JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

משה דיין – הגרסה הרוסית

ביוגרפיה חסרת בסיס בספרו של מיכאל ולר

משה דיין – הגרסה הרוסית משה דיין צילום: Gahetna in het nationaal archief commons.wikimedia.org
יולי 16
09:30 2019

למיטב ידיעתי, אין איש בציבור הישראלי שאיננו יודע מי היה משה דיין. הרמטכ"ל הרביעי של צה"ל, חבר כנסת ושר בממשלות ישראל, שר הביטחון במלחמת ששת הימים, במלחמת ההתשה ובמלחמת יום הכיפורים.

קורותיו של דיין וגבורתו טרם הקמת המדינה ידועים גם הם לכולנו: בעת שהתרחשה הנסיגה הבריטית מדנקירק ישב דיין בכלא בפלשתינה. הוא וחבריו, חניכי קורס המ"מים של ההגנה, נעצרו ונדונו לעשר שנות מאסר. ב-1941 זכו חניכי הקורס לחנינה ודיין גויס להוביל את הכוחות הבריטיים שיצאו מגבול הצפון, במטרה להשתלט על לבנון של כוחות וישי הצרפתיים. באחת הפעולות פגע צלף צרפתי במשקפת שאחז דיין, ורסיסי הזכוכית ריסקו את עינו השמאלית. כתוצאה מאובדן העין חבש דיין רטייה על עינו השמאלית, וזו הייתה ל"סמלו המסחרי".

מעולם לא נרמז כי דיין שלט בשפה הרוסית, וכמובן שכף רגלו לא דרכה בברית-המועצות ואף לא היה חניך באקדמיה צבאית סובייטית.

ניצחונותיו הצבאיים בארץ, אישיותו רבת המעללים – הצבאיים והמדיניים, והרטייה המפורסמת על עינו השמאלית היו לשם דבר בעולם כולו.

אם הדברים ידועים לכולם, מדוע אני מוצא לנכון להקדיש לכך את המאמר הנוכחי? ובכן, לפני ימים אחדים שאל אותי ידיד יוצא ברית-המועצות, האם אוכל לאשר את שנכתב בפרק "סיפורו של משה דיין", בספרו מיכאל ולר, "מסיפורי השדרה המרכזית בסנט פטרסבורג". ולר, מחשובי הסופרים של רוסיה המודרנית, עוסק בספרו זה אירועי המלחמה בפולש הנאצי.

משום שאינני קורא רוסית, ידידי תמצת ותרגם עבורי את עיקרי הפרק האמור. הפרק פותח בסיפור הוריו של דיין, שניהם ילידי סנט פטרסבורג, אשר עלו לפלשתינה. בשל הרקע הרוסי שלהם הם החליטו לשלוח את בנם הבכור, משה דיין, ללמוד באקדמיה צבאית ברוסיה, בשנות השלושים של המאה שעברה.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, מצא דיין את עצמו כקצין בדרגת סרן, בחיל המשלוח הבריטי בצרפת. בעת הפינוי מדנקירק הוא נפצע ואיבד את עינו, אך סירב להתפנות והמשיך להילחם באויב הנאצי.

בהמשך פונה דיין לאנגליה ועקב פציעתו נותר "מחוסר עבודה". ב-1941, משפלשו הנאצים לברית המועצות, הוחלט בלונדון למנותו כנספח בשגרירות הבריטית במוסקבה, ככל הנראה בשל שליטתו בשפה הרוסית, שם ישב בעצם באפס מעשה.

לאחר בלימת הצבא הנאצי והבסתו בקרבות סטלינגראד, החליטו במוסקבה להוציא את הנספחים הזרים לחזית, להצגת ניצחונותיהם. גם דיין יצא לחזית. הוא נקלע שם לאחד הקרבות הקשים, וגילה אומץ לב ותושייה יוצאי דופן. בעקבות עלילות גבורתו הוחלט להעניק לו את אות הגבורה השני במעלה של ברית-המועצות (שני במעלה, כיוון שהאות הראשון במעלה חייב החלטה אישית של סטאלין).

אינני יודע אם סיפור דיין, הגיבור היהודי שהצטיין בשורות הצבא האדום במלחמת העולם השנייה, היה פרי דמיונו הפורה של ולר או ששמע אגדות שסופרו ברחוב הרוסי והיהודי. אנו, כאן בישראל, הכרנו את דיין והסיפור שאנו יודעים – שונה לחלוטין.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

6 תגובות

 1. שמחה פוגל
  שמחה פוגל יולי 16 2019, 12:50
  הוכחה כמה רציניים כותבי ההסטוריה

  לפחות ברוסיה

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני יולי 16 2019, 13:30
  תודה לאלוף גזית על מאמר מאיר עיניים

  הסובייטים היו מומחים בלהמציא כל מיני סיפורים. למשל: הספר אנשי פנפילוב. הם המציאו "מדע קומוניסטי שוויוני". ראה ערך האקדמיה הסובייטית למדעים בהנהגת ליסנקו שהיה מינוי של סטאלין.
  הסובייטים המציאו גם תאוריה פוליטית בשם "מרקסיזם-לניניזם" שהייתה פבריקציה מוחלטת ולמעשה הרסה את רוסיה.
  לכן אין להתפלא על סופר רוסי בשם מיכאל ולר שכתב אגדה אורבנית על משה דיין.
  עוד שקר מבית השקרים הרעיוני שהצמיח בזמנו את הפרוטוקולים של זקני ציון.
  גם בימינו כאשר טק"א רוסי, שמופעל על ידי חניכים של מדריכים רוסיים, מפיל מטוס ביון (כן מטוס ביון – לא פחות) רוסי הגנרלים הרוסיים מאשימים את ישראל.

  השב לתגובה
 3. איליה
  איליה יולי 16 2019, 15:43
  הרוסים מצטיינים בשינוי המציאות

  ממציאי הפייק

  השב לתגובה
 4. ד.
  ד. יולי 17 2019, 19:54
  לא מכיר את מחבר הספר

  אבל מה הוא חשב? שלא ישימו לב שהוא המציא משהו בלתי אפשרי?

  השב לתגובה
 5. נמי
  נמי יולי 19 2019, 11:39
  לא יאומן

  ממש בדיחה עלובה

  השב לתגובה
 6. עומר בארי
  עומר בארי יולי 20 2019, 13:16
  אם זה לא היה כותב כל כך רציני

  לא הייתי מאמין שזה יכול לקרות

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור