JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תעמולת בחירות מסוכנת

אסור לספח את בקעת הירדן

תעמולת בחירות מסוכנת אלוף בדימוס שלמה גזית
פברואר 05
09:30 2020

אחת ההכרזות החוזרת ונשנית מפי הפוליטיקאים בישראל בימים אלו, היא ההבטחה לספח את בקעת הירדן, תוך יצירת עובדה מדינית חדשה. כטיבן של הבטחות המיועדות לגייס בוחרים, מרביתן נשכחות שבוע לאחר הבחירות, אולם הסכנה טמונה בהכרזות הבלתי שקולות שעלולות להפוך לעובדה ואינן ניתנות לביטול למחרת ההכרעה הפוליטית. אומר מפורשות כי, לדעתי, ההצעה לספח את בקעת הירדן לישראל היא הצעה מסוכנת.

אם יבוצע צעד כזה – אינני יודע מה נרוויח ממנו, שכן אינני חושב שסיפוח בקעת הירדן יאפשר לנו לנקוט צעדים שאין בידנו לממשם כבר כיום. לא דרוש לנו סיפוח משפטי. למעשה, ישראל שולטת שליטה מלאה בכל מגוון האפשרויות המדיניות וההתיישבותיות בבקעה מאז 1967, ואינני רואה שום קושי לקבל במצב הנוכחי כל החלטה אופרטיבית שנבקש. מה נוכל להרוויח או להשיג שאיננו בידינו היום מצעד זה של סיפוח?

סיפוח בקעת הירדן יגרור אחריו בהכרח תגובה בין-לאומית מדינית, ולנוכח מעמדה של ישראל בבית הדין הבין-לאומי בהאג, ייתכן שתגובה זו אף תקרין על צעדים ועובדות שנוצרו על ידנו בשטח אחרי 1967, עובדות שהעולם כביכול כבר השלים איתן.

ככל הנראה יעלה הנושא גם במועצת הביטחון, והדיון במקרה זה לא יוגבל לשאלת סיפוח הבקעה אלא יורחב לעצם ישיבתנו בשטח שנכבש בשנת 1967, לצעדים שיזמנו ונקטנו במהלך השנים, לרבות מעמדה של ירושלים.

יתרה מזאת, גם השלטון ההאשמי בעמאן לא יוכל לעבור על כך בשתיקה. איננו יכולים לצפות היום את התגובות בדעת הקהל הירדני, אך ייתכן שייווצר נתק בין עמאן לבין ישראל. מאז מלחמת ששת הימים הצלחנו לשמור על "הגשרים הפתוחים", אולם צעד ישראלי מדיני של סיפוח שכזה עלול "לסגור" את הגשרים, ולהביא לניתוק תושבי יהודה ושומרון הערבים מאחיהם שמעבר לנהר.

האזור והעולם השלימו עם תוצאות מלחמת ששת הימים, כל עוד לא גרם הכיבוש הישראלי לתהפוכות בשטח ובמערכת היחסים שבין ערביי יהודה ושומרון לעולם הערבי שמעבר לירדן. צעד חד-צדדי מדיני ישראלי עלול לאלץ את עמאן להגיב ולערער את המציאות שנוצרה מאז 1967.

אל לנו להיגרר ליוזמה מדינית ולצעדים חד-צדדיים בפועל. אני תקווה שהצהרות סיפוח בקעת הירדן משמשות את הפוליטיקאים רק לתעמולת הבחירות.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

4 תגובות

 1. דוד בן-אשר
  דוד בן-אשר פברואר 05 2020, 11:16
  לא לעורר מתים

  הדעה של שלמה גזית כל כך משכנעת, שקשה להבין את המהלכים של "לעורר מתים" שהממשלה נוקטת. ומה עם כחול לבן?

  השב לתגובה
 2. עוזר מ.
  עוזר מ. פברואר 05 2020, 13:36
  אבל יש לנו בעיה

  שני מנהיגי המפלגות הגגולות מתחרים בניהם על סיפוח

  השב לתגובה
  • לעוזר מ.
   לעוזר מ. פברואר 08 2020, 10:07
   טעות בידך

   אין לנו בעיה עם סיפוח. באופן מעשי הבקעה וחלק מאיו"ש כבר מסופחים. העניין הוא להבין את זה. אנשי טראמפ למדו את השטח והבינו את זה. כל מה שהם מציעים הוא להכיר בזה באופן רשמי.
   גם בתוכנו רוב הציבור מבין את זה. המיעוט, זה המכונה סמול עדיין משלה את עצמו.

   השב לתגובה
 3. איקס
  איקס פברואר 09 2020, 13:06
  גם לפני חורבן בית ראשון ושני

  הרגשנו חזקים, הנבחרים מכל העמים, החכמים והמוגנים על ידי הגדול מכולם

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור