JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אגדה אורבנית לערב חורפי

ככה ייעשה לאיש שהמנהיג העליון חפץ ביקרו

אגדה אורבנית לערב חורפי ד"ר יצחק דגני
ינואר 09
19:30 2020

21 באוגוסט 2019, 09:00 בבוקר. מנהל יחסי הציבור של טויוטה מטלפן לנספחת התרבות בשגרירות ארה"ב בטוקיו ומבקש מהמזכירה, העלמה מיצ'יקו, להעביר לו את הגברת מיצ'ל. חולפות כעשרים שניות ונספחת התרבות עונה: "כן, מר שיגומיצ'ו, מה קורה?"

"קיבלנו השבוע הזמנה דחופה לספק חמישה טויוטה לנד קרוזרים, 4X4, הדגם המשוריין, עם מנוע V 4000 טורבו, מחברת 'עראב אנטרפרייזס' בקטאר. אנו משערים שזו חברת קש שעובדת בשביל המשמרות. האם הזמנה זו מעניינת אתכם?"

"מר שיגומיצ'ו היקר", אמרה נספחת התרבות, "תודה לך על המידע. תן לי שעה, אחזור אליך".

גברת מיצ'ל התקשרה בטלפון מעורבל לפנטגון ומסרה את המידע לקצין התורן. הלה ביקש ממנה להמתין על הקו. אחרי כדקה חזר אליה הקצין ואמר: "תמסרי לשיגומיצ'ו שיפעל לפי נוהל אלפא אפסילון במספור שוטף".

גברת מיצ'ל טלפנה מייד וביקשה לדבר עם מר שיגומיצ'ו. "מר שיגומיצ'ו יצא ויחזור אחרי הצהריים" אמרה העלמה מיצ'יקו לגברת מיצ'ל. "או קי" השיבה נספחת התרבות, "מסרי לו שבעניין הזמנת הלנד קרוזרים שיפעל לפי נוהל אלפא אפסילון במספור שוטף".

כאשר שב מר שיגומיצ'ו למשרדו, העלמה מיצ'יקו מסרה לו מייד את ההודעה, מבלי שהיא עצמה הבינה מה תוכנה. גם שיגומיצ'ו לא הבין בדיוק מה משמעותה, אולם הוא מיהר להתקשר למנהל הייצור של קו הלנד קרוזרים ומסר לו את ההודעה. "כבר התחלנו להרכיב את חמשת כלי הרכב הללו. מייד נתקין בהם צייני ג'י-פי-אס על פי נוהל אלפא אפסילון. המספרים השוטפים יהיו 101 עד 105. העבר את המסר למי שצריך", השיב מנהל הייצור. כעבור כחצי שעה הגיע המסר לקצין התורן בחדר המצב בפנטגון.

2 בינואר 2020. דיילת של חברת טורקיש איירליינס מקבלת נוסעים לטיסת הערב מדמשק לאיסטנבול. לידה עוסק צוות אחר בקבלת נוסעים לטיסה של חברת תעופה סורית לבגדד. לפתע היא מבחינה בדמות מוכרת שנכנסת לאולם הנוסעים, מלווה בכמה אנשים שנראים לה חשובים. היא מתבוננת באלבום תמונות קטן שמסר לה בעבר מנהל התחנה, ופועלת על פי ההנחיה שנתן לה ימים אחדים קודם לכן: "אם תבחיני באיש הזה עולה על אחת הטיסות, אבקשך לטלפן מייד למספר הזה בפורטוגל ולמסור את ההודעה הבאה: אלפא אפסילון, מספר הטיסה, שעת ההמראה ויעד הטיסה".

בצד השני ענתה פקידה תורנית: "כאן חברת יבוא זרעי תירס כלאיים בליסבון, מה ההודעה?", ללא שהייה, אפילו מבלי לברר מי מקבל את ההודעה, אמרה הדיילת מדמשק: "אלפא אפסילון, טיסה 3254 לבגדד, המראה בעוד 7 דקות" וניתקה.

באותו רגע התורנית בליסבון לא קלטה את מהות ההודעה. אולם לאחר שפתחה את ספר הקודים הבינה מייד. היא נטלה שפופרת אדומה וחייגה מספר טלפון סודי. שפופרות הורמו בשני מוקדים: בחדר המצב בבית הלבן ובמפקדת סנטקום בדייגו גרסיה. שני מקבלי השיחות ענו: "היישר עבור". האיש בחדר המצב אמר: "ליסבון – לנתק". "דייגו גרסיה – להמתין על הקו". כעבור כעשר דקות שאל האיש בחדר המצב: "דייגו גרסיה שומע?" –"חיובי". האיש בחדר המצב המשיך: "מספר אחד מאשר ביצוע אלפא אפסילון מיידי בשדה התעופה בבגדד. רות סוף". התורן במפקדה הקדמית של סנטקום בדייגו גרסיה התקשר מייד בטלפון לווייני לשדה התעופה הקדמי בבחריין. ללא הקדמות הוא אמר לקצין התורן בבחריין: "אלפא אפסילון, שדה התעופה בבגדד, ביצוע מיידי".

הקצין בבחריין טלפן במערכת הקשר הפנימית לחדר המבצעים. קצינה תורנית הרימה את השפופרת. "ג'ולי, כאן ג'ונתן, אלפא אפסילון, שדה התעופה בבגדד, מיידי". ג'ולי העירה את סגניתה רוזמרי שנמנמה על כיסא מול מסך טלוויזיה פעיל. "מה קורה?" שאלה. ג'ולי השיבה: "אלפא אפסילון, בגדד, מיידי". שתי הקצינות הצעירות הזדקפו מול מסך הטלוויזיה שלפניהן והעלו עליו את תמונת שדה התעופה הבין-לאומי בבגדד. הן לחצו על כמה כפתורים ומתגים. ממסלול צדדי בשדה התעופה האמריקאי בבחריין התרוממו באיטיות שני כטב"מים. כל אחד מהם נשא שני טילי הלפייר חמושים ומוכנים לשיגור והפעלה.

בהגיעם לגובה 3000 רגל התאזנו הכטב"מים. תוך כחצי שעה הם ריחפו מעל שדה התעופה בבגדד. ג'ולי אמרה: "רוזמרי, אני קולטת על המסך את אלפא אפסילון 101 ומאחוריו את אלפא אפסילון 102. הג'י-פי-אס משדר מכלי הרכב הללו שתי נקודות ציון מדויקות".

"או קי", אמרה ג'ולי. "הנמיכי הכטב"מים ל-1000 רגל. בייתי טילים על המטרות ושגרי". כעבור כדקה הודיעה רוזמרי: "כטב"מים ב-1000 רגל. המערכות מחוברות". ג'ולי לחצה על שני כפתורים אדומים. הטילים נורו ופתחו במרדף אחרי הלנד קרוזרים. כעבור 11 שניות הפכו שני כלי הרכב למדורות אש בוערות ומתפוצצות. כל הנוסעים בכלי הרכב נהרגו וגופותיהם הושחתו. אפשר היה לזהות את אחד ההרוגים הודות לטבעת מיוחדת שהוא ענד על אצבעו.

למחרת הכריז המנהיג העליון על שלושה ימי אבל ברחבי המדינה.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

5 תגובות

 1. ח.
  ח. ינואר 10 2020, 16:10
  אתה חושף סודות

  לא יפה

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ינואר 10 2020, 21:27
   ל- ח. עלום השם היקר

   זה שאתה לא יודע זה עדיין לא אומר שזה חשיפת סודות.
   מכל מקום תודה והערכה לזה שאתה קורא את מאמריי ומגיב.
   הצלחה בבחינה.

   השב לתגובה
 2. סטיב בלחסן
  סטיב בלחסן ינואר 11 2020, 17:53
  מאמר מצויין

  למר דגני היקר, כמו תמיד נעים לקרוא את מאמרך.

  השב לתגובה
 3. אבי
  אבי ינואר 14 2020, 17:20
  תרחיש

  אני מניח שהתסריט מדמה תרחיש אפשרי
  ובכל אופן מרתק לקריאה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור