JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הטמטום של קשקשני ה"יודונאציזם"

ערלי לב משווים בין מעשי ישראלים למעשי הנאצים

הטמטום של קשקשני ה"יודונאציזם" ד"ר יצחק דגני
מאי 23
09:30 2019

לפני 35 שנים נכרתה ברית ערים תאומות בין גבעתיים לעיר אסלינגן, אשר במחוז באדן וירטנברג בגרמניה. למרות כל משקעי העבר הקשרים שנוצרו בין שתי הערים ממשיכים להתקיים בתדירות קבועה. עיקר הקשרים מתבטא בחילופי משלחות נוער משני הצדדים.

השנה יצאתי בראש משלחת של בני נוער מגבעתיים לביקור בגרמניה. התארחנו באסלינגן ומשם נסענו להשתתף בטקס זיכרון שהתקיים ביום השואה באנדרטה הראשית לציון זכר השואה בברלין. ביקרנו במוזיאון שמתחת לאנדרטה, במשרדה של גב' מרקל, בבונדסטאג, במתחם הבונקר של היטלר ימ"ש ובעוד אתרים בעלי ערך היסטורי בעלי משמעות רבה הן לעם הגרמני והן לשימור הזיכרון של שואת העם היהודי.

ניהלנו שיחות עם ראש העיר המארחת ועם חלק מחברי מועצת העיר. בביקורים בברלין ליווה אותנו חבר הפרלמנט הפדראלי המכהן כנציג אסלינגן בבונדסטאג. נקרתה לנו הזדמנות יוצאת מן הכלל ללמוד ולהתרשם מהאסונות הנוראים שהמיט הנציונאל-סוציאליזם על גרמניה ועל העם היהודי.

האתר הראשון שביקרנו בו ממוקם בסמוך לשער הכניסה הראשי לשדה התעופה הצבאי שליד שטוטגארט. שדה תעופה זה משמש, מתום מלחמת העולם השנייה ועד היום, כשדה תעופה צבאי ושטח אקס-טריטוריאלי אמריקני. ליווה אותנו ההיסטוריון של מחוז אסלינגן ושמענו ממנו את הסיפור המחריד של המקום.

למדנו שאחרי פיגועי ה-11 בספטמבר החליט הממסד הצבאי האמריקני לחזק את אמצעי האבטחה סביב הבסיסים הצבאיים האמריקנים ברחבי גרמניה. מן הסתם האמריקנים עשו כך גם במקומות אחרים בעולם. כדי לבנות יסודות לגדרות גבוהות מסביב למתחם שדה התעופה שליד שטוטגארט, האמריקנים חפרו בורות בגבול ההיקפי מסביב למתחם. בחפירות הללו הם חשפו קברי אחים ובהם שלדים ושרידי בגדים של כ-130 בני אדם, קברים שלא היה ידוע עליהם קודם.

האמריקנים, ביסודיותם האופיינית, ניהלו חקירה על מנת לאתר את מקור השלדים הללו. בשנת 1944 היה שדה התעופה בבעלות הלופטוואפה, חיל האוויר הנאצי, ומטוסי בעלות הברית הפציצו את מסלוליו וחיבלו בהם. הנאצים הביאו כ-600 יהודים, עובדי כפייה ממחנות המוות, לעבודת תיקון המסלולים החבולים. הנאצים שיכנו את עובדי הכפייה באחד ההאנגרים. מדי יום הועסקו היהודים המסכנים הללו בעבודות לתיקון מסלולי ההמראה שנחבלו.

על פי רישומים גרמניים שנשמרו בארכיון הבסיס התברר כי בחודשיים שעובדי הכפייה שהו במקום, מתו 134 מביניהם. גופותיהם נזרקו אל תוך כמה קברי אחים. אחרי כחודשיים מיום בואם פרצה מגיפת טיפוס בקרב העובדים והם נשלחו בחזרה למחנות המוות והושמדו שם.

האמריקנים זיהו שרידים של כ-130 גוויות. בארכיון הם מצאו את שמות כל הקבורים, אולם בשום אופן לא יכלו לשייך שמות של יחידים לאותם שלדים. על כן החליטו האמריקנים לגדר את השטח שבו נמצאו קברי האחים, אשר בדרך מקרה נמצא לא רחוק משער הכניסה הראשי לשדה התעופה. האמריקנים הביאו למקום רבנים ראשיים מכל הארצות שעובדי הכפייה הובאו מהן, וערכו במקום טקסי קבורה יהודיים, כולל אמירות קדיש ותפילות "אל מלא רחמים". הם הכריזו על המקום כבית קברות רשמי, גידרו אותו וצירפו אותו לשטח הבסיס.

ליד שער הכניסה הראשי לבסיס הם הציבו אנדרטה לזכר הנספים. ממש לפני עמדת ה-ש.ג. הם קבעו לוח אבן מסותתת ועליו נחרטו שמות היהודים שנספו כשימשו עובדי כפייה במקום. ניגשתי אל הלוח כדי לקרוא את השמות. מצאתי ביניהם הרבה כהן, לוי ועוד שמות משפחה יהודים טיפוסיים למכביר.

שם אחד בלט מיד לנגד עיניי – שמו של מר קושנר. לא ייאמן. הרי שם משפחתם של שלושת הנכדים של נשיא ארצות הברית, שנולדו לבתו הגיורת, הוא קושנר. אינני יכול לדעת אם יש קשר משפחתי בין חתנו של נשיא ארצות הברית לבין האיש שנספה אשר שמו מופיע ליד עמדת הכניסה לשדה התעופה האמריקני שליד שטוטגארט. אולי בעתיד יהיה מי שיבדוק עניין זה.

הבאתי את הסיפור כדי להמחיש את עוצמת ועומק הזוועות שגרמו הנאצים כאשר השתלטו על גרמניה בין השנים 1933 ו-1945. אין כל דוגמה, לאורך כל ההיסטוריה מיום שנכתבה, לזוועות שגרמו הנאצים. סיפור זה אינו מהווה אלא טיפה אחת בים ענק של זוועות, ויכולת שפתם של בני אנוש, כל שפה שלא תהיה, דלה מכדי לתאר ולהביא להבנת בני אדם את מה שהתרחש באירופה בתקופה השחורה ההיא.

ומהעבר, באבחת המקלדת של כותב שורות אלה, נעבור לימינו אנו כאן במדינת ישראל. בשל חילופי דברים באינטרנט נקלעתי מבלי משים לדיון עם אקדמאי מסוים (כיוון שלא ביקשתי את רשותו אני נמנע מלפרסם את שמו).  אדם זה טוען בבוטות שמעשי יהודים בישראל, בימינו אלה, משולים למעשי הנאצים באירופה במחצית הראשונה של המאה העשרים. לשאלתי אם לא התבלבל וטעה בהנחותיו השיב לי הנ"ל שהוא מוכן להוכיח לי שסעיפים אחדים המופיעים במצע של מפלגה ישראלית מסוימת דומים לסעיפי חוק גרמניים מתקופת הרייך השלישי. כדי להוסיף חטא על פשע הוא השתמש בביטוי "יודונאצים" – ואף לא חזר בו כשהערתי לו על כך.

זאת יש לדעת: בביטוי "יודונאצים" השתמש לראשונה הפרופסור ישעיהו ליבוביץ לפני כחמש עשרות שנים. בהיותי סטודנט שמעתי אותו אישית, בזמן אמת. כבר אז התרשמתי, שהאיש היה במצב לא טוב. לכנות אותנו, חיילי צה"ל שניצחו את האויבים שזממו להשמידנו במלחמת ששת הימים, "יודונאצים" – כבר אז היה מקומם מאוד.

קל וחומר כיום, לאחר שלמדנו הרבה כל כך על מה שקרה באירופה במלחמת העולם השנייה. להשוות את מעשינו כאן למעשי הנאצים – זה דבר שלא ייעשה. מי שאכן מעז להשתמש בהשוואה מחליאה מסוג זה, ראשית כול מוכיח בורות בהיסטוריה. שנית הוא מעוות את המציאות. כנראה מסיבות פוליטיות עכשוויות שגם הן אבסורדיות לחלוטין.

לסיכום, יש להדגיש בכל העוצמה האפשרית שכל השוואה אל השואה, ללא יוצא מן הכלל, אינה קבילה. כל מעשה או מחדל שלנו בישראל אינו בשום אופן בר השוואה למעשי הנאצים. יש להוקיע מכל וכל את מי שנוקט בהשוואה אווילית זו.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

14 תגובות

 1. גדעון שניר
  גדעון שניר מאי 23 2019, 10:36
  שנאה עצמית חסרת גבולות

  בימים אלה, יש לביקורת שלך מקום חשוב. הקלות הבלתי ניסבלת בה משתמשים ישראלים ויהודים משתמשים להשוואה בין מדינת ישראל וגרמניה הנאצית היא בלתי ניסבלת, והיא באה מצד אנשים שניתן ליחס להם מידה סבירה של אינטליגנציה אלא שזו נעלמת נוכח שינאה עצמית בלתי מוסברת, וזה מתחיל עם לייבוביץ והזמרת יפה ירקוני, אלוף בצהל ונציגת בית המשפט העליון.
  החמור מכך שיש בינינו הרואים ברשימה מכובדת זו עדות לנכונות ("אם הם אומרים אז בוודאי שזה המצב") המשמש את BDS ודומיהם כדי לנגח

  מדכא

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני מאי 23 2019, 11:30
  גדעון נכבדי

  אינני מציע להיות מדוכאים. על פי מה שאנו לומדים ה- BDS לא מצליח לגרום נזק ממשי לישראל. הנזק הוא שולי. דווקא עכשיו, בשל פשעים שמבצעים מוסלמים רדיקלים במקומות שונים בעולם, השלטונות שם מתחילים להבין את הסכנות שהאסלאם הרדיקלי מביא אליהם ועליהם. עתה מתחילה פעילות רצינית להתנהל הן במישורים הפרלמנטריים והן בפעילות משטרתית גלויה וחשאית נגד ה- BDSניקים ודומיהם. מסתבר שלניסיון שמדינת ישראל רכשה בהגנה נגד טרור יש ביקוש רב במדינות רבות בעולם.
  אולי דווקא בנושא זה מתמלאת הנבואה: כי מציון תצא תורה ודבר השם מירושלים.

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר מאי 23 2019, 17:33
   נזק אולי בלתי הפיך

   אל לך להקל ברמת הנזק, BDS הוא רק משל לשנאה האנטי ישראלית המתפתחת בקמפוסים באוניברסיטאות החשובות ביותר בעולם. שם גדל דור המנהיגות העולמית הבא, היונק בשקיקה את ההסטה והשקרים . שם הנזק החמור ביותר. וידינו קצרה מלהטות את הכף וודאי שבאיחור ניכר.

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני מאי 24 2019, 01:15
    גדעון שניר יקירי

    אני מסכים אתך שהנזק היותר גדול חל בקמפוסים החשובים בעולם. נכון שאיננו עושים, כמדינה, מספיק על מנת להתנגד ל- BDS בקמפוסים. נכון ששם צומחים מנהיגי העתיד.
    אולם להערכתי חשים בישראל שתופעת ה- BDS בקמפוסים בסך הכל השפעתה אינה מספיק מטרידה על מנת להקצות יותר משאבים להתמודדות מולה.
    על פי הבנתי פעילות ה- BDS בקמפוסים בסך הכל די מצומצמת בהשוואה לעוצמת האקדמיה בארה"ב.
    אני בהחלט חושב שניתן לעשות שם יותר. חזון למועד.

    השב לתגובה
  • נ.
   נ. מאי 27 2019, 18:28
   איך היית מכנה את שר המשפטים לעתיד

   שלא מוכן שרופא ערבי יגע באשתו?

   השב לתגובה
  • גיורא קימל
   גיורא קימל מאי 31 2019, 14:49
   הופכים קורבן לתוקף

   הבעייה שאנחנו חלשים ההסברה. מה אופיין את הנאצים? עוינות חד צדדית כלפי היהודים ואני שם את הדגש על חד צדדית. היהודים לא עיינו את העם הגרמני. העוינות החד צדדית כלפינו מצד האיטולות האירניות,החמס והחיזבלה דומה מאד להתנהלות הנאצים. לשמחתנו אין להם יכולת להביא עלינו את השואה. הם הנאצים ולא אנחנו. צריך להבליט את העובדה שאנו לא עוינים את הלבנונים, את ערביי א"י ואת האירנים. הם ממשיכי הנאצים. אנחנו ממשיכים להיות הקורבן!

   השב לתגובה
 3. חוה פרלמוטר
  חוה פרלמוטר מאי 23 2019, 13:11
  צריך להיות זהירים במה שאנחנו כותבים

  לדעתי אף אחד מהאנשים אליהם אתה מכוון לא אמרו ממש שהיהודם בארץ נאצים. הם הביעו חשש שמעשים מסוימים עלולים לגרור אותנו בכוון גרוע. אחד מהם היה סגן הרמטכ"ל והוא לא צריך תעודת הכשר ממך להיותו פטריוט. שתי קבוצות קראו לאנשי כוחות הביטחון נאצים. החרדים שברובם הלא מבוטל מתנגדים לחזון הציוני. וחובשי הכיפות מקרב מתנחלי מהימין הקיצוני כשפינו אותם מישובים בלתי חוקיים. עליהם כדאי לך להתמקד במאמרים.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני מאי 23 2019, 23:38
   לגב' חוה פרלמוטר הנכבדה

   צודקת. צריך להיות זהיר בכתיבה. כך באמת אני נוהג.
   את גם צודקת באשר לשתי הקבוצות שקראו לאנשי הביטחון נאצים. אינני יכול לקבל את עצתך להתמקד בכתיבה על שתי קבוצות אלה כיוון שאינני בקיא מספיק בנושא זה.
   כיוון שכך כתבת הנני משער שאת בקיאה בנושא זה והנני מזמין אותך לכתוב באתר זה על כך.
   לגבי סגן הרמטכ"ל – כתבתי באתר זה על התבטאותו בעניין זה. זה לא קשור עם פטריוטיזם. לדעתי כמו גם לדעת רבים אחרים הוא טעה טעות קריטית כאשר התבטא כפי שהתבטא. זה עלה לו ביוקר. כיוון שאיננו היסטוריון הוא הוכיח בורות בעניין הידע על מה שקרה בגרמניה בזמנו. כהיסטוריון בהחלט תפקידי להעיר לו על כך. לא מדובר כאן על תעודת הכשר. יש לצפות מקצין במדים למעט יותר שיקול דעת כאשר הוא מתבטא בתחום שאיננו מומחה בו ושגרם נזק רב למדינת ישראל.
   אני משער שאחרי הסבר זה תביני את העניין.

   השב לתגובה
 4. גדעון ביגר
  גדעון ביגר מאי 23 2019, 20:39
  יודו-נאצים -ביטוי נאלח !!!

  ליצחק – יישר כוח. אכן גם אני נתקלתי בביטוי יודו-נאצי בהקשר למערכות הפוליטיות כיום במדינת ישראל והזדעזתי, ואף הבעתי בפניהם וכתבתי להם על הזדעזעותי ודרשתי מהם מלחזור לגברי בלע וזדון מעין אלה. גם אם סעיף זה או אחר יכול להזכיר סעיף כזה או אחר במצע הנאצי – והרי תרגום פשוט של המלה נאצים זה סוציאליסטים לאומיים!! דבר שהיה מקובל גם אצלנו בעבר. חורה לי על כך שהוויכוח הפנימי אצלנו הביא לשימוש בביטוי נאלח !!! זה.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני מאי 23 2019, 23:43
   לפרופ' גדעון ביגר היקר

   תודה על תשומת לבך והערתך החשובה. אכן קיימים בינינו כאלו שדעתם השתבשה עליהם. תפקידנו ככותבים פובליציסטיקה להעמיד אותם על טעויותיהם. לעתים אנו מצליחים ולעתים לא. אולם אל לנו להרים ידיים.

   השב לתגובה
 5. א.
  א. מאי 24 2019, 11:48
  יש הרבה מעשים לא ראויים שישראלים עושים

  לפעמים גם גופי שלטון
  אפשר לא להסכים
  אפשר להתנגד
  רק לא להשוות לנאצים
  זה פשוט עוול כלפי נפגעי הנאצים
  כלפי כל העם היהודי

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני מאי 25 2019, 17:04
   ל- א. הנכבד (מדוע בעילום שם?)

   תודה על דבריך שעליהם הנני חותם בשתי ידיי. הנני מבקש להרחיב בנושא אחד – כל השוואה שעושים ישראלים, נכבדים ככל שיהיו, בין אם זה סגן רמטכ"ל או פרופסור לפרמצבטיקה, או חבר כנסת כזה או אחר, של מעשינו כאן עם עלילות המשטר הנאצי מצביע על בורות נוראה בהיסטוריה במקרה היותר טוב ועל אג'נדה פוליטית אנטי ישראלית במקרה הפחות טוב.
   אין לקבל השוואה מסוג זה. אני גם מרשה לעצמי לציין כי במרקה שנתקלים באיוולת מסוג זה מותר להסיר את הכפפות ולהכות בחזרה בהתאם.

   השב לתגובה
 6. נ.
  נ. מאי 27 2019, 18:29
  איך היית מכנה את שר המשפטים לעתיד

  שלא מוכן שרופא ערבי יגע באשתו?

  השב לתגובה
 7. ל- נ. היקר
  ל- נ. היקר מאי 27 2019, 21:43
  אשתו של המיועד לשר משפטים

  זה בטח בגלל שאשתו שומרת נגיעה.
  מה – לא הבנת את זה ?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור