JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מה מחכה לממשלה החדשה

האתגרים הממתינים בזירות השונות

מה מחכה לממשלה החדשה אלוף בדימוס שלמה גזית
יוני 02
09:30 2019

הממשלה החדשה שתיכון אחרי כל המהמורות שבדרך, תידרש להתמודד עם אתגרים מדיניים-ביטחוניים לא פשוטים בזירות השונות. במאמר זה אבקש להציג כמה מן האתגרים הללו, שבוודאי עוד יעמדו על סדר יומה של ישראל זמן רב.

אתחיל בארצות הברית – חיוני לשמר את יחסינו עם המדינה, עם העם ועם יהדות ארצות הברית, שכן הם הבסיס המוצק התומך בישראל. אומנם ממשל טראמפ אוהד מאוד את ישראל, אולם טראמפ לא יכהן לעד, ועל ישראל לחזור ולקיים קשר מאוזן והדוק עם כל שכבות העם האמריקאי.

בניית קשרים וכינון יחסים חשובים מאוד גם עם מדינות ערביות. ואכן המדיניות של ישראל בשנים האחרונות הייתה שקולה ומבורכת, ובוודאי ראוי שתימשך ותתרחב. עם זאת, ספק אם קשרים אלה יעמדו לנו אם ניקלע לעימות צבאי עם מי משכנותינו.

מצרים – מאז חתימת הסכם השלום נשמר השקט עם שכנתנו מדרום. זהו הנכס המדיני החשוב ביותר של ישראל. קהיר עודנה בירת העולם הערבי ונכון יהיה לתאם את צעדינו המדיניים והצבאיים עימה.

רצועת עזה – העימות האחרון בגבול הרצועה המחיש לנו את ממדי איום הרקטות על ישראל כיום, והבהיר גם את מגבלות האפקטיביות של "כיפת ברזל". עימות חדש עלול להתדרדר ולחייב את כיבוש הרצועה. נוסף על האבדות שתהיינה, כיבוש הרי לא יפתור את בעיות הרצועה. במוקדם או במאוחר יידרש פתרון יסודי. ראוי שממשלת ישראל תהיה גורם מוביל בקידום תוכנית פיתוח שתאפשר לרצועה לעמוד על רגליה.

לבנון – חיזבאללה אומנם נרתע מחימום הגבול מתוך אחריותו לניהול המדינה הלבנונית, אולם עלינו לדאוג להימנע מעימות עימו שיחשוף את ישראל לירי רקטות. נושא לא פחות חשוב ביחסינו עם לבנון הוא קו ההפרדה בלב ים בין שתי המדינות, וחילוקי העמדות לעניין ניצול הגז הטבעי.

זירת סוריה – המדינה הסורית עודנה רחוקה מרגיעה, התאוששות ושיקום. ישראל עשתה מאמצים רבים למנוע התבססות של כוחות איראניים בגבול הצפוני ובמקביל לסכל ככל האפשר אספקת חימוש חדיש ומסוכן לחיזבאללה.

איום זה לא ימצא פתרון בתקופה הקרובה, ועל כן עלינו לפעול בזירה זו בזהירות, ולהימנע מעימות כולל אשר צפוי שיתדרדר גם לגבול הלבנון, ויחשוף את ישראל לאלפי רקטות, לרבות הרקטות המדויקות המסוגלות לפגוע באתרים חיוניים ולשתק המדינה. נדרש תיאום זהיר ואחראי עם מוסקבה ועם הכוחות הרוסיים שבזירה, אשר מהווים, בשלב זה, בלם מפני הידרדרות נרחבת.

ירדן – המשטר ההאשמי בירדן רחוק מלהיות יציב ובטוח. נפילת בית המלוכה הירדני עלולה להביא לחזית פלשתינית אחידה משני עברי הירדן, ולניתוק יחסינו עם עמאן. חלילה לנו שישראל תגרום למיטוט המשטר בירדן.

הרשות הפלשתינית – עד כמה שהדבר יהיה תלוי בנו, חשוב שהרשות הפלשתינית תמשיך להתקיים. ימיו של מחמוד עבאס ספורים, וכל התערבות ישראלית "להמלכת" יורש עלולה להסתיים בקריסת הרשות.

ערביי ישראל – השתלבותם המוצלחת בישראל, בתחומים המדיני והכלכלי, חשובה מכל בחינה. זו גם ההוכחה שישראל היהודית יכולה להשתלב במרחב הערבי. אל לנו להתייחס לאזרחים אלה בישראל כאל חוטבי העצים ושואבי המים.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

5 תגובות

 1. צאלה מנדל
  צאלה מנדל יוני 02 2019, 09:53
  מה שמעניין את הממשלה זאת השרדותה

  יהיה המחיר אשר יהיה.

  השב לתגובה
  • לגב' צאלה מנדל
   לגב' צאלה מנדל יוני 02 2019, 14:43
   צודקת

   אגב – כל ממשלה מעוניינת בראש וראשונה בהישרדותה. כך צריך להיות. היו כאלה שנכשלו בכך, פרס למשל, וישנם כאלו שמצליחים לשרוד – ביבי למשל.
   וחוץ מזה – שביבי לא הרכיב עכשיו ממשלה וסוחב אותנו לבחירות נוספות – הוא חסך לנו מיליארדים.
   תחשבי על זה.

   השב לתגובה
 2. סקפטי
  סקפטי יוני 02 2019, 12:55
  שקודם תהיה בכלל ממשלה

  בינתיים זאת תופעה שכונתית

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני יוני 05 2019, 03:04
  לאלוף גזית הנכבד

  תודה על המאמר. אכן הוא מסכם בתמציתיות את מה שעל ממשלת ישראל לעשות בעתיד הקרוב. ואכן זה מה שבאמת מתבצע.
  ולסקפטי היקר – הגם שישראל הסתבכה עם תוצאות הבחירות לכנסת ה- 21, והגם שראש הממשלה מסובך בבעיות משפטיות – יש בישראל ממשלה. היא מתפקדת. בעיקר ראש הממשלה מתפקד מצוין – ויש תוצאות. אמנם תתכן ממשלה יותר טובה – אבל כדי להשיג את זה צריך להחליף את האלקטוראט. ודי לחכימא.

  השב לתגובה
 4. אזרח דואג
  אזרח דואג יוני 06 2019, 13:08
  אין לנו בינתיים ממשלה של ממש

  בל יותר מדאיג אותי
  מה חחכה לעם שלנו

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור