JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חשוון – נובמבר

חודש של אירועים היסטוריים

חשוון – נובמבר שקיעת חשוון ברמת השרון צילום: אבי גולדברג
נובמבר 15
19:30 2019

חשוון הוא מקבילו של נובמבר הקודר, זה שבארצות הקרות מאלץ את התושבים להתגבר על דיכאון סתווי בעזרת חגיגות ההלווין המקברי ובהכנות מוקדמות לחג המולד.

באירופה עונדים את פרח הפרג על דש הבגד כזיכרון לסיום המלחמה הגדולה בנובמבר 1918, מלחמה שהותירה אחריה שורות ארוכות של מצבות בשדות פלנדריה. עשרים וחמישה מיליון חיילים לא שבו מן החפירות, אבל צריכת השמפניה של סגל הפיקוד הצרפתי לא נפגעה באותו זמן, למרות מיקומו הגרוע של חבל שמפיין, שנרמס על ידי הגייסות הלוחמים.

השבוע לפני שלוש שנים, ב-8 בנובמבר, נפלה על ארצות הברית הבשורה שמתווך הנדל"ן צהוב הבלורית, המלונאי פושט הרגל, האיש העילג ושונא הזרים, זכה במערכת הבחירות לנשיאות. בתוך שלוש שנים הצליח האיש המצייץ לשגע את העולם ולהוכיח שאמריקה היא דמוקרטיה נהדרת – נשיא אינו מודח עד שלא הוכח כי בגד בעקרונות החוק בארצו, למשל בהסתת נשיא אוקראינה לפעול נגד יריבו ביידן. הוא ימשיך לשבת מול מסכי "פוקס", להפציץ ציוצים, לעטר כלבים במדליות ולהזכיר לכורדים שהם לא השתתפו בצליחת תעלת למאנש ובשחרור צרפת מידי הגרמנים ב-1944. בניו יורק דורשים דיירי הבניינים ששמו מתנוסס עליהם להסיר את השלטים הנושאים את השם, ואילו בארץ ייקרא יישוב על שמו.

בסוף השבוע חגגו הגרמנים 30 שנים להפלת החומה שחצתה את ברלין ובודדה את מערב העיר מהארץ שבה היא שוכנת – מזרח גרמניה. אירועים פסטיבליים סחפו את הבירה המחודשת המאוחדת של המדינה הגרמנית שחוברה לה יחדיו, והעיבו על זיכרון ליל הבדולח, 9 נובמבר 1938, הקראשצ'נדו של ניפוץ זכוכיות שנועד ליהודים כבדי שמיעה שעד אז לא הבינו שאין מקום עבורם בטריטוריות שבהם שוכנים טבטונים.

נראה שהאירוע, החשוב ככל שיהיה, שבו שחררו הגרמנים ממזרח המדינה את עצמם מעול הדיקטטורה והתחברו לגרמנים מהמערב, שכבר יצאו מחשכת הנאציזם ב-1945, מקבל עם חלוף השנים משמעות מכוננת, תוך מחיקת הזיכרון של מה שקדם לחיבור מערב ומזרח. אותה אמנזיה שחלה על הגרמנים במערב ב-1945, והשכיחה את הזוועות שקדמו ליום שבו הפסידו במלחמה, מתרחש לגבי זיכרון הדיכוי ובזבוז החיים בתקופה שבין 1945 ו-1989 במזרח גרמניה, שבה הוחלפה העריצות הנאצית בעריצות בולשוויקית עם תום מלחמת העולם.

לעיני הצופה ביומני הטלוויזיה המתעדים את הקריסה נראות שיירות אלפי תושבי מזרח החולפים המומים דרך החומה הקורסת לעבר מערב העיר ברלין ופניהם אינם מראים כל שמחה, אנשים קשי יום מדוכאים שיצאו אל האור. הצוהלים על החומה היו דווקא בני מערב העיר, שחיו בהסגר שהוטל עליהם עם הקמת החומה. אלא שעתה, כעבור שלושים שנה של אכילה מכספי ביטוחי דיור, סעד ופנסיה של השלטון המרכזי, חוסר שביעות הרצון וההתמרמרות של תושבי מזרח גרמניה הופכים לתגובה נאו-נאצית של שנאת זרים, שנאת ליברליזם ושנאת דמוקרטיה.

אצלנו השנה חשוון התחפש לאב-אלול. הטמפרטורות חוגגות 30 מעלות והים שטוח וצלול. נובמבר שלנו הביא לכנסת את גרסתו העלובה של "נאום גטיסברג", הפעם מפיו יורק הגופרית של שר משפטים חדש. המקור הושמע בפי אברהם לינקולן ב-19 בנובמבר 1863: "כדי שאומה זו, בעזרת האל, תדע לידה מחדש בְּחֵירוּת – וכדי שממשל העם בידי העם, למען העם, לא יימחה מן הארץ".

וכן בל נשכח את האירוע ששייך לכסלו, אך משום מה הוחלט ליחסו לשעטנז 'כ"ט נובמבר' 1947 – יום בו החליטה עצרת האומות המאוחדות כי גם ליהודים מותר לחיות בארצם, בדיוק שלושים שנה לאחר אותו נובמבר-חשוון 1917 שבו נתנו הבריטים אור ירוק ליישוב בכובעי טמבל להתחיל להתארגן בפלשתינה-א"י לקראת מדינה, בית לאומי, ולמלחמת הישרדות עם שכנינו בכפייה, שנמשכת עד היום.

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

מחבר הספרים: "מסדר קוזימה","חוף בלי ים" ,"רצח בטור דה פראנס", "אל תקרא לי סוחוי", "המדריך הקליל לחכמת הנדל"ן", ועוד.

4 תגובות

 1. פרשננו
  פרשננו נובמבר 16 2019, 12:28
  העננים השחורים באופק

  מסמלים את מה שמכין לנו נובמבר השנה

  השב לתגובה
 2. סטודנט מבן גוריון
  סטודנט מבן גוריון נובמבר 17 2019, 12:25
  תשאל את המרצה שלנו

  האירוע הכי חשוב בנובמבר הוא 11.11 כלומר יום הרוורקים הסיני.

  השב לתגובה
 3. ל.
  ל. נובמבר 18 2019, 15:24
  מאמר קצת אחר

  רגיעה מהטירוף החדשותי בכל הערוצים כולל כאן באתר.

  השב לתגובה
 4. ראובן כוכבי
  ראובן כוכבי נובמבר 20 2019, 10:27
  ועוד אירוע הסטורי

  החלטה תקדימית על הליכה פעם שלישית ברציפות לבחירות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור