JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • הגיגים
 •  » אנשים מאמינים לעולם אינם מתקדמים מעבר לאמונה

אנשים מאמינים לעולם אינם מתקדמים מעבר לאמונה

אמונה ושכל ישר

אנשים מאמינים לעולם אינם מתקדמים מעבר לאמונה ד"ר יעקב רוב
יולי 28
09:30 2019

אני מאמין שהאמונה באלוהים מנוגדת לשכל הישר וטומנת בחובה אבסורד. כפי שטען הפיזיקאי סטיבן ויינברג, האמונה היא עלבון לכבוד העצמי האנושי. "איתה או בלעדיה," טען ויינברג, "תמיד יהיו אנשים טובים שיעשו מעשים טובים ואנשים רעים שיעשו מעשים רעים. אבל כדי שאנשים טובים יעשו מעשים רעים, לכך יש צורך בדת." מיכאיל באקונין הוגה הדעות טען כי "כל הדתות מרושעות, כולן מבוססות על דם; כיוון שכולן מבוססות בעיקרון על העלאת קורבן. זאת אומרת, ההקרבה הנצחית של האנושות בשביל הנקם שאינו יודע שובע של האלוהי." הציות המוחלט לדרישת האל נגלה לעינינו בעקידת יצחק, והרי לנו הקונפליקט הברור בין דת ומוסר. גם בתרבויות אחרות נודעים סיפורים על הקרבת ילדים, במיתולוגיה היוונית ועוד. מה עדיף – מוסר או אמונה עיוורת?

הדת אינה מציגה מוסר עליון, היא מעולם לא מנעה רצח ומוות, כי אדם לא מקבל את ערכיו מעשרת הדיברות, גם לא מאבותיו. האדם הוא שיוצר אותם ונענה למה שיצר, הכול נתון לבחירתו העצמאית. זוהי האותנטיות האמיתית. להבנתי, סארטר טוען כי רובנו איננו חופשיים כי אנחנו בורחים מהחופש, מחפשים מישהו אחר, או חפץ אחר, כדי לברוח מעצמנו. מכיוון שבני האדם אינם יכולים למצוא את עצמם מחוץ לאובייקט שהוא עצמם, אינם יכולים להביט על עצמם בשלמות, הם עלולים לקבל את קיומו של דבר מה טרנסצנדנטי, ומכאן נובעת האמונה באלוהים.

אך כל הדרכים לברוח מהעצמי, מהתודעה, הן בלתי ראויות. לכן הפנייה אל האל, אל מחוץ לעצמי, היא המסמר האחרון בארון הקבורה של ההגון – זוהי בריחה מעצמי ומחירותי, ויתור אינסופי על דבר מה שהינו סופי, כדי להפוך את אותו הסופי לאין-סופי. אדם עם חוסר זהות עצמית יתחבר אל האני הדתי ה"נטוש" תוך אימוץ אמונה אותנטית וקפיצה נלהבת אל חיק האלוהים. האם זו לא הונאה עצמית?

הונאה עצמית הינה כלי תקיפה שהטמיעה בנו הברירה הטבעית כדי לסייע לנו להונות אחרים לטובתנו. והונאה עצמית היא אולי תוצר של אהבה עצמית – אותו דלק המניע את העולם. הרי הרוב תן וקח. אינטרסים. אגואיזם. רוברט טריברס, אחד המוחות הביולוגיים המובילים בדורנו, הגיע למסקנה דומה לזו של אריסטו: כאשר אנו מרמים את עצמנו – ואנו מרבים לעשות זאת – מטרתנו הבלתי מוצהרת, לפעמים הבלתי מודעת, היא להונות טוב יותר אנשים אחרים למען רווחתנו האישית. הונאה עצמית מתבטאת בדרכים שונות, למשל הערכות מוטעות של הערך העצמי ונרטיבים היסטוריים מומצאים של עמים. אנחנו משליכים את מאפייני האישיות שלנו על אחרים, בודים זיכרונות לא אמיתיים, משקרים לעצמנו, מוצאים תמיד הסברים הגיוניים או לא הגיוניים להתנהגות לא מוסרית שלנו. אם כן האהבה העצמית נובעת מהונאה עצמית. ואף שהונאה עצמית נושאת רווחים, יש לה גם מחיר, והוא עשוי להיות גבוה.

פנים רבות לה להונאה העצמית, ואחת מהן היא "הטיית האישור": אנו מעוניינים לאשר את עמדותינו ודעותינו, לכן נוטים לאמץ עובדות התואמות אותן ולהתעלם מאלו המערערות אותן. כנראה לפעמים עדיף להסתיר את האמת, במיוחד מעצמנו. המודעות היא המפתח לפתרון הבעיה – עלינו לזנוח את הביטחון המופרז ואת אשליית השליטה, עלינו לדעת שאין לנו כל חסינות מפני ההשלכות של מעשינו.

אלא שיש כאן סתירה מובנית: מבחינה פילוסופית, בן האדם אינו יכול לשקר לעצמו. שקר הוא הונאה של מישהו אחד שיודע את האמת ומרמה את רעהו. השקר מחייב זולת. וזו הדילמה: אף שאנחנו מכירים את ההונאה העצמית ולא אחת מזהים אותה בקרב מכרינו, מבחינה פילוסופית הונאה עצמית אינה אפשרית. פתרון אפשרי הוא לומר שאין דבר כזה הונאה עצמית, כי האדם כן מודע לאמת והוא פשוט בוחר להציג אחרת. הונאה עצמית פירושה להאמין שאנחנו משהו שאיננו. אני מקבל את הטיעון של סארטר כי הלגיטימציה של האדם נובעת מעצם קיומו, ולא מאלוהים.

על המחבר / המחברת

Avatar

יעקב רוב

ד"ר במשפטים. דוקטורנט בביטחון לאומי. פרופ' כבוד - האקדמיה האירופית למדעי הטבע. מדען. חיבר 6 ספרים.

15 תגובות

 1. ל.
  ל. יולי 28 2019, 12:25
  אנחנו חושבים עליך כך מהצד שלנו

  ככה לא פותרים אי הסכמות
  אלא בהכלה

  השב לתגובה
 2. ע.
  ע. יולי 28 2019, 13:36
  כל הכבוד

  אני מכיר אנשים שחושבים כמוך וכמוני אבל נרתעים מלהביע דעתם בפומבי מחשש לתגובות רוב הציבור שהולך ומתרחק מנאןרות

  השב לתגובה
 3. גדעון שניר
  גדעון שניר יולי 28 2019, 16:04
  להיפך, אנו שבים לאלוהות

  צר לי לקלקל לך את התזה, אבל אני חושב שיש בידך טעות.
  נתחיל בכך, שהאנושות על כול הישגיה הגיע לאן שהגיע בזכות אנשים מאמינים, אף אם בני דתות שונות. נכון שהיו עיתים בהם הדת עכבה התקדמות, אך בסופו של דבר התגברנו על זה. ראה כמה אנשי מדע יש בישראל החובשים כיפה כהצהרה לאמונתם, רופאים פורצי דרך, מדענים, פילוסופים- בכול תחומי החיים, ובין אלו הנחשבים "חילונים" רבים מאד מהם רואים עצמם מאמינים אף שאינם מקיימים מצוות שהוכתבו לפני 3500 שנה אבל עקרי המוסר שבהם מקננים בהם בעוז.
  אנו עדים היום לשורה ארוכה של מדענים מכול תחומי החיים, במיוחד פיזיקאים ואנשי חלל- שהיו אפיקורסים ועתה מאמינים בקיומה של יישות אלוהית עליונה יותר כיוון שאינם מסוגלים להסביר יותר את היקום. וככול שהם יודעים יותר על היקום- כך הם מתחילים יותר לשוב ולהאמין באלוהות.
  נכון שקיימת לפחות דת אחת הנמצאת בקיפאון מחשבתי מזה 1500 שנה- אבל גם זה יעבור לה בסופו של דבר.

  השב לתגובה
  • יעקב רוב
   יעקב רוב יולי 28 2019, 22:20
   תגובה

   היי
   אין לי בעייה עם אנשים שזה עושה להם טוב.
   יש לי בעייה עם אמונה במשהו חוצני לא ממשי. הדת היא מקור הרוע בעולם. בגינה נרצחים , בגינה יצאים למסע צלבת בגינה מותר באיסלם לצבא כובש לאנוס נשים כאקט של הכרעת האוייב.
   אני מאמין בטבע-הוא מנהל אותנו בכוחות חיוביים וגם הרסניים וכן את גוף האדם. הטבע הוא האלןהים שלי השאר מבחינתי פגאני. תפילות והשתטחויות וכדומה זו פגאניות
   כבן לניצולת אושוויץ אין לי מילה אחת טובה בגין הדת ראה את הדתיים שחוץ מ2-3 דיברות לא מקיימים דבר. הרוב חרטה וחלטורה והונאה עצמית לילה טוב

   השב לתגובה
  • יעקב רוב
   יעקב רוב יולי 28 2019, 23:14
   תגובה לחבר הנכבד

   שלום
   אמונה לא קשורה להישגים היא קשורה לטבע האדם לפרוץ גבולות סקרנות. הדת תרמה למסעות צלב ולאישור אונס נשים ככובש באיסלם ועוד להאמין במשהו חוצני זו פגאניות .מי שזה עושה לו טוב אז מצויין. מה עוזרות תפילות והשתתחויות לקדם את העולם מלבד רוע אנושי? הטבע הוא האלוהים. הוא מנהל את העולם בכוחות הרס ובנייה אדירים וכן מנהל את גוף האדם. אמונה בערכי האדם היא הנותנת. ראה את הדתיים במדינה.. חוץ מדיבר אחד או שניים או שלושה הם לא מקיימים .העיקר מתנועעים ומדברים לעצמם לדמויות וירטואליות פגאניות . עובדה . ותמיד יש להם תשובות להכל . פתט.

   השב לתגובה
   • גדעון שניר
    גדעון שניר יולי 30 2019, 11:57
    איש באמונתו יחיה

    לא בהכרח סתירה
    הסקרנות קייימת ומובנית באדם באשר הוא. דתיים- מכול הדתות הגיעו לחלל מתוך סקרנות מבלי שאמונתם בכוח עליון מנעה מהם לחקור את היקום.
    הרמבם היה מגדולי הפילוסופים בעולם ,ודבקותו באלוהות לא עצרה אותו לרגע..
    נכון שבשם הדת יש עוולות נוראיות, אבל בצידם האנושות הגיעה להישגים ותובנות מרשימות ביותר.
    לסיום: איש באמונתו יחיה

    השב לתגובה
  • השכל הישר
   השכל הישר אוגוסט 26 2020, 13:21
   נמאס מהטעיה ומבורות

   התכוונת לכך שחלק מהאנשים שחובשי כיפה שהתחברו למדע.. למדו מדע.. עסקו במדע… הצליחו! אותו מדע שמבוסס על מחקר ונלקח ברצינות לאחר הוכחות אמפיריות,תצפיות,ניסויים אותו מדע שלא הולך יד ביד עם הדת אז נוח לשים את הדת בצד כשצריך להוכיח את האמונה באלוהים אבל שלוקחים אנטיביוטיקה או משתמשים ברכב מטוס או בחשמל או בכל דבר בעולם שלנו אנחנו נאמנים פתאום רק למדע ולא לאמונה, שורה תחתונה זה לא הדת שמאפשר את התקדמות האנושות אל תתבלבל!!! ואל תעודד בורות והטעיה כמו שמאמינים מסויימים כל כך אוהבים לעשות כי אין להם שום דרך אחרת להוכיח.

   השב לתגובה
 4. צביה שמיר
  צביה שמיר יולי 29 2019, 12:46
  הבעיה הכי גדולה בעולמנו

  שגם כיום רוב האוכלוסיה בעולם דתית

  השב לתגובה
 5. אושרת
  אושרת יולי 30 2019, 11:43
  מסכימה עקרונית

  הניסוח היה יכול להיות יותר עדין ואז אולי היה מתקבל יותר

  השב לתגובה
  • אלמונית
   אלמונית יולי 30 2019, 16:29
   ואני דוקא חושבת שזה יותר מידי עדין

   מול המוניות וכוחנות וצעקנות אפשר להאבק רק בקול רם

   השב לתגובה
 6. חילוני מובהק
  חילוני מובהק יולי 31 2019, 03:38
  שאלות ליעקב רוב

  האם אתה יודע מהן שבע מצוות בני נוח?
  בהנחה שאתה מכיר את עשרת הדברות – מה דעתך, הן חלק מדת ?
  כיצד היה העולם נראה ללא דתות?

  השב לתגובה
 7. אליעזר
  אליעזר יולי 31 2019, 19:43
  זה שרוב אוכלוסית העולם מאמינה באלוהים

  לא אומרת משהו לאלה שמשום מה מתגאים בכך שאינם מאמינים?

  השב לתגובה
 8. ר.ק.
  ר.ק. אוגוסט 01 2019, 12:51
  מי שמאמין לא מפחד

  כי הוא פשוט לא מבין ולא יודע

  השב לתגובה
 9. ח.
  ח. אוגוסט 06 2019, 10:58
  וכעובדה אוב בני האדם מאמינים

  אולי במקרה המיעוט טועה?

  השב לתגובה
 10. לא משוכנע בקיומו של אלוהים!
  לא משוכנע בקיומו של אלוהים! אוגוסט 26 2020, 13:38
  זה לא כואב לחשוב בהגיון..

  כתבת כל כך נכון! לצערי הרב בכל מה שקשור לדת אנשים מאבדים את השכל הישר אמונה זו דיעה הבעיה שהם חושבים שזו עובדה. יש כל כך הרבה בורות בקהילה הדתית\מסורתית ששומרת אמונים לדת ולא נפתחת למדע או לחשיבה ביקורתית שם כל הבלאגן מתחיל! וכמו שהם אומרים אמונה מתחילה היכן שהשכל נגמר..

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור