JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הקצין שחזר לשטעטל

דקל אביב אבקסיס המיר את הלחימה באמנות היודאיקה

הקצין שחזר לשטעטל מגילת רות עם יד לקריאה בתורה מעוצבת באופן מודרני צילום: יעקב מעוז
יוני 07
08:00 2019

הלילה היה חשוך ביותר כאשר המחלקה בפיקודו של דקל אביב אבקסיס נדרשה להשכיב מארב כוכב בבית העלמין של טול כרם, להמתין ליעד המודיעיני ולחסלו. לאחר המתנה דרוכה וממושכת מופיעה דמות "אדם הלבוש שמלה עם קפוצ'ון, כמו כומר ארמני, ובידו עששית". הלוחמים מדווחים לדקל המפקד, והוא מורה להם ליישר קו לירי. כולם מתרוממים באחת, נשקים שלופים ומכוונים אל המטרה, והופ, הדמות נעלמת כלא הייתה, מותירה אחריה קבוצת חיילים המומה.

דקל, קצין חי"ר בגבעתי, נזכר בימים בהם שירת בדרום לבנון, יד ביד עם לוחמי צד"ל, שתפקידו היה להדריכם בשיטות לחימה. שנים רבות לאחר מכן הוא שומר על קשר עם לוחמים נוצרים שחלקם ברחו ארצה מפחד החזבאללה וחלקם היגרו למדינות המערב. עשרים שנה הוא שומר על קשר עם סעיד, שהיה מפקד צד"ל בגזרת מג'דיה. חוויות השירות בצה"ל עדיין טריות בתודעתו, גם לאחר שהתחולל שינוי דרמטי בחייו.

עם שחרורו מצה"ל הוא מבקש לבלוע את העולם, ופותח בסדרה של מסעות שנמשכת שבע שנים תמימות – יפן, נפאל, אוסטרליה, ניו זילנד ועוד יעדים מרוחקים. למסעות האלה הוא יוצא בגפו, ללא חברים וללא שותפים. בניו זילנד הוא מתנהג כניו זילנדי ורוכש יאכטה כדי לטייל כמו המקומיים מאי לאי דרך הים. ימים ארוכים הוא מבלה בים לבדו. מפעם לפעם מכיר מקומיים או מטיילים מזדמנים, חובר אליהם ונפרד וחוזר חלילה. הוא פוקד את בתי חב"ד במקומות השונים וניחוחות היהדות חוזרים ועולים באפו מחדש, כבן למשפחה מסורתית מתוניס וממרוקו. עד שנופל לידיו ספרו של ש"י עגנון ובו הסיפור הידוע "ולא ניכשל". בסיפור זה מוסר הסופר לצעירה יהודייה סידור תפילה ובו מסומן צמד המילים "ולא ניכשל". ספר זה מחולל מהפך בחייה, עד שהיא שבה אל היהדות וכאות תודה היא מקשטת את הספר בעיטורים אמנותיים ומחזירה אותו לבעליו.

סיפורו של עגנון הציף את הקצין, הלוחם לשעבר, ברגשות עזים, ולא ארכו ימים עד שחזר בתשובה שלמה, החליט להתמסד ולקבוע את מושבו באחת השכונות הדתיות ביותר בירושלים, קרית משה. עטור זקן, ציציותיו משתלשלות משולי בגדיו וספון בדירה צנועה הוא עושה את ימיו עם רעייתו וארבעת ילדיו. בצד תלמוד התורה שקיבל על עצמו, עקב סיפורו של עגנון, הוא מאמץ גם את התפיסה האמנותית של גיבורת הסיפור. דקל החליט להשקיע את מיטב שנותיו באמנות היודאיקה. מסעותיו בעולם הגדול לימדוהו מה נאה היא אמנותן של אומות העולם. ספרון נפל מכיסו של כומר יפני ברחובות טוקיו. דקל אחז בו וניסה להשיג את בעליו, אך ההמונים ניתקו ביניהם והוא נותר עם הספרון המעוטר. שוב ושוב התרשם מיופיים של העמים. הוא ביקש להביא את היופי הזה אל היהדות ונעשה לאמן בעל סגנון ייחודי, וכאילו אין בין הפאר של מוצריו לבין חייו הצנועים בהחלט ולא כלום.

הוא מציג בדחילו ורחימו כמה דוגמאות אופייניות, גביע קידוש כבד מכסף מלא עם תחתית רחבת שוליים, תוכו זהב וברו אבנים יקרות בצבעי הטורקיז, מנצנצות לאור המנורה ומשוות לגביע אופי מלכותי. בית מזוזה גדול ממדים, שופע אבנים טובות ומרגליות בשלל צבעים. טס מוכסף ועליו כתובת "מזרח", לציין את כותל המזרח, למי שהיה במערב ורצה להתפלל לעבר ירושלים. אוסף נדיר של חמש המגילות שבתנ"ך, קהלת, אסתר, שיר השירים, רות ואיכה, עטופות בבתים מחורזים במגוון צורות. אמנות יהודית המכבדת את בעליה. הוא מספר בגאווה "עיצבתי לאחרונה קולקציה מיוחדת הנושאת את השם JUDAICA IN GEMS, וגולת הכותרת שבה היא כתר-תורה מכסף טהור המשובץ באבני חן ומרגליות כמו לאפיס לזולי, אחלמה, פרידוט, גארנט וסיטרין".

בין לבין חלקנו, דקל וכותב שורות אלה, מחשבות על החברה היהודית בישראל. הסכמנו מיד שהמושג "הידור מצווה" עווַת ללא הכר על ידי רבים וטובים המקפידים בקלה כבחמורה. במקורו בא המושג לעודד את המאמינים לשוות ערך אסתטי חומרי לתוצרי המצוות, כמו סוכה נאה, לולב נאה וספר תורה נאה. כך פירשו חכמים את הביטוי המקראי "זֶה אֵלִי וְאַנְוֵהוּ", בהשפעתה של התרבות ההלניסטית. כיום הפך המושג "הידור" להקפדה, לחומרא, לדקדקנות יתרה ומלאה בכשרות המזון, לכך שהוא מפלג את עם ישראל לאלה שלא אוכלים אצל אלה. במובן זה דקל מנסה להחזיר עטרה ליושנה, להשיב את העיטורים האסתטיים למובנם המקורי שאותו קבעו גדולי התנאים והאמוראים, עמודי היסוד של עם ישראל. "חשוב שאנשים יבינו את הקשר שבין גשמי יפה לבין רוחני יפה, העולם כל כך יפה ואנו מצווים להידמות לו, לטפח את עצמנו ואת כל אשר לנו", כך סיכם מפגש מרתק, שהפעיל את כל החושים ואת התודעה בד בבד.

תמונה של דקל

דקל אביב ובידיו כתר-תורה

על המחבר / המחברת

יעקב מעוז

יעקב מעוז

עורך מדור: דת ואמונה. ד"ר, יו"ר הוועד לתחיית הלשון הארמית. מרצה ליהדות והחברה הישראלית. סופר ומשורר, מחבר הספרים "צדק פואטי" ו"אלוהים, אהבה ואסתטיקה". מנהל פתוח תכנים בחברה למתנ"סים. חבר הנהלת תנועת "תיקון". מנחה אירועים וטקסים.

11 תגובות

 1. דורון רימר
  דורון רימר יוני 07 2019, 13:13
  אני ממש לא דתי

  אבל אני אוהב מאוד אנשים טובים וחיוביים. תודה על המאמר.

  השב לתגובה
 2. למר יעקב מעוז
  למר יעקב מעוז יוני 07 2019, 15:59
  לא מבין

  איך הקטע הראשון על בית הקברות בטול כרם מיישב עם יתר הסיפור.

  השב לתגובה
  • לכבוד
   לכבוד "לא מבין" יוני 08 2019, 04:52
   יעקב מעוז

   החיים שלנו לא תמיד מתיישבים עם עצמם. מטרת המאמר הייתה להראות את המתח שבין ההיבטים השונים שלהם ולא ליצור הרמוניה מלאכותית.

   השב לתגובה
 3. ירון
  ירון יוני 07 2019, 16:28
  דקל אביב

  איש יקר ואומן נהדר

  השב לתגובה
 4. גולן איתמר דוד
  גולן איתמר דוד יוני 07 2019, 17:46
  הקו האלכסוני ללמעלה.

  דקל ידידי( אם יורשה לי) היקר. מהיכרותי הקצרה, התחדדו בפניי צמדיי המילים עוצמה ורגישות, חוכמה וענווה , מלחמה ושלום. לא אוסיף במילים…
  רק אוסיף "וקנה לך חבר…". תודה ליעקב מעוז שהעביר אלינו הקוראים, פרטים כ"כ מעניינים בכתיבה גלית עולה ויטרדת, הנותת לנו הקוראים רצון לעוד…

  השב לתגובה
 5. תמר הרשלג
  תמר הרשלג יוני 08 2019, 11:07
  סיפור אנושי יהודי

  מורכבות החיים ומורכבות המציאות בארץ

  השב לתגובה
 6. א.
  א. יוני 09 2019, 10:07
  כאשר מקנים גם יופי חיצוני

  זה מעצים את היופי הפנימי

  השב לתגובה
 7. י.
  י. יוני 10 2019, 09:33
  אמונה ואסטטיקה

  אצלנו שכחו בהרבה מקרים את הצירוף המופלא הזה

  השב לתגובה
 8. אריק
  אריק יוני 10 2019, 10:07
  מחמם את הלב

  כרגיל

  השב לתגובה
 9. יריב קדרון
  יריב קדרון יוני 12 2019, 06:46
  אבל דוקאאצל הכי דתיים (החרדים)

  יש התרחקות מיופי ואסטטיקה של היכלי התפילה וכלי הקודש. הדגש על ההתוכן. קידוש כל אות.

  השב לתגובה
  • יעקב מעוז
   יעקב מעוז יוני 13 2019, 11:06
   לא מדויק

   אני ממליץ לסור לשכונת רוממה בירושלים ולראות את המרכז העולמי של חסידות בעלזא…

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור