JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אוקראינגייט

ראוי שטראמפ ייזהר בהתערבותו בפוליטיקה האוקראינית

אוקראינגייט דונלד טראמפ צילום:Gage Skidmore commons.wikimedia.org
ינואר 20
19:30 2020

בעודי נוסע במטרו בפריז, הרהרתי בבוץ שמתבוסס בו הנשיא האמריקאי – הבוץ האוקראיני. בין שהכניס עצמו לכך במודע כמו נהג ג'יפ המנסה לאמוד את יכולת התעבורה של בן טיפוחיו על ארבע, ובין שנדחף לכך על ידי השכנה רוסיה, כך או כך, ברור כי תפיסתו ההיסטורית-גאוגרפית של הנשיא משתרעת על פני ניו יורק עיר הולדתו ועל מרחבי אחוזתו בפלורידה בלבד. שאם לא כן היה נזהר ברותחין, כלומר ביחסי אימא רוסיה עם סבתא אוקראינה. שהרי מוצא הרוס הוא בקייב בטרם הייתה מוסקבה, ובטרם בנה פטר הגדול את תפארת סנקט פטרבורג.

אילו היה הנשיא מתנתק אך לרגע מפוקס ניוז וממאמציו לסלק את יריבו ביידן מהזירה הפוליטית, ובוחן את ההיסטוריה של העשור האחרון בלבד של יחסי רוסיה-אוקראינה: סיפוח חצי האי קרים בחטף או הקמת צינור הובלת הגז הטבעי נורד סטרים 2, עוקף אוקראינה מרוסיה עד ברלין – היה אולי נזהר יותר.

יצאתי מהמטרו, ובעודי פוסע בבולוואר סבסטופול הפריזאי, שהוא גרסה מצורפתת של רחוב אלנבי התל אביבי, המשכתי להרהר במאורעות הפוליטיים העכשוויים, שהזכירו לי את מאבקי העבר בחצי האי קרים האוקראיני-הרוסי, כמו גם שאלות טריטוריאליות אחרות: יהודה ושומרון, הגדה המערבית של עמק היין – אלזס, קשמיר או גרינלנד הענקית השייכת לדנמרק הננסית.

הבולוואר הפריזאי נקרא על שמה של העיר המבוצרת סבסטופול השוכנת על גדות חצי האי קרים. סבסטופול הייתה ה"סטלינגרד" של מלחמת קרים ועמדה במרכז המלחמה שבין האימפריה העותומנית בסיוע הכוחות המשולבים הפרנקו-בריטיים כנגד רוסיה ב-1853–1856. אווניו מלקוף האלגנטית ברובע השישה עשר, נקראת על שם מבצר קדומני שהגן על סבסטופול באותה מערכה ונכבש על ידי הצרפתים ב-1854 לאחר מצור ממושך, ונפילתו הייתה פריצת הדרך לכיבוש העיר.

כיבושו של מבצר מלקוף בידי חטיבת הרגלים הצרפתית בפיקודו של גנרל מק-מהון, ידוע גם בשל תשובתו של זה האחרון לעמיתו האנגלי לאחר כיבוש המבצר: "J'y suis, j'y reste" "כאן אני וכאן אני נשאר!" כלומר, "לך, חפש לך גבעה משלך וכבוש אותה בכוחך".

את הגנרל מק-מהון (שלימים היה גם נשיא צרפת) ואת ניצחונו באי קרים פריז לא שכחה, והנציחה אותו בבולוואר היוצא, כמו עוד אחד עשר הרחובות האחרים, כקרניים מכיכר הכוכב ה-Etoile, שבה מזדקר שער הניצחון לזכר ניצחונותיו של בן קורסיקה הקטן, יובל שנים קודם לניצחונו של מק-מהון.

ואכן הגנרל האנגלי הלך וחיפש לו גבעה אחרת לכבוש, הריץ את בריגדת הפרשים הקלים שבפיקודו, והנציח את עצמו כסמל לאיוולת של גנרלים כששלח את חייליו להסתערות חסרת סיכוי בקרב בלקלבה. תוך עשרים דקות נפגעו רובם על ידי הארטילריה הרוסית.

תיירים אנגלים הפוקדים את פריז נוהגים להגיע לגשר אלמה שעל גדות הסיין, הקרוי על שם קרב נוסף במלחמת קרים שבו השתתפו האנגלים והצרפתים. אלא שהתיירים שמתגודדים שם, מבקשים לראות את המקום שבו התרסקה מכונית המרצדס של הנסיכה האהובה שלהם, דיאנה. שם, במנהרה שמוצאה בסמוך לגשר, היא מצאה את מותה. בת אנגליה אחרת שקנתה את תהילתה במלחמת קרים היא פלורנס נייטינגייל, ה"אחות עם העששית", והיא מונצחת כראוי בלונדון, במולדתה.

ובעוד המטרו מעביר אותי על פני הסיין לעבר תחנת אבו-קיר, חשבתי ביני לבין עצמי שאם היה הנשיא צהוב הבלורית משוטט קצת ברחובות הערים במקום לרבוץ מול המסך, אולי היה נזהר יותר בהתערבות שלו בפוליטיקה האוקראינית או הסינית בהונג קונג או בזו של שטחי יהודה ושומרון.

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

מחבר הספרים: "מסדר קוזימה","חוף בלי ים" ,"רצח בטור דה פראנס", "אל תקרא לי סוחוי", "המדריך הקליל לחכמת הנדל"ן", ועוד.

6 תגובות

 1. מיקי
  מיקי ינואר 20 2020, 20:47
  טראמפ וזהירות

  דבר והיפוכו

  השב לתגובה
 2. התבלבלתי
  התבלבלתי ינואר 21 2020, 10:30
  מה המסר?

  ?

  השב לתגובה
 3. אבי
  אבי ינואר 21 2020, 16:26
  משמעות

  מיקי שלום
  תודה,פעילות פוליטית ללא רקע וללא הכרת ההיסטוריה לפעמים מתקבלת לעיתים כהברקה אך לרוב מסתיימת ברע.
  המסר לקורא הלא מזוהה:
  מקווה שתמצא משמעות כלשהי לכתוב

  השב לתגובה
  • יהושפט גבעון
   יהושפט גבעון ינואר 31 2020, 10:07
   נדמה לי שטראמפ הוא הנשיא הראשון של ארה"ב

   שמכיר היטב בהיסטוריה העמוקה והארוכה של עם ישראל בארץ ישראל ובהיסטוריה הרדודה והמומצאת של הכנופיות הפלסטיניות בפלסטינה.אז באמת ראוי לשאול, כתגובה על האסוציאציות הצרפתיות שלך, מה המסר?

   השב לתגובה
 4. ל.
  ל. ינואר 22 2020, 18:54
  דבר אחד ברור ללא ספק

  אתה לא אוהב את הנשיא הנוכחי, שעומד להיות גם הנשיא הבא, של ארצות הברית.

  השב לתגובה
 5. אבי
  אבי ינואר 23 2020, 03:56
  אהבה לנבחרים.

  ל.
  שלום
  אין סיבה שאהבה תשרור בינינו. ככלל מאז שהעולם הצליח לפחות רציונלית להתנתק מהקשר המשפיל בין אדונים לנתינים, מטרת הנבחרים לשרת את עמם . אני יודע שזה קשה לחלק גדול מהאזרחים בעולם לבחון פעילות ממשל בעיניים רציונליות והנטייה המושרשת להשתמש בלב כבוחן היחס לנבחרים נמשך : אוהב, שונא , יפה , חתיך ;אוסף של אבחנות פלבאיות .
  תודה על התייחסותך לרשימה
  אבי

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור