JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שעת מבחן

בעקבות פרשת איה נאפה

שעת מבחן אלוף בדימוס שלמה גזית
אוגוסט 19
09:30 2019

בתוכניתם עסקו אורלי וילנאי וגיא מרוז בפרשה שהסעירה את המדינה בשבועות האחרונים – הנערים הישראלים באיה נאפה, קפריסין. הפרשה עצמה לא עניינה אותי, אולם רציתי להבין מה קרה שם ולדעת כיצד תסתיים, אף כי חוששני שלעולם לא נדע מה באמת קרה בסוויטה 723 שבמלון.

בפרשה היו מעורבים שלושה צדדים: הנערה הבריטית; תריסר הצעירים, או לפחות השבעה שהיו מעורבים ישירות; והגורמים המקומיים – המשטרה ומערכת המשפט של קפריסין.

תמוהות ביותר הן רשויות החוק והמשפט המקומיות. נדמה כי מה שהניע את מעשיהן והחלטותיהן היה הרצון שלא להוציא שם רע לעיירה שעיקר הכנסתה מתבססת על תיירות נופש לצעירים, שכוללת אטרקציות למיניהן ומסיבות חוף ובריכה פרועות.

אין דרך ליַפּות את הדברים: שבעה נערים ישראלים באו לחגוג באורגיית מין, הם לא היססו לצלם את הנערה הבריטית בניגוד לרצונה ושלא בידיעתה. מייד עם שובם ארצה הסירו הצעירים הללו את הכיפות הלבנות מעל ראשיהם, ונחפזו להפיץ את הסרטון הפורנוגרפי בין החבר'ה, והלאה לכל מי שרק יבקש. הם כלל לא שאלו את עצמם מה תהיינה ההשלכות של המעשה, בכלל, ומה תהיינה ההשלכות על הנערה הבריטית בפרט, WHO CARES, אמרו באנגלית צחה. אני מקווה כי כשיתבגרו ויהיו בעלי משפחה, ואבות לבנות בגילה של הנערה הבריטית – יראו את הדברים באור שונה.

ואשר לנערה – גורלה כבר נחרץ! הצילומים האלה ירדפו אותה כל חייה, ולא יאפשרו לה להסתתר ולחיות חיים נורמליים. עתידה כנראה לא יהיה מזהיר והפרשה הזאת תעיב עליה לעד. כל זה חייב שיהיה על מצפונם של השבעה.

ומכאן, לחברה שלנו בישראל. אני מבין את ההורים שעשו כל שביכולתם לסייע ולהציל את ילדיהם ממשפט וממאסר ממושך בקפריסין, אך אני תוהה מי הם הרבים שהתבהמו, צהלו ורקדו בנמל התעופה עם הגעתם של הנערים ארצה?

מדוע לא נשמע קולם של המנהיגים-הפוליטיקאים? מדוע לא גינו בחריפות את ההתנהגות המבישה, ולא תבעו מן היועץ המשפטי לממשלה לבדוק ולמצוא דרך להעמיד את בני החבורה לדין בארץ? לא ראיתי פקודת משטרה התובעת להשמיד מייד את הצילומים המדליקים, ומזהירה כי מי שייתפס מפיץ אותם יועמד לדין וייענש.

בעוד חודשים ספורים יחגגו הצעירים הללו את יום הולדתם ה-18. אדרבא, אז מותר יהיה לפרסם את שמותיהם, יהא זה כתם על מצפונם, לדיראון עולם. שאם לא כן, יהיה זה כתם עליי, ועל כל ישראלי שעובר על כך בשתיקה ובאדישות. אנו מתפארים בכך שאנו העם המוסרי בעולם. הנה לנו שעת מבחן – נוכיח זאת במעשים ולא רק בדיבורים!

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

3 תגובות

 1. אפרים לרמן
  אפרים לרמן אוגוסט 19 2019, 13:08
  אחרי יום הכל נשכח

  ככה זה אצלנו

  השב לתגובה
 2. מעין ברוש
  מעין ברוש אוגוסט 21 2019, 13:46
  נהיינו אומה נוראית

  וכעת אונס של בת 11 בארץ
  זה מתקרב לכולם

  השב לתגובה
 3. גילה
  גילה אוגוסט 23 2019, 12:33
  מי זוכר?

  כל יום טירוף חדש

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור