JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

זוהי שעת כושר למדינת ישראל

ראוי שעתידנו המדיני יעמוד במרכז הדיון הציבורי

זוהי שעת כושר למדינת ישראל אלוף בדימוס שלמה גזית
יולי 21
09:30 2019

בעוד כחודשיים ישראל תצא שוב לבחירות לכנסת, מייד לאחריהן אמור הנשיא טראמפ לפרסם את "תוכנית המאה" ליישוב הסכסוך הישראלי-ערבי. לא מכבר נשמעה בבחריין עמדתן של מדינות ערב בדבר נכונותן להשלים עם קיומה של המדינה היהודית, יתרה מזו, יחסי השלום דרושים להן לא פחות משהם דרושים לנו. אולם מכשול אחד ניצב בדרך: חייב להימצא פתרון לבעיה הפלסטינית. חשוב לזכור כי מאחורינו כבר קרוב לארבעים שנים של הסכם שלום עם מצרים ועם ממלכת ירדן. המסמכים נחתמו עם שתי המדינות אך דו-קיום עימן עודנו רחוק. ישראל לא תוכל לשרוד ולהתפתח בלב העולם הערבי כל עוד אנו מתבוססים בביצה של השאלה הפלסטינית.

זוהי לנו שעת כושר, עלינו להפוך את מסע הבחירות לכנסת להכרעה ישראלית על תוכנו של הפתרון המדיני הרצוי. צריך להציע תוכנית מדינית שתוכל לשמש בסיס לדיונים משותפים ולהשגת הסכם, תוכנית אשר תשפיע גם על המסמך שיציע הנשיא האמריקאי לישראל ולפלסטינים בעוד חודשים אחדים.

אל לנו להחמיץ שעת כושר זו, כפי שהחמצנו את שעת הכושר לאחר מלחמת ששת הימים. ביומה האחרון של המלחמה זימנתי את צוות החוקרים הבכירים של מחלקת המחקר באמ"ן לדיון מיוחד בהצעת קווי מדיניות לישראל עם סיום המלחמה. במסמך שנקרא "ישראל-ערב – מצב חדש" הצגנו את המסר העיקרי שביקשנו להעביר לדרג מקבלי ההחלטות המדיני: חובתה של ישראל לנצל את המצב החדש שנוצר במלחמה במטרה להגיע למערכת יחסים חדשה בינינו לבין העולם הערבי. מטרתנו המרכזית הייתה שאיפה להשגת הסכם שלום מלא ורשמי עם כל העולם הערבי. ומטרת המינימום: התוויית תנאים חדשים לדו-קיום דה-פקטו, תוך סילוק נקודות החיכוך העיקריות שבינינו לבין מדינות ערב הגובלות עימנו.

מרכיב חשוב ביותר במסמך האמור היה הקריאה לפתור את בעיית הפליטים הפלסטינים על ידי ביצוע החלטת האו"ם משנת 1947, החלטה שקראה לחלוקת הארץ ולהקמת מדינה פלסטינית עצמאית בשטחי המשולש ורצועת עזה. מובן שגבולות מדינה זו יושפעו, לאחר ששת ימי הלחימה, מן המציאות של 19 השנים שחלפו מאז החלטת או"ם. המלצנו שמדינת ישראל תסייע לפליטים הפלסטינים ותפצה אותם כדי שיוכלו להשתקם בשטחי ארץ-ישראל או מחוצה להם. כמו כן המלצנו שירושלים העתיקה תהפוך לעיר פתוחה לשלוש הדתות המונותאיסטיות, ותזכה למעמד מיוחד, בדומה לקריית הוותיקן.

המסמך הופץ באותו יום, אך לדאבוני לא זכה להגיע לכלל דיון. קברניטי המדינה לא ניצלו את הימים הספורים שעמדו אז לרשותנו עד שהתאוששו המערכות המדיניות במדינות ערב ובעולם, ולא הגענו לניהול משא ומתן שיכול היה לנצל את הלם הקרבות.

היום עומדים לרשותנו קצת למעלה מחודשיים עד לבחירות. מסע הבחירות מתעלם בינתיים מן הצורך הישראלי בהכרעה מדינית ומן הצורך להציג בפני הנשיא טראמפ את רצון הבוחר הישראלי בשאלת העתיד המדיני. יש לאפשר לנשיא בוושינגטון לתקן ואולי אף לשנות את "תוכנית המאה" לפני שתפורסם.

לעניין זה אין משמעות בוושינגטון אם נתניהו ייבחר לכהונה נוספת, אם יודח ויוחלף על ידי מי מצמרת רשימת הליכוד, או אם יהיה זה גנץ או אף אהוד ברק שיעמוד בראש הממשלה החדשה. אין די בממשלה חדשה ובמי שיעמוד בראשה, כדי להעביר לוושינגטון את רצון העם בישראל בשאלת הפתרון המדיני המבוקש. פתרון שיהיה מקובל על שני הצדדים, או לפחות ישמש בסיס לתחילתם של דיונים.

בוועידה שהתכנסה בבחריין עלתה ההצעה לחיבור יבשתי בין רצועת עזה לגדה המערבית. הפוליטיקאים בישראל הביעו התנגדות נחרצת להצעה זו. האומנם אנו סבורים כי פתרון הקבע לבעיה הפלסטינית יעדיף שתי יחידות פלסטיניות נפרדות ברצועת עזה ובגדה המערבית? כלום לא נדרש דיון ציבורי בשאלה זו?

במסע הבחירות כפי שהוא מתנהל עד כה בישראל, להוציא מפלגות שוליים קיצוניות מימין או משמאל, אין כל מסר מדיני, אולם יש בו, במשתמע, ציפייה לשימור המצב הקיים. קשה להאמין שהעם בישראל, לאחר שלוש מלחמות על עצם קיומנו כאן ולאחר שבעים שנים של מלחמה ומאבק בלתי פוסקים, מנהל מסע בחירות שאיננו מתייחס לעיקר: ליעד המדיני שאליו אנו חותרים.

אני פונה למפלגת הליכוד שעודנה עומדת בראש הטבלה, לגנרלים שבראש "כחול-לבן" ואולי, ובמיוחד, לאהוד ברק אשר חזר והופיע במוקד הדיון הציבורי, ומבקש מהם להציג בפני הבוחרים את תוכניותיהם לפתרון הסכסוך והבעיה הפלסטינית. אני מצפה מהם שיבהירו לציבור הבוחרים את חשיבותה של הסוגיה המדינית.

אינני משלה עצמי, לא ניתן להבטיח שדי בהפיכת העתיד המדיני למוקד הדיון לקראת הבחירות כדי להבטיח את השגת הפתרון. אולם לעולם לא נוכל לסלוח לעצמנו אם "תוכנית המאה" תהפוך לחסרת משמעות. חייבים להקדים רפואה למכה, ולנסות להשפיע על הנשיא ועל תוכן המסמך טרם יוצג בפני שני הצדדים.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

9 תגובות

 1. פתי
  פתי יולי 21 2019, 12:37
  העם דוחה את כל מי שחושב לעומק

  את כל מי שבכלל חושב
  בוטים שמופעלים בידי משפחת מלוכה

  השב לתגובה
  • לפטי
   לפטי יולי 21 2019, 17:57
   מבן משפחת המלוכה

   יכול להיות שאתה מחשיב את עצמך למי שבכלל לא חושב. על כן יש לנו חדשות בשבילך – העם בגדול מבין את העניין. לכן העם בוחר לשלטון את מי שלדעתו המתאים ביותר, אם אתה אוהב את זה או לא.
   ככה זה בדמוקרטיה – תתרגל.

   השב לתגובה
 2. שחר ברזילי
  שחר ברזילי יולי 21 2019, 16:37
  מה העם רוצה ברור

  הבחירות החוזרות רק בגלל משחקי אגו
  הימין ניצח וינצח

  השב לתגובה
 3. הערה לאלוף גזית
  הערה לאלוף גזית יולי 21 2019, 21:25
  לא נכון

  לא החמצנו אף הזדמנות אחרי מלחמת ששת הימים. אם הצוות שהקמת ביום האחרון של מלחמת ששת הימים המליץ לדרג האזרחי את מה שאתה כותב – הרי הצוות היה נגוע בחובבנות מדהימה שאולי מסבירה עוד כמה דברים ביחס למודיעין הצה"לי.
  האם עוד לא הבנת שהערבים, בגדול, לא רוצים להקים כאן מדינה פלסטינית?
  האם עדיין אינך מבין שפתרון הסכסוך אינו תלוי בממשלה שתבחר כאן?

  השב לתגובה
 4. גדעון שניר
  גדעון שניר יולי 21 2019, 22:24
  כולנו חכמים וכולנו נבונים..

  תמונה זו משכיחה את מה שבאמת חשוב והוא הדיון בתוכן הדברים. תוצאות מלחמת ששת הימים הציבו דילמות קשות בפני מדינת ישראל, שיצרו קרע מהותי בעם, בין עמדות קוטביות הנעות החל מ וויתור מלא על כול הישגי המלחמה וחזרה לגבולות 67 , ועד לסיפוח מלא של השטחים שנכבשו (או אדמות מולדת האבות המובטחת שוחררו- תלוי מי שואלים), יחד גירסאות ביניים שונות. אני מאמין שרוב העם מצפה ומייחל לשלום אמיתי בר- קיימא, אלא שכול הניסיונות וההצעות עד כה נענו בדחייה וגרוע מכך בפעולות טרור אלימות, חרף ההבטחה שניתנה בהסכמי אוסלו לסיים את הסכסוך במשא ומתן ללא אלימות, שבשל כך הותר לאש"פ להתנחל בגדה.
  עכשיו הדילמה רק התגברה. דחיית כול הצעות הפשרה והטרור חיזקו את דעת הרוב שסיכויי השלום הם קלושים, אם בכלל אפשריים, כאשר כול שטח שהוחזר הפך לקן מרצחים, ומכאן שיש להיות זהירים ביותר בהמשך מסכת הוויתורים, בעוד שחלק אחר בעם, שאצה לו הדרך לסיים את הסגה הזו, נוטה להאשים באופן אוטומטי את מדינת ישראל בכול מצב, ודוחק להחיש את הוויתורים עד קבלה מלאה של תנאי הצד השני מתוך האמונה שריצוי דרישותיו יביא בסופו של דבר לשלום הנכסף, יחד עם המוכנות לסיכון ביטחוני עתידי ובתנאים קשים עוד יותר.
  כאן מוצע לבחון ולאמץ (אולי) המלצות שנכתבו סמוך מאד לתום מלחמת ששת הימים (משהו בתחילת שנות ה- 70) , כאשר יש ספק האם התכנית עודכנה לאור ההתנסות עד כה, כפי שראוי שיעשה במסגרת הפקת לקחים המתבקשת ולכן מותר להקדיש לכך מחשבה נוספת.
  לסיכום: כולם חפצים ושואפים לשלום. ההבדל היחיד בין הצדדים היא מידת האמון במוכנות האמיתית של הצד השני בשלום אמת (דבר שכלל אינו ברור ומובן מאליו, המציאות מוכיחה את ההיפך), מהי רמת הסיכון שמוכנים לקחת לגורל המדינה לא "עכשיו" אלא לדורות הבאים. ועל כך לקיים את הדיון מבלי שכול צד ייחס לעצמו את התבונה האולטימטיבית ואת הטמטום -לאחר.

  השב לתגובה
 5. יצחק דגני
  יצחק דגני יולי 23 2019, 03:54
  גדעון יקירי

  לא נכון. לא כולם חפצים בשלום. מי שבתאולוגיה הבסיסית שלהם נקבע כי העולם נחלק לשניים ואחד החלקים הוא "דאר אל חארב" – לא שואף לשלום.
  מי שמשקיעים עשרות (אם לא מאות) מיליארדים ב- "חארב" במקום לפתח את כלכלתם ולהאכיל את אזרחיהם, לצערי התואר מטומטמים מתאים להם, כפי שחברה שמתירה לגבר לשאת 4 נשים לא יכולה להיות חברה דמוקרטית.

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר יולי 23 2019, 12:01
   הבהרה

   כולנו- הכוונה לעם היהודי היושב בציון, החלוק על דרכי הפעולה

   כפי שציינתי בפוסט (ציטוט)- "ההבדל היחיד בין הצדדים (היהודים)!!היא מידת האמון במוכנות האמיתית של הצד השני (הפלסטינים) בשלום אמת (דבר שכלל אינו ברור ומובן מאליו, המציאות מוכיחה את ההיפך)"

   כך שאנו באותה דעה בעניין זה

   השב לתגובה
 6. אחד
  אחד יולי 24 2019, 20:04
  אין שום סיכוי שיקום עד הבחירות מנהיג

  או גוף נורמלי.

  השב לתגובה
 7. ליהי לוינשטיין
  ליהי לוינשטיין יולי 25 2019, 06:44
  הנושאים בהם דנים במערכת הבחירות

  נושאים מישניים וגם בהם הדיון דליל ולא רציתי כאשר לעובדות אין מקום ולאמת אין חשיבות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור