JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חכמים היזהרו בדבריכם

אי של תרבות שהכזיב

חכמים היזהרו בדבריכם ד"ר רות בורשטיין
דצמבר 29
09:39 2019

בעשורים האחרונים אנו חיים בתקופה של שינוי ערכים, ולא לטובה. אנו חיים בעידן הפוסט-מודרני, שאפיוניו המרכזיים הם הרס ובנייה מחדש של ערכים ומוסכמות שהיו מקובלים בעידן המודרני. בימינו אין עוד עובדות אמתיות, הכול בעיני המתבונן. כל אחד והאמת שלו. למדנו בלוגיקה שיש אמת אחת, אך לא עוד. שקרים חוגגים כי הם אמת של אנשים מסוימים. ואין מדובר באנשים משולי החברה אלא במנהיגים העומדים בראש המדינה, ולא רק בישראל אלא כמעט בכל העולם המערבי.

הצעירים לומדים ששני דברים חשובים בחיים: כסף ופרסום. זו התכלית. בעידן המודרני חינכו ילדים לרכוש השכלה ודעת, ללמוד וללמוד כי כך יהיה להם מקצוע טוב בחיים. בשנות השישים של המאה העשרים המחלקות למדעי הרוח באוניברסיטאות היו שוקקות סטודנטים. אנשים רצו לקנות דעת, רצו להיות מורים, להעביר את הידע לדור הבא. היום המחלקות הללו בקושי מקיימות את עצמן. היום הנהירה היא למקצועות שיש הכנסה נאה בצידם: הייטק ומנהל עסקים. לימוד לשם לימוד כמעט שאינו מצוי בין הצעירים. לעומתם רבים מבני הגיל השלישי ממשיכים ללמוד להנאתם. התכנית "לומדים בגילמן" של אוניברסיטת תל אביב רבת לומדים. גם בספרייה הלאומית בירושלים רבים המבוגרים היושבים וקוראים שעות רבות.

הטלוויזיה מתמקדת בתכניות בישול, ברכילויות על "מפורסתמים" (כינוי לעגני ל"מפורסמים") ובתחרויות שזוכים בהן בכסף. פעם הזוכה בתחרות קיבל ספר, היום – כסף. גם המתנות ליום הולדת, החל בגיל צעיר מאוד, הן כסף.

בכל זאת יש עדיין איים שמרניים של תרבות וספרות של ערכים של "פעם", כגון התכנית "בין השמשות" של דב אלבוים, התכנית "סוכן תרבות" של קובי מידן, תכנית הראיונות של רוני קובן. גם תכנית הטלוויזיה של גאולה אבן-סער וירון לונדון היא אחת מהן. עוסקים בה באמנויות, בספרות, בהיסטוריה ועוד.

אך מה רבה הייתה אכזבתי בפתיח לתכנית ביום שני 9.12.19. לונדון קרא מן הכתב נימוקים של חברי ועדת פרס א.מ.ת באסטרופיזיקה. הוא קרא ולעג למילים שלא הבין. אבן-סער הצטרפה לגיחוך מן המונחים הסתומים. לונדון אמר שהוא יזמין לתכנית את המדען שזכה בפרס כדי שיסביר לו את פשר הדברים. הוא גם הבטיח בסוג של הומור שיבין אחרי שיסבירו לו.

קיוויתי שאכן המדען ישתתף בתכנית. אך תקוותי נגוזה. המדען לא הוזמן לתכנית. לונדון השתמש בטקסט הסתום בעבורו לבידור. איני מכירה את המדען אך נעלבתי בעבורו ובעבור כל המדענים במדינת ישראל שיש העושים צחוק מהישגיהם המרשימים. התנהגות כזו אינה מתאימה למי שמחשיבים עצמם לאנשים אינטליגנטיים, מעריכי תרבות. ייתכן שלא זו הייתה כוונתם של אבן-סער ולונדון, אך לא היה בה טעם טוב.

נוסף על כך אמר לונדון שהפרס ניתן מטען המדינה. ולא היא. ציפיתי שלונדון יברר מטעם מי ניתן הפרס ולא יאמר דבר לא נכון ויטעה את הציבור. הוא היה יכול למצוא בגוגל בקלות מי נותן הפרס, אך לא עשה זאת, וחבל. וכמו שנאמר "גם אתה, ברוטוס?"

ולמען הקוראים אכתוב כי את הקרן ייסד הנדבן אלברטו מוסקונה ניסים והיא מנוהלת בידי אגודת ידידי ישראל באמריקה הלטינית. גובה הפרס – מיליון שקלים.

על המחבר / המחברת

רות בורשטיין

רות בורשטיין

עורכת מדור: חינוך. ד"ר, ראשת לימודי עריכת לשון במכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין. בלשנית עברית, חוקרת תחביר הלשון העברית בת-ימינו, לשון, חברה ותרבות, חוקרת שיח וחינוך לשוני.חברה בוועדת המקצוע של משרד החינוך, חברה במועצת איל"ש, וכן באגודות בלשנות רבות.

7 תגובות

 1. שי ענבר
  שי ענבר דצמבר 29 2019, 10:59
  אמת אחת

  אכן שינויים מטרידים ביחס לעובדות לידע לתרבות ולערכים. חבל מאוד במקום להתפתח ולראות מורכבות אנחנו מרדדים מצד אחד ומאפשרים לדעות להחשב ל"עובדות". אמת יש אחת והרצון לרב-תרבותיות לא צריך לאפשר לראות כביכול כמה אמיתות.
  מקווה שנתעשט בזמן לפני שיהיה מאוחר מידי.

  השב לתגובה
 2. צפורה חיות
  צפורה חיות דצמבר 29 2019, 12:31
  ירון לונדון הוא אחד המגישים והמראיינים

  הכי חכמים מהבודדים שיש אצלנו. יחד עם זאת מידי פעם יש לו התבטאויות והתנהגויות לא ראויות. חבל, אבל בכל זאת הוא עדיף על המראיינים והמגישים הרדודים שמועסקים מבקר עד לילה בכל הרשתות.

  השב לתגובה
 3. ירושלמי גאה
  ירושלמי גאה דצמבר 30 2019, 10:13
  ואני דוקא לא מתפלא

  בעיני ירון לונדון שחצן ומתנשא, ולא תמיד יש לו כיסוי לכך.

  השב לתגובה
 4. ח.
  ח. דצמבר 31 2019, 18:45
  ןמי אמר שהוא בכלל חכם

  לא זהיר ולא חכם

  השב לתגובה
 5. אלעד שירן
  אלעד שירן ינואר 01 2020, 19:26
  לא שמעתי את השידור האמור

  אני סבור שלונדון בדרך כלל הנו ברמה גבוהה מאוד. אף אחד לא מלאך. מותר לטעות גם לאנשים חכמים. קובעת השורה התחתונה.

  השב לתגובה
 6. רות בורשטיין
  רות בורשטיין Author ינואר 02 2020, 14:54
  לא כל טעות מתקבלת בהבנה

  יש מקום לטעות בשיחה שלא תוכננה מראש. כשאדם מתכנן לדבר על נושא מסוים ברדיו ובטלוויזיה עליו לברר במקורות את העובדות, ולא לדבר על משהו שאינו יודע. יש כאן הטעיה של הצופים הסומכים על הידע שלו. בדיקה קצרה בוויקיפדיה מוסרת את המידע.

  השב לתגובה
 7. רות בורשטיין
  רות בורשטיין Author ינואר 02 2020, 15:00
  לא כל טעות מתקבלת בהבנה

  מיש מכין נושא מסוים לדיבור בטלוויזיה או ברדיו צריך להכין את דבריו היטב ולברר אם הדברים נכונים בדיקה קצרה בוויקיפדיה הייתה מונעת את שתי השגיאות. קהל הצופים סומך על ידיעותיו של ירון לונדון והוטעה.
  נגרם גם עוול לתורמי הפרס, שכן לונדון ייחס את מימונו למדינה ולא להם. זה פרס יקר מאוד, הרבה יותר מפרס ישראל שהמדינה נותנת.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור