JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הכבוד האבוד של חללי מלחמת השחרור

ריאיון עם א' אלמוג על מאבקו למען חללי מלחמת השחרור

הכבוד האבוד של חללי מלחמת השחרור תא"ל מיל' אברהם אלמוג
אוגוסט 05
19:30 2019

רבות כבר נכתב ונאמר על מלחמת השחרור, אולם ישנה סוגיה חשובה שעדיין לא באה על פתרונה אף על פי שחלפו כבר 70 שנה מתום הקרבות. כוונתי למעמדם של-4,795 חיילי צה"ל שנפלו במלחמת הקוממיות, הוכרו כחיילים, אך עד היום לא הוכרו כאזרחי המדינה. תא"ל אברהם אלמוג יצא מלא נחישות למסע סיזיפי רווי תסכולים, להחזיר את כבודם של הלוחמים הללו.

אברהם אלמוג היה סא"ל צעיר במלחמת יום הכיפורים. הוא לחם עם גדוד השריון 184 שעליו פיקד בקרב ה"חוה הסינית". היה זה אחד הקרבות הקשים בתולדות צה"ל. לימים הוא התמנה למח"ט 14, ולמפקד ביה"ס לשריון בדרגת תא"ל. לאחר שחרורו מצה"ל שימש בתפקידים בכירים באזרחות. כיום, בגיל 72, חדור באותו להט קרב, מנהל אלמוג מאבק על כבודם של חללי צה"ל במלחמת העצמאות. זהו מאבק במישור האישי – על כבודה של אחותו גרציה הרוש, שנהרגה כלוחמת בקרבות העיר העתיקה בירושלים, ובמישור הלאומי – על כבודם של כל חללי צה"ל במלחמת העצמאות.

מובא לפניכם ריאיון שקיימתי עם אלמוג לפני כמה שנים. אלמוג מתאר את המאבקים הבלתי פוסקים שהוא מנהל, את הקשיים שבהם הוא נתקל ואת אטימותה של הממשלה.

ובכן, אלמוג, ספר על מה בעצם המאבק שלך?

"במלחמת העצמאות נפלו בישראל כ-6,000 איש (כאחוז מכלל תושבי הארץ דאז), חיילים ואזרחים. מתוכם 4,795 חיילים, שנפלו במלחמות ובפעולות בתקופות שבין כ"ט בנובמבר 1947, יום החלטת החלוקה באו"ם, לבין יולי 1949, סיום המלחמה. כל הנופלים האלה (למעט 4 מהם), לא זכו עד היום לקבל אזרחות של מדינת ישראל".

זה נשמע קצת הזוי, האם הם אינם מוכרים כחללי צה"ל?

"כולם הוכרו כחללי צה"ל. קיבלו מספר אישי צבאי, נקברו בטקס צבאי, זכו למצבות עם סמל צה"ל כמקובל. משפחותיהם הוכרו כמשפחות חללי צה"ל, לרבות התגמולים הנובעים מכך. הם זכו לאות המלחמה ולכל הכבוד המגיע להם".

אז איפה, אם כך, הבעיה?

"כל החללים האלה אינם אזרחי מדינת ישראל. הם אינם רשומים במשרד הפנים כאזרחים, אין להם מספר זהות, הם חסרי זהות, ללא מולדת, ללא ארץ".

זה נשמע קצת מסובך, הסבר בבקשה.

"בזמן המנדט הבריטי אף יהודי לא היה אזרח במדינת ישראל, שטרם קמה. אבל היו כאן עימותים קשים עם הערבים כבר אז, טרם הכרזת המדינה, במאי 1948. בחצי השנה הראשונה, עד 14.5.48, יום הכרזת המדינה, היו בארץ מאבקים אלימים רבים עם הערבים. הבריטים צפו מן הצד. אירועים כמו שיירת יחיעם, נבי דניאל, שיירת הרופאים להר הצופים וגוש עציון הביאו למאות נופלים, לוחמי המדינה שבדרך. עם הכרזת המדינה פלשו צבאות ערב והחלה מלחמת העצמאות שנמשכה עד יולי 1949. בכל הקרבות האלה נפלו, כאמור, 4,795 החללים.

ב-30 בנובמבר 1948 הוכרז בישראל 'עוצר' כללי לצורכי מפקד אוכלוסין במדינה החדשה. הפוקדים עברו מבית לבית ורשמו את פרטי התושבים/אזרחים. ניתנו מספרי זהות לכל המתפקדים ואוזרחו פורמלית כל תושבי ישראל. אלה שלא היו בביתם בשעת המפקד לא יכלו להתפקד. הם היו בקרבות או בשבי או בבתי הקברות, ולכן לא קיבלו מספרי זהות. ממועד המפקד עד תום המלחמה נפלו 472 חללים, שגם הם כמובן לא קיבלו אף פעם מספר זהות. בין נעדרי מספר הזהות גם אחותי גרציה, שהייתה בת 16 ונפלה בקרב בעיר העתיקה. עם אחותי נפלו יחד 48 חללים בעיר העתיקה, והם הובאו לקבר אחים במקום. אחרי מלחמת ששת הימים, עם כיבוש העיר העתיקה, הועברו עצמותיהם לקבורה צבאית להר הרצל, והוקמה מצבה משותפת עם שמות כל הלוחמים.

נוצר מצב אבסורדי: כל חללי המלחמה שלא נספרו נותרו למעשה ללא אזרחות של מדינת ישראל. הם חיילים מוכרים (כמו עוד חיילים אזרחי חוץ ומתנדבים למיניהם) אבל אינם אזרחים במדינתנו".

ומסקנתך, אלמוג?

"המדינה עשתה ועושה עוול גדול ללוחמיה. הם נפלו למען המדינה. והיו ביניהם גם ניצולי שואה שגויסו למלחמה עם בואם ארצה והפקירו אותם".

נטלת על עצמך את המשימה להחזיר את כבודם של חללי מלחמת העצמאות. אז מה אתה עושה בעניין זה?

"לכאורה הולכים ורושמים במשרד הפנים ונותנים מספרי זהות, אחרי המוות. אבל מסתבר שהמשימה הזאת כמוה כלעבור את הסמבטיון. בירוקרטיה וטיעונים המשפטיים והאטימות של כל הנוגעים בדבר. אני מגויס למאבק הזה למעלה מ-3 שנים (עם חברי משה עשת) ועדיין לא הצלחתי. פניתי לכל מי שיכולתי. שר הפנים אלי ישי נתן הוראה לטפל בזה. השר וילנאי, השר יוסי פלד, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, הח"כים זבולון אורלב והח"כ אריה ביבי. מזכיר הממשלה צבי האוזר. ביקשתי משאול מופז להגיש הצעת חוק בכנסת. אורלב אמר שמשרד המשפטים מתנגד. הפקידים הציבו טיעונים מוזרים, מה שתקע את הנושא. לטענתם מי שנפל כאשר עוד לא הייתה מדינה לא יכול להיות אזרח במדינה שקמה רק מאוחר יותר. ריבלין אמר לי שהוא הלך עם זה לראש הממשלה ביבי נתניהו ששאל 2 שאלות: האם לא תבוא עוד קבוצה ותדרוש אזרחות גם היא, והאם האישור כרוך בהוצאות כספיות (תגמולים וכו'). לגבי השאלה השנייה הסברתי שאין בעיה כי הם חוילו כדין ומקבלים את המגיע להם מזמן. לעניין השאלה הראשונה, הרי שמדובר בקבוצה ייחודית מאוד, שאינה דומה לשום קבוצה אחרת. העניין כאן הוא סמלי בלבד. פניתי גם לנשיא המדינה פרס, אולם מכתבי אפילו לא הובא לידיעתו על ידי עוזריו.

במרץ 2010 נחקק בכנסת חוק 'אזרחות לשם כבוד לחללי מלחמת הקוממיות'. אזרחות זו מוענקת לחיילים שכירים שעשו מעבר לתשלום שקיבלו. אני מתנגד נחרצות להענקת 'אזרחות לשם כבוד' לחללים שבהם מדובר כאן. זוהי אזרחות סוג ב'. החללים שמדובר בהם ראויים לאזרחות רגילה, אזרחי מדינת ישראל".

אז מה עושים?

"ראשית, חלק מהחללים נפלו כשכבר הייתה מדינה. לגביהם, כמו גם לגבי החללים שנפלו לפני קום המדינה צריך לחוקק חוק מיוחד או להעניק אזרחות מלפנים משורת הדין. והרי כיצד המדינה חיילה אותם לאחר מותם? ולהוסיף שורה אחת בחוק האזרחות, שתאפשר מתן מספר זהות והכרה באזרחותם של חיילים אלה, זה לא אפשרי?! זהו אבסורד מקומם ובלתי נתפס!

בכלל, החלטה כזאת צריכה להתקבל בין קובעי המדיניות ולא על ידי משפטנים. זוהי החלטה ערכית מוסרית הנושאת חוב לאומי לנופלים. כולם חיילים בעלי מספר אישי צבאי וקבורים בקבר ישראל. אז כל מה שצריך זה להוסיף להם מספר זהות אזרחי, ולהפכם לאזרחי המדינה. יש לתקן את העוול הנורא בהקדם".

עד מתי, אלמוג?

"כל עוד אני חי, לא אוותר. אני למוד קרבות וותיק מלחמות, וגם את הקרב הזה אנצח. אחרת בעוד 100 שנה, כשילמדו על המלחמה ההיא לא יוזכרו בכלל לוחמים אלה. במצב הנוכחי הם לא קיימים ברשומות העם הזה. לכן לא ארפה, עד שכל חללי מלחמת העצמאות יוכרו רשמית כאזרחי מדינת ישראל. ואני מקווה שהממשלה הבאה תפתור את הבעיה המבישה הזאת".

על המחבר / המחברת

Avatar

דוד בן אשר

עיתונאי ומשורר. אל"מ בדימוס, בעבר רמ"ח כושר קרבי. פרסם ספר בתחום אימון גופני ו-4 ספרי שירה.

7 תגובות

 1. גדעון שניר
  גדעון שניר אוגוסט 06 2019, 10:43
  אחריותינו

  סיפור מרתק
  לא מובנת לנו עמדת משרד הביטחון לפחות, אף שהפתרון צריך לבוא ממשרד ראש הממשלה עצמו.
  לחזק את ידי העוסק במלאכת קודש זו

  השב לתגובה
 2. הילה אלוני
  הילה אלוני אוגוסט 06 2019, 10:57
  לא יאומן כי יסופר

  איך נותנים למצב הזה להמשך?

  השב לתגובה
 3. פיני
  פיני אוגוסט 06 2019, 13:29
  משהו לא ברור לי

  הליכוד שהיא מפלגה לאומית והיא בשלטון כבר הרבה שנים, איך היא לא מסדירה את הבעיה הזאת שקל לפתור אותה אם רק רוצים.

  השב לתגובה
 4. בת אל ברוך
  בת אל ברוך אוגוסט 07 2019, 16:14
  אלה האנשים שמסרו נפשם למולדת

  למה לא פותרים מיד את הבעיה ומתקנים העוול?

  השב לתגובה
 5. לילך נשר
  לילך נשר אוגוסט 08 2019, 05:16
  לא הצלחתי להבין מה הבעיה

  משהו כאן לא ברור

  השב לתגובה
 6. אורטל גרנק
  אורטל גרנק אוגוסט 09 2019, 22:32
  מצטרפ בקולי הקטן

  ותומכת

  השב לתגובה
 7. א.
  א. אוגוסט 10 2019, 12:24
  צריך לאסוף מיליון חתימות

  של תושבי המדינה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור