JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שתי גדות לירדן

למי הן שייכות?

שתי גדות לירדן אלוף בדימוס שלמה גזית
דצמבר 10
09:30 2019

בשנות השלושים של המאה שעברה, כאשר העם היהודי מנה 18 מיליון נפש, האמנו בחידוש המולדת היהודית בשתי גדות הירדן. גם אני, כשהייתי בצעירותי חניך בתנועת הנוער של בית"ר, עמדתי דום ושרתי באמונה שלמה את "שתי גדות לירדן, זו שלנו זו גם כן" של ז'בוטינסקי. אולם השואה ומלחמת העולם השנייה שמו קץ לאשליה. השלמנו עם קריעת הגדה המזרחית משטח המנדט הפלסטיני, והבנו שעם תושביה הערבים של הגדה המערבית, שרובם נשארו בשטח, נצטרך לחלוק הארץ.

החל מראשית ימי הפח"ע (פעילות חבלנית עוינת) ב-1965 נוצרה מערכת יחסים מורכבת בין ירדן לבין ישראל, ובייחוד בין הנהגותיהן של שתי המדינות. בנובמבר 1965 אישר מלך ירדן כי הצליח למגר את פעילות הארגונים ביישובי הגדה המערבית שמצפון לירושלים, וכי עתה הוא ממקד את המאמץ למגרם גם בהר חברון. אולם בעקבות פעולת התגמול של ישראל בסמוע שבהר חברון, מבצע לאור יום בשיתוף חיל האוויר, בהיקף ובממדים שלא ידענו כמותם, נאלץ המלך חוסיין לקבל עליו את מרותו של הנשיא המצרי. כעבור שנה, במלחמת ששת הימים, היה זה מפקד מצרי, עם שני גדודי קומנדו מצריים בגדה המערבית, שפתח בלחימה ואפשר לצה"ל להשתלט על הגדה המערבית כולה.

לאחר תהליך של הידברות ומשבר, לרבות הימנעות ירדן מלפעול נגדנו במלחמת יום הכיפורים, ולאחר ניסיונות להגיע לשיתוף פעולה ביישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני, הסיר המלך חוסיין ב-1988 את תביעתו לחזור לגדה המערבית, וב-1996 נחתם בערבה הסכם שלום עם הממלכה ההאשמית, שבה יושב חלקו הגדול והעיקרי של העם הפלסטיני.

מאז חלפו 25 שנים. מדי פעם נשמעו דיבורים על פרויקטים משותפים גדולים, אולם דבר מכל אלה לא מומש וכמעט לא נעשה דבר כדי לקשור את שתי המדינות במבצעי תשתית משותפים. וזה מביאני לחשוב על סוגיית האזרחים הערבים בישראל. אם לא נשלים עם היותם אזרחים שווים במדינה, הם לא יפסיקו לחלום על פלסטין מאוחדת, אחת וגדולה.

אינני יודע איזה אופי יישא משבר כזה לכשיקרה ואם יקרה, אך כאן טמונה הסכנה הגדולה ביותר לעתידנו הלאומי. כך עלול להתממש חלומו הגדול של ז'בוטינסקי על שתי גדות לירדן, אחת במזרח ואחת במערב, אך שתיהן לא תהיינה שלנו.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

7 תגובות

 1. דוד מרקוס
  דוד מרקוס דצמבר 10 2019, 10:32
  תלוי את מי שואלים

  לא ככה?

  השב לתגובה
 2. י. ק.
  י. ק. דצמבר 10 2019, 11:15
  הסכם השלום עם ירדן

  הסכם השלום בין ישראל לירדן נחתם ב- 1994 ולא ב- 1996.

  השב לתגובה
 3. תגובה לשתי גדות לירדן
  תגובה לשתי גדות לירדן דצמבר 11 2019, 02:01
  אם יקרה משבר - מדינה אחת לא תהיה.

  אחד משניים או שההסדר הפוליטי שהתגבש במשך 24 השנים האחרונות בין הירדן לים התיכון ימשיך להתפתח או שתוך פרק זמן לא ארוך מדי תתחולל כאן עוד נכבה שהזו של 48 הייתה רק קדימון.
  הערבים כבר רגילים ומתורגלים בנכבות למיניהן – ראה מה שמתרחש כיום בסוריה, בעיראק, בלוב, בתימן, בדרפור, בסומלי וכו'.

  השב לתגובה
 4. גיורא קימל
  גיורא קימל דצמבר 13 2019, 11:54
  למה הזניחו את הגולן

  אני זוכר את תקופת המנגט. כבר אז לא הבנתי למה האצ"ל והלח"י לא כללו את הגולן על מפת ארץ ישראל. האם יש לך הסבר לזה?

  השב לתגובה
  • למר קימל
   למר קימל דצמבר 14 2019, 07:20
   בתקופת המנדט

   הגולן נמצא מצפון לירמוך. זה לא היה בשטח המנדט אלא בשטח המנדט הצרפתי שכלל את סוריה והלבנון. לאצ"ל היה סניף גדול בצרפת (משם הם הביאו את אלטלנה) והם לא רצו להסתכסך עם הצרפתים. הלח"י בכלל לא היה אז גורם. בתקופה הטובה ביותר שלהם הם כללו רק כמה עשרות לוחמים והאצ"ל שממנו הם התפצלו רצה לחסל אותם.

   השב לתגובה
   • גיורא קימל
    גיורא קימל דצמבר 14 2019, 16:11
    צחוק הגורל

    עם תום מלחמת העצמאות נשארנו עם חלק מארץ ישראל המערבית והחלום על הגדה המזרחית נגוז. ואז במלחמת ששת הימים נפל לידנו החלק הצפוני של ארץ ישראל המזרחית עליו ויתרנו מראש. צחוק הגורל.

    השב לתגובה
 5. דיכי
  דיכי דצמבר 13 2019, 18:16
  יש שר בישראל שאמר שירושלים תגיע עד

  דמשק. כלןמר שתי גדות הירדן זאת רק התחלה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור