JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • הגיגים
 •  » מיומנו החילוני של משוטט ועל מלצר שנדרש

מיומנו החילוני של משוטט ועל מלצר שנדרש

הרהורים ברחובות העיר בעקבות מודעה על הקיר

מיומנו החילוני של משוטט ועל מלצר שנדרש אבי גולדברג
ינואר 13
19:30 2020

לאחר שבכירי מערכת הביטחון המסוקסים הוציאו את האוויר מגלגלי מרכבות הקרב של ההנהגה הפוליטית והפחיתו את מפלס החרדה הלאומית מפני הנחתה אטומית מכיוונו של המן הרשע, החליטה הנהלת האומה היהודית בכנען למלא את החלל שנוצר ולקיים מערכת בחירות מועד ג'.

הציבור המהלך על אספלט הערים, ראשו טרוד במחשבות או במסך הנייד ורגליו מפלסות נתיבן כאילו מעצמן, חוצות באלכסון את הכביש ברווח שבין אאודי קוואטרו שחור לניסן ג'וק צבעוני, מנסה להדחיק את בשורת בחירות מועד ג' ומחליף אותה בהתבוננות אסקפיסטית מהורהרת במודעות המודבקות על כל קיר חשוף: מודעות אבלים, מודעות פרסום, חיפוש כלב שאבד ומכירת מחשב "כחדש". על אחד מחלונות הראווה המאובקים ברחובה של עיר הודבקה כרזה שכותרתה "כאן תיפתח" ובהמשכה מהלל הכתוב את מסעדת השף העתידה לקרום עור וגידים ושאר חלקים מגוף החי לכלל מטעמים שידשנו את חיכו של יושב הקרת המצוי. מעבר לחלון הראווה מתבצעות עבודות שיקום של החלל ששימש אי פעם בית מסחר לטקסטילים. בשולי המודעה קול קורא "דרוש מלצר עם ניסיון".

ממשיך הציבור לפסוע ולהרהר באותה מודעה ובאותו מלצר עם ניסיון הנחוץ למקימי בית האוכל. מלצר הוא אותו עובד בית אוכל שתפקידו להציג בתמציתיות ובחן בפני הסועד הרעב את מעדני המטבח, הנמצא בדרך כלל באחוריו של בית האוכל. כיום המלצר נעלם, וכך גם האיש שמאחורי הסירים, שבעבר נקרא טבח. כיום ישנן מארחות ומאחורי התרווד ניצב שף.

בקרן הרחובות לילנבלום-הרצל בתל אביב, שהיום שוכן בה מוזיאון לבנקאות, שכנה בעבר הרחוק מסעדת "אס" מבית יצרן הנקניקים הוותיק, מסעדה לציבור בעלי החנויות, ספסרי הדולרים ועוברי האורח שחלפו על מדרכות רחוב הרצל שנים רבות. אדון שמואל היה ה"מלצר עם ניסיון" של אותו מוסד, והיה מתייצב יום יום על משמרתו, חגור סינר לבן ממותניו מטה. הוא הכיר את כל הלקוחות הקבועים של בית האוכל ודי היה בביקור אחד במוסד שעליו חלש, כדי שידע את שם הסועד ואת העדפותיו הקולינאריות. באותם ימים רחוקים דאג אדון שמואל להגשה מהירה של תבשילים טריים שהוכנו עם שחר, ולא הרשה ששר הטבחים ימחזר את שיירי האתמול.

ותיקי הטיפה המרה מספרים על "יצחוק" מהבר "פינק" שבירושלים של מטה, שהיה "מלצר עם ניסיון" בלשון המעטה – 47 שנים עמד על משמרתו. עוד ירושלמי אשר ידע את הנדרש ממלצר "עם ניסיון" היה יוסף שמואל עגנון, שבצעירותו הסתופף בבתי קהווה ובבתי אוכל, וכך כתב:

"קשה למצוא מלצרים. על כורחך אתה משתמש במלצרות. אינני מכחיש שיש במלצרות מה שאין במלצרים, אבל מידת סבלנות אין בהן, אין בהן במלצרות מידת הסבלנות הראויה לגבי אורחים שאינם יודעים מה הם מבקשים וצריכים הם המלצרים לידע מה להציע להם ופעמים להשתמש בהיפנוזה, כדי שיהיו סבורים שמעצמם ביקשו מה שביקשו ולא מכוח ההיפנוזה. ואילו המלצרות לא די שאינן מסייעות את האורח אלא שבעמידתן המחוצפת מבלבלות הן את דעתו."

ועוד מוסיף ומספר עגנון על אודות גלינשטוק, בעל המסעדה בלייפציג, "שערך לפנינו שולחן מלא מאכלים טובים. על כל מאכל ומאכל התפאר לפני מר לובלין".

ותמהתי אני, ככל שהלכתי והתרחקתי מאותו אתר בנייה המתעתד להיות בית אוכל של שופרא דשופרא, מאין ימצא לו את המלצרית או המלצר בעלי הניסיון.

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

מחבר הספרים: "מסדר קוזימה","חוף בלי ים" ,"רצח בטור דה פראנס", "אל תקרא לי סוחוי", "המדריך הקליל לחכמת הנדל"ן", ועוד.

6 תגובות

 1. תל אביבי ותיק
  תל אביבי ותיק ינואר 13 2020, 20:26
  נאה דרשת

  המציאות המרה ברוח הומור

  השב לתגובה
 2. אבנר אברמוב
  אבנר אברמוב ינואר 14 2020, 10:47
  בישראל המלצרים הכי חובבים

  בעולם!

  השב לתגובה
 3. Hameshotet
  Hameshotet ינואר 14 2020, 11:49
  חביבים

  חובבים וחביבים…

  השב לתגובה
 4. החוקר
  החוקר ינואר 15 2020, 19:33
  מה משמעות האמירה הפוליטית בהתחלה

  איך קשור?

  השב לתגובה
 5. אבי
  אבי ינואר 17 2020, 09:22
  חיי היום יום

  לחוקר שלום
  תיאור המצב הפוליטי ברישא הוא הקדמה לצורך בהסחת דעת לחיי היום יום

  השב לתגובה
 6. חנוך כרמי
  חנוך כרמי ינואר 18 2020, 13:50
  יש מדינות שבהם אנשים עובדים כל חייהם

  במלצרות. וזה גם עובר מדור לדור. והם לובשים עניבה וז'אקט בעבודה. ולא מפתיע שהשירות מקצועי ואדיב ויעיל.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור