JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

בעקבות סבב הלחימה בעזה

על מדינת ישראל לשאוף לאלתר לפתרון של קבע

בעקבות סבב הלחימה בעזה אלוף בדימוס שלמה גזית
מאי 15
19:30 2019

לפני כמה ימים ציינו את יום השואה והגבורה. המציאות הנוראה במחנות ההשמדה דחפה יהודים להתארגן ולנסות להתקומם ולהימלט, בטרבלינקה, בסוביבור או בוורשה – את הניסיונות הללו בהחלט אפשר להגדיר כגבורה. לדאבון לב, רק בודדים הצליחו להימלט ולהינצל מהתופת. תחושה דומה, להבדיל אלף אלפי הבדלות, מאפיינת את שני מיליון התושבים הפלסטינים הנצורים היום ברצועה.

מאז ההתנתקות בשנת 2005 מצויים שני מיליון תושבים פלסטינים סגורים ומסוגרים במחנה המעצר הגדול בהיסטוריה האנושית. ברור לכול כי אין זה מחנה מוות והשמדה, שכן כמות מבוקרת של מזון, תרופות ודלק הוכנסה למקום, אולם עבודה כמעט איננה בנמצא ובשל כך בחרו רבים לעבוד בחפירת המנהרות כחלק מן המאבק באויב הישראלי.

במאמר זה אינני מבקש להתייחס דווקא לעימות האחרון, שכן כמו בסבבים הקודמים ההרגעה-הפוגה תחזיק מעמד ימים, אולי שבועות, ואולי אף שנים בודדות – אולם הבעיה תישאר ללא פתרון. כיצד, אם כן, מתמודדים עם הבעיה?

אני סבור כי קיים פתרון אחד בלבד: הסרה מוחלטת של המצור הישראלי ביבשה, באוויר ובים והשלמת ההתנתקות מרצועת עזה. יידרשו כמובן גם משאבים לפיתוח האזור ולשיקומו. כמו כן, כל תושב הרצועה אשר יבקש לעקור מן המקום יוכל לעשות זאת באין מפריע.

יישום הפתרון הזה מחייב הידברות עם מצרים, עם גורמים ערביים אחרים, עם וושינגטון ועם המערכת הבין-לאומית שיידרשו להרים את הפרויקט. אין להתעלם שיש בכך סיכון לישראל. אולם יחסי הכוחות הצבאיים מאפשרים לנו ליטול את הסיכון, בהתחשב ברווח שאנו מקווים להשיג.

ככל הנראה תידרש תקופת ביניים ארוכה של הרתעה הדדית, בדומה למצבנו מול חיזבאללה בגבול הלבנון. בל נתנה זאת באופיו של ההסדר המדיני לרצועה – כלום תהיה זו מדינה עצמאית? האם יהודקו ויישמרו הקשר והזיקה לרשות הפלסטינית שבגדה המערבית? ואולי תיתכן אפילו חסות מצרית אשר תיאות לראות את הרצועה כחלק מחצי האי סיני?

ראוי כי הממשלה החדשה שתקום בירושלים תשקול את הדברים מיסודם. חשוב שנחתור להשיג פתרון של קבע. זו התשובה שאנו חייבים לתושבים שלנו ב"עוטף עזה". הם משוועים לכך. אל לה לממשלה החדשה לאכזב אותם ואת כלל אזרחי ישראל.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

5 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני מאי 16 2019, 00:21
  הערות לאלוף גזית הנכבד

  א. מחנה המעצר הגדול ביותר בהיסטוריה האנושית הייתה רוסיה הסובייטית והגולאגים שלה.
  ב. הגם שכתבת – להבדיל אלף אלפי הבדלות – אין כל מקום בכלל להשוות את המצב בעזה למחנות ההשמדה בגרמניה. זו הטעייה היסטורית – בלשון המעטה.
  ג. לא למדתי שהיהודים שאפו לחסל את גרמניה, או להרוג גרמנים, או לשרוף את שדותיהם (רק היום 9 שרפות בעוטף).
  ד. לא מוכן לקחת כל סיכון מול עזה. לא שווה לנו שייהרג ולו חייל או יהודי אחד.
  ה. הפתרון מול עזה חייב להיות על פי תורת הראליזם מבית מדרשו של פרופ' הנס מורגנטאו.

  השב לתגובה
  • גיורא
   גיורא מאי 19 2019, 12:32
   ישראל לא עוינת את עזה

   בשואה הייתה עוינות חד צדדית של המשטר הנאצי אל כל מי שהיה ממוצא יהודי לא משנה איפה הוא גר אפילו על הירח
   גם החמס עויין את היהודים באופן חד צדדי. זהו הדמיון היחידי בין עזה ובין גרמניה הנאצית. אם תפשק העוינות של עזה הם יחקרו דבש!

   השב לתגובה
  • גיורא קימל
   גיורא קימל מאי 19 2019, 12:40
   השוואות פסולות

   כאשר עושים השוואות צריך לבדוק מאיזה כיוון מגיעה העוינות. המשותף בין הנאצים והערבים היא העוינות כלפי היהודים. לשים את היהודים בצד של הנאצים זה כמו להגיד שמים רותחים במינוס מאה מעלות. מה זה חשוב במינוס? העיקר שזה מאה.

   השב לתגובה
 2. אליהו כהן
  אליהו כהן מאי 16 2019, 18:35
  בשביל פתרון קבע צריך גם צד שני

  הפלסטינים לא מוכנים לשום הסכמה פרט לכך שנסתלק מהארץ!

  השב לתגובה
 3. גיל אטלס
  גיל אטלס מאי 18 2019, 23:08
  ונאמר

  אמן

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור