות אולי….

  השב לתגובה
 5. ביטחון
  ביטחון אפריל 17 2019, 12:00
  הוראות

  הוראות ביטחון כרגיל בישראל,ניכתבות בדם…

  השב לתגובה
 6. איציק
  איציק אפריל 26 2019, 09:52
  ועדת חקירה או מריחה

  ההורים עדיין מחכים לועדת החקירה בתיקוטה שלא תהייה ועדת מריחה וגם זה לא יחזיר אף אחד לחיים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור