JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חלם זו מחמאה

בעקבות ביטול ביקורן של חברות הקונגרס

חלם זו מחמאה עוזי ברעם
אוגוסט 17
09:30 2019

מניעת כניסתן של שתי חברות הקונגרס האמריקני לישראל זה מעשה חלם, לפחות. בארץ הפכו את ה-BDS לארגון חזק ומאיים, אך האמת היא שהוא לא היה מזיז דבר אם לא היינו מסייעים לו בכל כוחותינו. שתי חברות הקונגרס אינן נמנות עם אוהדינו וייתכן שגם הוציאו כמה הגיות של תמיכה ב-BDS. הן רצו לבקר כאן בעיקר ברשות הפלסטינית. להן היה אינטרס לבוא לכאן ולנו היה אינטרס להוכיח ששערינו פתוחים, בוודאי לחברי קונגרס משתי המפלגות.

שגריר ישראל רון דרמר הצהיר כבר לפני שבועיים שתינתן להן רשות כניסה לישראל. אפילו איפא"ק, הארגון של הלובי היהודי, צידד בעניין. לנתניהו אין שום אינטרס להסתכסך עם המפלגה הדמוקרטית, מה עוד ש-70% מיהודי ארצות הברית הצביעו עבורה (משקיפים יהודים טוענים שבקדנציה הבאה השיעור יגדל). זו יכולה הייתה להיות אפיזודה חולפת, אולי אפילו מבוכה עבורן לנוכח שורת יוזמות שלנו בעת ביקורן.

רק לאדם אחד היה אינטרס למנוע זאת – לנשיא ארצות הברית הגאון הידוע דונלד טראמפ. הוא איים בציונים שליליים לישראל אם תיאות לארחן. עמדתו צודקת מבחינתו, כי הוא רוצה לצייר את חברות המפלגה הדמוקרטית בדיוקנן המדויק. אבל לנו אין אינטרס כזה, כי סיכויי הדמוקרטים לנצח ב-2020 גדולים, ובין המועמדים בולט ג'ו ביידן, שהוא ידיד ישראל מובהק ואיננו מעוניינים שתמיכתו בנו ובעמדותינו תפחת.

לפי אתרים פוליטיים מובהקים, הפער בין המרוצים מטראמפ למתנגדיו הוא 10.3% נגדו. אחוזים כאלו אינם שכיחים אצל נשיאים שנה לפני בחירות. המרכיבים האלקטורליים בארצות הברית מנוגדים לאלו שלנו. כאן ברור שבקרב האוכלוסייה היהודית מתחזק המוטיב הדתי הנוטה לימין. בארצות הברית המצב הפוך – מרבית הצעירים הלבנים מתנגדים לטראמפ והחלק הארי של ההיספנים והשחורים עשויים להוות רוב לשנים רבות. ברור שהתחזיות תמיד עשויות להשתנות, אבל לישראל יש אינטרס ברור להשיג תמיכה דו-מפלגתית. לכן המהלך שלה היה מהלך שאפילו בעיר חלם לא היו עושים. אזכיר גם שכל הדיבורים הרגילים על "שמירת הכבוד היהודי" לא נאמרו שעה שקיבלנו ביקורים רשמיים מנשיאים שמדיניותם מגמדת דמוקרטיה, שקהל המטרה שלהם אנטישמי ושרק משלמים לנו מס שפתיים.

אני מסתייג מאוד משתי חברות הקונגרס שעמדו לבקר כאן. אבל במעשינו הוכחנו שהאינטרס של טראמפ גובר על האינטרס של ישראל, דבר שאסור שיאפיין מדינה עצמאית.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

20 תגובות

 1. גדעון שניר
  גדעון שניר אוגוסט 17 2019, 09:55
  אכן בעיה

  אכן, כפי שנאמר- צודק- אבל לא חכם.
  ניתן להבין את הדילמה של נתניהו כאשר טראמפ לוחץ עליו, אני לא יודע מה היה עושה יצחק רבין תחת לחץ כזה, עליו לבחור בין אינטרסים בטווח הקצר (להעינות לטרמפ) או לחשוב על הטווח הארוך (מי יהי הנשיא הבא, אולי מהדמוקרטים). מאחר ושניהם במערכת בחירות אישיות- הפור נפל.
  יש לקוות שעם הזמן תשכח האפיזודה הזו, ועדיין נשאר עם מפלגה דמוקרטית ההולכת ומפגינה עוינות בלתי מובנת לישראל כהשלכה לדעותיה על טרמפ.

  אכן בעיה

  השב לתגובה
 2. אריאל פלדמן
  אריאל פלדמן אוגוסט 17 2019, 12:18
  עוד מעט לא יכניסו ישראלים לארה"ב

  אם אינם מעריצי טראמפ.

  השב לתגובה
  • למר אריאל פלדמן
   למר אריאל פלדמן אוגוסט 17 2019, 16:30
   אנחנו בעד

   אם הם שייכים לבצלם או לשוברים שתיקה אז שלא יכניסו אותם לארה"ב וגם שישללו להם את הכניסה לישראל. משמרות המהפכה או החמאס יקבלו אותם ברצון.

   השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני אוגוסט 17 2019, 13:07
  החלטות קשות

  חברים יקרים,
  מה לעשות – לפעמים בחיים צריך לקבל החלטות קשות. כאשר הנשיא האמריקאי הכי ידידותי לישראל מבקש (יהיו מי שיגידו דורש) לעשות מעשה שיסייע לו בפוליטיקה שלו בארה"ב, עלינו להיענות לבקשתו. מגיע לו שנסייע לו כפי שהוא מסייע לנו. נקודה.
  באשר לעתיד – מבחינת ישראל הסירוב להכניס את שתי השונאות הללו הוא חסר משמעות. ביידן עוד לא נבחר לנשיאות וגם טראמפ עוד לא כשל בבחירות לקדנציה שנייה. וחוץ מזה הסיכוי שנשיא שלילי כלפי ישראל יותר מאובמה "הדמוקרט" ייבחר בארה"ב שואף לאפס.

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם אוגוסט 18 2019, 08:38
   הכניעה לטראמפ

   טראמפ ידיד לישראל הוא העביר השגרירות נתן לנו את רמת הגולן (מאורע "הזוי") מי הוא שיתן? אבל אוי לנו מידיד כזה. הוא שנוא על ידי מרבית דעת הקהל באירופה ובארצו.לרבות מרבית יהודי ארצו. לאומן שהופך את הגזענות לבון טון. איננו מחשב שום צעד מדיני. הכניעה שלנו לטראמפ היא שיא בהתרפסות והופכת את ישראל למדינה מוקצית. מעולם לא היינו בקטגוריה דומה ואני מבקר שנים אנשי קונגרס משתי המפלגות.צעדו מעלה את קרנו של ארגון החרם שלא היה ידוע. ביבי יכול היה להגיד לא "אנחנו מדינה ריבונית ונקבע מה נכון לנו-לא לך"מסכים שהסערה תחלוף אבל הדיה יוותרו בחלל

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני אוגוסט 18 2019, 14:26
    לעוזי ברעם הנכבד

    טראמפ לא נתן לנו את רמת הגולן. אנחנו לקחנו אותה ב- 1967 (אני אומר זאת מידע אישי: השתתפתי בלקיחתה). טראמפ בסך הכל הכיר רשמית בהחלטה לצרף את הגולן לישראל שיזם ודחף ראש ממשלתנו הנערץ מנחם בגין (גם תרנגולת עיוורת לפעמים מוצאת גרגר).
    טראמפ לא שנוא על ידי מרבית דעת הקהל באירופה ובארצו. נכון. הוא שנוא על ידי חלק ממנה. ההיענות לבקשת טראמפ בעניין שתי השונאות שתכננו להביך אותנו בגדול אינה שיא ההתרפסות. ובטוח שלא הופכת את ישראל למדינה מוקצית. עיין ערך ההתבטאות של ננסי פלוסי בעניין דנן.
    עוזי מכובדי – הפעם הגזמת. מסכים אתך שהסערה תחלוף. אולם די מהר ניווכח שגישת ישראל להוקיע את שתי השונאות הללו הייתה נכונה.
    אגב – פרשנים לא מעטים טוענים שהסיכוי של טראמפ להיבחר לקדנציה שנייה הולך ומשתפר.

    השב לתגובה
 4. עוז
  עוז אוגוסט 17 2019, 17:47
  רק מדינה חלשה שלא בטוחה בעצמה

  מפחדת ממישהו שחושב אחרת ממנה

  השב לתגובה
 5. עליזה דביר
  עליזה דביר אוגוסט 17 2019, 18:08
  למנוע כניסה בשל עמדות פוליטיות זה פסול

  רק מעשים לא חוקיים יכולים להביא לכך

  השב לתגובה
  • לעליזה דביר
   לעליזה דביר אוגוסט 17 2019, 21:37
   את צודקת מאד

   תמיכה ב- BDS היא מעשה בלתי חוקי בישראל. זו רק אחת הסיבות שבגללן נמנעה כניסתן לישראל.

   השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר אוגוסט 18 2019, 13:07
   אם כבר אז כבר

   עליזה, רק לתזכורת אם כבר העלית את הנושא.

   אז כבר אישרו לה לבקר את הסבתא כפי שביקשה במכתב לשר הפנים ובתנאי שלא תתחיל להפיץ את משנתה האנטי ישראלית, והיא הסכימה לתנאי הזה.

   אבל אז חבריה אמרו לה שבשביל הסבתא בלבד לא כדאי לנסוע לישראל והיא ביטלה את בואה בטענה לתנאים "משפילים"
   ולתקשורת אמרה שישראל מונעת ממנה לבקר את הסבתא בת ה- 90 שאולי זו ההזדמנות האחרונה שלה- מה שהוא כמובן שקר גס שכן משרד הפנים אישר!!
   להזכיר, שהביקור היה מתאפשר גם כך אילו הסכימה לתאם אותו עם הרשויות בישראל כפי שעושים כול האורחים הכולל מפגשים עם אנשי ציבור ישראלים, ביקור ביד ושם ועליה להר הבית בליווי נציג משרד החוץ- והיא סרבה לכול תיאום כי אחרת איך תוכל לעשות פרובוקציה? ועוד חלילה תהפך לחובבת ציון?, ישמור השם

   השב לתגובה
 6. חוני המרבע
  חוני המרבע אוגוסט 18 2019, 12:34
  להשוות את מנהיגינו לחושם

  זאת באמת מחמאה

  השב לתגובה
 7. עוזי ברעם
  עוזי ברעם אוגוסט 18 2019, 20:38
  נתונים מדויקים לעכשיו

  יצחק שלום אני מבין דעות אחרות משלי אבל לא אי דיוקים. סקר פוקס ניוז מאמש וזה הערוץ שתומך בטראמפ בחירות לנשיאות ביידן 50 אחוז טראמפ 38 אחוז. סנדרס 48 אחוז טראמפ 39 אחוז. וורן 46 אחוז טראמפ 39 אחוז . הריס 45 אחוז טראמפ 39 אחוז. הכל יתכן אבל מה שכתבתי על חוסר הפופולריות בארצו ובאירופה מדוייק

  השב לתגובה
 8. יצחק דגני
  יצחק דגני אוגוסט 19 2019, 13:30
  עוזי היקר

  תודה על העדכון. לפי זה טראמפ זוכה לקרוב ל- 40% תמיכה מול כל מתמודד פוטנציאלי מהדמוקרטים מולו. בהחלט מידע ראוי לציון, כאשר למעשה הבחירות לנשיאות שם יהיו עוד כשנה ורבע.
  אתה צודק בקשר לחסר פופולריות מסוים בימים האלה.
  אולם לא הייתי מגדיר זאת כשנאה על ידי הרוב וכו'.

  השב לתגובה
  • יו
   יו"ר הוועדה אוגוסט 19 2019, 16:58
   ד"ר דגני אתה מועמד להתקבל

   אתה מועמד להתקבל לשני מסדרים
   מסדר מעריצי טראמפ
   ומסדר מעריצי ביבי

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני אוגוסט 19 2019, 20:34
    ליו"ר הוועדה

    תודה על ההודעה על מועמדותי להתקבל לשני המסדרים החשובים הללו.
    הגיע הזמן שנפנים שעם כל מה שמסביב שני האישים הללו עושים עבודה טובה עבור מדינת ישראל. שניהם ביחד וכל אחד לחוד.
    מספיק עם הבכי והקיטורים הפסימיים. ראו את חמש שישיות הכוס המלאה.
    תלמדו קצת היסטוריה. תתחילו להבין מה שקורה בעולם סביבכם. אולי אז תפסיקו לילל ולקטר על כול מה שזז או לא זז.

    השב לתגובה
   • גדעון שניר
    גדעון שניר אוגוסט 19 2019, 22:33
    טוב שכך

    לא ביקשתי את אישורו של דגני להגיב, ובכול זאת אומר שלהבנתי דגני יותר מכול הוא מעריץ של מדינת ישראל, ואומר תודה לכול מי שמסייע בידה לשרוד בשכונה המטורפת בה היא נמצאת. מעטים הם המסיעים לעומת הרבים התוקעים מקלות בגלגלים, הכרת תודה לא תזיק

    השב לתגובה
    • יצחק דגני
     יצחק דגני אוגוסט 19 2019, 23:52
     לגדעון שניר

     קלעת בול למטרה.
     השתתפתי השנה בכינוס מדעי באוניברסיטה היאגילונית בפולין ובביקור רשמי בגרמניה. הזדמן לי לשוחח עם עשרות מדעני מדינה ופונקציונרים פוליטיים אירופיים. הסתבר לי שההערכה לישראל והישגיה גבוהה מאד.
     בהחלט יש מה להעריץ במדינת ישראל.
     תאר לעצמך – פיצוח ה- DNA של צמח העגבנייה והשתלת גן מננס בתוכו וע"י כך ליצור את עגבניית הצ'ארי.

     השב לתגובה
 9. לוט
  לוט אוגוסט 20 2019, 13:26
  אתם דוקא מזכירים לי את

  עמורה

  השב לתגובה
 10. עוזי ברעם
  עוזי ברעם אוגוסט 21 2019, 09:09
  אילו אשיות מדינת ביבי

  מדינה נהדרת ממש אור לגויים. הגשמת מלכות שמיים עלי אדמות. מתי זה קורה? כאשר הערכים אבדו ואינם. מתגאים בטראמפ ובביבי האחד טפש ומסוכן השני חכם ומסוכן. למה אני כותב זאת היום? החלטת הליכוד להצטרף לכהניסטים לפסילת הרשימות הערביות לכנסת גרועה מכל החקיקות שנעשו .בסוף 1980 היתה הצעה להעלאת אחוז החסימה. חיים קורפו מהליכוד ואני הלכנו לשמוע את דעתו של ראש הממשלה מנחם בגין. הוא אמר לנו כי כל צעד שיפגע בייצוג הערבי בכנסת אני נגדו הם חייבים להיות מיוצגים שם. במסגרת המדינה הנהדרת שכאן מתרפקים עליה עובר עלינו תהליך טראמפיזם מסוכן. אנחנו מאבדים את המצפן היהודי הליברלי אילו 5 השישיות של הכוס המלאה כביכול. לכן כל כך התנגדתי לכניעת ביבי לטראמפ בסוגיית ביקור שתי המחוקקות

  השב לתגובה
 11. הולם בהקיץ
  הולם בהקיץ אוגוסט 22 2019, 14:05
  זה קרה או שחלמתי

  חלם

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור