JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אמריקנית ציונית נוצרית אשורית

גשרים וקשרים ישראל-אשור נבנים ע"י ג'וליאנה טימורזי

אמריקנית ציונית נוצרית אשורית תמונת דף הפייסבוק של ג'וליאנה טימורזי Juliana Taimoorazy
נובמבר 28
19:30 2019

כאשר עמדנו בחדר ההמתנה לתורנו באולפן הטלוויזיה בירושלים, ריצדה על המסך דמותו של מתן וילנאי, רב-הפעלים, גנרל, שר ושגריר, אשר שוחח על ספרו "ידעתי את ארצי" עם המנחה המחונן אליהוא בן און. עם סיום ההקלטה יצא מתן מן האולפן, השתאה לרגע אל מול דמותה המרשימה של ג'וליאנה (Juliana Taimoorazy, עמיתה בכירה בפרויקט Philos)   ושאל בנימוס מי הגברת. האחרונה הבינה את גודל השעה והחלה לירות בזה אחר זה ברהיטות רבה את המסרים ההכרחיים לידיעתו של כל אדם על העם האשורי וקשריו עם העם היהודי. האלוף מתן וילנאי, עתיר הניסיון, שכבר איננו בימי בחרותו, גילה עולם חדש.

העם האשורי, נצר לאימפריה האשורית העתיקה והמפוארת, עדיין קיים ומשמר מורשת תרבות עולמית עשירה ובת אלפי שנים. הוא חי ברובו בתפוצה, בארצות המערב, לשם נמלט לאחר שנטבח, נאנס, נגזל ונרדף על ידי הטורקים והכורדים, על ידי משטרו של צדאם חוסיין ועל ידי דאעש. בצניעות רבה ובמיעוט פרטים סיפר וילנאי לג'וליאנה  מי הוא, ואף אני, כותב שורות אלה, הוספתי דברים על דבריו, והמנחה אליהוא בן און, ידע להוסיף את מה שידיעתי לא השיגה. התמונה התבהרה אט אט, ג'וליאנה נשבתה בקסמו של האיש וקבעה נחרצות: כאלה מנהיגים צריך העם האשורי כדי להקימו מעפר ולהשיבו אל ארצו הגזולה שבצפון עיראק.

זמן מה לאחר מכן נסעתי אני לשיקאגו. הטמפרטורה בחוץ הייתה חמימה יחסית, רק שש מעלות מינוס. השלג שירד אמש הפך לקרח על הכבישים והמדרכות. מטוס שנחת לפני פחות משעה הביא עימו בשעת בוקר מוקדמת את ג'וליאנה מטקסס חזרה לעיר מגוריה שיקאגו. הודעת ווטסאפ בישרה לי "תהיה מוכן, אני כבר אוספת אותך". בחזית מלון הילטון היוקרתי, נעצרה ב-מ-וו ספורטיבית מעוטרת ומאובזרת בכל המנעמים, צלילי מוזיקה קלאסית מילאו את חלל הרכב, ובתוכו הנהגת ג'וליאנה, רעננה, צוהלת ושמחה, כאילו לא בילתה את כל הלילה בטיסה מפרכת.

מן הבוקר המוקדם הזה נכנסנו למצב עבודה שהסתיים עם צאת הנשמה רק לאחר חצות. סדרה אינטנסיבית של פגישות, בפדרציה היהודית של שיקאגו, במוזיאון אשורבניפל, בביתו של הבישוף האשורי, בבית הכנסת, בביתה של משפחה יהודית, באולפן טלוויזיה ובבית התרבות האשורי של העיר. בכל אחד מן המקומות עבדה ג'וליאנה כמפלסת שלג גדולה, כדי להסיר מלפניי מחסומים ולקדם בעבור יהודי ארץ ישראל את תחיית הלשון הארמית, הלשון שהיא הגשר התרבותי שבין שתי האומות, היהודית והאשורית.

כפי שכתבתי בראשית דבריי, עוד בטרם נסעתי אני אליה לביקור גומלין בשיקאגו, הגיעה ג'וליאנה לישראל דרך ירדן, גם אני אספתי אותה מהמלון הירושלמי במכונית היונדאי המשעממת שלי ויצאנו ליום ארוך של מפגשים, שהחל במוזיאון מורשת יהדות בבל אשר באור יהודה. ג'וליאנה גילתה שם את יהדות עיראק על אוצרותיה התרבותיים ועל סבלותיה. היא עומדת בראש קרן לרווחת הנוצרים הנרדפים שבעיראק ומכירה את הארץ הזאת לפני ולפנים. דמעות רבות זלגו, מעיניה ומעיני המארחת לילי שור, על עיראק המרוסקת שאוכלת את יושביה בזמן האחרון.

משם פנינו אל הסטודיו של הזמרת והפייטנית המחוננת מורין נהדר. לשתי הנשים האלה רקע משותף, שתיהן נמלטו בצעירותן מאיראן, מפחד משטר האייטולות החשוך שרדף כל מה שאיננו שיעי. השיח בין השתיים התנהל בפרסית וברגע שמיימי אחד החלה מורין מפזמת שיר אהבה פרסי ידוע וכולנו נשבינו בקסמה של האומנית.

פרופסור אייל זיסר, המומחה למזרח התיכון, פינה מזמנו היקר כדי לקבל את פניה של האשורית הבלתי נלאית בלשכתו שבאוניברסיטת תל אביב. הוא הקשיב באמפתיות רבה לסיפורה האישי של ג'וליאנה, לפועלה בעיראק ובצפון אמריקה, ולרצונה העז לכתוב עבודת דוקטור על התרבות האשורית דווקא בישראל. כל עצה שהשיא לה הייתה זהב.

פרופסור חזי מוצפי קיבל את פנינו בלשכתו הקטנטונת. מפה של אזור מסופוטמיה תלויה על אחד הקירות, והשאר מכוסים במדפים עמוסי ספרים. השיחה בין שלושתנו התנהלה בלשון הארמית-אשורית. חזי, ראש החוג ללשון באוניברסיטת תל אביב, הוא מומחה ללשון האשורית, ולג'וליאנה נקרתה הזדמנות נדירה לשמוע צבר ישראלי מדבר בבקיאות ובדיוק מרביים כל כך. היא יודעת שישנם יהודים שעלו מארץ אשור, המכנים עצמם בטעות כורדים, והם דוברי הלשון שלה. את אלה פגשה ערב לפני כן בירושלים. חברי הוועד לתחיית הלשון הארמית, התכנסו בביתה של ציקי ארנון לוזון לארוחת ערב עם ג'וליאנה ונהנו מאוד לשוחח איתה באותה הלשון שהיא היא הגשר שבין שתי האומות. בשיקאגו הבנתי כי ג'וליאנה משיבה לי מנה אחת אפיים על הסדרה הישראלית המפרכת שהעברתי אותה; מה שאהוב עליך, עשה לידידך.

נציג הפדרציה היהודית של שיקאגו, סטיבן אבישי דישלר, גבר חסון כאלונים, קיבל את פנינו לקראת פגישת עבודה עם מנהיגים מקומיים שהכין במיוחד בעבורנו. הוא גילה את אוזננו כי בכוונתו לעלות לישראל ולהשתקע בה ממניעים ציוניים. מייד התגייסתי לסייע לו באיתור מקום עבודה ההולם את כישוריו המצוינים. בתום הפגישה ערך לנו דישלר סיור בבניין המאובטח מעט יותר מהבית הלבן. את הקירות והמעברים עיטרו מוצגים ציוניים רבים, ביניהם סדרת תמונות מעיתונים בארץ ובעולם המבשרים על הקמת מדינת ישראל. פסלו של תיאודור הרצל, חוזה המדינה, מוצב אחר כבוד בכניסה לבניין ומאחוריו הסיסמה, אם תרצו אין זו אגדה, בעברית ובאנגלית. ג'וליאנה סבבה מוקסמת בין המוצגים, צילמה אותם והצטלמה לצידם. התצלום של ג'וליאנה על רקע פסלו של הרצל והסיסמה שבצידו משמש כעת כתמונת הנושא בדף הפייסבוק שלה. ג'וליאנה היא ציונית נלהבת ללא ספק, היא ועוד כמה מיליוני אשורים בכל רחבי העולם המערבי מעריצים את מדינת ישראל ונלחמים נגד תנועות החרם כדוגמת הבי-די-אס. חובתנו המוסרית לתמוך בעם הנפלא הזה, להכיר ברצח העם שביצעו בו הטורקים, לתבוע מבעלי בריתנו הכורדים להרפות את הלחץ עליהם, לתמוך בהקמתה מחדש של מדינת אשור בארץ אשור ולהקים בירושלים את השגרירות האשורית הראשונה בעולם.

ביום ראשון, 1 בדצמבר 2019, בשעה 18:00 בבית הקונפדרציה שבירושלים, יתקיים כנס "שָׂהֲדוּתָא", הכנס הבין-לאומי הראשון לתחיית הלשון הארמית, בהשתתפות אורחים אשורים מסידני, משיקאגו, משטוקהולם ומאיסטנבול. במרכזו של הערב רב-שיח בין ישראלים לאשורים, שאותו תנחה לא אחרת מאשר ג'וליאנה.

מוזמנים!

ג'וליאנה טימורזי, עם אלוף מתן וילנאי (משמאל) וד"ר יעקב מעוז, באולפן הטלוויזיה בירושלים

 

על המחבר / המחברת

יעקב מעוז

יעקב מעוז

עורך מדור: דת ואמונה. ד"ר, יו"ר הוועד לתחיית הלשון הארמית. מרצה ליהדות והחברה הישראלית. סופר ומשורר, מחבר הספרים "צדק פואטי" ו"אלוהים, אהבה ואסתטיקה". מנהל פתוח תכנים בחברה למתנ"סים. חבר הנהלת תנועת "תיקון". מנחה אירועים וטקסים.

11 תגובות

 1. שירי אורון
  שירי אורון נובמבר 28 2019, 20:15
  ממש נהדר לדעת שיש כאלה שאוהבים אותנו

  מאמר אופטימי הלוואי שירבו כאלה.

  השב לתגובה
 2. דוד לוי
  דוד לוי נובמבר 29 2019, 08:02
  כל הכבוד על האננרגיה הבלתי נגמרת

  לקדם נושא זה שהאינטרס בו טהור. זה הרי לא מובן מאליו.

  השב לתגובה
 3. צינוש
  צינוש נובמבר 29 2019, 09:58
  אם היהודים לא אוהבים אחד את השני

  לפחות האשורים מפצים אותנו

  השב לתגובה
 4. בן עטר תיקי
  בן עטר תיקי נובמבר 30 2019, 11:35
  יישר כח

  יישר כח ד"ר מעוז יעקב, באישיותך הסוחפת אתה משרה ביטחון לעם שסבל רבות, תמיד אזכור את הראיון של אשה אשורית בטלויזיה, מתארת בבכי תמרורוים את זוועות דעש בעמה בעירק…
  אגב הזמרת מורין נהדר הייתה בגני כשהיא ואמה ברחו מפרס, היא למדה לשיר לפני ששלטה בשפה העברית, וכבר בגיל 4 אמרתי שתהיה זמרת.
  מחר נגיע בשמחה לבית הקונפדרציה.

  השב לתגובה
 5. ציקי ארנון לוזון
  ציקי ארנון לוזון נובמבר 30 2019, 16:06
  ארמית שפה מדוברת

  מקסים יעקב, כל מילה בסלע, אכן ג'וליאנה מדהימה, יפה, נבונה, חכמה, רותמת את המרכבה לסוסים ודוהרת קדימה, בדרכה אוספת את חבריה האשורים מכל קצות העולם. כל שנבקש לו יהי, נקשור קשרים ונקרב לבבות…ציקי

  השב לתגובה
 6. יעקב ציפורי
  יעקב ציפורי דצמבר 01 2019, 13:07
  מעוטים נרדפים יכולים להבין

  מיעוטים אחרים בסיבלם

  השב לתגובה
 7. ציניקנוש
  ציניקנוש דצמבר 01 2019, 19:40
  קודם שהיהודים ארצות הברית יאהבו אותנו

  ואז נעבור לאהבת הארמים ודומיהם.

  השב לתגובה
 8. אסתר שנהב
  אסתר שנהב דצמבר 02 2019, 13:30
  אין לי אלא לאחל לכולכם המשך פעילות מוצלחת

  אנשים חיוביים וטובים.

  השב לתגובה
 9. ג.
  ג. דצמבר 02 2019, 16:53
  שתצליחו

  בדרך החיוב. גם תנועה המונית בונים מאיסוף של יחידים.

  השב לתגובה
 10. ירדן קליין
  ירדן קליין דצמבר 03 2019, 10:22
  מה למשל אנחנו עשינו למען האשורים?

  במה תמכנו בהם?

  השב לתגובה
 11. אברהם ברוך
  אברהם ברוך דצמבר 10 2019, 10:33
  ההירתמות שלך למען מטרוץ חברתיות-לאומיות

  מחממת את הלב

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור