JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

כשהאדמה תרעד

היערכות לטיפול באוכלוסיית הקשישים בעת רעידת אדמה

כשהאדמה תרעד ד"ר אבי אברג'ל
מאי 18
09:30 2019

בישראל מתרחשת רעידת אדמה משמעותית כל 90 עד 100 שנים, האחרונה אירעה בשנת 1927 ולפניה בשנת 1837, ומכאן שרעידת אדמה משמעותית צפויה לנו בשנים הקרובות. זו לא שאלה האם תתרחש רעידת אדמה בישראל, אלא מתי תתרחש רעידת האדמה הבאה.

כידוע, רעידות אדמה הן אירוע פתע ללא התראה וללא זמן להיערכות לתוצאות האסון. הגורמים הרלוונטיים בישראל מעריכים כי בעת רעידת אדמה מסיבית באזור ים המלח, תיפגענה כל הערים הגדולות בישראל, ייהרסו מאות אלפי בתים (290,000 בתים הרס קל, 28,000 בתים הרס כבד) וכ-170,000 בני אדם ימצאו עצמם ללא קורת גג.

רעידת אדמה גורמת לעיתים קרובות לפגיעה קשה בקשר שבין האדם לסביבתו. נזק קשה לתשתיות כגון חשמל, מים וביוב ישבש את אספקת המים והמזון הסדירה לאוכלוסייה. ההערכה היא כי תשתיות החשמל יקרסו לפרק זמן של 24–48 שעות. מצברי הגיבוי של חברות הסלולר כוחן יפה ל-4–6 שעות, ולאחר מכן תהיה פגיעה קשה גם ביכולת התקשורת בין אנשים ובין ארגונים. ניתוק ממשאבי קיום בסיסיים כמו חשמל, סלולר, מים ומזון ללא התראה מוקדמת ישאיר את האזרחים חסרי אונים, ולעיתים חסרי קורת גג. הרשויות בישראל אומנם נערכות למקרה קיצון שכזה אך פערי המוכנות גדולים.

ניתוק האדם מסביבתו הטבעית, והיעדר משאבי קיום בסיסיים הם אתגר לכל בן אנוש, אך הפגיעה קשה הרבה יותר כשמדובר באוכלוסיות מוחלשות כמו ילדים, נשים ובעיקר קשישים. במקרה של רעידת אדמה, האפשרות של הקשיש לצאת ולהשיג את משאבי הקיום הבסיסיים, ולפעמים להיאבק עליהם, מוגבלת מאוד. אתגר מיוחד עוד יותר מציבים החולים הסיעודיים המרותקים למיטותיהם ואלו השוהים בבתי אבות סיעודיים. יכולתם להגיב להתראה היא מוגבלת עד לא קיימת וכמו כן אין להם יכולת לחלץ עצמם מאתר הרס. כוח האדם בבתי החולים הסיעודיים בזמן רעידת אדמה אינו מספיק על מנת לנייד את כל החולים הסיעודיים למקום מחסה בזמני תגובה רלוונטיים.

נוסף על כך, ניתוק קשישים ממקום משכנם משמעותו גם ניתוק מתרופות השגרה, מהרופא המטפל הקבוע ופגיעה קשה ברצף הטיפול במחלות כרוניות. מרבית הקשישים לא זוכרים את שמות התרופות שהם נוטלים. ועל כן הניתוק הפיזי הזה, לצד היעדר חשמל להפעלת מערכת המחשוב ונגישות לנתונים – יותירו בעת אסון קשישים רבים מבלי יכולת להמשיך ולטפל במחלותיהם הכרוניות. חשוב לציין כי מצב זה הוא אחת הסיבות לעלייה בתחלואה ובתמותה בקרב קשישים לאחר אירועי אסון.

אתגר מיוחד ונפוץ בקרב אוכלוסייה זו הוא הקשישים המונשמים – בבתי חולים סיעודיים, בבתי חולים כלליים ולא מעטים מהם בבתיהם. כל אלה יהיו נתונים לחסדי אספקת החשמל של גנרטורים, ולאספקת הדלק לאותם גנרטורים. כל בתי החולים בישראל, לרבות בתי החולים הפרטיים, מחויבים להחזיק דלק בכמות שתאפשר את הפעלת כל הגנרטורים יחד למשך 72 שעות. אולם באירועים קודמים בארץ, לדוגמה סופת השלג בירושלים בשנת 2013, נרשמו מצבים שבהם בתי חוסים ובתי חולים סיעודיים נזקקו לסיוע הצבא לשם אספקת סולר כדי לאפשר את המשך תפקודם. המונשמים בבית מהווים אתגר משמעותי לרשויות המקומיות ולמחלקות הרווחה שלהן, הן בהיבטי ניהול ושליטה והן בהיבט הלוגיסטי.

מה אם כן אפשר וצריך לעשות כדי להיערך בהתאם?

יש לצייד כל אדם מבוגר ברשימה מודפסת מסודרת ומעודכנת ככל שניתן של מחלותיו והטיפול הרפואי שהוא מקבל. יש לעדכן את הרשימה בכל שינוי באבחנות או בטיפול, אחרת תאבד משמעותה.

יש למפות בכל יישוב את האוכלוסיות שדורשות תשומת לב מיוחדת, ובכללן קשישים בדגש על אלה המרותקים לבתיהם ומונשמים בבתיהם.

חשוב לכתוב נהלים הנוגעים לאספקת מים ומזון לבתי קשישים בזמן חירום ולתרגל אותם כהלכה.

יש להחזיק מלאי של סולר לגנרטורים, ולבנות שיטה לחלוקתו לבתיהם של המונשמים בבית.

לכל בית חולים, בית אבות ומוסד סיעודי צריכה להיות יכולת אוטונומית לספק מים, מזון וסולר לגנרטורים למשך 72 שעות לפחות.

רעידת אדמה מסיבית היא אכן אירוע קשה המציב אתגרים מורכבים לאדם, ליישוב ולמדינה. אולם היערכות נכונה בכלל, והיערכות לטיפול באוכלוסיות המוחלשות בפרט, תאפשרנה את צמצום הפגיעה בזמן האירוע ולאחריו.

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי אברג'ל

ד"ר לרפואה. מרצה בכיר במכללת בית ברל. לשעבר מפקד הרפואה של פיקוד העורף.

10 תגובות

 1. יהוגית אנגל
  יהוגית אנגל מאי 18 2019, 12:21
  רעידת אדמה זה בטח רק משל

  הסיכוי לטילים גדול בהרבה.

  השב לתגובה
  • דר אבי אברג׳ל
   דר אבי אברג׳ל מאי 18 2019, 19:54
   נכון, אבל.....

   רעידת אדמה היא אכן מקרה קיצון והדברים האמורים נכונים לכל אסון בקנה מידה גדול עם פינוי אוכלוסיה משמעותי. טילים שכיחים בהרבה באזורנו אבל נכון להיום לא גורמים נזק בקנה מידה כזה המחייב ניתוק אוכלוסיות ממקומם. שהייה רצופה במקלטים בעת התקפת טילים יכולים לגרום לחלק מהתופעות המוזכרות במאמר.

   השב לתגובה
 2. אבי
  אבי מאי 18 2019, 21:27
  והייתם לעם קשה עורף

  מאמר מרשים וחשוב-עלינו להיות מוכנים כל הזמן לכל איום

  השב לתגובה
 3. דנה
  דנה מאי 18 2019, 21:28
  מאמר מרשים

  מאמר מצוין

  השב לתגובה
 4. שמחה כהן
  שמחה כהן מאי 18 2019, 22:21
  לחלק מהקשישים אין מה לאכול

  אין להם בכלל כסף לתרופות. אז בואו נתחיל מזה וכשהבעיה הזו תפתר נעבור לבעיות של מה יקרה אם וכאש תהיה רעידת אדמה.

  השב לתגובה
 5. השיטה הישראלית
  השיטה הישראלית מאי 20 2019, 09:31
  מזלזלים וחושבים בשיטת יהיה בסדר

  וכשזה קורה כבר מאוחר מידי

  השב לתגובה
 6. י.
  י. מאי 21 2019, 12:48
  קראתי וישר חשבתי על הורי הקשישים

  למישהו איכפת?

  השב לתגובה
 7. אודי נבון
  אודי נבון מאי 22 2019, 06:39
  לאור סימני השאלה

  נושא שחשוב מאוד שמבקר המדינה יבדוק אותו ויפרסם את ממצאיו.

  השב לתגובה
 8. מירב אלון
  מירב אלון יוני 27 2019, 16:19
  מאמר חשוב !!!!!

  כתבה מרתקת מעורר מחשבה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור