JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

"אביב העצמאים"

כיוון ה"מהפכה" של קבוצת "אני שולמן" שגוי בבסיסו

"אביב העצמאים" מאיר פלג
דצמבר 10
22:17 2019

תנועת "אני שולמן" נוצרה לא מכבר בסערה גדולה במטרה ליצור ארגון גג לעצמאים בישראל, ולשנות את מדיניות הממשלה כלפי עסקים קטנים ובינוניים. בתוך כחודשיים מנתה קבוצת הפייסבוק "אני שולמן" קרוב ל-153,000 חברים. למען מי שלא מכיר את הביטוי, בעגה של פעם "שולמן" פירושו הפראייר שמשלם עבור אחרים.

הקבוצה נולדה ממצוקות אישיות של מקימיה, אביר קארה ואיציק בנין, ואליהם הצטרפו עוד 5-3 ויחדיו הם מהווים את מטה הקבוצה. כמו כן יש מועצה מכוננת בת כ-70 חברים, מִנהלת שטח, קבוצות ווטסאפ אזוריות, מחלקה משפטית ובה 10 עורכי דין, מנהל שיווק וידע, ואחראית פייסבוק קשוחה. הפעילות, שמתרכזת בעיקר במדינת תל אביב (חדרה-גדרה), כוללת הדפסת מדבקות וסטיקרים, חולצות אדומות (סוציאליזם?), שלטי אוטובוסים, ופעילות נרחבת ברשת החברתית.

לצד "אני שולמן" צצו עוד כמה קבוצות פייסבוק מחקות שמחכות למזלן ולזליגת חברים גם אליהן. לדוגמה: "אני שולמן ואני כבר לא לבד"; "אני שולמן חיובי"; "אני שולמן-קבוצת פרסום שולמנית" ועוד ועוד.

הפוסטים הרבים שופעים בכי ונהי על תשלומי מס מסוגים שונים, ונשמעת גם טרוניה על חופשות לעובדים בימי בחירות, "הבחירות בפתח – העצמאים במתח". כתבות בעיתונים שונים העלו תהיות באשר לשינויים שיצליחו מייסדי הקבוצה לחולל, והאם יגססו במרוץ בדומה למארגני מחאת הקוטג', שרק סידרו כמה משרות לכמה אנשים, בכמה מחזורי כנסת.

להלן דוגמאות אחדות מן העיתונות: ב"דה מרקר" דווח כי ה"שולמנים" חשפו את התוכניות: העצמאים והעסקים הקטנים יוצאים למחאת ענק. מייסדי הקבוצה, איציק בנין ואביר קארה, הודיעו כי הקמפיין שהושק בשבועות האחרונים יֵצא מגבולות הרשת אל הרחובות, במחאה על קשיי הרגולציה, הביורוקרטיה והדו"חות שעימם מתמודדים העסקים הקטנים והעצמאים בישראל. כותרת באותו מקור: "'אני שולמן': האם מחאת העצמאים החדשה תצליח במקום שבו נכשלו קודמותיה?"

ב"גלובס" דווח כי "קבוצת 'אני שולמן' פיזרה סיסמאות, אבל מה עם מהלך אופרטיבי? עלה סרטון בעמוד הפייסבוק של קבוצת 'אני שולמן' במטרה לחשוף את הקבוצה. המסכה הוסרה, ו'שולמנים' שהזדהו בשמם הכריזו על מטרות הקבוצה אך לא מעבר לזה. הציפייה לחשיפה מסתיימת בקריאה להתגייסות ל'שולמנים' ובהבטחה לעתיד טוב יותר לעצמאים".

על בסיס משק כלכלי מקרטע, תשלומים בפיגור, אם בכלל, עבור שירותים ומוצרים שנרכשו, על רקע אי-הבנת תקנות המס, קמו "רודפי לייקים" למיניהם ותינו צרתם ברבים. לדוגמה, מושיק גלמין (הידוע מסרטון השטיחים של רעיית ראש הממשלה), יצא בפוסט לא משכנע אך זכה בכל זאת לכ-6400 לייקים, כ-520 תגובות, וכ-150 שיתופים. צרת רבים – חצי נחמה או נחמת טיפשים?

המסר של גלמין: "היום אני יכול להגיד שכבר כמעט עשור אני מרוויח סכומים יפים! על הנייר… אבל בפועל נשאר לי מעט מאוד". הוא רק לא שם לב שהוא רוצה לגזול פרנסת אחרים, ואומר: "אבל אף אחד לא מספר כמה הסוכן גוזר והנהג והמאפרת וההגברה והתאורה…". וכאלו הם רוב הפוסטים בקבוצה ה"שולמנית".

התנהלות הקבוצה נראית עדיין חובבנית משהו, אף שהוקמו כמה מחלקות בסיסיות. למטה המורחב אין כנראה מספיק השכלה וידע במבנים ארגוניים, ואף לא יכולת לטפל בקבוצה גדולה והטרוגנית, שהתקבצה לפתע פתאום – "אביב העצמאים". לדעתי, זהו מרשם בדוק לכישלון עתידי. אחת הטעויות הבולטות הייתה מתן סמכויות צנזור פוסטים למי שאיננו רואה את התמונה הגדולה. הישארות בקבוצה אחת ענקית ושלילת חלוקת פעילות אפילו בפייסבוק זו טעות גדולה, ולכן כמה אנשי ניהול הקימו קבוצות תחומיות.

הקבוצה שואפת להשאיר את אנשיה בצד הפוליטי כפי שהם ולתת הזדמנות ליצור לובי שישפיע על חברי הכנסת לעשות שינוי. כמו ועד סלקום שקרא בשבוע שעבר לעובדי סלקום להתפקד למפלגות עם פריימריז כדי לייצר לחץ פנימי. כפי שטעו המתנגדים לאסדת לווייתן שהתפזרו בין מפלגות וקולם כלל לא נשמע בפועל. פיזור קולות בין מפלגות מייצר הבטחות טרום-בחירות, אך לא מביא תוצאות. זאת כבר ראינו בהפגנות הנכים והגמלאים. אפילו מפלגת צדק חברתי תמחק עצמה בקרוב ממאגר המפלגות. אותן שגיאות חוזרות על עצמן כעת אצל העצמאים, נדמה להם שקבוצת פייסבוק גדולה תביא את הישועה.

קבוצות הווטסאפ המחולקות לפי אזורים יביאו רק בודדים לשטח, אך לא מעבר לכך. כמי שקרא מעט מסרים בקבוצות, וכמעט את כל הפוסטים וחלק מהתגובות (בכי ונהי), אני מחזיק בדעתי שללא הקמת מפלגה חברתית-כלכלית עם התפקדות רוב קבוצת הפייסבוק – לא יקרה דבר. עוד התארגנות קוטג', עוד הפגנה בעזריאלי, עוד סנקציות ספוראדיות, ושום דבר מעבר. כל הקריאות למרד מיסים לא תצלחנה. והקריאות לצאת לכיכרות? איזה עצמאי יגיע? כמה כרזות באדום, או מדבקות ושלטי אוטובוס לא מחוללים שינוי.

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

23 תגובות

 1. למר מאיר פלג
  למר מאיר פלג דצמבר 11 2019, 01:56
  אתה צודק לחלוטין

  רק הקמת מפלגת עצמאים תוכל לקדם את האינטרסים של העצמאים. כיום, באמצעות הרשתות החברתיות קל וזול לארגן תעמולה פוליטית.
  אזכיר לך שבזמנו מפלגת הגמלאים הכניסה 7 חברי כנסת.
  כיום, עם בחירות מועד ג' יש הזדמנות למפלגת עצמאים לרוץ לכנסת.
  על כן יש למהר לרשום מפלגה ולהתחיל לעבוד.
  אם זה נראה לך תן אות חיובית בתשובה ונראה איך מתקדמים.

  השב לתגובה
  • מאיר פלג
   מאיר פלג דצמבר 11 2019, 20:52
   חומות באספמיה אלא אם יש ארנק פתוח עם מזומנים.

   אם הייתי יודע עם מי אני מדבר- הייתי מגיב ברוחב לב. במאבק כן/לא ביבי – אין סיכוי למפלגה חדשה. העצמאים אינם מהווים משקל כי הם חברים רק בקבוצת פייסבוק, ולא ילכו יחדיו, "הילך נמר עם כבש?"גיוון הדיעות ביניהם, החסימות שהם עושים בדיקטטורה פייסבוקית טיפוסית בקבוצת הפייסבוק לכל מי שמעז להפר כללים בלתי כתובים, או מנסה לזלזל בכוונותיהם, או מעיר הערה לתפקודם, או מסב תשומת לב לבורות המסתמנת בשאלות – החסימות מעידות על הרוח. יש תקציב וערבויות של 15 מיליון שקל – בלי זה אי אפשר לזוז מנסיון של מפלדגת צדק חברתי בבחירות מועד א. עם 200000 שומרי הבסביבה ושונאי אסת לוייתן – לא הגיעו ל 10% מנדט. אין תקציב ענק- אין מפלגה. אם היה – יש על מה לדבר או לפחות לחבור לאחד הגדולים על טיקט של עצמאים/גימלאים/נכים ומקום בעשיריה ראשונה . רק אז יש מה לדבר.

   השב לתגובה
   • הידען
    הידען דצמבר 12 2019, 06:32
    העצמאים - מגזר ראשון שיפגעו בו ב 2020

    הישראלים יפחיתו צריכה ב 2020 – על זה מסכימים כל הכתבים הכלכליים, כי אין מי שיכול לנבא כעת את הצעדים שתנקוט כל ממשלה שתקום כדי לסתום את בור הענק בתקציבי המדינה. רק מגזרים בודדים שניתן לאתר ימשיכו חיים כרגיל או כמעט כרגיל. יהיהו גם הרבה ביטולי הזמנות ככל שאנשים ירצו ויבינו שאפשר להיפגע פחות. הראשונים שיפסידו הם העצמאים ובשנת הבחירות יהיו למעלה מ 100 אלף קריסות עסקים עצמאיים !

    השב לתגובה
  • שמשון הגיבור
   שמשון הגיבור יולי 15 2020, 16:35
   הנבואה ניתנה לשוטים

   מסתבר כי לחיים ולעולם יש תוכניות אחרות, וכל המאמר הזה בעקבות "משבר הקורונה" הפך לבדיחה, וכל תחזית פה התרסקה לרסיסים.
   מקווה לפחות שלמדת לקח, והבנת כי חטא היוהרה באקדמיה הוא מגיפה אמיתית.
   אין לי מושג איך יסתיים פרוייקט שולמן, דבר אחד בטוח, מדיניות הכלכלית של המדינה בימים אלו, שואבת את כל רעיונותיה לטוב ולרי מהשולמנים, וההשפעה שלהם על הפוליטיקאים היא עצומה

   השב לתגובה
   • מאיר
    מאיר יולי 16 2020, 09:09
    שמשון הגיבור, גזרו מחלפותיו...

    מה הקשר? תחזיות נכשלו? עצמאים לא נדפקו? שולמנים הצליחו? מה הקשר לאקדמיה(היוהרה שם היתה ותישאר)? כדאי שתקרא היטב. ההשפעה השולמנית הינה בשולי ההחלטות הכלכליות הפגומות גם כך, עם ובלי השפעה, כמו חלוקת כסף "ממסוקים".

    השב לתגובה
 2. מאוריציו גלפר
  מאוריציו גלפר דצמבר 11 2019, 07:39
  צדק חברתי

  הודעה שנמסרה בתום כתיבת שורות אלה, אבל לא נמסר אם יש אישור משטרה ואם הרשמה מוקדמת היא כדי להבין אם בכלל תהיה נוכחות מתוך 540000 העצמאים בישראל(מיהו עצמאי?) "ב2/1/2020 אירוע היסטורי במפגן אחדות ומוסיקה עם מיטב אמני ישראל". כיכר הבימה תתמלא הפעם בעצמאים? יביאו משפחות כדי להגדיל נפח?

  השב לתגובה
 3. אביב גרף
  אביב גרף דצמבר 11 2019, 18:57
  מפלגה לא מקימים בהינף יד

  זה בערך דומה לחובבנות שנגדה אתה מתקומם.

  השב לתגובה
  • מאיר פלג
   מאיר פלג דצמבר 12 2019, 07:53
   בשביל דיון זה- יש קבוצה בפייסבוק, מיועדת לזה.

   מסכים בהחלט, לכן בראשית דרכם המלצתי להם להתיישב על שלד קיים ומנוסה, אלא שברוב גאוותם – סירבו אפילו לחשוב על כך ומסתפקים בהקמת לובי שיקדם את האינטרסים שלהם בכנסת. שוכחים כי בשביל לממן צריך לאסוף כסף, דבר שלא אהוד על חברי הקבוצה…בלשון המעטה-עוד מס קבוע…

   השב לתגובה
   • מאיר פלג
    מאיר פלג דצמבר 13 2019, 08:55
    חזון עם כשרון - הילכו יחד אצל האמרגנים הקיימים?

    1 יש מפלגות מדף. 2 חייבים התפקדות ענק בדיוק כמו לקבוצת הפייסבוק- ובתוך זמן מאד קצר. רק עם 200000 מתפקדים בפועל- כל מפלגה תנהל מו"מ עם הנהגת המפלגה החדשה. 3 קבוצת פייסבוק "אני שולמן – …" יש עבור נושא זה, וקבוצות עפ פתרונות נוספים הממתינים להתפקדות. 4 מפלגה- מי יהיה הראש האינטליגנטי ובר היכולת לעשות מהלך מהיר ומחוכם?

    השב לתגובה
 4. מאיר פלג
  מאיר פלג דצמבר 12 2019, 07:43
  שולמן לא משלם בשביל אחרים, גם לא בשביל עצמו?

  גם אני גדלתי בשכונת פלורנטין
  15 בדצמבר 2015 · ‏‎Ra'anana, Israel‎‏ ·
  "שולמן ישלם"

  מכירים את האמירה?
  כנראה שרק המבוגרים שביננו מכירים. אבל רגע,
  לא מספיק להיות מבוגר, צריך גם להיות תל אביבי
  במקור, ובנוסף להיות גם מעורה בהווי שרווח אז.
  בואו נפליג אחורה ונזכר. "שולמן ישלם". יעני:
  "לא מתכוון לשלם לך, לוקח בחינם, שולמן ישלם" !
  ובכן, האמירה מסתמכת על דמות אמיתית, ושמה
  שולמן, שהיה (בשנות החמישים והשישים) איש גדל
  גוף ורחב גרם, מוכר מאד בתל אביב ונגזרותיה.
  לשולמן דנן, הייתה סטיקייה באזור ככר המושבות.
  ומדוע יצא שמו למרחוק, יען כי לפני תקופת הסטיקייה
  נודע שמו כ"פותר בעיות" לכאורה. יעני "עבאדיי".
  עם זאת היו שהיו מוכנים להשבע בנקיטת חפץ כי
  לבנאדם היה לב רחום, וגם שהירבה לעזור.
  שולמן ישלם.

  השב לתגובה
 5. מאיר פלג
  מאיר פלג דצמבר 12 2019, 07:45
  בחדרי חרדים - עוד הגדרת שולמן

  שולמן ישלם…
  בשנות ה-50 נוצר בארץ הביטוי "שולמן ישלם", שמשמעותו: אל תדאג, ההוצאה הזו אינה על חשבונך. יש מישהו שישלם.

  מי שרוצה ללמוד על בסיס מה נולד הביטוי הזה, שיקרא את מדורו המחכים של זאב גלילי 'היגיון בשיגעון', המתפרסם בעיתון המשובח 'מקור ראשון'…

  ובשתי מילים: רוצו לקנות.

  השב לתגובה
 6. מאיר פלג
  מאיר פלג דצמבר 12 2019, 07:46
  שולמן ישלם בתרפפ"ו - יאיר מחט

  ספר מ 2011 המדבר על הסיפורים שמאחורי הביטויים

  השב לתגובה
 7. שימו לב
  שימו לב דצמבר 12 2019, 09:39
  יש דרך אחת לפתור בעיות השולמנים

  שכולם יתפקדו לפריימריז של הליכוד

  השב לתגובה
  • הידען
   הידען דצמבר 13 2019, 08:52
   הצעות הצעות ואין שום גב, רק חלומת

   אכן נכון – בתנאי שכולם כאחד יצביעו על סער בראש- אך מי מבטיח זאת? גם יתכן שתרגיל ביטן ואמסלם לא יאפשר הצבעה אלא ללחברים מעל 3 חודשים – מה ראז? אם 540000 עצמאים יתפקדו מיידית למפלגת מדף?

   השב לתגובה
  • מאיר פלג
   מאיר פלג דצמבר 13 2019, 11:37
   מפלגת מחאה עכשיו- מנהלך זריז- חכמת המונים והצלחה

   שגיאה. מפלגה עצמאית, מפלגת מחאה של כל המוחלשים, ערבות בנקאית של כל עצמאי על 1000 שח כדי לאפשר הלוואה למימון מהלך בחירות מהיר(מעניין כמה עצמאים מתוך 540000 יסכימו לתת ערבות שמוחזרת אם זוכים במספיק מנדטים…). כמות = מחויבות. כשמגיעים לכסף- תהיה בעיה. כרגיל..

   השב לתגובה
 8. שולמן ישלם
  שולמן ישלם דצמבר 12 2019, 17:53
  מרד הנעורים הבורים

  ראו הודעה שאם לא היתה משעשעת ומעידה על ילדות או בערות של נוער, אבל ידע אזרחי יש כי יודעים שזו סתם רוח , אפילו לא סערה, ואף לא בכוס מים. עוד אי בגרות אזרחית. כי יודעים שזה לא יזיז לאף אחד שום שערה בעכוז…"חברים יקרים הבוקר העברנו היום 2 הצעות חוק שיוגשו עי חברי הכנסת בתחילת השבוע , הצעה אחת מתייחסת לאי תשלום שכר לחברי כנסת במידה ולא הקימו ממשלה תוך 45 יום ממערכת בחירות ראשונה. השנייה לא יתקיים יום השבתון אלה אם עברו 2 שנים מבחירות קודמות , מדובר בחוקי יסוד לכן הסיכוי הוא קלוש הלובי האמיתי זה כל אחד ואחד מאיתנו המסר זה מה שחשוב והמסר הוא שהבשורה זה כל אחד מאיתנו מהפוליטקאים לא יצא כלום רק העם ישנה ! מתנצל מראש אשלח עכשיו 2 הודעות עם תמונה אשמח אם תעלו אצלכם בפייסבוק את התמונה הזו , את התמונה הבאה שאני שולח אפשר להחליף לתמונת פרופיל, אפילו רצוי זה צו השעה תביאו את כל האחים שלנו לכאן !"

  השב לתגובה
 9. מאיר פלג
  מאיר פלג דצמבר 13 2019, 11:05
  התמימות אוכלת כל חלקה טובה

  מפלגה בסיסבוב ג'- אלטרנטיבה יחידה להשפעה על הממסד. אבל העצמאים לא רוצים מפלגה, לא רוצים כסף, רק רוצים לובי שישפיע. כמובן שזה נובע מתמימות נעורים וחוסר השכלה, מאי הבנת מערכות ממשל ומדינה, משיקולי בדלנות (אנחנו עצמאים ולא מענייניות אותנו אוכלוסיות אחרות בעלות פוטנציאל אלקטוראלי)….ככה לא בונים השפעה. הפגנה בכיכר הבימה לא מזיזה לאיש- כי גם שם יעלו ויבואו נושאי השלטים המפלגתיים, שלטי נאצה וכו'. זה כן בסדר?

  השב לתגובה
 10. ליאור
  ליאור דצמבר 13 2019, 18:12
  חבל על המילים

  לא רק שהבכיינים לא מוכנים לעשות כלום, הם גם מצביעים בעד המשך השלטון שמקפח אותם.

  השב לתגובה
  • שולמן ישלם
   שולמן ישלם דצמבר 14 2019, 09:21
   באין תבונה והשכלה - כל תמים חוגג

   כמה שאתה צודק. בקבוצת השולמנים 157000 או משהו סביבה , ורק כמה מאות בתנועה פנימה עם בכי מתמיד והצעות מגוחכות. לא לומדים מנבסיון. מה שהם עדיין לא חוו – אנחנו הזקנים מזמן שכחנו. אבל כל אחד מהם, כולל מנהיגם בן 32 שחווה לא מעט, עדיין בתמימותו הרבה מאמין שללא ח"כים יצליח עם לובי והפגנה פה ושם, קצת בלונים אדומים ונאום מעורר זהה בכל פורום שנותן לו כבוד וחמש דקות.

   השב לתגובה
 11. הידען
  הידען דצמבר 14 2019, 09:26
  מודל קובלר רוס

  מודל קוּבּלֶר-רוֹס (Kübler-Ross), הידוע גם בתור חמשת שלבי האבל, הוא מודל שפיתחה הפסיכיאטרית אליזבת קובלר-רוס. כדאי לקרוא את הערך בויקיפדיה. שלבי המודל חלים וממש "מתלבשים" על תגובות מנהיגי השולמנים כפי שמופיעים בקבוצה הגדולה שלהם בפייסבוק , בנאומים, בתגובות האישיות ובשיחות פנימיות. השלבים – הכחשה, כעס, מיקוח, דכאון, קבלה. כרגע הם כולם בשלב הכעס המשולב בבכי מרורים. חלקם עדיין נותרו בשלב ההכחשה, שלב של אי נכונות לקבלת עצות ממנוסים מהם. כאשר יגיעו מנהיגי השולמנים לשלב הדכאון – יפנימו כי יש מנוסים מהם, אולי אז יצליחו לעבור שלב…לקבל עצה.

  השב לתגובה
 12. מאיר פלג
  מאיר פלג דצמבר 14 2019, 12:03
  Lights, Camera, Action...Negotiate!

  סדר נכון של פעילות קבוצה, כאשר מנהיגיה מבינים מהו ניהול נכון(זה לא ניהול באצמת עוסק פטור או עוסק מורה…) – זהו סדר הפעילות על במה בצילום סרט. מי שמכין עצמו בערב שבת- אוכל בשבת. מי שאיננו מפנים שבחירות מועד ג זה הזמן שלו עם קבוצה גדולה- לא יצליח גם אחר כך. מי מנהיג לכאורה 540000 עצמאים שחלקם אפילו לא פותחים מחשב – בטח לא פייסבוק – ולא מבין שצריך להגיע אליהם דרך ילדיהם, מי שלא מבין שהדרך המהירה לבחון אם בכלל גודל הקבוצה בפייסבוק מהווה סימן להיקף תמיכה, מי שמסרב לבחון את עוצמת הגייסות לכאורה שיש לו(לא כולל בלונאים ויצרני שלטים)….אלה הם טועי הדרך, תמימי הדרך.

  השב לתגובה
 13. ל.
  ל. דצמבר 15 2019, 19:39
  גם נשיא צרפת מקרון יצר יש מאין

  מפלגה חדשה שכבשה השלטון. אבל היתה התארגנות. וכאן רק כמה ברבורים ולייקים. אין שום סיכוי לקבל אפילו עשירית מנדט.

  השב לתגובה
 14. מאיר
  מאיר יולי 21 2020, 21:29
  האביר עם תספורת הקארה

  שלב ההוכחות חלף , כאן הראיות- אמרתי לכם כבר ב2019 – ואפילו יונתן צינזר לי קטעים https ://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5766438,00.html

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור