JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מי בכלל רוצה ממשלה?

חשיבה לוגית אנליטית על פלונטרים פוליטיים עכשוויים

מי בכלל רוצה ממשלה? פרופסור גיורא קימל
דצמבר 21
19:30 2019

כאשר למדתי מתמטיקה בתיכון, לימדו אותנו לנתח בעיות באמצעות מחשבה לאחור. אחד השימושים הוא הוכחה בדרך השלילה – מניחים שקיימת קביעה מסוימת והיא נשללת כאשר היא גוררת פרדוקס. שימוש אחר הוא בעיות בנייה בהנדסה בעזרת סרגל ומחוגה בלבד – מניחים שהצורה כבר נבנתה ואז מחפשים אילו חוקים היא מקיימת, ובעזרתם פותרים את בעיית הבנייה.

כעת בואו נחשוב על שתי בעיות: א) הרכבת ממשלה; ב) הקמת ממשלה פלסטינית

נניח שנתניהו אינו מעוניין שתקום ממשלה ונוח לו להיות ראש ממשלת מעבר נצחי. כל מה שעליו לעשות זה להתנות את הרכבת הממשלה בכך שהוא יכהן תוך כדי חקירות או דיונים בבית משפט ושהחרדים והמשיחיים יתלוו אליו בממשלה. ברור שכחול לבן לא יתחברו אליו, אך יש סכנה שליברמן והחרדים יתפשרו ותתאפשר ממשלה ימנית. יש גם סכנה להקמת ממשלת שמאל-ליברמן בתמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת.

כנראה הסכנות האלה אינן קיימות. היריבות בין ליברמן ונתניהו מתקיימת למראית עין בלבד. ליברמן תומך בנתניהו ב-100% והוא מכשיל את שתי האפשרויות האלה. הלוא המצב הקיים התחיל עם ליברמן, ונראה שזה היה בתיאום מלא עם נתניהו. כך התחילה ממשלת המעבר שתמשיך לנצח. נתניהו הפך להיות דייר מוגן בבלפור. מש"ל.

עכשיו נניח שנתניהו מעוניין בסיום ממשלת מעבר בראשותו והקמת ממשלה. בסך הכול הוא צריך להסכים להקמת ממשלה רחבה של כחול לבן והליכוד עם או בלי ליברמן וללא אף אחד אחר. אפילו יש סיכוי שיסכימו שהוא יישאר בבלפור כל עוד אין פסק דין לחובתו. מפלגת כחול לבן מאוכלסת באנשים שעבדו איתו בעבר בהרמוניה, וגם שייכים למאה ה-21. אך נתניהו דבק באנשים שחיים בימי הביניים, כי הוא מעוניין שלא תוקם ממשלה. מש"ל.

ובנושא אחר. נניח שאבו-מאזן אינו מעוניין ביציאת ישראל מהגדה המערבית, אלא רק באוטונומיה מוגבלת. כל מה שעליו לעשות זה לעמוד על זכות השיבה, על ריבונות פלסטינית בלעדית על ירושלים המזרחית ובאי הכרה בישראל כמדינה יהודית. זה יאפשר טרפוד כל הסכם למפרע. רצוי גם שיתוף פעולה ביטחוני עם ישראל, כדי שבאמת יתנו לו קצת אוטונומיה. ואכן זה מה שהוא עושה. מש"ל.

על המחבר / המחברת

Avatar

גיורא קימל

פרופסור. המכון למחקר יישומי באוניברסיטת בן-גוריון. בעבר מרצה באוניברסיטאות בארה"ב ובישראל.

7 תגובות

 1. צ.
  צ. דצמבר 22 2019, 12:10
  כמה מהנחותיך לא בדיוק מתממשות

  התרחק נא מהימורים

  השב לתגובה
 2. ר.
  ר. דצמבר 24 2019, 10:41
  נשמע קצת ציני מידי

  אבל צודק. המסר הכללי צודק.

  השב לתגובה
 3. גיורא קימל
  גיורא קימל דצמבר 25 2019, 21:58
  לא הימור ולא ציניות

  תשובה לצ. ולר. אין פה הימור ולא ציניות. פשוט ניתוח עובדות. אם נתניהו וליברמן היו רוצים להקים ממשלה קבועה עם הבלוק ובלי כחול-לבן או עם כחול-לבן בלי הבלוק הם יכלו לעשות את זה תוך יומיים. אבו-מאזן לא תמך ה "עזה תחילה" כי הוא צפה מה יקרה אם נצא משם והוא צדק. עכשיו בודאי הוא לא רוצה שנצא מהגדה המערבית. הוא רוצה למות במיטה ולא להזרק מרב קומות.

  השב לתגובה
  • למר קימל האניגמטי
   למר קימל האניגמטי דצמבר 26 2019, 16:51
   אני רק שאלה

   האם התכוונת לזה שנתניהו וליברמן לא רצו להקים ממשלה כדי שלא יזרקו אותם מרב קומות?

   השב לתגובה
   • גיורא קימל
    גיורא קימל דצמבר 28 2019, 22:42
    האם יש לך בעייה בהבנת המקרא או אתה מתלוצץ?

    האם יש לך בעייה בהבנת המקרא או אתה מתלוצץ? אבו-מאזן מעוניין להיות בן חסות של מדינת ישראל.זכור מה קרה למנהיגי הפתח בעזה כאשר עזה "השתחררה" מישראל.

    השב לתגובה
 4. לא הבנתי
  לא הבנתי דצמבר 26 2019, 09:57
  אני למשל לא הבנתי

  מהו בעצם המסר?

  השב לתגובה
  • גיורא קימל
   גיורא קימל דצמבר 29 2019, 08:21
   המסר

   המסר ההוא שנתניהו, ליברמן ואבו מאזן מסובבים אותנו על האצבע הקטנה שלהם.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור