JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

והגדת לבנך את הגדת העצמאות

נס העצמאות ראוי שייכתב, ייקרא וישונן ביום העצמאות

והגדת לבנך את הגדת העצמאות
מאי 08
19:00 2019

חג הפסח כבר מאחורינו, ובעוד כשבוע נחגוג את יום העצמאות ה-71 של מדינת ישראל. בספר שמות י"ג, ח' נאמר: "והגדת לבנך ביום ההוא לאמר בעבור זה עשה ה' לי בצאתי ממצרים" – בליל הסדר אנו מצווים לספר את סיפור יציאת מצרים, אנו מצווים לשבח את הקדוש ברוך הוא ולהודות לו על הנס שעשה לנו. ומה עם נס העצמאות?

בשנת 1955, לאחר שפרש מן הממשלה ועבר להתגורר בצריף המפורסם בשדה בוקר, חיבר דוד בן-גוריון את "הגדת הקוממיות", הגדה קצרה שנכתבה בסגנון וברוח ההגדה המסורתית. ההגדה של בן-גוריון ביקשה לשלב את תולדות הציונות בתולדות עם ישראל.

עיינתי בנוסח ההגדה של בן-גוריון ומצאתי את סיפור יציאת מצרים מתורגם לימינו אנו. את מקום פרעה והמצרים תפסו ארנסט בווין הבריטי וצבאות ערב. הקדוש ברוך איננו מוזכר ואת תפקיד המושיע ממלא ארגון ההגנה שהופך לצבא ההגנה לישראל.

וכך נכתב בהגדה של בן-גוריון:

"ויבואו צבאות מצרים ובבל ועמון וארז הלבנון, ועימם ערב רב, להילחם בישראל. וירם ישראל את המטה ומחיק ה'הגנה' זינק צבא-הגנה-לישראל. בתחילה במתי מעט ובנשק קל. אבל מיום ליום הלך צה"ל וגדל, ויהי לכוח גדול ואדיר, והרביץ עשר מכות במצרים ובבני בריתם, ויגרש אותם מהארץ… ותיכון המלוכה בישראל, כמה שנאמר – בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו וקשי ערפנו וכוחנו מצילנו מידם.

וכמה מעלות טובות לצה"ל עלינו. הוא הכה באויבנו ועשה בהם שפטים והציל עצמאותנו והטביע אניית האויב בים ושיקע צרינו בתוכו, והקים נח"ל מתוכו ובנה ישובי ספר.

ובן חלוצאי היה אומר: כל מי שלא אמר שלושה דברים אלה בפסח, לא יצא ידי חובתו. ואלו הם: ביטחון העם, יישוב השממה וקיבוץ גלויות".

נשאה חן בעיניי ההגדה של תקומת ישראל, אך לדעתי אין טעם לקרוא אותה בערב ליל הסדר, בפסח עלינו להמשיך ולספר בכל דור ודור את סיפור יציאת מצרים. מעמדו של בן-גוריון בישראל ובעם היהודי אפשרו לו, אילו ביקש, להשאיר את ליל הסדר במתכונתו בת אלפי השנים, ולהשפיע על אופיו של חגנו החדש – יום העצמאות וביום זה לקרוא את הגדת העצמאות.

נס העצמאות איננו נופל מנס יציאת מצרים, ולכן ראוי שתיכתב הגדת העצמאות שאותה יקראו וישננו בכל בית בישראל ביום העצמאות. כיום, בשנה ה-71 להקמת המדינה, עדיין חיים עימנו הגיבורים שחוללו את הנס. את סיפור גבורתם יש להעלות על הכתב בהגדה מיוחדת.

נשאלת השאלה מי יחבר את הגדת העצמאות? בן-גוריון כבר איננו עימנו, ולא הייתי מפקיד את המלאכה בידי חבורת הפוליטיקאים שבשלטון. לו היה הדבר בידי, היה נשיא המדינה מכנס חבורה של יודעי היסטוריה ואנשי רוח ומפקיד בידם את המלאכה.

אני פונה אליך כבוד הנשיא ראובן ריבלין, וקורא לך להרים הכפפה, בטרם יהא זה מאוחר מדי.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

4 תגובות

 1. אליהו בכר
  אליהו בכר מאי 09 2019, 13:17
  חג העצמאות

  החג הכי גדול של עם ישראל על אדמתו

  השב לתגובה
 2. ח.
  ח. מאי 10 2019, 16:42
  את המילים לשירי ההגדה ילחין איל גולן

  ותזמר אותן שרית חדד
  יום עצמאות שמח
  יאללה כפיים

  השב לתגובה
 3. צר לי לאכזב אותך
  צר לי לאכזב אותך מאי 12 2019, 12:28
  בקרוב במדינה החרדית שמתפתחת כאן

  הכל יהיה אך ורק לפי ההלכה המחמירה

  השב לתגובה
 4. ראיתי את הטקס ביום העצמאות
  ראיתי את הטקס ביום העצמאות מאי 13 2019, 19:11
  אין צורך בהגדת עצמאות מורכבת

  אפשר לשיר: אחד אלוהינו
  ביבי

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור