JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • הגיגים
 •  » שיטוט במרחב ובזמן, או: מי מחזיר חלקים מירושלים למי

שיטוט במרחב ובזמן, או: מי מחזיר חלקים מירושלים למי

מיומנו החילוני של משוטט (2)

שיטוט במרחב ובזמן, או: מי מחזיר חלקים מירושלים למי אבי גולדברג
פברואר 16
19:30 2020

הימים שחלפו לא זו בלבד שהיו גשומים ומילאו שוב את הגיגית הלאומית, הם היו רוויי אירועים, הצהרות, דיבורי סרק וחדשות רעות ממדינות הים. גם למי שמשתדל לנתק עצמו מהמטריקס המטריד של החדשות, עדיין מסתננת לעולמו הצר מעט מההוויה האלימה ודוחקת בו להכיר בקיום מצוות פדיון שבויים, גם אם השבויה שנפלה בידי הקוזקים הייתה משתמשת קלה, שאם הייתה נעצרת בישראל הייתה מובאת לבית המעצר במגרש הרוסים בירושלים. וכך בסלטה מורטלה היסטורי נפדתה מהכלא הרוסי השבויה, על פי הפרסומים, תמורת ויתור של ישראל על זכויות בעלות במגרש הרוסים, בעיר אבותינו לנצח נצחים (מלבד חלקיה הפרבוסלביים).

דאגלס הופשטטר, יהודי טוב, חכם, וחוקר התודעה האנושית, הוא גם מחבר הספר המרשים, שעליו זכה בפרס פוליצר, "גדל, אשר, באך: גביש בן אלמוות". ספר מורכב זה פותח את האפשרות לעבור ולשוטט לא רק במרחב הפיזי אלא בממד הזמן, ומוצא הקשרים נפלאים בין המתמטיקאי גדל, הצייר אשר והמלחין באך, ובעיקר הולך בדרכיו של לואיס קרול בשיח האיגיון (אי-היגיון). ואכן בימים אלה חשתי כי אני משוטט בגביש אל-זמני ולאו דווקא בכבישיו של שר התחבורה לשעבר כץ, ששמו בתרגום אפשרי לעברית: חתול.

לא מכבר קיימנו מפגש ב"הנסיך הקטן", חנות הספרים ברחוב המלך ג'ורג' בתל אביב, במלאת 50 שנה למלחמת ההתשה. יוסי עוזרד, שכתב את הרומן "ירח מעל סואץ", סיפר על החתולים (נטולי תואר מיניסטריאלי) שהביא צה"ל למוצבים בתעלה על מנת למגר את מכת העכברושים שנפלה על החיילים בקו. בעוד אנו יושבים ומשוחחים על החיילים הנתונים תחת הפגזות המצרים, מנותקים מהעולם החיצון בעידן טרום סלולארי, חלפו ברחוב מפגינים שקראו קריאות נגד הסיפוח. חלקם ערביי ישראל החוששים חשש אמת מהתכנית של הנשיא האמריקני להעביר את הכפרים שהם גרים בהם למדינה פלסטינית דמיונית.

לפני המפגש בנסיך הקטן ביקרתי את אמי, המאושפזת בבית החולים "איכילוב" במסדרון מחלקה פנימית ג'. אמי ניצולת שואה בת 96 ומטופלת במסירות על ידי רופאה צעירה, נאוה, ערבייה. בשל הנסיבות החמיצה מן הסתם הרופאה את ההזדמנות לצעוד בסך ולמחות נגד הסיפוח, כפי שאמי אכלה אוכל מרוסק והחמיצה את מעדני המשתה שערכה מדינת ישראל תחת שם הקוד "75 שנה לשחרור אושוויץ" לקבוצת סלבריטאים נודדת מפסטיבל לפסטיבל, ובלבד שהמזון יהיה טוב יותר ממה שהוגש באושוויץ.

לא ידוע לי באיזה כפר מתגוררת הרופאה מאיכילוב, אם הוא ב"משולש הקטן" או ב"משולש הגדול", שעל אחד מהם גזר טראמפ שיתנתקו מהריבונות הישראלית, אך אני מקווה שהיא תישאר ולא תעבור לבית חולים בג'נין. ובכלל מהי גאומטריית המשולשים הזאת שבה משתמשים כולם ואני לא רואה אותה, אולי צריך להסתכל על המשולשים כמו על תמונה מתעתעת "יחסות" של מאוריץ קורנליס אשר.

באחד מימי הפוגת "ממטרים לפרקים" חנינו ליד מסעדה בכפר ושמו זֶמֶר. הייתי משוכנע שזמר היא מילה עברית שמובנה הוא שיר, מזמור, ולא ידעתי כי היא שם קיבוצי שניתן למספר כפרים ערביים שאוחדו לכדי יישוב אחד בשרון בזמר עליז. איני יודע אם זֶמֶר נכלל בתכנית טראמפ ויעבור לשליטת המדינה הדמיונית, ולכן אכלנו מהר את הפרגיות והחומוס שהוגשו לנו ונמלטנו משם מהר כדי לא להילכד בתכנית המשולשים המתרגשת ובאה.

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

מחבר הספרים: "מסדר קוזימה","חוף בלי ים" ,"רצח בטור דה פראנס", "אל תקרא לי סוחוי", "המדריך הקליל לחכמת הנדל"ן", ועוד.

5 תגובות

 1. נחום
  נחום פברואר 16 2020, 20:38
  כאשר עוסקים בפוליטיקה

  אפשר להיות פחות מרומז ויותר נוקב

  השב לתגובה
 2. גדעון ביגר
  גדעון ביגר פברואר 16 2020, 21:25
  כן להעברת "המשולש" וואדי ערה למדינה הפלסטינית

  הירהורים נאים בימי גשם. אכן תכנית טראמפ בכללה היא פנטזיונרית ללא כול אפשרות לקיום (1000 ק"מ גבול בין ישראל למדינה הפלסטינית בלי לחשוב על התוספות הדימיוניות בנגב המערבי. עם זאת, העברת מרחב ואדי ערה ויישובי הקו מבאקה אל ערביה ועד לכפר קאסם למדינה הפלסטינית, כולל זמר!!! היא מציאותית והרופאה הנחמדה לא תצטרך לעבור לג'נין, תמשיך לעבוד באיכילוב כמו אותם תושבי עקבה העוברים יום-יום מירדן לאילת, עובדים בבתי המלון בעיר וחוזרים בערב לירדן. כך תוכל גם הרופאה לפעול, כאשר היא מצויידת בתעודת זיהוי פלסטינית ובאישור עבודה בישראל עם כול הזכויות הסוציאליות שרכשה לה.

  השב לתגובה
 3. ט.
  ט. פברואר 20 2020, 12:28
  לאט לאט יבינו כולם מה גדול חלקם של הערבים

  בתוכנו. ואולי אז יעבור להם החשק לספח עוד כמה מיליונים.

  השב לתגובה
 4. ל- ט.
  ל- ט. פברואר 21 2020, 08:34
  נכון מאד

  גדול חלקם של הערבים בתוכנו לכן הצעתו של מר גדעון ביגר היא טובה מאד. כך נקטין את חלקם של הערבים בתוכנו ואלו מה"משולש" יעברו לאחריות המדינה הפלסטינית. כך הם גם לא יבואו בטענות אל הממשלה היהודית על שהיא לא מונעת מקרי רצח (נשים למשל) בין הערבים. המשטרה של אבו מאזן תעשה את זה יותר טוב.

  השב לתגובה
 5. נחמיה אלוף
  נחמיה אלוף פברואר 21 2020, 14:05
  אני אוהב את המאמרים שלך

  הם פשוט אחרים מכל המאמרים הסטנדרטים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בהגיגים

יתר המאמרים במדור