JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

טרור בגשר לונדון

על טרוריסטים שהאידאולוגיה הדאעשית בוערת בעצמותיהם

טרור בגשר לונדון סטיב בלחסן
ינואר 10
09:30 2020

לא מכבר אירע פיגוע דקירה, בהשראת דאעש, בגשר לונדון. שני אנשים נהרגו ושלושה נפצעו. יש לציין כי זה הפיגוע הראשון שאירע על אדמת בריטניה, כמו גם במדינות מערביות אחרות, בשנת 2019. גלי הפיגועים שהכו ביבשת אירופה בשנים 2016-2014, שנים שבהן בוצעו בממוצע כ-20 אירועים קשים וכואבים בשנה, נמצאים כיום במגמת היחלשות.

את היקף הירידה בפיגועים יש לייחס לשלוש סיבות עיקריות. ראשית, המכות הקשות שספג ארגון דאעש בסוריה ובעיראק. מדינות אירופה ניהלו מלחמה באוויר, בים וביבשה בשטחי הלחימה בסוריה, בעיראק ובארקא, ואף על אדמת אירופה התנהלה מלחמה קשה, נחקקו חוקים חדשים והורחבו סמכויות גופי החירום, אם כי באיחור רב. לדעתי, ההיסט היה ההבנה שהאויב כבר אינו רק בחזית, אלא גם בתוך מרכזי האוכלוסייה בערים הגדולות והמתועשות, וייתכן שהאויב הוא השכן ממול. מדינות אירופה הבינו כי יש לתת כלים לגופי החירום, דבר שלא תמיד התקבל בברכה בפרלמנטים רבים.

שנית, השינוי התפיסתי וההבנה כי קיים פוטנציאל של תומכי דאעש בעלי אידיאולוגיה סלפית-ג'יהאדיסטית, בקרב קהילות מוסלמיות במדינות רבות שהם גם בעלי מעמד באותה מדינה, העלולים לקום ולהפוך למחבלים.

שלישית, ההבנה כי בתי הכלא האירופים מהווים מעין כור היתוך שבו נפגשים אסירים שעל פי רוב נמצאים במשבר חברתי ומשפחתי, עם מטיפים ועם אנשים בעלי כריזמה ואוריינטציה קיצונית. אלה האחרונים מלהיבים את האסירים ומובילים אותם לבצע מעשים קיצוניים לאחר צאתם מהכלא. הראיה, המחבל שביצע את הפיגוע, עת'מאן ח'אן בן ה-28, בריטי ממוצא פקיסטני, נעצר בשנת 2010 בשל חברות בארגון ג'יהאדיסטי. לאחר שריצה שש שנות מאסר הומתק עונשו והוא שוחרר. עת'מאן שאב את ההשראה למעשיו דווקא מהארגון המתחרה אל-קאעידה.

הפיגוע על הגשר אירע בסמוך למקום שבו אירע פיגוע דריסה שנתיים וחצי קודם לכן, ב-3 ביוני 2017 (ראו במאמר "8 דקות של טרור בלונדון"), בפיגוע נהרגו שבעה אנשים ונפצעו 48. גם אז דאעש ניסה בכל כוחו להוציא פיגוע ראווה במהלך חודש הרמדאן, בעוד הקואליציה תקפה את ריכוזי דאעש בארקא.

לסיכום, בריטניה, כמו מדינות אחרות באירופה, מתמודדת עם אירועי טרור מבית היוצר של דאעש וזאת חרף העובדה שהארגון נחלש במידה רבה. הסכנה האידיאולוגית סלפית-ג'יהאדיסטית לא חלפה. דווקא עכשיו, בעידן שבו אבו-בכר אל-בגדאדי נהרג, מדינות אירופה, אך לא רק הן, צריכות להבין שכללי המשחק השתנו.

אני צופה שגל אירועי הטרור כפי שהיינו עדים להם בעבר, ילך ויגבר בדגש על מְפַגעים מקומיים שהרעיון הדאעשי בוער בעצמותיהם. האידיאולוגיה אינה נעלמת לפתע, יש להילחם בה במשך שנים בעזרת כלים חינוכיים רבים.

על המחבר / המחברת

Avatar

סטיב בלחסן

יועץ בכיר בתחומי האבטחה, מנהל ביטחון בגופים מונחים. בעלים של חברת יעוץ והכשרות ביטחוניות פאי אקספרטיס.

8 תגובות

 1. גיורא שני
  גיורא שני ינואר 10 2020, 10:17
  בתי הכלא חממה

  בתי הכלא איבדו את יעודם, הם הפכו להיות חממות מחבלים. אירופה התעוררה מאוחר מדי.

  השב לתגובה
 2. עדנה
  עדנה ינואר 10 2020, 10:21
  האם דאעש יתעורר

  מעניין האם אחרי שקאסם סולימאני חוסל נראה את דאעש חוזר לכותרות?

  השב לתגובה
 3. מ.
  מ. ינואר 10 2020, 13:36
  מזמן אפשר היה לדכא את דעאש

  בכל החזיתות
  אלא שאף אחד תא מוכן להילחם ברצינות ומשאיר את העבודה לאחרים

  השב לתגובה
 4. אלי אברהם
  אלי אברהם ינואר 10 2020, 14:03
  אירופה = בת יענה

  מדינות אירופה הביאו את זה על עצמן. במשך שנים קיבלו בזרועות פתוחות ללא הבחנה מסתננים מאפריקה, ארצות ערב והמזרח התיכון ועוד מדינות עולם שלישי כושלות כדי לפצות את המצפון שלהן לאחר מלחמות העולם. כאשר בזמן זה אין אף מנהיג שהעז לקום ולבלום את גלי ההגירה ההמוניים. התוצאה הייתה ידועה מראש אבל במקום לקטם ולהתמודד אירופה העדיפה לטמון את הראש בחול וחשבה שבכך תתמודד. התוצאות הקטלניות אכן ילכו ויגברו (עד עצם היום הזה שומעים מדי תקופה על מעצרים של חוליות טרור איסלמיסטיות באירופה) עד שאירופה תצטרך להפנים שעם טרור נלחמים בטרור (בסגנון ארה״ב שאחרי 9/11).
  וכאן המקום לתת מילה טובה לכתב והפרשן סטיב שחולק עימנו את קולמוסו המקצועית.

  השב לתגובה
 5. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 10 2020, 21:42
  למר סטיב בלחסן

  תודה על מאמר חשוב מקצועי ומלמד.

  השב לתגובה
 6. יעקב
  יעקב ינואר 13 2020, 07:19
  דעאש

  לדעתי עוד נראה ונשמע הרבה על הארגון, שרק יצא להפוגה קלה כדי לצבור כוח…

  השב לתגובה
 7. אלברט משולם
  אלברט משולם ינואר 13 2020, 10:15
  ואני דוקא חושב שהטרור שלהם יפחת

  גם לומדים לטפל בו וגם הם נחלשים בעולם אחרי שנחלו תבוסות.

  השב לתגובה
 8. תהל מור
  תהל מור ינואר 14 2020, 18:17
  הכל תלוי ביחס של ארה"ב ואירפה

  אם יהיו נחושים במעשים הבעיה נפתרה. אם ימשיכו לגמגם הבעיה תחזור.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור