JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

"מי לה' אליי"

אחדות אמיתית לעומת אחדות צבועה ומפוררת

"מי לה' אליי" ד"ר דוד אלטמן
ספטמבר 16
09:30 2019

מדינת ישראל עומדת לפני בחירות הנקראות מועד ב', ותקופה זו מציבה בפני החברה הישראלית לראשונה תמונת מראה של החברה בארץ. היא חושפת בפנינו את השסע החברתי, ריבוי הפלגים וריבוי המחלוקות, את החשדנות, הקנאה והשנאה הדדית הקיימת בין מגזרי החברה השונים, ומעלה על נס את העובדה כי מאז הקמת מדינת ישראל לא היה שסע גדול ועמוק כל כך בחברה.

השסע אינו אידאולוגי אלא חברתי. הוא שסע שיסודו בניכור בין מגדרים ומגזרים שונים, בין קבוצות אוכלוסייה, בין אמונות וחוסר אמונות. על האויב מבחוץ נוסף לנו, מבלי לשים לב, אויב מבית, והוא מהווה סכנה לא פחותה מהאויב החיצון. לראשונה בהיסטוריה חשוב לנו לדפדף בעברנו כדי לראות אם אי פעם הייתה האומה היהודית בתקופה זהה למצבנו כיום. ואכן, קיימת מקבילה היסטורית, ואותה עלינו ללמוד בעיון רב.

בתקופת הכיבוש היווני של ארץ ישראל, בזמן אנטיוכוס אפיפנס, הייתה החברה הישראלית בארץ ישראל משוסעת לחלוטין. היא כללה צדוקים, פרושים, מתייוונים, גרים מכתות שונות, בני גרי אריות ובני כותים אשר קיבלו חלק מתורת ישראל והתכחשו לחלק אחר. החברה הייתה קרועה ומשוסעת מבלי יכולת להידבר.

בתקופה זו קם מנהיג זקן שעמד על הצורך לאחד מחדש את האומה החיה בארץ הזאת אם תאבי חיים אנחנו. הוא הבין כי הדרך היחידה ליצירת אחדות לאומית היא במציאת המכנה המשותף הרחב ביותר המתאים לקבוצות השונות, בשילוב אפשרות לשמור על אופיין הייחודי.

מתתיהו הכהן יצא בהכרזה: "מי לה' אליי". זוהי נקודת המינימום שיכולה לאחד את הפלגים השונים באותה תקופה. בעולם אלילי מתייוון המכנה המשותף הוא אך ורק האמונה באל המונותאיסטי, ללא פירוט. ההתייחסות היא לא לעם אלא לאל שאותו מקבלים.

קריאתו של מתתיהו סחפה את העם ואפשרה את המרי הגדול ואת כינון הגיבור יהודה, שקרא לעצמו בשם "מכבי" – ראשי התיבות של "מי כמוך באלים ה'". קריאה זו גם אפשרה לאחד את העם סביב המינימום – האמונה המונותאיסטית, ולא סביב המקסימום – הקבלה המוחלטת של האחר. שוב, חזרה לאמונה המונותאיסטית מאפשרת מנהיגות רחבה של הכוחות המחוברים למכנה המשותף הזה.

לימים, כשקמה מלכות החשמונאים, התבטא בנושא זה המלך אלכסנדר ינאי, נינו הישיר של מתתיהו הכהן הגדול. ינאי הזהיר את אשתו המלכה שלומציון מפני הצבועים והמתחסדים למיניהם: "אל תתייראי לא מן הפרושים ולא מן הצדוקים אלא מן הצבועים שעושים מעשה זמרי ודורשים שכר כפנחס". פירוש: יש להיזהר ממעורבות רגשית מזויפת והעמדת פנים ביצירת אחדות שאינה אחדות ושיתוף שאינו אמיתי. הצביעות היא אם כל חטאת בחברה שסועה, ובהיעדר נכונות אמיתית לוויתור הדדי ולקבלת האחר, לא יכולה להתקיים אחדות אמיתית.

גם היום קיימות נבואות שונות של אחדות, אך לא אחדות אמיתית ומקרבת אלא כזאת שמפרידה ומפוררת. אחדות של צביעות, שממנה התיירא אותו מלך בימים עברו וממנה עלינו להיזהר בימים אלה. הגיע הזמן לעסוק לא במה שמפריד בינינו ושונה אלא במה שמשותף ומקרב. לא אחדות כדי לבודד את האחר אלא אחדות על מנת לחבק את האחר.

עדיין אנו נמצאים בסכנה קיומית, ובלי אחדותנו לא יהיו לנו הכוח ותעצומות הנפש, גם לא היכולת והרצון, להתמודד עם אתגרי היום והמחר.

על המחבר / המחברת

דוד אלטמן

דוד אלטמן

עורך מדור: מוניציפאלי. ד"ר. סגן יו"ר המרכז לדיאלוג אסטרטגי במכללה האקדמית נתניה. בעבר סגן נשיא בכיר במכללה האקדמית נתניה, מנכ"ל קרן תל אביב לפיתוח, מנכ"ל וסגן נשיא אוניברסיטת בר-אילן.

10 תגובות

 1. עדינה שדה
  עדינה שדה ספטמבר 16 2019, 11:19
  אם יש משהו שכואב לי כיום

  ההסתה ההתבהמות והפילוג
  לא רק שזה הולך ומחמיר אלא שאינני רואה שניתן לעצור את ההתדרדרות

  השב לתגובה
 2. עמוס צוקר
  עמוס צוקר ספטמבר 16 2019, 11:44
  הכותרת קצת בילבלה אותי

  אבל בסוף הבנתי
  ובטח שאני מסכים למסר

  השב לתגובה
 3. נאוה מאירי
  נאוה מאירי ספטמבר 16 2019, 14:54
  אם לא נתעשת מהר ונתאחד

  גם אלוהים לא יעזור

  השב לתגובה
 4. גדעון שניר
  גדעון שניר ספטמבר 16 2019, 18:53
  יפה טענת

  יפה טענת
  אף שכול אחד יכול לבחור לעצמו מיהו המחבר ומיהו הצבוע, אבל העיקרון תקף
  תודה

  השב לתגובה
 5. yoav
  yoav ספטמבר 16 2019, 22:44
  ייחודינו וכוחינו

  איבדנו את ייחודינו בתור עם הספר. ספר התנך איחד אותנו ביחד עם המסורת אך כיום זה אבד לנו.

  השב לתגובה
 6. שי ענבר
  שי ענבר ספטמבר 17 2019, 13:48
  אחדות ופילוג

  אז מהו האלמנט המאחד? מי המאחד ומי המפלג? אכן יש ניסיונות לקרוא לאחדות על מנת לבודוד קבוצות שונות.
  קשה גם למצוא מנהיג שיבטא את המאחד הזה.
  השאלה היא האם אחדות בנמצא או שצריך לנסות לייצר תרבות לא מפלגת ומקטבת, במקום התרבות שמתפתחת בשנים האחרונות תחת השלטון המפלג ומסכסך.
  בהצלחה בבחירות הגורליות

  השב לתגובה
 7. יפתח
  יפתח ספטמבר 18 2019, 11:10
  נראה אם ממשלת האחדות שמסתמנת

  תקרב לאחדות אמתית.

  השב לתגובה
 8. אדווה בירן
  אדווה בירן ספטמבר 19 2019, 04:23
  מבחן האחדות - ממשלת אחדות

  וזה כנראה לא יקרה

  השב לתגובה
 9. דור אשכנזי
  דור אשכנזי ספטמבר 19 2019, 14:57
  מה עם עשרים אחוז ומעלה שהם ערבים?

  גם באחדות שלך?

  השב לתגובה
 10. אגי
  אגי ספטמבר 20 2019, 15:57
  אתה צודק הולכים לפירוד ולפירוק

  ולא רוצה אפילו לחשוב לקראת איזה פיצוץ הולכים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור