JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

בחלוף 75 שנים

לראשונה ללא כל תפקיד ציבורי

בחלוף 75 שנים אלוף בדימוס שלמה גזית
נובמבר 25
09:30 2019

ממרום גילי, אני מביט לאחור ורואה לנגד עיניי את עשרות התפקידים ששימשתי בהם, כולם במערכת הצבאית-ביטחונית. לפני 75 שנים, בסיום לימודיי בבית הספר התיכון, בחרתי להתגייס לפלמ"ח. קיוויתי שלאחר שנתיים אוכל למשש את תוכניתי ולהתחיל בלימודי רפואה. אולם המאבק הלאומי להקמת המדינה, ואחר כך כל שנות שירותי בצה"ל ובמערכת הציבורית לא אפשרו לי לממש את תוכניתי זו.

לפני כמה עשרות שנים התקשר אליי ידיד מימי בית הספר והפלמ"ח. שאיפתו דמתה לזו שלי, אלא שהוא גם מימש אותה. בעת שפנה אליי היה כבר מנהל מחלקה בבית החולים בילינסון. ידידי הציע לי לבוא לבקרו בבית הספר לרפואה שליד אוניברסיטת תל-אביב, "בוא ותראה מה הפסדת", אמר לי. ואכן ביקרתי אותו בבית הספר לרפואה. קיבלתי סקירה מקפת, ביקרתי במחלקות השונות, פגשתי את הדקן. בתום אותו יום שאלתי את עצמי, האם מצר אני על לימודי הרפואה שהחמצתי?

אולם אני אומר בלב שלם כי הייתי בר-מזל, שכן מסלול החיים שחוויתי בפועל היה, לדעתי, חשוב ומרתק פי כמה, לעומת האלטרנטיבה המכובדת של עולם הרפואה. מבלי שתכננתי זאת, שירתי יותר משבעה עשורים במערכת הציבורית-מדינית-ביטחונית. כל תפקיד שמילאתי לא דמה למשנהו. חיי היו מלאי עניין, הייתי מצוי בצומת הלאומי המרכזי של ישראל, וידעתי שאני תורם רבות למדינה.

לאחר שפשטתי את המדים בשנת 1980, קיבלתי שתי הצעות נפרדות לעבור למערכת הפוליטית-מפלגתית. הודיתי למציעים, אך דחיתי את הצעותיהם והמשכתי לשרת את המדינה, ללא מדים. לימים, בשיחה עם הגנרל אלכסנדר הייג, מזכיר המדינה של ארה"ב, נשאלתי על ידו מדוע לא בחרתי בפוליטיקה לאחר השירות הצבאי? הסברתי לו כי הכרתי היטב ומקרוב את המערכת הפוליטית, ידעתי עד כמה היא שונה ואכזרית מן העולם שלי, של לובשי המדים, ולכן דחיתי את ההצעות על הסף. אינני מצטער ולו לרגע על בחירתי זו. "ג'נרל", אמר לי הייג, "למה לא היית לצידי ולא יעצת לי גם לנהוג כך, לפני שנה בוושינגטון".

לפני 20 שנה גייס אותי מולה כהן, היו"ר הקודם של העמותה להענקת פרס לספרות צבאית ע"ש יצחק שדה, לרשת אותו ולעמוד בראש התחרות לכתיבה צבאית. עשיתי זאת בנאמנות עד השנה. אולם הגיל עושה את שלו, וקשה לי להמשיך ולשאת אפילו בעול זה. ביקשתי מן העמותה למנות יורש צעיר יותר לתפקיד. עם העברת התפקיד אשאר, לראשונה זה 75 שנים, ללא תפקיד ציבורי כלשהו. למעשה אני עומד להפוך ל"מחוסר עבודה".

אינני יודע עדיין כיצד אמלא את יומי. ייתכן שאולי אף אשתעמם במקצת, אולם נדמה לי כי די בזיכרונותיי כדי למלא חיים שלמים.

תגיות
שתף

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

3 תגובות

 1. ש.
  ש. נובמבר 25 2019, 09:40
  תהיה לנו בריא

  ותמשיך להשמיע דעותיך

  השב לתגובה
 2. אזרח
  אזרח נובמבר 28 2019, 13:59
  פעלך ומעשיך ודעותיך החיוביות

  עומדות לזכותך ומאפשרות לך להמשיך גם מבלי תפקיד רשמי צחייב.

  השב לתגובה
 3. יהושפט גבעון
  יהושפט גבעון דצמבר 04 2019, 18:08
  יישר כוחך!

  אשריך ומה טוב גורלך!

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור