JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

למי אין זכות לבכות ולהתלונן

הרהורים על הצבעת קבוצות שונות בחברה הישראלית

למי אין זכות לבכות ולהתלונן צילום: צילמתי
מאי 06
19:30 2019

בבחירות האחרונות היינו עדים להצבעה הפרדוקסלית של קבוצות שונות בחברה הישראלית ושל האוכלוסיות המוחלשות. מצבן של אוכלוסיות אלה לא השתפר מאז הבחירות הקודמות, אולם למרות זאת רבים מהם נשארים נאמנים למפלגה שלה הצביעו בעבר ולא אפשרו שינוי. אני כותב מאמר זה מדם ליבי כפעיל חברתי למען זכויות קשישים ונכים, מקבלי פנסיה או נעדרי פנסיה, למען חולים ונעדרי יכולת לרכוש תרופות, ולמען שאר מקופחי הפריפריה ש"נעולים" בבחירתם הפוליטית, אך ממשיכים לבכות על מר גורלם.

אסביר למה כוונתי בדוגמה הבאה: במוסף סוף השבוע של "ישראל היום" מיום 12.4.19, התפרסמה כתבה גדולה על הזמר והמפיק דודו אלהרר שבוכה על מר גורלו. אלהרר חי בדירה שכורה קטנה, ומתפרנס מקצבת זקנה של 1,600 ש"ח. הוא מתגאה כי בעבר היה חותם על המחאות בסך 100,000 ש"ח, אך כיום מצבו הכלכלי רע. כשנשאל למי הצביע בבחירות, השיב כי הצביע עבור פייגלין. תשובתו אינה מפתיעה שכן אלהרר ידוע בדעותיו הימניות. אלהרר הוא דוגמה נפלאה לבכייה על קצבת הזִקנה וקשיי היומיום והצבעה אבודה בקלפי. הוא לא התנהל נכון אף על פי שהיה יכול, ולא חסך לגיל השלישי, אבל עכשיו בכי תמרורים ונהי, ונגינת קלידים ברקע… מדוע אם כן נתת את קולך לפייגלין?

בבחירות האחרונות ירדו לטמיון 10 מנדטים. גשר, פייגלין, הימין החדש ועוד כהנה וכהנה מפלגות קטנות שחולקות לעיתים את אותה אג'נדה. וכעת מי שהצביע למפלגות הללו בוכה על מר גורלו. למי עוד אין זכות לבכות ולהתלונן?

לתושבי ערי הדרום שהצביעו לביבי, אלה שמתלוננים ובוכים אחרי כל ירי טילים. עכשיו הם תוהים מדוע לא מתייחסים אליהם? אותם מכורי ימין וימין קיצוני?

למיליון גמלאים ובני משפחותיהם שהצביעו לביבי, לבנט ולמפלגות דתיות. לפני הבחירות הם בכו על הקצבה הנמוכה, ועל חוסר ההתייחסות למצוקותיהם בערוב ימיהם. אולם הם לא הצביעו עבור קידום זכויות הגמלאים, אף שהוקמו כמה מפלגות שתמכו לכאורה בגמלאים. נראה, לצערנו, כי קשיש המחטט בפח אשפה לחפש אוכל איננה תמונה חריגה בנוף הישראלי.

גם ל-300 אלף הנכים ועוד לפחות מיליון בני משפחותיהם שהצביעו לביבי, לבנט, לכחלון, לפייגלין ולגשר. לפני הבחירות הם מחו על הקצבאות נמוכות שאינן מאפשרות מחיה סבירה, וביקשו השוואה לשכר מינימום. נציגיהם (הממונים על דעת עצמם) חתמו על פשרה לקבלת כמה מאות שקלים בתקווה שבעתיד יקבלו יותר. הנכים ימשיכו לחלום, ימשיכו לחסום צמתים ורכבות, לשבש את חיי שגרה, אבל להצביע יחד ככוח עולה – זה כבר מוגזם.

גם לדתיים שהעדיפו מפלגות דתיות שידאגו לאינטרסים שלהם, שכן הסחטנות של המפלגות הדתיות ידועה ומוכרת. אומנם יש להם גמ"חים, אך יש גם החלשה מוכוונת ומתואמת למען שליטה בציבור זה. בדומה יש גם פיזור אוכלוסין מוכוון למען קידום השליטה ברשויות המקומיות – הכול מוכוון מלמעלה.

ולאור הדברים הללו יש לומר בבירור: אין להם זכות לבכות. שלא ייללו פנסיונרים על הפנסיה שנשחקת ועל חוסר תוספות בקצבאות, ושימשיכו לנהל את המדינה ב"פרלמנטים" שלהם. שלא יצחיקו את כולנו הנכים שחסמו בכיסאות גלגלים את הצמתים ועצרו את הרכבות אבל המשיכו להצביע כמו בבחירות קודמות, לימין. שלא יזילו דמעה אלה שקיבלו 200 שקל וקיוו לקבל 2,000 שקל ויותר. הם הצביעו לאותן מפלגות שלטון ולא מבינים שבור ענק בתקציב המדינה לא מאפשר להשלים הבטחות, וכי מעולם לא הייתה כוונה רצינית באמת להיענות לבקשותיהם.

שיפסיקו את כל הבכי והנהי אלה שהזילו דמעה אבל גם מחאו כפיים וקראו "היידה שרה". שלא יתגאו תושבי עוטף עזה שגם הפעם הצביעו ימינה – אבל יצטרכו להתפנות צפונה ומזרחה בימי שישי ושבת גם בעתיד. שלא יבואו תושבי העוטף לשדרות רוטשילד בתל אביב ויקימו מאהל. שיקימו מאהל בשדרות, מחווה למצביעי הליכוד בשדרות, נתיבות, אופקים, אשקלון ואשדוד, למרות בלוני הנפץ והרקטות בערים שלהם.

נראה כי המוחלשים ומקופחי הפריפריה יישארו "נעולים" בבחירתם הפוליטית, אך ימשיכו לבכות על מר גורלם. אכן הצבעה פרדוקסלית.

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

19 תגובות

 1. גדי
  גדי מאי 07 2019, 07:57
  למי אין זכות לבכות

  מאיר, הזכות לבכות קיימת לכל אחד גם אם הצביע כך או אחרת. יש לנו בעיה בשיטת הבחירות.
  שים לב למשל נושא חוק הגיוס, מסתמן שכאילו רק לליברמן זה חשוב, לליכוד זה לא חשוב! שיחליט בינהם (החרדים וליברמן) וכל החלטה תהיה טובה לליכוד. הבחירות לא אישיות לכן אתה בוחר אדם שעומד בראש מפלגה, אבל מקבל משהו שלא התכוונת אליו.
  בבחירות האחרונות לא היה דיון בנושא מדיניות. זה היה ביבי או לא ביבי וזהו. אף אחד לא דן במדיניות פנים או חוץ. חוץ מזה, ידוע שאלה שדופקים אותם, כנראה נהנים ובוחרים שוב את מי שדופק אותם. זה כך בכל העולם, אפילו בעזה, באירן ובכל מקום אחר.

  השב לתגובה
  • מאיר פלג
   מאיר פלג מאי 07 2019, 12:03
   צדק חברתי

   גדי- בהיכרות רבת שנים, שנינו ידענו כי ה"דפוקים" מקיימים יחסי סאדו מאזו עם אלה השולטים בהם ביד רמה. כולנו מכירים ולא צריך להוסיף שמות מפלגות עם מומחיות בתחום.
   לכן כתבתי כי צר לי על הבכיינים, שיום אחד חוסמים, יום בוכים, ולמחרת מצביעים אל הרודים בהם. אני נגד בכי, בעד מעשים.

   השב לתגובה
 2. מוצי חמוצי
  מוצי חמוצי מאי 07 2019, 13:39
  מי שבעצם בוכה

  זה אלה שבוכים על אלה שלא בוכים

  השב לתגובה
 3. רונית
  רונית מאי 07 2019, 15:46
  כאלו שטויות מזמן לא יצא לי לקרוא

  1. האלטרנטיבות הרבה יותר גרועות.
  2. לא רק "בבונים" בחרו מה שבחרו אלא גם אקדמאים ובעלי מח ועיניים שרואים את חצי הכוס המלאה (כמו הפיתוח, הכבישים העוקפים והחוצים, האבטלה שבירידה תמידית, יחסי החוץ החדשים ועוד ועוד – אפשר לכתוב מגילה שלמה בעד הנבחר מבלי להיות עדר שטוף מח).
  3. יש עוד הרבה מה לשפר אבל עם האלטרנטיבות נחזור אחורה ואת זה אנחנו לא רוצים.
  בקיצור, אולי פעם אחת תקבלו את רצון הבוחרים ועם ותפסיקו להתבכיין שרק אתם יודעים מה טוב לעם ? אה….וה"אנטי" שלכם גרם בדיוק למה שממנו חרדתם. אולי תסיקו מסקנות לעתיד.

  השב לתגובה
  • מפ
   מפ מאי 07 2019, 18:26
   הבנת הנקרא כגם כאן בעיה? עודף ידע והשכלה? מבט במראה?

   אין דיון באלטרנטיבות אלא בתוצאה עכשווית. אקדמאים עדיין אין זה מחייב תוכן וידע ומוח. תואר אפשר לעשות גם במעבר בכביש ליד אוניברסיטה וגם לקנות תארים…יש מומחים לכך בכנסת…כבישים? ומה לגבי הפקקים בכבישים? אבטלה? בודאי יורדת כי לוקחים בחשבון שאדם שעבד שעה בשבוע איננו מובטל(הוא מצא רק את זה)- בשביל זה צריך להבין איך נמדדת אבטלה. לא חייבים להיות אקדמאי אלא לקרוא…והבנת הנקרא. יחסי חוץ? טיול במדינות שונות יוצר יחסי חוץ? רק אצל "אקדמאים" בעלי מוח כנראה. אין ספק שצריך אלטרנטיבות ראויות. צריך לקרוא טוב טוב ולהבין מדוע הנחשלים דווקא והדפוקים ודייר הטילים דווקא הם בוחרי ליכוד. סאדו?

   השב לתגובה
  • מאוריציו גלפר
   מאוריציו גלפר מאי 08 2019, 09:47
   רכבת ישראל - עוד פגם של משרד תחבורה

   שכחנו גןם את הרכבת המשופרת, את הצפיפות, ואת תקינות הקו לירושלים. את כמעט תאונה בלוד באמצע הלילה ועשרות איש צועדים לאורך המסילה בין בלוני גז דולפים שנפגעו…

   השב לתגובה
 4. יוסי
  יוסי מאי 08 2019, 10:18
  הבחירות אינן מבחן בהיגיון.

  כל הדברים האלה ידועים ומוכרים וכבר דשו בהם בתקשורת ובסלונים של המפסידים בבחירות. מאחורי הדברים עומדת ציפייה שבני אדם יהיו רציונליים. אבל הם לא… גם מצביעי השמאל לא רציונליים לגמרי. כולנו מונעים בידי רגשות במידה כזאת או אחרת. הימין פשוט מפעיל את הרגשות שהוא מעדיף ביעילות רבה יותר.

  השב לתגובה
 5. מאיר גרינפלד
  מאיר גרינפלד מאי 08 2019, 14:33
  מהי דמוקרטיה

  היי מאיר
  נראה לי שאתה מבלבל את המוח, וזה דווקא בא מאדם שלא מזדהה לא עם מחנה השמאל ולא עם מחנה הימין. מדוע אני אומר זאת, כי כול מי שאיננו פעיל פוליטי, בין אם משכיל ובין אם לא, בעצם אומר לפוליטיקאים אין לי זמן להתעסק עם זה, הנה אני מגיש לכם את צווארי קשור בחבל, נא הובילוני. זה נכון לא רק לישראל אלא לכול מדינה דמוקרטית בעולם.
  השיטה הדמוקרטית נותנת לעם אפשרות להחליף את השילטון כאשר השילטון העכשווי לא מספק את הסחורה. לי באמת לא אכפת אם יש שילטון ימני או שמאלי, הכול טוב ואת הכול אפשר לנסות לתקן בבחירות הבאות. למרות זאת יש גם בעיות בדמוקרטיה. בהגדרתה, הדמוקרטיה היא שילטון הרוב תוך כדי שמירה על זכויות המיעוט, לצערי יותר מידי אנשים טובים בישראל שכחו את זה. כאשר לא שומרים על זכויות המיעוט המרחק לדיקטטורה קצר מאוד.
  אשר לסחי ולשחיתות, כאן יש בעיה אחרת. בראש שילטון הימין העכשווי עומד אדם כישרוני ובעל כריזמה עצומה. קשה לעם להחליף אותו כאשר באף אחת מן המפלגות לא עומד אדם בעל שיעור קומה שמתקרב לשלו וכמובן שגם אין כזה במפלגתו הוא. וכך נתקענו עם השחיתות שלו ועם נטייתו לשכוח את הגדרת הדמוקרטיה, ראה לעיל.
  אם אתה באמת רוצה שינוי, אני מציע להפסיק לבלבל את המוח, לתת "לבבונים ולאספסוף" קצת יותר קרדיט וכבוד ולהראות להם שבאמת אכפת לך מהם. ולא, תתקע שוב עם בחירתם במי שכן נותן להם כבוד אפילו אם זה רק כבוד מדומה.

  השב לתגובה
  • מאיר פלג
   מאיר פלג מאי 11 2019, 09:34
   יועצי חו"ל - מקסימים, בעצות מרחוק...

   קל מאד להגיב מאנגליה…קשה יותר לחיות בישראל במציאות…

   השב לתגובה
 6. עמוס שבואלי
  עמוס שבואלי מאי 08 2019, 16:12
  תגובה למאיר פלג ולמעשה גם לתגובות נוספות כבר הופיעו

  מטעמים שאינם לגמריי מחוורים לי, שיטת הבחירות והמשילות בישראל אינן משפרות את הדמוקרטיה. 1. הבחירה היא במפלגה, ליתר דיוק בעומד בראשה ובמספר זעום של מוכרים בציבור. התוצאה: אחוז גבוה מאד של חברי וחברות כנסת אינם מוכרים לציבור בוחריהם עד וכולל סיום תקופת כהונתם. מהי לדעתכם מידת המחיובות שלהם לבוחרים? 2. חברי הממשלה נבחרים, 99% מהם, מתוך חברי הכנסת.בכך נפגע ללא תיקון עקרון הפרדת הרשויות.3. כאשר אחד מהערבונות הבסיסיים של הדמוקרטיה נפגע (ועל פניו, להדיוטות, זו כלל אינה פגיעה אלא "כך צריך להיות") הרי שגם שאר עקרונות הדמווקרטיה יכולים, ואולי אף צריכים, להשתנות מדי פעם על פי רצונו של "הרוב".4. כאשר הדמוקרטיה נראית "נזילה ופגיעה" כמוסבר לעיל, הרי שגם עקרון "מניעת עריצות הרוב" פרוץ לשינויים על פי הרוב בזמן אמת. מכאן נובעת החשיבה שבגצ אינו אלא גורם אנטי-דמוקרטי הפוגע בזכותה של הכנסת "לעשות את עבודתה" דהיינו חקיקת חוקים.5. המשילות אינה תקינה משום שהשרים הממונים על תקציבים ופעילות שרובה הגדול הוא עשייה אזרחית/חברתית אינם, בדרך כלל, בעלי מקצוע בתחומם וכאשר ימנו בעלי מקצוע לתפקידי מנכ"ל (לדוגמה) יעדיפו נאמנות על פני כשירות.6. אשר לזכות לבכות אחרי (או לפני) הבחירות: זו זכות מולדת לכל יצור אנושי, ויש אומרים שהיא כזו גם ליצור חי שאינו אנושי.

  השב לתגובה
  • מאוריציו גלפר
   מאוריציו גלפר מאי 11 2019, 09:36
   צדק צדק תרדוף - מהכורסא בבית

   אנחנו נהדרים במתן עצות – לאחרים. שכחנו להביט בראי. אנחנו קוראים את "העיתון לאנשים חושבים" ומאמינים שכל העם כמונו.

   השב לתגובה
 7. גיורא קימל
  גיורא קימל מאי 09 2019, 11:19
  דווקא המפלגות הגדולות יכולות להוציא אותנו מהבוץ

  יש הרבה מדינות עשירות אך התושבים חיים בעוני עקב שלטון מושחת שמעביר את המשאבים למקורבים בלבד. אנחנו לא במדינה בעלת אוצרות טבע בשפע אך יש לנו נכסים אחרים (למשל המוח היהודי) ואין לנו ממש שחיתות שלטונית רגילה אלא סתם סחטנות של המגזר הדתי שמאלץ את הממשלה להעביר משאבים אדירים למקורבים לאלוהים. אם תהייה הפרדת דת מהמדינה ולא יזרמו כספים למתקני דת, לתלמידי ישיבות ולכלי קודש, יהיו מספיק משאבים לתמוך בנכים, קשישים וחולים.ניתן לבצע מהפך כזה רק על ידי כינון ממשלת אחדות חילונית.

  השב לתגובה
  • ישראלי
   ישראלי מאי 11 2019, 14:30
   לפרופ' קימל

   אם לא יזרימו כספים למקורבים לאלוהים דרך המפלגות הדתיות יצטרכו להעביר להם כספי סעד דרך שרותי הרווחה. אז מה הועיל חכם בתקנתו?
   וחוץ מזה הפרופסור קימל כותב שאין שחיתות שלטונית רגילה במדינת ישראל. אז מדוע יש הטוענים שראש ממשלת ישראל מושחת?

   השב לתגובה
   • גיורא קימל
    גיורא קימל מאי 11 2019, 19:28
    הים הם לא מקבלים רווחה? ואם במדינה מושחתת מישהו היה חוקר את נתניהו?

    את כספי הסעד הם ממילא מקבלים אם מגיע להם. אם תהיה הפרדת דת מהמדינה הם יוכלו לקבל יותר! אבל שמעת על תלמיד ישיבה שמשלם שכר לימוד ודואג לממן את מחייתו מכיסו כמו סטודנט שלומד רפואה או הנדסה? מי משלם את זה? האם ניתן יהיה לשלם את זה דרך שרותי הרווחה? והאם בתי כנסת ומקוואות ושכר רבנים משגיחי כשרות ימומנו מהרווחה? איך הקונסרבטיבים והרפורמים מסתדרים בלי כספים ממשלתיים? ולגבי נתניהו, אולמרט, דרעי ואחרים. במשטרים מושחתים הם היו עושים את זה בחופשיות וכאן הם נשפטים ונענשים.

    השב לתגובה
 8. גיורא פרידמן
  גיורא פרידמן מאי 09 2019, 13:22
  מי שבוכה ומתלונן זה אתה וחבריך

  נכשלתם ואתם כועסים על אלה שלא נכשלו.

  השב לתגובה
  • מאיר פלג
   מאיר פלג מאי 11 2019, 09:39
   לא מגיע לכם כלום אמר הקיסר. עוגה רציתם?

   נכשלתם? והנכים שהצביעו ליכוד- לא נכשלו? והגימלאים שהצביעו ליכוד? אלה יקבלו תוספת עניים? והחד הוריות? וההורים לילדים עם מוגבלויות – הם אלה שהצביעו ליכוד ולהם יורידו את המטפלת ואת המלווה ואת ההסעות בגלל בור בתקציב- הם לא יבכו על הבחירה? ומיליון גימלאים ופליטי השואה ושאר הנשכחים בפינה – מגיע להם הכלום שהם מקבלים?

   השב לתגובה
 9. מ.
  מ. מאי 10 2019, 12:46
  טיפשות ההמונים

  התאוריה הפופולרית מתנפצת

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור