JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

צחנה וביזיון ברשתות החברתיות

ישויות פוליטיות מסוכנות השתלטו על הרשתות החברתיות

צחנה וביזיון ברשתות החברתיות עוזי ברעם
דצמבר 20
09:30 2019

ההיגיון שעמד בבסיס הקמת הרשתות החברתיות היה מתן קול ליחיד, שבדרך כלל נטחן בין גלגלי מידע ואיננו יכול להגיב להם גם אם הם נוגעים לו ולהווייתו. אבל ההצלחה המסחררת של הרשתות יצרה ישויות מאוגדות שעושות בהן שימוש. למשל חברות כלכליות קטנות או גדולות משתמשות ברשת כדי להאדיר מרכולתן. זו לא הייתה הכוונה, אבל מכל מקום לא הן מקור הבעיה.

קבוצות פוליטיות התנחלו ברשתות החברתיות ומשתמשות באנשים להפצת מרכולת מזעזעת. למשל התגובות להתמודדותו של גדעון סער בליכוד. יש רבים מאוד מתומכי הליכוד שמתנגדים לערעור שלו על מנהיגות נתניהו, אבל גדעון סער ומשפחתו הפכו לקורבנות הסתה לא פחות משאר הלקוחות של תנועות מסוכנות כמו "אם תרצו". משמיצים אותו, את רעייתו כשמאלנית, את ביתו על כך שיש לה כנראה ידיד ערבי. מובן שהוא מיד הפך לאויב גרוע מכל ה"שמאלנים".

אינני חסיד של גדעון סער, אבל הוא איש פוליטי שלא עשה רע מלבד הכרזתו שייאבק על מנהיגות הליכוד. לומר את אשר על ליבי – אינני רוצה בבחירתו, כי הקווים שהוא מציג מסוכנים מאוד בעיניי. אבל ההזדהות עם קורבנות ההסתה ברשתות החברתיות מפעמת בי תמיד, בלי קשר ישיר לעמדותיי הפוליטיות.

דוגמה נוספת: הביקורת מימין על מערכת החוק. המערכת נמצאת במגננה, אבל הביקורת עצמה לגיטימית. אלשיך, מנדלבליט, ניצן ובן ארי הם קורבנות של מבקרים שמסתתרים מאחורי שמות עלומים, משם הם משלחים את מוצריהם נודפי הצחנה.

מה עושים? הבעיה איננה ישראלית, היא קוסמופוליטית. הדיקטטורות מווסתות את הרשתות החברתיות כדי שלא ייפגעו מהן. אבל הדמוקרטיות, בשם חופש הביטוי, מתירות ביטוי, לעיתים קרובות אנונימי, ומופעל על ידי אישים ומחנות פוליטיים בעולם כולו.

ארגונים רבים גיבשו לעצמם קודים אתיים. לא תמיד הם נוהגים לפי הקוד שקבעו, אבל לפחות יש מסגרת נורמטיבית שאליה אפשר להתייחס בכל קשר עם ארגונים אלה. ואילו ברשתות החברתיות הקוד האתי אינו קיים. ראשי פייסבוק מדברים על רגולציה מסוימת שהם עשויים להנהיג על זו הקיימת. זה אולי צעד בכיוון הנכון, אבל הוא לא יסייע למיגור התועבה. רק תגובה ציבורית חזקה כנגד הרוע והבושה המונחלים לנו עשויה להועיל.

אין לי ספק שממדי התופעה ישתנו, אולי באיטיות. השינוי לא יבוא מפייסבוק ומטוויטר מרוויחי המיליארדים, הוא יבוא רק דרך המערכות האזרחיות המשפטיות והפוליטיות.

דומה שעם כל הבעיות הניצבות בפנינו זו בעיה שולית יחסית ופחות קובעת גורלות. אינני חושב כך. יש לדעת שאין סכנה לדמוקרטיה ולסובלנות יותר מהבוטים, שולחיהם והרשתות שנותנות להם מקום באין מפריע ובאין בודק.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

13 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני דצמבר 20 2019, 13:02
  לעוזי ברעם היקר

  צודק לחלוטין עוזי ברעם. הרשתות החברתיות משנות את ההתנהלות החברתית והפוליטית בעולם. זה התאפשר כתוצאה מפיתוח מדעי טכנולוגי של אמצעי תקשורת ההמונים. המפלגות ובכלל גורמי הממשל חייבים להסתגל לאמצעי התקשורת המודרניים. מי שלא ישתלב בזה – יעלם.
  כשם שהמצאת הדפוס – גוטנברג ב- 1440 – גרמה למהפכה טוטאלית בעולם, ואח"כ שידור הרדיו הראשון ב- 1893, ואחריו המצאת הטלוויזיה ב- 1939 הביאו לשינויים פוליטיים כך גם יקרה עם אמצעי המדיה החדשים שמתפתחים בקצב מדהים.
  האינטרנט נכנס לראשונה לשימוש הצבא האמריקאי ב- 1969, הדואר האלקטרוני ב- 1972, המחשב האישי ב- 1976, רשת אינטרנט עולמית ראשונה הוסדרה ב- 1979, ב- 1995 הרשת נכנסה לשימוש מסחר. ב- 1997 היקמה רשת חברתית ראשונה. ב- 2004 הומצא הפייס בוק וב- 2008 המדיה הכריעה בבחירות אובמה לנשיאות בארה"ב.
  בהמשך – השמיים הם הגבול.

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם דצמבר 21 2019, 08:01
   התפתחות טכנולוגית שדורשת פיקוח

   יצחק ידידי
   אמנם אתה כותב שאני צודק בהערכתי. אבל אינני בטוח שמה שקורה עם הרשתות החברתיות ראוי רק לציון ברצף היסטורי של התקדמות טכנולוגית ותקשורתית. הרדיו הטלויזיה הקולנוע והעתונות היו מכשירים שנמצאה הדרך להדבר אתם לקבוע נורמות כמו "הקודים" של הוליווד ששונו בעקבות התפתחויות חברתיות. כאן אני מדבר על מקור חדש בלתי נשלט שמעודד שיימינג והשמצות שכמעט אין דרך לגונן בפניהם. כאן כבר ניצב אתגר חדש שונה שיש לו יתרונות אבל חסרונותיו מסכנים את החברה ולכידותה אפילו בעת חילוקי דעות. היכולת הטכנולוגית צריכה עכשיו להשיב על פגעי השיטה בצוותא עם הרשויות האזרחיות כולן

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני דצמבר 21 2019, 14:24
    לעוזי ברעם היקר

    מסכים לחלוטין עם מה שכתבת. בתגובתי רציתי להדגיש שכל פיתוח טכנולוגי באמצעי התקשורת גרר בעיות בזמנו. כך בהחלט עם מה שקורה כיום ב"רשתות החברתיות". טכנית ניתן להתגבר על זה. קודם כל דרוש ש"השלטון" יבין את הדבר ואח"כ דרושה חקיקה מתאימה שבעקבותיה תבוא אכיפה.

    השב לתגובה
 2. איטה דואק
  איטה דואק דצמבר 20 2019, 13:36
  או במילים מדויקות יותר

  סירחון ןגועל נפש

  השב לתגובה
 3. אשר קרדי
  אשר קרדי דצמבר 20 2019, 16:44
  יש הרבה בעיות ברשת

  אבל היתרונות עולים על החסרונות
  הממשלה צריכה לנטרל את הבעיות
  ולטפח את היתרונות

  השב לתגובה
 4. אפי
  אפי דצמבר 21 2019, 12:46
  בארצות המערביות מתחילה תנועה בכיוון

  של חקיקה שתטפל בבעיות שיש ברשתות. בינתיים כדאי שתשים לב כי אתרי הרשתות יכולים בהחלט לסנן את הזוהמה אבל הם לא מעוניינים לסנן. הם יודעים שהסירחון מושך את כל החרקים- אזרחי העולם שאוהבים להיתלהם.

  השב לתגובה
  • לא תמים
   לא תמים דצמבר 24 2019, 10:39
   אמנם יהיו חוקים

   אבל התפתחות החוקים והאכיפה שלהם תהיה יותר איטית מהדהירה של תופעת הפייק והזלזול בחוק שמגיעה בעולם של ימינו לשיאים חדשים כל יום.

   השב לתגובה
 5. עדי מ.
  עדי מ. דצמבר 21 2019, 15:29
  נאה דרשת

  מר ברעם

  השב לתגובה
 6. יששכר סרן
  יששכר סרן דצמבר 22 2019, 12:44
  הגורם העיקרי לצחנה ברשתות

  אלה הם המנהיגים וכוכבי הרשת שגילו כמה קל לסחוף בדרך זו את העדרים ולהגדיל את הנפח שלהם.

  השב לתגובה
 7. משה פוגל
  משה פוגל דצמבר 22 2019, 19:45
  ברשתות יש בעיה

  גם אם בארץ מסויימת יהיו חוקים הרי יכולים להיות "חברים" מארצות אחרות.

  השב לתגובה
 8. ראליסטי
  ראליסטי דצמבר 23 2019, 16:06
  כאשר מנהיגי העולם מבעירים את הרשתות

  והכוונה למנהיגי המדינה ומנהיגי העולם, אז קשה להאמין שתומכיהם הנילהבים ההולכים ורבים יפסיקו עם זה. ההיפך הוא הנכון.

  השב לתגובה
 9. ליאורה נרקיס
  ליאורה נרקיס ינואר 01 2020, 19:29
  יום יבוא ולאט לאט יחשפו עוד הרבה פרטים

  ויתברר איזה מעשי לא ראויים נעשים כיום ברשתות ויתחילו לבלום אותן.

  השב לתגובה
 10. אורלי שלום
  אורלי שלום ינואר 03 2020, 16:57
  כל יום רק נעשה יותר גרוע מה שאנשים

  מרשים לעצמם לכתוב ולהעלו. ברשת.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור