JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

זיכרונות ילדות מירושלים

ירושלים שלי (1)

זיכרונות ילדות מירושלים צילום: Wayne McLean (Jgritz) he.wikipedia.org
יוני 08
09:30 2019

לכבוד יום ירושלים שנחגג בשבוע החולף, אבקש להקדיש את סדרת המאמרים הזו לבירת ישראל, העיר שאליה נשואות עיני העולם היהודי כולו. כאשר אני מדבר על ירושלים, אני מדבר על הבית, על ילדותי, על ההיסטוריה והמורשת. כשהייתי בכיתה ה' ביקש המחנך שכל תלמיד יכתוב על נושא שנוגע לליבו, אני בחרתי לכתוב על ירושלים ותיארתי עד כמה היא עיר מיוחדת במינה.

הדרך לירושלים כשלעצמה ריגשה אותי: ההרים, השבילים, האורנים שבצידי הדרך. בתחנה המרכזית בירושלים תמיד קידמה את פנינו המולה תוססת: סוחרים המציעים את מרכולתם בשיר וסלסול, ומגוון דמויות ציוריות ססגוניות.

מהתחנה היינו פונים לאחד הרחובות ומשם אל הבית של סבא. אהבתי להרגיש את קרירות קירות הבתים, להתעטף בריח האורנים והפרחים בחצרות. אהבתי לפסוע ברחובות ולראות את החיילים המשמשים כמחסומי ברזל קטנים לתריסי הברזל, להרים או להוריד אותם כמו לקראת מסדר, מדמיין שאני צועד בשדרות העיר וצבא מיוחד מקדם את פניי.

סבי היה הרב של ירושלים ואחת מדמויות המופת של התקופה, גאון הלכתי, פוליטיקאי מנוסה, אוהב ישראל וציוני בדרכו שלו, למרות בגדיו המסורתיים וזקנו הארוך. איש היישוב הישן של ירושלים. להפתעתי גיליתי שבמחסני הבית היה סליק של ההגנה.

פסקי ההלכה החשובים שלו ליוו אותי כילד, כמו גם סיפורי גבורה כיצד נמלט מהשלטון הטורקי ואיך התמודד עם השלטון האנגלי. לאחר שהמנהיגות הציונית החדשה בראשות בן-גוריון קיבלה את הסמכות להקים ולהנהיג את מדינת ישראל, ייצג סבי את היהדות הדתית.

אבל הסיפור של ירושלים גדול בהרבה מהסיפור האישי שלי ושל כל אחד מאיתנו.

ירושלים היא עיר בת 3000 שנה, היושבת על רכס הרי יהודה בין בית אל להר חברון, מורדות מדבר יהודה והדרכים החשובות מחוף הים אל עמק הירדן.

בימיו של דוד המלך התהוותה ירושלים כמרכז דתי ומדיני שהלך והתעצם בימי שלמה המלך. גם לאחר חורבן בית המקדש וחורבנה של ירושלים, המשיכה העיר לשמש מוקד עלייה לרגל לכל אלו שביקשו לבכות את חורבנה.

מאז ימיה הראשונים שימשה ירושלים מרכז וסמל לעם היהודי. הספרות היהודית על גווניה השונים מתארת את יופייה וחשיבותה של העיר, מהללת את נופיה ואת חוכמתם של תושביה. במשך אלפי שנים זכתה ירושלים ל-70 שמות חיבה והערצה. גם משוררים וסופרים נוצרים הקדישו לה יצירות המתארות את ייחודה ויופייה, ומאמינים נוצרים רבים עלו אליה לרגל.

ירושלים מוקפת בחומה שנבנתה בשנת 1536 על ידי סולימן המפואר, סולטן טורקיה, וקבועים בה שבעה שערים הזהים לשערי העבר.

בעיר ארבעה רובעים: נוצרי, מוסלמי, ארמני ויהודי, בזה האחרון מצויים מקומות היסטוריים חשובים לשלוש הדתות ההיסטוריות.

בפרקים הבאים בסדרה זו אדון בהרחבה בחשיבותה של ירושלים לאסלאם, בהפיכתה למרכז המאבק בין היהודים לפלסטינים, תוך סקירה היסטורית קצרה עד ימינו.

על המחבר / המחברת

דוד אלטמן

דוד אלטמן

עורך מדור: מוניציפאלי. ד"ר. סגן יו"ר המרכז לדיאלוג אסטרטגי במכללה האקדמית נתניה. בעבר סגן נשיא בכיר במכללה האקדמית נתניה, מנכ"ל קרן תל אביב לפיתוח, מנכ"ל וסגן נשיא אוניברסיטת בר-אילן.

4 תגובות

 1. זהבה וינר
  זהבה וינר יוני 08 2019, 11:24
  ירושלים האחת והיחידה

  אין כמוהה

  השב לתגובה
 2. אבי גרוס
  אבי גרוס יוני 09 2019, 10:12
  גם אני נולדתי שם

  אבל בתוך עשרות שנים שינתה את פניה ולא לטובה.

  השב לתגובה
 3. צביה
  צביה יוני 09 2019, 16:12
  מישהו יודע מה אחוז המוסלמים בירושלים?

  רשמית?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור