JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אבטלת פקקים ואבטלת מרשתת

אבטלה סמויה מודרנית

אבטלת פקקים ואבטלת מרשתת יורם דורי
דצמבר 28
09:30 2019

נתוני האבטלה במשק שהתפרסמו לאחרונה מראים שהאבטלה בישראל ירדה לשפל כמעט העמוק ביותר בתולדות המדינה, קצת יותר משלושה אחוזים. ממש שיא עולמי. השאלה העיקרית היא אם הנתון הזה אכן מציג את נתוני העבודה בפועל בישראל. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שמודדת באמצעות סקר את שיעור הבלתי מועסקים (מובטלים), קבעה כי רק מי שעונה על כל התנאים האלה במצטבר יוגדר כמובטל: 1. לא עבד בשבוע הקודם למדידה (מספיק שעבד אפילו יום אחד כדי ייחשב ל"לא מובטל"); 2. חיפש עבודה באופן פעיל בלשכת התעסוקה או בכל דרך אחרת ברציפות מאז המדידה הקודמת (כלומר במשך ארבעה שבועות); 3. היה יכול להתחיל לעבוד מיד אילו הוצעה לו עבודה. הזמינות לעבודה אינה מושפעת ממחלה או שירות מילואים – גם במקרים אלה יסווג המרואיין כמובטל.

בשאלון התעסוקה של הלמ"ס נשאל "האם עבדת בשבוע שעבר לפחות שעה אחת והובטחה לך תמורה כלשהי עבור עבודתך?" כל מי שיענה בחיוב על שאלה זו יסווג כמועסק. אפילו מי שלא עבד כל החודש אבל בשבוע הקובע ביצע עבודה בת שעה תמורת שכר כלשהו – ייחשב למועסק. פלפולים אלו של הגדרות הקובעים נתונים אופטימיים או פסימיים מתעלמים מסוגיה רצינית ביותר – שיעור האבטלה הסמויה במשק הישראלי נכון ל-2019.

אבטלה סמויה, על פי ההגדרות המקובלות בעבר, היא אחת משלוש צורות:

 1. מצב שבו הקצאתם של גורמי הייצור בין ענפי הייצור השונים אינה יעילה וכרוכה בבזבוז. הקצאה מחדש של גורמי ייצור אלה יכולה להגדיל את היקף הייצור באותם ענפים.
 2. מצב שבו עובדים במקום עבודה אינם מועסקים באופן מלא משום שאין מספיק עבודה לעשותה. כלומר חלק ניכר מהמועסקים-לכאורה במשק אינם תורמים תרומה ממשית לייצור ומבחינת המשק אפשר לראות את עבודתם כמיותרת ואותם כמובטלים. בארצות נחשלות אבטלה זו אופיינית בעיקר לענף החקלאות, משום שיש עודף אוכלוסין יחסי בכפר, ולכן סוג זה של אבטלה היה מכונה גם "אבטלה אגררית" (agricultural unemployment).
 3. מצב שבו אדם הכשיר לעבודה ברמה מסוימת מועסק בעבודה שבה דרושה כשירות נמוכה יותר. במצב כזה נוצר בזבוז של משאבי אנוש למשק, והוא מכונה גם "תת-תעסוקה" (underemployment).

לדעתי המציאות הישראלית מציגה אבטלה סמויה מסוג חדש, המביאה לאובדן של אלפי שעות עבודה, והגורם לה הוא בראש ובראשונה שירות תחבורה לקוי. אלפי שעות עבודה מבוזבזות בגלל שהייה בפקקי תנועה, המתנה ארוכה בתחנות רכבת וליקויים בתחבורה ציבורית, ההופכים את זמן ההגעה לעבודה לגורם לאבטלה סמויה מודרנית. אבטלת פקקים יש לכנותה, בדומה לאבטלה אגררית.

זאת ועוד, ממעקב שלי אחרי הנעשה ברשתות בחברתיות ובמערכת התגובות באתרי החדשות, אני מגלה כי שיעור גבוה מקרב אלו שאינם מובטלים ואפילו עובדים יותר משעה בשבוע (ההגדרה המטופשת של הלמ"ס) עסוקים במשך שעות רבות בזמן העבודה בכתיבת פוסטים ותגובות, בציוצים בטוויטר ובהעלאת תמונות באינסטגרם. גם כאן העיסוק האובססיבי בפרסום הגיגים ותמונות מקטין את הפריון במשק ובפועל עונה על כל הגדרה של אבטלה סמויה, כלומר בזבוז של משאבי אנוש למשק. זו צריכה אולי להיות מכונה אבטלת מרשתת.

מסתבר שבמשק מודרני יש להתאים את המושגים למצב החדש. פייסבוק, אינסטגרם וטוויטר הם גורמי האבטלה הסמויה הראשונים בעולם, ורק עומס התנועה יכול להתחרות בהם.

על המחבר / המחברת

Avatar

יורם דורי

יועץ אסטרטגי. מילא שורה של תפקידי ייעוץ, דוברות, הסברה במפלגת העבודה ועבור אישים מרכזיים בה.

9 תגובות

 1. גילה דביר
  גילה דביר דצמבר 28 2019, 10:00
  הרשתות החברתיות זה לא רק אבטלה סמויה

  אלא גם חיי משפחה רעועים וחברויות שטחיות.

  השב לתגובה
 2. חיים חרובי
  חיים חרובי דצמבר 28 2019, 12:31
  תעשיית הבלוף עובדת

  הכותב מציין את שיטת מדידת האבטלה וברור מהמאמר כי כחצי שהתייאש מחיפוש עבודה לא נכלל במספרי האבטלה.
  היה יותר פשוט לקחת את מספר משלמי המיסים ולהגדיר את כל האחרים מעל גיל צבא כלא עובדים.
  הנתונים היו שונים בתכלית!!!
  מדינת בלוף כל אזרחיה!

  השב לתגובה
 3. טל סדן
  טל סדן דצמבר 28 2019, 17:53
  ההתייחסות לפקקים ולאינטרנט

  רעיון גדול
  אבל הייתי קושר זאת פחות לאבטלה ויותר לפיריון עבודה

  השב לתגובה
 4. לחיים חרובי
  לחיים חרובי דצמבר 28 2019, 21:24
  WOW

  רואים שממש אין לך מושג מה זו אבטלה ומה זו עבודה. משלמי מסים אינו מדד לעניין זה. יש בישראל עודף תעסוקה. יש כאן כ- 120 אלף עובדים זרים. יש עשרות אלפי עובדים שעובדים במזומן. ללא תלושים. יש עשרות אלפי עובדי ראיס (אתה בכלל יודע מה זה?)
  ויש, נכון, כמו בכל חברה אנושית, כמה אחוזים שלא עובדים.
  תסביר גם ליורם דורי שהישיבה בכלי תחבורה בפקקים היא על חשבון העובד ולא נכללת בזמן העבודה הרשמי.

  השב לתגובה
 5. יעקב שושני
  יעקב שושני דצמבר 29 2019, 12:39
  ממש מדהים איך מסתירים את האמת

  ומייפים בקיצוניות את מצב התעסוקה.

  השב לתגובה
 6. מעין נגר
  מעין נגר דצמבר 30 2019, 10:18
  ולי יש עוד סוג של אבטלה סמויה

  רבבות רבות של מינויים פוליטיים בחסות הפריימריס וכדומה של תפקידי סרק בשכר גבוה שלא תורמים דבר

  השב לתגובה
  • דובב גוראל
   דובב גוראל דצמבר 31 2019, 10:41
   ואני אוסיף

   וכל עשרות אלפי משגיחי הכשרות, והשוחטים, וכדומה שלכאורה עובדים, ומרוויחים הרבה, ולא מועילים בכלום וכופים אותם על מעסיקים.

   השב לתגובה
 7. מיכאל זגורי
  מיכאל זגורי ינואר 01 2020, 19:21
  עלו כאן כמה שאלות מעניינות

  אבל דווקא הנקודה הפשוטה והבסיבית של עוות מכוון של שיעור האבטלה הוא הפצצה האמיתית. וזה קים בהרבה תחומים. פייק עובדות. ומנהיגינו טופחים לעצמם על השכם ומריעים.

  השב לתגובה
 8. ישעיהו לביא
  ישעיהו לביא ינואר 02 2020, 09:06
  יש בארץ תופעה אופיינית לאארצות מפגרות

  אנשים מתביישים לנסוע בתחבורה ציבורית. זה נקשר תדמיתית לשכבות נחותות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור